Elektrocentrála - výběr

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
123
Příspěvky: 1123
Registrován: pon led 07, 2013 3:51 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Jakou elektrocentralu

#136 Nový příspěvek od 123 »

Na výstup mezi fázi a nulák, ten myslíš?

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5458
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Jakou elektrocentralu

#137 Nový příspěvek od thovt »

ano, abys budil hlavní vinutí.

Uživatelský avatar
CB750
Příspěvky: 1486
Registrován: úte úno 09, 2010 1:35 pm
Bydliště: Senec

Re: Jakou elektrocentralu

#138 Nový příspěvek od CB750 »

kto poradí ako z 400V/ 7KVA centrály dostanem 5KVA jednofázovo,
tafo ako u zvaračky 3f primár a jeden 240V sekundár
Keď ste už neúspešne vyskúšali všetky možnosti, prišiel čas prečítať si návod.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou elektrocentralu

#139 Nový příspěvek od Atlan »

kupis trafo 3f na 1f.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5458
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Jakou elektrocentralu

#140 Nový příspěvek od thovt »

CB750: Tvé udaje elektrocentraly jsou nedostatečné napiš typ.
Co píšeš tak bys měl mít 3f elektrocentrálu bohužel 3f je citlivá na nevyrovnanou zátěž, ta bude problém regulaci eletrocentrála reguluje výkon dle odběru i otáčky/min, to by musel motor bežet stabilně v ot/min. To bys musel zapojít nezatíženou fazi stejný odběr jako svařečka.
Např přímotop 4kw,vařič, hlavně né motor.


Většinou jsou svařečky 1f, 2 f jsou i 3 fazové nejsou tak časté.
Dvoufazovou svářečku mužeš provozovat jako jednofázovou ale pouze svaří elektrody 1,5mm
na plný výkon, když chceš svařet pomocí elektrocentrály to se modli abys udržel oblouk.

ps: svařecí tranformatory mají několik primarních vinutí a sekundární vinutí byvají dvě hlavni vinutí a pomocné vinutí nebo je jen hlavní vinutí. To co si mě psal trochu mimo mě připada že chceš provozovat svařečku sekudarním vinutím to nemuže fungovat.

Uživatelský avatar
CB750
Příspěvky: 1486
Registrován: úte úno 09, 2010 1:35 pm
Bydliště: Senec

Re: Jakou elektrocentralu

#141 Nový příspěvek od CB750 »

mám 3 fázovú Slaviu typ DES 7KW( alebo KVA) čo nie je to isté
presne z toho dovodu ako píšeš že 3F centrály je vhodné zatažovať symetricky by som tento stav chcel dosiahuť napr. trafom ako majú velké 3F zvaračky a sekundár je jeden. centrala by krmila 3F trafo a na sekundáre by som odoberal jednofázovo povedzme až do 5 kw.
...naštastie je to starý dobrý soc. výrobok ktorý hodne znesie, ale aj tak mi vrtá v hlave ako pripojím iba 2500w karbobrúsku (idukčná zataž 6-8 násobný rozbehový I ako je nominál) bez umelého zaťažovania zvyšných fáz a neprekročenia maximalneho zaťaženia jednej fázy .....
je mi jasné, že keby na jednom jadre TR boli 3 prim vinutia a na "druhej" strane 3 sekundáry tak sa to nedá iba paralelne spojiť lebo sú tam rozne fázové posuvy čo je problém (u jednofazových malých TR kde je sekundár z vyvedeným stredom, alebo dve rovnaké sek. vinutia dá sa trafo beztresne prevádzkovať ako 2x12V/2A alebo 1x24V/1A) napríklad tento https://www.electricautomationnetwork.c ... tc-prot5mw

Pred rokom bol na bazoši inzerovaný "transformátor" z 3 primármi na pripojenie na 3x400v a na sekundáre bolo jedno vinutie na 240V to tvrdil inzerujúci, výkonovo to bolo asi 4500w. Váha bola okolo 35kilo čo by asi tomu výkonu zodpovedalo. naštastie tam bol štítok a výrobca (ešte fungujúca firma) povedel že sa jedná o komunikačnú cievku (alebo tlmivku) v žiadnom prípade to nie je trafo. tak som predávajúcemu podakoval...

mne ide o to ako variabilne využívať 3F centralu na 400v alebo rovnomerne ju zatažiť ale iba na 240V podla toho čo sa práve hodí...

napadá ťa niečo?
Keď ste už neúspešne vyskúšali všetky možnosti, prišiel čas prečítať si návod.

Uživatelský avatar
CB750
Příspěvky: 1486
Registrován: úte úno 09, 2010 1:35 pm
Bydliště: Senec

Re: Jakou elektrocentralu

#142 Nový příspěvek od CB750 »

k tým zvaračkám : mám jednofázový Esab invertor, starší model, náchylná na pokles napatia bez ohladu či je v sieti 195V (boli tu také stavy...) alebo rovnako odmieta zvárať cez predlžovačku ktorá má 10m a jadro je 1,5mm. (na robenej predžovačke z jadrom 2,5mm mierne lepšie ale aj tak nič moc)
no a kedže sem tam potrebujem robiť aj "tankové" zvary EB 121/123 priemer 3,2 alebo 4mm tak som kupil klasiku jeden primar medzifázovo 400V UTA 200 a problém je vyriešený....
315 a 500A WTU maju 3 primárne vinutia na 400V

kedže nie som profi zvarač toto mi stačí vedieť :-)
Keď ste už neúspešne vyskúšali všetky možnosti, prišiel čas prečítať si návod.

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5458
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Jakou elektrocentralu

#143 Nový příspěvek od thovt »

elektrocentrala
Když sezeženeš 3 fazový svařecí transformátor kolem 5KW primarní vinutí nechá se původní, jen se doplní sekundární vinutí pro 230V dodatečně se navine , vzorce klidně napíšu není tak složité spočítat. Vše určuje velikost jádra transformátoru i výkon transformatoru. Sekundarní vinutí mužeš mít jakékoliv napětí. např 12V 24V atd.

Svařečky
No z jendnofázového invertoru více nevymčkeneš, svařet budeš max elektrody 2,5 mm
K svářečce mám kabel s průřezem 4mm na 400V .
Svařečka na 400V to jiné svaření, 4mm elektroda to svaruješ kolejnice nebo I profil. :)

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Jakou elektrocentralu

#144 Nový příspěvek od Britt »

Jakou koupit centrálu, aby mi nevypálila domácí elektroniku?
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

AlexTc
Příspěvky: 1418
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: Jakou elektrocentralu

#145 Nový příspěvek od AlexTc »

Měla by mít AVR regulaci

AVR regulace (Automatic Voltage Regulator – regulace pomocí tranzistorů)
Automatická regulace s tolerancí ± 2% v celém rozsahu (při konstantním zatížení) až do jmenovitého výkonu elektrocentrály, je zapotřebí všude tam, kde se jedná o spotřebič citlivý na kolísání napětí (např. počítač, svářecí invertor, nářadí s elektronickou kontrolou vstupního napětí). AVR není třeba pro svářecí invertory s PFC ‐ kompenzací účiníku, které nejsou náchylné na kolísání napětí, je však nutné počítat s výkonovou rezervou elektrocentrály minimálně 20%.

Vedra
Příspěvky: 1378
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Jakou elektrocentralu

#146 Nový příspěvek od Vedra »

thovt píše: No z jendnofázového invertoru více nevymčkeneš, svařet budeš max elektrody 2,5 mm
Katalogový list Esab EB 121 říká 3,2 mm 110-140 A 4 mm 140-170 A

ogie
Příspěvky: 441
Registrován: ned srp 29, 2010 6:57 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Jakou elektrocentralu

#147 Nový příspěvek od ogie »

Nemáte někdo zkušenosti s trochu většími stroji ? Potřebuji zazálohovat 3 čerpadla celkem je to 8KW - 400V , Jedno čerpadlo má frekvenční měnič, ostatní mají elektroniku na hlídání chodu, celé to má pod palcem PLC . Centrála bude využívána sporadicky párkrát do roka, ale v případě výpadku pak bude muset umět běžet v kuse třeba i několik dnů. Start mi stačí ruční, musí být s AVR (DVR) , vzhledem k nepravidelnému užívání spíš preferuji benzín. Nějaký spolehlivý výrobce případně typ mašiny ?

syncon
Příspěvky: 270
Registrován: čtv led 07, 2010 12:28 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou elektrocentralu

#148 Nový příspěvek od syncon »

co všichni rikaj tak honda a kipor
RS 09

Uživatelský avatar
thovt
Příspěvky: 5458
Registrován: pát pro 27, 2013 12:12 am
Bydliště: Město královen

Re: Jakou elektrocentralu

#149 Nový příspěvek od thovt »

ogie:V takovém výkonu už je jen diesel. . Při spouštěni asynchronního motoru je záběrový proud až 7 krát vyšší než hodnota nominálního proudu.
DES 30 http://www.armypoint.cz/elektrocentrala ... 0/d-91068/ V benzínu bys potřeboval cisternu.

123
Příspěvky: 1123
Registrován: pon led 07, 2013 3:51 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Jakou elektrocentralu

#150 Nový příspěvek od 123 »

Vedra:
No z jendnofázového invertoru více nevymčkeneš, svařet budeš max elektrody 2,5 mm
Katalogový list Esab EB 121 říká 3,2 mm 110-140 A 4 mm 140-170 A


No, podle mě to myslel kvůli jističi a drátům ve zdi. Já mám invertor kulhajbr kitin 175 taky jednofázový a 4 elektrody občas vařím, 3,2 normálně ale mám ho přes redukci na motorové zásuvce, kvůli jističi a prodlužovačce 18m. Protože na světelné zásuvce mi při 120A 16A jistič spolehlivě pokaždý vyletěl. Když vařím 4mm elektrody tak ale při další vždycky chvilku počkám až se trochu vyfouká, vypnul mi akorát jednou, když jsem schválně zkoušel jestli mu to vypínání při přehřátí funguje. 3,2 jdou bez přestávek, sice fouká teplo ale nevypne.
A konkrétně ten můj invertor úplně nový sežrali právě centrálou, proto ho mám, za peníze co stál bych si to jinak domů nepořídil. Tenkrát ho s velkou slávou manažeři koupili kvůli zakázce, v dílně se jen vyzkoušel, vařilo to hezky, no a na centrále,byla to honda ale typ už si nevzpomenu, vydržel ani snad ne 20 minut a bylo. Tak volali prodejci jenže jim řekl, že když byl na centrále tak že reklamaci jim nemůže uznat. Oprava na dlouho, tak se honem přivlekla malá triodyna, ponastavovaly kabely a udělalo se to tenkrát s ní, z invertoru se sundaly kabely a strčil se do skladu. Pak se tam něco uklízelo, povídám co bude s tímhle a prej vyhodit - no tak mi to dejte, tak ať si to klidně vezmu, že to je stejně spálený. Doma jsem ty desky uvnitř měřil, moc tomu teda nerozumím ale našel jsem tam 2 spálený varistory. Stál tehdy 25Kč jeden, takže jsem je koupil, vyměnil, invertor ožil a už asi 7 let jsem s tím hodně spokojenej.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“