Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20329
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruhy

#9916 Nový příspěvek od vitex »

Blahopřeji k novému přírustku.Jinak se s ním musíš seznámit a osahat si to sám.Pochybuji,že Ti někdo poradí-nikdo ze znalců tohoto stroje už nežije.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20805
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#9917 Nový příspěvek od ota »

Tak ten Kenybz má pravdu! Probírali jsme tu mašinu po telefonu. A teď jsem na to kouknul, je tam ten pomocný suport přidaný jiný. Moderní. Je to z S 32. teď na to koukám na obrázku. Ono je to celkem fuk z čeho tam je. Hlavně když je funkční. Akorát jak je tam udělané to uložení pro něj. Jestli je to pevné a trochu to sedí na rysku. Aby až nastavíš nějaký přesnější uhel to dělalo to co má.
No jinak starší mašinysta. Odhaduju ho na meziválečné období. Tak nějak podle odlitku těch nohou. I těch tvarů ovládacích páček a kliček.
Tady je obrázek té S 32 s tím pomocným suportem.
Obrázek

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Soustruhy

#9918 Nový příspěvek od Veteranista! »

Taky nemyslím, že to bude rok 1896, klaním se k mezi válkama.
Není výrobce Ernst Krause & Co?
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2437
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Soustruhy

#9919 Nový příspěvek od StaPo3011 »

Tumlíkův Donauwerk Ernst Krause je v něčem dost podobnej
http://www.tumlikovo.cz/rubriky/stroje- ... donauwerk/ ,
ale úplně stejnej není - můj má navíc převodovku v levé noze, a navíc separátní další hřídel strojního nezávitového posunu...

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Soustruhy

#9920 Nový příspěvek od Veteranista! »

Jo, ten co má Tumlík, mám i já a právě mi připadá, jako bys měl větší model :-/
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Pavel
Příspěvky: 8272
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Soustruhy

#9921 Nový příspěvek od Pavel »

neni to spis soustruh fiser

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2437
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Soustruhy

#9922 Nový příspěvek od StaPo3011 »

ota píše:Tak ten Kenybz má pravdu! Probírali jsme tu mašinu po telefonu. A teď jsem na to kouknul, je tam ten pomocný suport přidaný jiný. Moderní. Je to z S 32. teď na to koukám na obrázku. Ono je to celkem fuk z čeho tam je. Hlavně když je funkční. Akorát jak je tam udělané to uložení pro něj. Jestli je to pevné a trochu to sedí na rysku. Aby až nastavíš nějaký přesnější uhel to dělalo to co má.
No jinak starší mašinysta. Odhaduju ho na meziválečné období. Tak nějak podle odlitku těch nohou. I těch tvarů ovládacích páček a kliček.
...
Jj, to jsem si všimnul i na původních foto, že noniusy na příčném a pomocném podélném posuvu jsou průměrem velmi rozdílné. Za info že je ten pomocnej podélnej support celej z S 32 děkuji, zdál se mi už od pohledu celej takovej modernější :) . Akorát se mi trochu nelíbí jen 15mm široká nožová hlava (myslím tím šířku drážky pro nože) - při upnutí např. 20x20mm držáku VBD to bude 5mm přečnívat ven. Ale třeba se to bude muset stejně zespoda vypodložit (zatím jsem to neměřil) a širší podložka/planžeta tomu pak trochu pomůže. Nebo se na S 32 nedají vůbec upínat širší držáky VBD než 15mm?

A ohledně toho malého podélného noniusu jsem původně plánoval požádat Tumlíka, aby mi vyrobil větší, s jemnějším dělením. Ale po chvilce náhodného pokusného točení točítky to asi ještě zvážím, možná že to ani nebude potřeba - on ten převod příčného posuvu je mnohem jemnější než toho pomocného podélného, člověk s tím musí točit jako s čamrdou, aby se to trochu vůbec pohnulo. Asi je to dáno tím strojním příčným posuvem a jeho převody přes to hodně malé ozubené kolo na hřídeli příčného posuvu, které je hezky vidět na foto (když se dostatečně poodjede posuvem dovnitř).

Jinak jsem pár hodin prohledával fotky různejch starejch soustruhů na netu, jestli si ho nenajdu, ale smůla. Velmi podobnejch meziválečnejch jsem našel spoustu, ale každej z nich měl nějakej detail dost jinak. Nikde jsem např. nenašel pomocnou převodovku (nebo je to reverz? - musím ještě ověřit) v levé noze, viz foto zezadu nohy
Obrázek
Leze se do ní patrně tím čtvercovým krytem, a ovládá se zepředu dlouhou pákou, jejíž funkci jsem zatím ještě nestihl vyzkoumat.
Až bude soustruh v létě na definitivním místě, aj trochu lépe umyt atd., tak ho asi detailněji nafotím a pošlu dotaz na http://www.lathes.co.uk/ , ten pán tam má popisy a fota spoousty soustruhů, ale ten svůj jsem tam nenašel. Pravda, prohlížel jsem jen ty německé, ale i to mi zabralo pár hodin, celý seznam se asi ani prohlédnout nedá :)

bastlir
Příspěvky: 418
Registrován: úte bře 10, 2009 11:18 am
Bydliště: Sedlčany-Benešov

Re: Soustruhy

#9923 Nový příspěvek od bastlir »

s temi vetsimi prumery nozu -jestli to vubec vychazi pri jejich pouziti ke stredu,kdyz to ma jiny suport-tj tensi podlozis podle potreby,vetsi tak zfrezovat(pokud jiz mas,ale jinak je to kontraproduktivni).Navic tuhost suportu&spol aby dobre zvladla reznou rychlost pro VBD-popripade vybirat ostrejsi uhel britu. Bych to nejdriv odzkousel radecem a pajenyma destickama a pak dle zkusenosti VBD..(vsak ho v te dobe taky neznali-ty pajeny asi tez ne) :)

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#9924 Nový příspěvek od Atlan »

Naco tam trepat 20mm noze? Ci take mas?
Aj 12mm ti postaci, akurat do diery to bude chciet hrubsi, ze to trci do boku nicomu nevadi. Hlavne aby si nemusel, znizovat noze.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2437
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Soustruhy

#9925 Nový příspěvek od StaPo3011 »

oprava:
...A ohledně toho malého podélného noniusu... mělo být samozřejmě .A ohledně toho malého příčného noniusu... , jak koneckonců vyplývá z kontextu.

A ohledně těch nožů - nemám zatím žádné. Ale plánoval jsem (kromě samozřejmě nějakých "normálních" kovaných a i nějakého toho pájeného plátku) si pokusně koupit i držák na VBD, a u těch se mi zdálo, že ty se obvykle kvůli tuhosti (a prostoru pro upevňovací šroubek) dělají spíše s většími upínacími průřezy. Nechci s VBD hrubovat, spíš se bojím, že normální kudlu nebudu schopen na rozumný počet pokusů nabrousit. Ale zase nehodlám stařečka soustruha honit na vysoké otáčky (na to není zjevně stavěn), tak se může stát, že na mou menší řeznou rychlost nebudou VBD vhodné. Uvidím.
Prosím nekamenovat za případné hloupé či nepraktické názory, jsem takovej soustružník-teoretik, nikdy jsem se zatím k praktickému použití soustruhu nedostal :) . Ale třeba se časem něco trochu naučím.

Sadra17
Příspěvky: 6106
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Soustruhy

#9926 Nový příspěvek od Sadra17 »

vdb jsou i 8x8 8)
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1408
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Soustruhy

#9927 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, začínal jsem na Dolze a Slotta, ten co je na fotkách u toho pána uplně dole, pak jsem koupil S28 a tenhle prodal, novej majitel tam nabastlil převodovku z oktávky, aby nemusel přehazovat řemen, bylo to ještě před revolucí .

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#9928 Nový příspěvek od Atlan »

Tu mas na skusku nozik 16x16x100
[7,57€ 8% OFF]SDJCR1616H11 16 x100mm Right Hand Lathe External Turning Tool Holder For DCMT11T304 Machine Tools & Accessories from Tools on banggood.com
https://banggood.app.link/eQqc9muPJ7
A platky
[10,14€ 35% OFF]10pcs DCMT11T304-HM YBC251 DCMT32.51-HM Cemented Carbide Inserts Machine Tools & Accessories from Tools on banggood.com
https://banggood.app.link/JJ8rAgyPJ7
Na skusku stačí.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#9929 Nový příspěvek od Janci »

takto dopadol upichovák z ebay :D nenarazil som s ním, len počas záberu křupnul
Obrázek
Zetor 4011

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2437
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Soustruhy

#9930 Nový příspěvek od StaPo3011 »

drtikol píše:Ahoj, začínal jsem na Dolze a Slotta, ten co je na fotkách u toho pána uplně dole, pak jsem koupil S28 a tenhle prodal, novej majitel tam nabastlil převodovku z oktávky, aby nemusel přehazovat řemen, bylo to ještě před revolucí .
Tenhle Dolze-Slotta je jeden z nejpodobnějších tomu mému.
Obrázek
Dokonce má i tu páku v levé noze, píšou že je to asi jen spojka, ověřím u svého funkci...
Probably as made during the late 1930s and early 1940s, this Dolze & Slotta Type DSPN had its motor held within the headstock-end plinth - an arrangement that would have included a clutch controlled by a long lever on the face of the stand. This model was with centre heights of 150 and 180 mm and with between-centres capacities of 800, 1000 and 1500 mm
Ale zase má úplně jinou (patrně novější) Nortonku a tři posuvové hřídele místo dvou, tak nevím.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“