kompresor orlík

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
dartagnan11
Příspěvky: 97
Registrován: stř říj 12, 2011 6:43 pm
Bydliště: Třebíč

Re: kompresor orlík

#121 Nový příspěvek od dartagnan11 »

Tohle jsem zkusil a ráželo mi to ven fičko 40A 300 ma

AlexTc
Příspěvky: 1418
Registrován: sob říj 25, 2008 2:45 pm
Bydliště: okr. Tachov

Re: kompresor orlík

#122 Nový příspěvek od AlexTc »

Tak ti ho to bude vyrážet i se stykačema. Protože buď je vadný motor a nebo jsi něco špatně zapojil.

dartagnan11
Příspěvky: 97
Registrován: stř říj 12, 2011 6:43 pm
Bydliště: Třebíč

Re: kompresor orlík

#123 Nový příspěvek od dartagnan11 »

Tak jsem to dovezl od předchozího majitele tam to fungovalo ok, tohle není moje parketa elektroinstalace, jednoduchý zapojeni, káblu, vypínače, vidlice zvládnu, do složitějších věcí se nepletu.
Jsem hlavně strojař, stavař a zemědělec-stavby na projektuji, na rozpočtuji i některé postavím, stajařinu využívám u staveb zamečnické věci a potom při opravě strojů a objektu.
Zemědělčinu jsem po dědil o tátovi, kterou jsem mu pomáhal dělat od nuly , takže je to takový relax a srdeční záležitost než vyddělečná činnost.

Uživatelský avatar
Bellian
Příspěvky: 2534
Registrován: stř črc 28, 2010 10:28 am
Bydliště: Velké Meziříčí

Re: kompresor orlík

#124 Nový příspěvek od Bellian »

Taky nejsem v elektrice mo zběhlý, ale mám na orlíku 7,5KW přepínání hvězda trojúhelník a funguje mi to. S jističem 25B to po přepnutí na hvězdu tak 2x z 5ti zapnutí vyhodilo, teď je tam 25C a zatím bez problémů.

Ale jestli ta 7,5KW je origo to nevím, poměr otáček motor a kompresor sedí, když jsem to pro kontrolu počítal.

Obrázek


Tohle mi napsal jeden známý, když jsem se ho vyptával na rozumy:

"Tvůj původní motor 7,5kW, pokud se doposud při rozběhu přepíná Y/∆ (hvězda trojúhelník) tak buď na svorkovnici není originální víčko se štítkem, nebo byl v minulosti převinut, tak aby spouštění bylo možné. Motor se štítkovými údaji Y/∆ 380/220V v naší současné síti SKUTEČNĚ SPOUŠTĚT Y/∆ NELZE.
Když budeš shánět motor, který lze spouštět Y/D, měl by mít na štítku údaj ∆ 380V nebo ∆ 400V, to jsou motory staršího provedení. Dnes vyráběné motory které jsou přepínatelné Y/∆ mají na štítku D/Y 400/690V. (D/Y znamená trojůhelník / hvězda)."


Tak třeba to taky někomu pomůže.
Srdcová 25-ka; Járova 25-A; Školníkova 25-A; Stodolová uloženka 25-ka
Zetor 5611
Zetor 7211
Zetor Super 35
Zetor 7245 PLUS
BSS PS 701H
BSS10.08 - renovace
BSS P 53 S
TOS-28 Žebrák; StankoImport 2H125; Pásová pila G5013W

dartagnan11
Příspěvky: 97
Registrován: stř říj 12, 2011 6:43 pm
Bydliště: Třebíč

Re: kompresor orlík

#125 Nový příspěvek od dartagnan11 »

Ahoj tak dnes jsme to zapojily pomocí stykačů kompresor ještě potřebuji spínací relé s časovačem elektrikář to vystrojil za 1,5 hodiny zejtra dopojí zbytek a mělo by to už běžet.

dartagnan11
Příspěvky: 97
Registrován: stř říj 12, 2011 6:43 pm
Bydliště: Třebíč

Re: kompresor orlík

#126 Nový příspěvek od dartagnan11 »

tak chlapi kompresor funguje nemáto chybu.
Přes stykače hvězda trojúhelník a jistič hlavní 32 B to drží v pohodě.

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: kompresor orlík

#127 Nový příspěvek od exot »

Zkoncil jsem rozborku jednopistaku orliku.Asi toho moc nenaběhal ale byl neskutečně zasviněnej a od oleje ale valec pist i lozisla jsou ve vybornem stavu;).Nicmene k veci na setrvak ted paruju hardy spojku a budu ho na primo honit nejakym ruskym el motorem 2,2 kW 1400 ot/min zdalo se mi to malo ale kolega z prace takhle napřímo honí uż leta dvoupístak 3kW motorom takže mi to snad bude stačit;) (ten motor s tim tocil do teď ale na cca 1100 ot/min pres řemen ale měl přidřeny ložiska)
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 1935
Registrován: ned dub 21, 2013 12:25 pm
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Re: kompresor orlík

#128 Nový příspěvek od elbarto »

To exot: nechci ti kazit radost, ale nebude to ono :-( nafoukani do maxima bude trvat "tyden". Pokud mluvime do origo 150 litrove bandasky. Na jednovalu mam 3kW pres remenici do pomala a v maximu tlaku se trosku trapi. Na 4kW to bezi vyrazne veseleji. Motoru je hafo, proc to bastlit. Kdyz dam na trojku frezku 1kW motor, taky to pobezi ALE .....

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: kompresor orlík

#129 Nový příspěvek od exot »

Budu mit 90 l vzduchojem(eventualně+50l) jasny vim že to je na hraně ale ja to nebudu zpřevodovávat do pomala (pak bych chapal tvou výtku s pomalejsím nafoukaním) ale chci to mit na přímo.Co hrozí je to že spalím motor respektivě že mi bude padat proudová ochrana.Ted mi fouka liazacky dvouval 9atm (pravda foukam do 55 litrove bandasky a dofukuje ji to z 0-9atm odhadem 4-5min a z 6-9atm cca 2 min) u toho orliku nechci jít přes 8 atm.No nicmene zatím jsem ve stadiu příprav takže snad seżenu vhodnější elmotor.
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: kompresor orlík

#130 Nový příspěvek od exot »

Maly krůček

Obrázek
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 1935
Registrován: ned dub 21, 2013 12:25 pm
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Re: kompresor orlík

#131 Nový příspěvek od elbarto »

V otáčkách jednotlivých modelů Orlíku se přiznávám ztrácím. Zatím vždycky jsem tam našel motory 1.400 otáček. Ovšem nekdy napřímo přes hardy a někdy v provedení řemenice, kde je převod hádám cca 1:2. Zrejmě to nehraje zásadní roli, samozřejmě pokud se nejde přes maximum otáček agregátu.

venca.m
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 12, 2015 8:41 am
Bydliště: Jarcová

Re: kompresor orlík

#132 Nový příspěvek od venca.m »

Agregát bez problému zvládne 1800 ot/min, řešíte tu 100x napsané, podle požadovaného průtoku se určí otáčky, a podle otáček a požadovaného tlaku se určí výkon motoru a zatěžovatel agregátu. Z vaší diskuse by mě zajímalo jakou má souvislost výkon motoru s velikostí vzdušníku... :shock:

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: kompresor orlík

#133 Nový příspěvek od exot »

Zase kousiček. Jo už jsem sehnal 3kW motor :) sice přírubák ale tohle půjde vyřešit.
Obrázek

Výpočet sacího objemu je vcelku jasny obsah*otáčky*čas= sací objem.Případně * nějaký koeficient = vytlačny objem.Ale možna by bylo fajn uvést i další výpočty.
Jinak vzduchojem chápu jen jako zásobník stlačeného vzduchu= eliminace častého spínání.
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

venca.m
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 12, 2015 8:41 am
Bydliště: Jarcová

Re: kompresor orlík

#134 Nový příspěvek od venca.m »

Jestli ti stačí do 8 bar, 3kw motor máš teda daný, z toho můžeš mít výtlačný výkon cca 350 l/min, ale musíš zvážit s jakým zatěžovatelem, protože ke konci už pojede motor na hranici (rozuměj dlouhý běh při 8 bar není vhodný, ale to ani pro agregát takže osobně v tom nevidím problém). Pro blbu téměř odolnou verzi je lepší zvolit 300 l/min... U 1-JSK pak platí 350l/min x konstanta 4,4 = 1540 ot/min. Jestli je to dvoupólový motor tak se připojení přes hardy spojku nabízí jako dobré řešení...

Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 1935
Registrován: ned dub 21, 2013 12:25 pm
Bydliště: Prague
Kontaktovat uživatele:

Re: kompresor orlík

#135 Nový příspěvek od elbarto »

venca.m píše:Agregát bez problému zvládne 1800 ot/min, řešíte tu 100x napsané, podle požadovaného průtoku se určí otáčky, a podle otáček a požadovaného tlaku se určí výkon motoru a zatěžovatel agregátu. Z vaší diskuse by mě zajímalo jakou má souvislost výkon motoru s velikostí vzdušníku... :shock:
Fórum je o opakováni Venco. Na téma Orlíku toho není nikdy dost, tak ti odpustím to rejpnutí a vyzkouším tvoje znalosti dotázkem. Standarní mechanicky tlakový spínač ma diferenci 2 bary. Nějaký kompresorář mi tvrdil, že to je záměr, aby agregat měl čas vychládat ?? Moc tomu nevěřím.
Z důvodu trápení se motoru (je slyšet i pokles otáčet) do max tlaku jsem Orlíka naladil pouze na 8 baru, ktere držím digi spínačem. Ten je nastavitelný nahoru i dolů po desetince a spínám už při 7 barech. Z mého pohledu to funguje dobře. Bavím se o domací dílně připomínám, žádné tovární nasazeni, kde beži 24 hodin denně. 7 beru za min, mám tlakové ztráty ve špatném vedení. Všechno se člověk učí bohužel za pochodu.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“