Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#11071 Nový příspěvek od Janci »

Hoši, potrebujem spraviť hriadel na formátovaciu pílu. dlžka 300mm, priemer 35, pod ložiská 30, na koncoch závity a drážky, proste klasika skoro jak na cirkulu. Aký materiál zvoliť? Môže byť 42crmo4? Chcem to bez tepelnej úpravy :)
Zetor 4011

Fizz
Příspěvky: 7851
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Soustruhy

#11072 Nový příspěvek od Fizz »

"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

fikejz
Příspěvky: 5989
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Soustruhy

#11073 Nový příspěvek od fikejz »

Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Soustruhy

#11074 Nový příspěvek od mufik »

Janci: 15 142.6 klidně použij, na hřídel je naprosto vyhovující.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11075 Nový příspěvek od Čárls »

Na to stačí i 11500- 11600 záleží na pruměru pily do 300 průměru plně vyhovuje Obzvlášť pokud bude z komunistických zásob nové značení materiálu moc neznám Já ji kdysi dělal 11700 ale to je dnes skoro nesehnatelný materiál ideální na takové hřídele Pokud se sežene nepoužitá (nová)poloosa pro kterou není absolutně využití a uděláš z ní je věčná soustružník ale bude nadávat až bude řezat závit po staru nabroušeným radekem :smich: Kdysi dávno sem ji dělal v přidružence právě z nové polosy ze zasob co měli jít do šrotu
ani nevím z čeho byla ale ta hřídel maká dodnes na 700 hanibale na katru co si dělal jeden doma 8)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20655
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11076 Nový příspěvek od ota »

Mám taky jednu hřídelku na cirkule ze zušlechtěného polotovaru poloosy V3S. Jenže je to tlustší ,,tyčka". A trochu betelnější ložiska v domečkách. Je to pojízdná pila na řezání stavebního dřeva. Už si párkrát 800 mm hanibalka ,,kopla " do krajiny nebo špalku a zaťím v pohodě.
Dělám hodně z 42CrMo4-QT. Na hřídel cirkule nevidím problém proč ji nepoužít. Jediné co se občas stane, ze ta 110mm kulatina se po odebrání ,,hrubovacího" přídavku prohne. Vždy to v dokončovacím v pohodě odeberu. Pak už to nic nedělá. Ale to je 1 z 10 hřídelí a nejčastěji z kraje tyče odřízlá. Ten materiál nakupujeme za poloviční cenu, než klasické legované materiály.
Poloosa z avie, v pohodě na takovou věc. Na šroťáku se povalují často. Jednu tady taky v rezervě mám. Drážkování je kované a o trochu tužší. Většinou ve šrotě bývá tahle poloosa bez drážkování. Naposledy jsem z ní dělal čep do nahrabovače kámošovi. Bez problému.
Bacha na některé poloosy. Jsou tepelně upravené jen na povrchu. Po odebrání toho tuhého materiálu jsou jako hlazenka. Většinou Ruské. Ale zase nen tak neprasknou jako ta co je zušlechtěná skrz.

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#11077 Nový příspěvek od Janci »

Dakujem :) skúsim pozháňať 11600 alebo tú 42CrMo4-QT, uvidíme čo bude skladom.
Zetor 4011

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#11078 Nový příspěvek od Ondras83 »

nevim kde, tak se zeptam tady: neexistuje nejaky katalog hutniho materialu, co se vubec vyrabi a da sehnat? Potreboval bych silnostenne trubky s urcitou dirou a silou steny a nejlepe bych si neco nacetl, co potrebuju a pak shanel.

Jedna se o budouci "pouzdra" na celni nakladac, na svuj jsem si vsechno tocil z kulatiny a to je momentalne pro me casove nerealny, na podkopu jsem vse delal z trubky, co byla u dedy a mela rozmery (diru 24mm, stenu 5mm, venek 34), takze jsem ji jen narezal na rozmer, pretocil cela, projel vystruznikem (24 na kulatinu 24mm, 25 na kulatinu 25mm) a bylo hotovo, to same bych chtel udelat na celak na kubotu, ale tahle trubka uz dosla

Uživatelský avatar
Shaolin
Příspěvky: 92
Registrován: úte kvě 08, 2018 8:21 pm
Bydliště: Poprad

Re: Soustruhy

#11079 Nový příspěvek od Shaolin »


Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2436
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Soustruhy

#11080 Nový příspěvek od StaPo3011 »

pokud máš někde poblíž Feronu, tak ti mívali i tlustostěnný trubky.
Na internetu maj seznam sortimentu,
https://online.ferona.cz/vyhledavani/29 ... rdit+filtr
ale nevím, jestli všechno maj všude, spíš ne :-). Ale za zavolání na pobočku ohledně daného rozměru to asi stojí.
Koukám, že šaolin mne mezitím už předběhl, ale u mne to máš česky :-)

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#11081 Nový příspěvek od Ondras83 »

feronu mam za rohem, spis mi slo o ten katalog a nejak mi to nedocvaklo podivat se tam, takze dekuji, budu hledat :) :pistol:

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruhy

#11082 Nový příspěvek od stanik84 »

Naposledy upravil(a) stanik84 dne úte říj 19, 2021 11:11 am, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#11083 Nový příspěvek od Ondras83 »

tyhle futra tam prave budou, ale musis je do neceho nalisovat a to neco chci prave vyrabet z tech trubek

pouzdra tam budou tyto: https://e-shop.exvalos.cz/kategorie/16- ... -prirubou/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20655
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11084 Nový příspěvek od ota »

Co tak zběžně vím od bráchy, nakupuje asi u 10 prodejců materiál. Každý z nich má jinou nabídku. Něco bere tam, něco jinde. Nemají třeba ten sortiment. Ferona vcelku má dost materiálu. Ale taky neobsáhne vše.
Koukni i na Raven, je taky v Hradci. Když jsem tam přijel, čuměl jsem co tam měli matroše.
Některé velkosklady materiály pošlou. Samozřejmě to není poštou za 50 Kč. Ale třeba bereme z toho Frýdlantu nad Ostravicí a pošlou třeba 3 palety kulaťin přepravkou.
Zkusil bych to být Tebou udělat ty ppuzdra z 12 050 a dát si indukčně zakalit jen činnou plochu. Tak jsem to dělal k minibagru. Sice jsem měl 15 x 8) xx matroš a v té kalírně pindali, že jsem to měl udělat z té 12 050 s tou že pracují pořát. Cenově to vyšlo super. 500 Kč bylo za nastavení indukce a pak asi 10 Kč/ další kus. 10 pouzder stálo 600 Kč. Jeden den jsem to tam dal a druhej si pro to jel. Činné plochy 60 Hrc.
Správně by to tak mělo být. Jedna součást toho kluzného uložení má být vždy tvrdá a druhá měkká. Je to jednodužší cesta, čep je na výrobu jednodužší než pouzdro. Někde jsem četl u nabídky kelených ocelových pouzder, že by měly tyhle pouzdra vydržet i 5000 pracovních hodin. Záleží na mazání.
Co jsem vysledoval při své cestě strojařinou uplně nevhodné uložení jsou ta pouzdra s plastovou výstelkou. Ta není dělaná na větší osové rázy. Třeba na čep přední nápravy vcelku jo. Ale jako pouzdro do ramene minibagru ne. I v těch asi 8 firmách když jsem poptával pouzdra do minibagru mi je ani jední nedoporučili. Vlastně neznám minibagr renomovaného výrobce, který by je v uložení měl. Je tam možnost dát mosarné zušlechtěné pouzdro ze svinutého pásu s mazacíma kapsičkama. Ale je to trochu jiná cena. Já jsem nakonec šel cestou vlastní výroby kalených ocelových pouzder a byla to asi nejlepší zvolená cesta. Kvalitou, finančně.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20218
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruhy

#11085 Nový příspěvek od vitex »

Především si zadej do vyhledávače výrobce hutního materiálu a nebo prodejce.Solidní firmy mají své katalogy,kde si můžeš vybrat co potřebuješ.Pokud nemá Ferona,hledám zde:
https://hutakskladem.cz/?gclid=EAIaIQob ... gKmnPD_BwE

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“