Svářecí technika

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
chobotek
Příspěvky: 10549
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Svářecí technika

#7936 Nový příspěvek od chobotek »

On má jakéhosi číňana, je to jak šicí stroj: nastavíš vzor a jedeš :)
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Fizz
Příspěvky: 7935
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Svářecí technika

#7937 Nový příspěvek od Fizz »

Mě se to líbí fest ale na občasné použití je to finančně nesmysl.

No možná že se k tomu dopracuju.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Svářecí technika

#7938 Nový příspěvek od vitex »

DanculSK píše: čtv lis 10, 2022 10:14 pm Nieje bazicka kostra -minus
A rutilka + Plus
:zapomel:
Skoro všechny mají kostru +,pouze bazická -.

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Svářecí technika

#7939 Nový příspěvek od Brendak »

Koutový svar s rutilkou E6013. Ten první pokus je myslím docela typický. Druhý jsem nezkoušel.

https://youtu.be/wUg8Dkr16j8

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8574
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Svářecí technika

#7940 Nový příspěvek od bourač »

a to je právě chyba ;-)
v prvním případě předvádí postup nezkušeného svářeče - elektrodu pouze táhne přímým směrem
v druhém případě předvádí správný postup - elektrodou je potřeba kývat :shock:
základní parametr - kývavý pohyb elektrody - rozkyv. Vyzkoušej si to.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Svářecí technika

#7941 Nový příspěvek od Brendak »

Zkusím to. Mám pár čínských rutilek , tak udělám pokus. Jinak se z rutilkama dobře chytá oblouku a oklepává struska. Ale ta zavařená struska u koutovych svárů a horší pevnost při nízkých teplotách je mínus. Ale vzhled sváru tuším u rutilky Esab ER 117 byl parádní.

jean
Příspěvky: 3016
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Svářecí technika

#7942 Nový příspěvek od jean »

Pevnosť pri mrazoch začni riešiť, ked budeš zvárať rameno 100 metrového žeriavu. Na domáce bastlení je to nezmyselný údaj, aj tak tam každý správny domáci zvárač nahúka zvar, jak písal Bourač, 3-4x väčší, ako by ho robil profík...

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Svářecí technika

#7943 Nový příspěvek od Brendak »

Pokud se to má pohybovat vetší rychlostní a v zimě osobně bych použil bazickou. Ale hlavně zkusím ten koutový svar.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8574
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Svářecí technika

#7944 Nový příspěvek od bourač »

nevím co je myšleno "pohybovat většní rychlostí" :-/
ten rozkyv nemůže být moc rychlý, musí být pomalejší než vlastní postupová rychlost sváru,
tak vznikne pohledná a pevná housenka. Velikost toho rozkyvu vůbec nejde popsat, určuje ho poloha sváru, velikost elektrody, tl. materiálu atd. Je to věc která se nedá naučit po netu - jedině praxí.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Svářecí technika

#7945 Nový příspěvek od Brendak »

Trochu teorie. Síla se rovná hmotnost krát zrychlení (zpomalení). Tlačím plný vozík dřeva (hmotnost). A vozík vjede do díry na cestě , až ho to najednou zastaví (zpomalení). A je z toho velký náraz (síla).

Čím větší bude moje rychlost s vozíkem , tím větší bude zpomalení v díře a tím větší to bude šťouchanec.

Škodovkam tak údajně v dávných dobách upadávaly kola , když přejely železniční přejezd. Tam to nebyl špatný svár , ale špatná hřídel kola.

jean
Příspěvky: 3016
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Svářecí technika

#7946 Nový příspěvek od jean »

Brendak, do týchto úvah sa nepúšťaj, lebo miešaš hrušky a čerešne. Jablká si ani nenašiel. Minimálne 40 rokov sa v domácich podmienkach zváralo len rutilkami a nepočul som, že by niekomu padol kvôli tomu barák na hlavu. A kto vie zvárať rutilkami (nepatrím do tej skupiny), tak ten s nimi spraví s obyčajným neusmerneným trafom zvary ako s magom na CO2. Osobne som videl, ale nikdy nedokázal napodobniť.

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Svářecí technika

#7947 Nový příspěvek od Brendak »

Chtěl jsem jen ukázat , že je rozdíl mezi statickým zatížením , když se nic nehýbe , nebo malou rychlostí. Třeba plot u domu , nebo branka do zahrady. A pak je dynamické zatížení , když se něco hýbe. Tam působí větší síly. Traktor na traktoriade , když se závodí. Ale je to každého věc čím si co svaři.

jean
Příspěvky: 3016
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Svářecí technika

#7948 Nový příspěvek od jean »

To som pochopil. Akurát že pri správne dimenzovaných materiáloch je blbosť vyhýbať sa rutilkám kvôli nižšej pevnosti pri mínusových teplotách.

Uživatelský avatar
Brendak
Příspěvky: 2790
Registrován: sob říj 06, 2007 12:44 am
Bydliště: okr. Břeclav

Re: Svářecí technika

#7949 Nový příspěvek od Brendak »

Možná máš pravdu. Když se ten svár predimenzuje.

A abych se dostal k těm jabkam co jsem nenašel. U toho dynamického zatížení , teda když se to hýbe , je ještě třeba uvažovat s cyklickým namáháním. Když se to hýbe často nebo pořád. V místě nějakého ostrého přechodu jako je třeba změna průměru hřídele , nebo nepovedený svar. Tak tam může dojít vlivem toho cyklického zatěžování ke vzniku trhlinky. Ta se postupně zvětšuje , až se nosný průřez zmenší tak , že to praskne. Tam si myslím že je dobré mít elektrodu s dobrou vrubovou houževnatostí. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu až se ucho utrhne. Ale je to každého věc. Spíš jsem chtěl udělat takovou osvětu.

jean
Příspěvky: 3016
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Svářecí technika

#7950 Nový příspěvek od jean »

Aby niekto nebral tie blbosti s teplotami vážne - rutilová elektroda ER117 má vrubovú húževnatosť cca 2x vyššiu ako ocel S235JR, z ktorej sú bežne dostupné hutné materiály. A Medza klzu je cca 2x vyššia. Medza pevnosti je približne rovnaká. Mimochodom OK7018 má v porovnaní s ER117 Rm vyššiu asi o 10% Brendak, zváraj si čím chceš, ale nepíš sem somariny.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“