Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#7621 Nový příspěvek od kenybz »

jednomu majiteli lisovny jsem takové vrtáky vybrušoval a zdrhnul bez placení ale prý to funguje vrtají do polypropylenu do toho silonu by to šlo ještě líp ta fazetka tam být nemusí
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Irčan
Příspěvky: 2442
Registrován: stř zář 28, 2011 8:55 pm
Bydliště: Boskovice

Re: Soustruhy

#7622 Nový příspěvek od Irčan »

Ceterum autem censeo EU esse delendam.
„Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat.“ — Benjamin Franklin

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1397
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Soustruhy

#7623 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, teď je jich jak na..áno, měl jsem se tu zeptat dřív, halt neumím hledat .

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#7624 Nový příspěvek od Janci »

Mám SU 50, predchádzajúci majitel tvrdil že to je korejka ale nezdá sa mi to lebo má ešte ten velký skrinový rozvádzač. V príručkách sa píše že treba závitové hodinky pri rezaní závitov alebo reverzovať. Ale vždy ked som rezal metrické závity tak som rozpojil spojku, nastavil na začiatok závitu, spojku zapnul a nestalo sa nikdy, že by išiel nôž mimo závitu. Korejky to mali už vychatané že nebolo treba závitové hodinky?
Zetor 4011

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#7625 Nový příspěvek od Britt »

Já mám TOS a tam bys byl mimo, takže odjedu nožem a reverzuji. Korejce jsem neviděl, tak nevím.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Baťa1
Příspěvky: 2446
Registrován: čtv zář 09, 2010 1:55 pm
Bydliště: VY-PV

Re: Soustruhy

#7626 Nový příspěvek od Baťa1 »

Janci: aji ten korejec musí mět tu elektrobednu jak a čím by se to jinak zapínalo, přece tam nemuže byt nekde "tahem zapni stiskem vypni" musí tam byt v nejaké bedně ty stykače a na su50 tam jich je, na hlavní motory jich bude minimálně čtyři, pak na čerpadlo chlazení, na rychloposuv, teď jestli to alnico tam taky má svoje nejaky relé to nevim já v té bedně sem nic nevrtal nikdy nebylo potřeba akorád sem viděl dokumentaci

a k tomu závitování, rozpínat a zapínat maticu při řezání závitu bez hodinek nejde na žádnym sóstruhu, respektive jde to, ale podle předem udělanéch rysek fixou na vřetenu a loži (nebo na doraz u koníku) a zapíná se matica podle tech rysek
pokud to vypojuješ bez hodinek a bez rysek tak je to otázka čistě náhody se trefit do teho samyho místa a zrovna se ti to teda vždycky podařilo při znovuzapnutí matice zasunout do záběru ve správnym místě, ono su50 má hrubé závit tak je tam větší pravděpodobnost že se trefím hlavně když se řeže jemnější stoupání závitu jak má vodící šroub
Frézování, soustružení a jiné činnosti v dílně, Zetor 50 super

123
Příspěvky: 1123
Registrován: pon led 07, 2013 3:51 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Soustruhy

#7627 Nový příspěvek od 123 »

No, když budeš řezat závit se stoupáním stejným a nebo celý násobek jako má posuvový šroub, tak matici rozpínat můžeš, klidně si vyzkoušej a uvidíš sám

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#7628 Nový příspěvek od Britt »

aji ten korejec musí mět tu elektrobednu jak a čím by se to jinak zapínalo, přece tam nemuže byt nekde "tahem zapni stiskem vypni" musí tam byt v nejaké bedně ty stykače a na su50 tam jich je, ...

Nemusí :smich:
Mě odešlo Alnico a nové jsem zaboha nemohl sehnat, tak jsem překopal celou elektriku, která v současnosti obsahuje jen 4 stykače, které se krásně vešly do nohy. Jedu jen na 1 motor a všechno ostatní běhá normálně. Hlavně nepřekáží ta bedna.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#7629 Nový příspěvek od Janci »

Korejky maly vraj elektoinštaláciu v lavej nohe pod vretenom

A závitov som narezal 10tky, možno pár stoviek a vždy to zoplo jak malo, tak že bych sa vždy trafil mi nevychádza :-/ práve to mazaujíma či to korejka už mala nejak ošetrené
Na sv18 rozpínat maticu možem, ne?
Zetor 4011

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#7630 Nový příspěvek od Janci »

To 123: režem vačšinou stupanie od 1 do 3, to asi nebude rovnaké stúpanie ako posuvový šrob, ke?
Zetor 4011

Uživatelský avatar
Baťa1
Příspěvky: 2446
Registrován: čtv zář 09, 2010 1:55 pm
Bydliště: VY-PV

Re: Soustruhy

#7631 Nový příspěvek od Baťa1 »

aha tak je to možny že to měli jinak vyřešeny možná tam nebylo rozděleně to spínání tech dvou motorů..

pokud má závit vodícího šróbu stejny stópání jak řezané tak hodinky nepotřeba to je fakt, pokud ale je rozdílné v násobcích tak už hodinky potřeba, nebo jak poznáš že toto je to místo kde se muže matica sepnout podle hvězd na nebi?

na sv18 když se řeže metrické závit a rozpojíš maticu tak už to nikdy nedáš tak jak to bylo a to ani podle hodinek, už sem to tady psal v tématu SV18 že tento sóstruh má vodící šrób v palcích tudíž metrické závit se řezat dá ale nesmí se rozpojit matica protože tam právě není ten násobek


ObrázekObrázek
Frézování, soustružení a jiné činnosti v dílně, Zetor 50 super

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12966
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#7632 Nový příspěvek od Čárls »

Ono to jde zkus To 8) když se vrátíš musíš na levo na doraza na hodinkách se musí natočit vždy stejný číslo sepneš na nule musíš zas na nule Později dávali k hodinkám vyměnné talířky s dílky a ty už fungovali jak měli stejné to bylo i na su 32 tam sem si bez hodinek závit nevyřízl vždy vylítly pojistky taky si musel talířky měnit podle stoupání a mít hodinky na metrický stoupání ( na požadavek se nyní na SN 50 dávájí buď metrické nebo Whitwort zavitové hodinky) a najíždět do leva na doraz aby jsi sepnul vždy ve správnou polohu je to trochu opruz a na18 to má cenu jen na dlouhých závitech
Ta klapačka mi na SN 50c chybí zas je ale výhoda spojky nechá se přes ně dojet hezky pomalu ke kraji do malého zápichu
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ivkej
Příspěvky: 344
Registrován: sob lis 05, 2011 7:34 pm
Bydliště: Nováky

Re: Soustruhy

#7633 Nový příspěvek od ivkej »

Ahoj kluci,

Je mozne v dnesnej dobe niekde kupit nove klzne lozisko k sn20? 70x110. Po omerani vretena mikrometrom a loziska supitom je v niektorom mieste desatina, v niektorom 11stoviek. Najmensia vola je 0.05. povlak je tenky nieco cez milimeter

Dik
„Čím viac spoznávam ľudí, tým viac milujem svoje psy.“ (A.H.)

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12966
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#7634 Nový příspěvek od Čárls »

Asi jedině tam kde se dělají generálky soustruhů a poslat poptávku Výměna samotného ložiska (šály )nebude asi stačit bylo by potřeba přebrousit vřeteno a vyměnit obě šály pak zaškrabat šály na správnou vůli vůči vřetenu
Fabriky který toto dělají je stále dost ale záleží jak a co umí
Ztratil se mi kontakt :( na chlápka z Náchoda nebo od Nového města ten dělal generálky a opravy Byl kdysi u nás ve firmě precizní práce a ne moc drahá. Jezdil po celé republice
Tenhle jsem rozdělaný neměl ale mělo by jít šálu stáhnout a zaškrabat měl by tam na šále být i vyškrábnutý rozvod oleje ale neznám jak je to tam dělaný :friends:
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Tata
Příspěvky: 2943
Registrován: sob črc 07, 2007 9:42 pm
Bydliště: Ostrava Nová Bělá
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#7635 Nový příspěvek od Tata »

který soustruh se dělal s točnou délkou 3m? našel jsem SN63 ale ta cena 190+ dph
výkopové práce minibagrem 1,6t a JCB 2cx

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“