kompresory

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: kompresory

#106 Nový příspěvek od Jakub »

Tak jsem prošel údaje od pár kompresorů Orlík a Jikov a je to celkem podobné, vyjádřil jsem si jednotku teoretický sací průtok (l/min) na výkon motoru (kW). Je to dost podobné, s rostoucím výtlakem pochopitelně poměr klesá. To samé pro výkonnost.
Vyšlo mi k tomuto kompresoru Jikov 928B1 z T138 , T148 , že při 1700 /min na výtlak 6 bar bude chtít 1,63 kW a na 8 bar, pokud to natlačí, bude 1,99 kW. Výkonnost potom 193 l/min (6 bar); 182 l/min (8 bar).
T 815 tlačí běžně 6-8 bar, T138 nevím, snad to ten kompresor zvládne. Kdyžtak by se musel zkrátit válec o trochu z těch 5 mm nad HÚ.
To je tak na menší jednoruční sekáč, foukání kol, apod. Stejně nejčastěji ofukuju pilu a spol.
Jsou to jen poměrové přepočty z jiných kompresorů, nejde o kompresi v V-p diagramu a spol., "schovám" si je sem.
Obrázek Obrázek
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: kompresory

#107 Nový příspěvek od Jakub »

Objevil jsem ještě druhý kompresor a to je ten hranatější asi z T 148, typ JIKOV 0081 RK JK 443 614 069 800
Vrtání 81 mm , zdvih 50 mm, škodný prostor minimální, píst chodí až po hranu válce, hlava je rozebiratelná ze 3 vrstev, půjdou přebrousit na magnetce sedla sání i výtlaku, což u T 138 nešlo přebrousit sedlo výtlaku.
Obrázek
Tento kompresor má tedy teoretickou sací výkonnost 438 l/min při ot. 1 700 /min , pokud zvládne 8 bar, potřebuje příkon 2,58 kW a výtlačná výkonnost bude 236 l/min. Je tedy parametrově trochu lepší.
Tož tak. Snad to oba zvládnou bez tlakového mazání, jen broděním a rozstřikem. Ojnice je bez úprav, zaplavím to asi po kuličku ložisek.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

freelander
Příspěvky: 2
Registrován: pát kvě 27, 2022 10:03 pm
Bydliště: Kromeriz

Re: kompresory

#108 Nový příspěvek od freelander »

Pánové,prosím o identifikaci kompresorové jednotky a vysvětlení,proč je osazená tím bypasem,či co to je.Už jsem ji takhle dostal.Všem předem moc děkuji.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: kompresory

#109 Nový příspěvek od bourač »

už sem ti to "odborně" posoudil na svarforu, tam je ale mrtvo.
Tady je spousty fakt erudovaných machrů kteří ti to okomentují.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

freelander
Příspěvky: 2
Registrován: pát kvě 27, 2022 10:03 pm
Bydliště: Kromeriz

Re: kompresory

#110 Nový příspěvek od freelander »

Díky moc, směji se ještě teď 🤣

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“