kompresor orlík

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
JozefH881
Příspěvky: 5
Registrován: pon pro 28, 2020 12:03 pm
Bydliště: Humenné

Re: kompresor orlík

#181 Nový příspěvek od JozefH881 »

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

JozefH881
Příspěvky: 5
Registrován: pon pro 28, 2020 12:03 pm
Bydliště: Humenné

Re: kompresor orlík

#182 Nový příspěvek od JozefH881 »

Super, podarilo sa 8)
Ešte ten motor je 5,5kW je to slabšie čitateľné.

Malakh
Příspěvky: 10
Registrován: úte srp 04, 2015 7:53 am
Bydliště: Lovcica

Re: kompresor orlík

#183 Nový příspěvek od Malakh »

Mas len 150 litrovu nadrz, podla mna je lepsie pouzit motor 4kw a 1400 ot.
Originalne zapojenia su:
Dvojvalec + motor 5.5/1400 cez hardy spojku - otacky lompresora 1400 a vykon 35m3/h

Dvojvalec + motor 7.5/2800 cez remene - otacky kompresora 1800 a vykon 50m3/h

Osobne som si skladal nieco podobne, 150l nadrz dvojvalec,...pouzil som motor 4/1400 ,cez remene.
Otacky kompresora mam cca 1000-1100, co by zodpovedalo vykonu cca 28 m3/h.
Myslim, ze je to umerne malej nadrzi a nie je problem s isticom. Ono ked rozbehnes motor bez zaraze, neznamena ze ho rozbehnes ak s kompresorom, ten mu vytvara urcity odpor.
Mas paradny tlakovy spinac, tak ten ti obsuzi spinanie a aj odfuk.
Ja som si ponechal spinanie stykacom (lebo sa mi to viac pacilo) a tlakovky spinac pouzivam pre ovladanie stykaca a odfuk. Ten mechanicky odfuk som vyhodil.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2952
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

kompresor orlík směr otáčení

#184 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Hledám šipku na řemenici, ono nic. Po dlouhatánský době jsem dal do funkčního stavu jednoválcovýho orlíka. Teď mám dilema se směrem otáčení kompresoru. Je to fuk, nebo má mít nějakej směr kvůli mazání?

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: kompresor orlík směr otáčení

#185 Nový příspěvek od chobotek »

"Jednoválcovej orlík" je označení typu podle štítku? Jedno to není, na klice bývají rozstřikové misky. Ventilátor nemá? Na bloku šipku nemá? Pravděpodobně se bude točit doprava, ale...
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Shrek
Příspěvky: 3338
Registrován: úte říj 21, 2008 8:55 pm
Bydliště: Ledeč nad Sázavou

Re: kompresor orlík směr otáčení

#186 Nový příspěvek od Shrek »

Smer je tam danej, je tam sipka, ale podivam se ti az zitra,
Tajle je to videt, sipka je na deklu remene ventilatoru
Obrázek
Kazdy vi co delam, jen se to nesmi psat v podpisu. V kolonce povolani je to snad v poradku, pokud ne, tak kolonku z duvodu zbytecnosti odstranit.
O cenach prodavanych veci nediskutuji.
roztrhnisikusnuhakem zavinac gmail.com

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2952
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: kompresor orlík směr otáčení

#187 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

mám starej typ bez ventilátoru. zapojil jsem ho aby točil doprava při pohledu na řemenici.
jénže - po chvíli foukání co v pohodě natlakoval 6 atm se ozvalo syčení, vypnuto, zjištěno - díra ve vzdušníku na dně. takže na zjišťování směru otáčení mám času dost, protože už to mám celý rozebraný a vzdušník vevnitř šíleně rezavej. takže teďka do "koupím" zadávám inzerát, že sháním vzdušník z orlíka, má 70 litrů.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2952
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: kompresor orlík směr otáčení

#188 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

https://stroje.bazos.cz/inzerat/1318615 ... -orlik.php
takže jestli to je tadle šipka tak řemenice je z druhý strany, tudíž jsem s tim točil správně.

Tomas6
Příspěvky: 5306
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: kompresor orlík

#189 Nový příspěvek od Tomas6 »

Mám doma kompresor Orlík 2JSK75. Klasický dvouválec, problém s ním je, že strašně vibruje. Přikládal jsem to křivému setrváku, protože mírně házel. Ten jsem vyměnil, setrvák neháže, nicméně vibrace zůstaly. Při zapnutí se úplně roztřepe. Původně jsem myslel že je to částečně normální,ale co jsem před časem viděl zapnutý dvouválec u známého, který běží naprosto klidně bez vibrací, jsem to začal řešit. Podotýkám že kompresor jsem před X lety generálkoval, koupil jsem ho jako nefunkční. Proběhl výbrus válců i kliky, nové ložiska, písty, šály ojnic, prakticky všechno co se při takové generálce dělá. Koncentrické ventily zůstaly původní, původně jsem se i domníval, že by mohl být problém i v některém z nich, ale po ucpání sání, kdy jede kompresor na prázno se nic nezměnilo.
Po čem ještě jít?
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Malakh
Příspěvky: 10
Registrován: úte srp 04, 2015 7:53 am
Bydliště: Lovcica

Re: kompresor orlík směr otáčení

#190 Nový příspěvek od Malakh »

Vladimír Šimo píše: ned úno 07, 2021 2:35 pm https://stroje.bazos.cz/inzerat/1318615 ... -orlik.php
takže jestli to je tadle šipka tak řemenice je z druhý strany, tudíž jsem s tim točil správně.
Tak, pri pohlade zo strany remenice/zotrvacnika v smere hodinovych ruciciek. Treba na to davat pozor, mazaci kanalik na ojnici je len z jednej strany.

Malakh
Příspěvky: 10
Registrován: úte srp 04, 2015 7:53 am
Bydliště: Lovcica

Re: kompresor orlík

#191 Nový příspěvek od Malakh »

Tomas6 píše: sob bře 13, 2021 7:10 am Mám doma kompresor Orlík 2JSK75. Klasický dvouválec, problém s ním je, že strašně vibruje....
Zhodil by som dole sanie, pretacal agregat rucne, ci oba ventily pufkaju/grgaju.
Pozrel remenicu nahonu ventilatora, ci nie je uvolnena na cape a ak je tam povodny mechanicky odfuk, tak aj pritomnost oboch zavazicok.
Do tretice otvorit bocne veko, ci su ojnice na svojom mieste.

venca.m
Příspěvky: 100
Registrován: čtv úno 12, 2015 8:41 am
Bydliště: Jarcová

Re: kompresor orlík

#192 Nový příspěvek od venca.m »

Nevím jak moc to vibruje, ale můžou to dělat i řemeny... A iluze že to vibruje více/méně než jiný dvouválec může být způsobená jinýma otáčkama... Nemohlo se třeba stát během nějaké opravy že je každý píst/pístní čep/ojnice jiné? Motor jsi asi zkoušel roztočit se sundanýma řemenama (pro jistotu)?

Marně lovím v paměti, ale ty ojnice se taky, když už byly hotové, dělily do skupin podle hmotnosti, tak jestli to budeš rozebírat tak si zvaž každou tu sestavu ojnice/čep/píst/kroužky, jetli to máš stejné... Jestli ti to teda stojí za to, je to pístový kompresor, ne šroubový ;-)

Tomas6
Příspěvky: 5306
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: kompresor orlík

#193 Nový příspěvek od Tomas6 »

Vibruje to.tak že to roztřepalo budík na nádobě. Řemeny jsou nové a napnuté dobře. Písty jsem dával nové. Stejné, od jednoho výrobce, prodejce. Ojnice jsem dával sice škodovácké, po patřičné úpravě, byly z jednoho motoru, v tom bych chybu nehledal. Iluze se nekoná, ty kompresory jsou stejné se stejným motorem, tudíž stejné otáčky atd... Jako fakt je to vibrátor. Napadá mne ohnutá klika. Byla zadřená, brousila se, ale tak při broušení by snad zjistil že je něco špatně, nebo ne?
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: kompresor orlík

#194 Nový příspěvek od chobotek »

A ty ojnice po patřičné úpravě váží stejně a mají stejné rozložení hmotnosti?
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Vladimír Šimo
Příspěvky: 2952
Registrován: ned led 20, 2008 5:07 pm
Bydliště: Podžalí

Re: kompresor orlík

#195 Nový příspěvek od Vladimír Šimo »

Pamatuju před lety to měl známý taky. Měl tam něčím zasviněnej koncentrickej ventil. Vyčistil, blbě poskládal a dělalo to furt. Teda než přišel na to, že ventil blbě složil. Pak měl klid.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“