kompresor orlík

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Blaf
Příspěvky: 65
Registrován: pát dub 02, 2010 3:34 pm
Bydliště: Brno

Re: kompresor orlík

#166 Nový příspěvek od Blaf »

Ahoj, nemáte někdo manuál nebo jakoukoli dokumentaci k jednopístovému Orlíku JSK 75 14? Díky moc
Zetor 6245 + Třeboňská nástavba

venca.m
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 12, 2015 8:41 am
Bydliště: Jarcová

Re: kompresor orlík

#167 Nový příspěvek od venca.m »


Blaf
Příspěvky: 65
Registrován: pát dub 02, 2010 3:34 pm
Bydliště: Brno

Re: kompresor orlík

#168 Nový příspěvek od Blaf »

Tady jsou právě jen 2 a 3 pístové. :(
Zetor 6245 + Třeboňská nástavba

venca.m
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 12, 2015 8:41 am
Bydliště: Jarcová

Re: kompresor orlík

#169 Nový příspěvek od venca.m »

Zajímá tě něco konkrétního? Ony jsou zcela totožné, jediný rozdíl je v počtu pístů...

Blaf
Příspěvky: 65
Registrován: pát dub 02, 2010 3:34 pm
Bydliště: Brno

Re: kompresor orlík

#170 Nový příspěvek od Blaf »

Momentálně ani ne, akorát jsem ho čerstvě koupil, tak jsem myslel, že bych si o tom něco přečetl a celé zkontroloval. Chápu, že spousta dílů bude sdílených, ale viděl jsem orlíků hodně a modifikací jsou mraky. Není to nic bez čeho bych nedokázal žít, jen jsem si říkal kdyby se to sehnalo, že by to bylo fajn.
O víkendu se na něj mrknu a pokud najdu něco s čím si nebudu vědět rady, tak se zeptám. :)
Zetor 6245 + Třeboňská nástavba

venca.m
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 12, 2015 8:41 am
Bydliště: Jarcová

Re: kompresor orlík

#171 Nový příspěvek od venca.m »

Hele co se týče údržby je všechno stejné - výměna oleje a filtru, kontrola/čištění koncentrického/kých ventilu/ů, odlehčovací ventil, zpětný ventil, odkalení nádoby a tlaková zkouška... Všechno stejné 8)

Blaf
Příspěvky: 65
Registrován: pát dub 02, 2010 3:34 pm
Bydliště: Brno

Re: kompresor orlík

#172 Nový příspěvek od Blaf »

Tak třeba by mě zajímalo nastavení přetlakového pojistného ventilu na vzduchojemu. Tipl bych si, že se to natavuje tou podložkou se závitem, která se pak zajistí matkou. Momentálně se mi ta podložka volně otáčí, takže pokud je to jak si myslím, tak je tam nastavené kdo ví co. Co jsem viděl pár fotek, tak tam bývá i plomba.

Obrázek
Zetor 6245 + Třeboňská nástavba

Uživatelský avatar
brigadnik
Příspěvky: 1070
Registrován: stř říj 17, 2007 10:20 am
Bydliště: Žatecko
Kontaktovat uživatele:

Re: kompresor orlík

#173 Nový příspěvek od brigadnik »

přitáhl jsem domu kompresor 1jsk, nádrž 70l, motor 2,2kw, rv.1970, na štítkovejch 6atm. Dlouho stál, nebyl používaný roky.
Při prvním puštění nafoukal 4atm a vypnul, při dvou zase zapnul. Postupně jsem začal přidávat tlak na regulátoru, při pěti začal odfukovat pojišťovák (byl zaplombovanej). Ověřoval jsem tlak dvouma budíkama. Nakonec jsem to nastavil tak, že kompresor vypne při šesti a když podržím stykač, tak pojišťovák začne odpouštět při sedmi.
Jak na tom jsou vzduchojemy u těchto 50let starých mašin?
Po nafoukání je slyšitelný únik asi skrz sací filtr. Přečetl jsem toto vlákno a chápu to tak, že kostka na výstupním potrubí je zpětnej ventil. Dá se předpokládat, že je problém v tomto ventilu? Na výstupním potrubí jsou tyto kostky dvě, viz obr, označeno modře.
Je to, co je označeno červeně zbytek kohoutu a musí tam být?

děkuji

Obrázek

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: kompresor orlík

#174 Nový příspěvek od bourač »

to označený červeně je zpětná klapka, sundej to víko, pod ním je slabá pružinka (možná úúúplně shnilá) a pod pružinkou kuželka ventilu, ventil dosedá na sedlo. Sedlo bude vyhnilý - tudy ti to utíká zpět.
V tlakových nádržích se dole usazuje kondenzát z vlhkého vzduchu, proto bývá nádrž vevnitř dole zkorodovaná.
Před 50 lety to výrobce věděl a dával schválně tlustý (předimensovaný) plech - Korozní úbytek.
Do 7Bar by to nemělo vybouchnout ;-)
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: kompresor orlík

#175 Nový příspěvek od Atlan »

Po 10r kazda tlakova nadoba potrebuje skusku reviziu.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
brigadnik
Příspěvky: 1070
Registrován: stř říj 17, 2007 10:20 am
Bydliště: Žatecko
Kontaktovat uživatele:

Re: kompresor orlík

#176 Nový příspěvek od brigadnik »

Atlan píše:Po 10r kazda tlakova nadoba potrebuje skusku reviziu.
dnes proběhla:)

Obrázek

JozefH881
Příspěvky: 5
Registrován: pon pro 28, 2020 12:03 pm
Bydliště: Humenné

Výstavba kompresoru Orlík 2 JSK75

#177 Nový příspěvek od JozefH881 »

Zdravím všetkých ešte viac menej v starom roku. Už asi rok sa chystám spraviť si kompresor, len furt je dačo iné prednejšie. Tak som si povedal, že začnem hneď v novom roku na ňom makať zatiaľ fachčim na malom asi 30litrovom, nafúkať kolesá a tak. Tak dosť bolo kecov a idem na to.
Po otcovi som zdedil pracovnú jednotku Orlik 2jsk75. Nemal som k tomu nič ani tlakovú nádobu ani motor. Zohnal som si na Bazoši tlakovú nádobu a zohnal aj motor. Dokúpim nejaké veci a teraz by som to chcel zložiť vyskúšať a potom to všetko zrenovovať. Všetko je ok ale mám nejaké otázky hádam mi stým niekto pomôže.

1. Jak zapojiť motor aby natlakoval, zhasol a potom pri poklese tlaku napr. pod 6atm. zase natlakoval a tak dookola bez vyhadzovania ističov a samozrejme bez zhorenia motora.

2. Dať ten kompresor do pôvodného stavu aký bol kvázi vyrobený alebo radšej riešiť novšiu technológiu, ako napr. Softstart, menič, riadený spätný ventil, solenoidny ventil.

Určite financie do toho dám. Chcem aby ten kompresor makal a nie že po roku budem riešiť somariny.

Prikladám obr. prilohu. Vopred ďakujem

JozefH881
Příspěvky: 5
Registrován: pon pro 28, 2020 12:03 pm
Bydliště: Humenné

Re: kompresor orlík

#178 Nový příspěvek od JozefH881 »

No super všetky fotky majú od 3 do 4.5 MB a tu môžem dať maximálne 10kb, no asi to nedám :vztek:

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: kompresor orlík

#179 Nový příspěvek od chobotek »

Zrovna tohle je tu poměrně dobře popsané v připnutém tématu, aby to každý snadno našel: http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 94&t=90493
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

JozefH881
Příspěvky: 5
Registrován: pon pro 28, 2020 12:03 pm
Bydliště: Humenné

Re: kompresor orlík

#180 Nový příspěvek od JozefH881 »

Super dík kuknem sa na to..

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“