Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11176 Nový příspěvek od ota »

Jardo koukni u toho odkazu na pravítka. Neuvěřitelný ceny za ně. A ještě píšou v akci. To jsou fakt dardy za ně.
To by vyšlo lépe od Jirka s.r.o.
Nojo od Číňana neobjednávám, neumím to. A hlavně ty věci okolo nerozumím. :(

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11177 Nový příspěvek od Britt »

Od Jirky mám odměřování já a 2 osy mě vyšly na 25 K.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11178 Nový příspěvek od ota »

A kruci, to asi zatím vydržím bez něj. Starý vrtkoleno já, tři osy bych nerozdejchal. Vcelku nejvíc falíruju na posuvu nahoru a dolů. Jinde si udělám fixem čárky. Nahoru a dolů našroubuju takové pravítko s tyčkou a jedu podle toho. Ale většinou na pár kusů se mi nechce. No a pak ,,otočil jsem nahoru 3x, nebo 4x?" Kdo ví a musím vyjet a měřit.
Na soustruh to nechci, bylo by to stejně u mě jen orientační odměřování. U SV 18 stačí jinak utáhnout kličku po otočení hlavy a míra je o 0,8 mm jinde. Mám u mě vyzkoušeno. I ldyž po každém kličkování tahám za nožovku k sobě ,,do tahu" lítá to v desetinách. A to na přesnou praci nejde používat. SV 18 má moc čásťí mezi nožem a suportem že by muselo být čidlo na špičce nože, aby mi to fungovalo přesně a mohl se na to spolehnout.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11179 Nový příspěvek od Britt »

Na soustruh to taky nechci, ale na frézce mi to chodí na chlup. Mám to na výšku a podélný posuv.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
DODOTRAK
Příspěvky: 1020
Registrován: ned lis 02, 2008 10:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Soustruhy

#11180 Nový příspěvek od DODOTRAK »

Zdravim,
Ďakujem za radu idem sa s tým popasovať a skúsiť objednať nebolo mi jasne ako objednávať tie pravítka.
Inak chcem to dať na Sv 18
S pozdravom Dodo

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Soustruhy

#11181 Nový příspěvek od mufik »

Příští rok budu dávat na SN32 jiné odměřování a to původní Fagor bude na prodej, nic mu není, je přesné - optická pravítka. Tak kdyby měl někdo zájem....
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13118
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11182 Nový příspěvek od Čárls »

Já sem taky sv 18 nikdá odměřování neměl ale SN50 již muselo být a tak sem si na něj zvykl že už noniusy nepoužívám ani hloubkměry ča pod na měření délek to moje umí i měřit kužely na obrobku a velice přesně akorád pro soukromníčka je už dost drahé stojí skoro 60 litrů na 2 osy :-/
Na sn 50 nožovka drží v řadu 5 stovek na pruměrech povrchu Ono i na 18 ale musí se udělat nový palec zakalit obrousit a i to futro + nová nožovka na ní se dělaly stírátka aby se nedostal bordel pod nožovku nově musí být i čep ale za čas to stejně začne zlobit
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Soustruhy

#11183 Nový příspěvek od mufik »

Na S28 jsem měl odměřování v kombinaci s multifixem a to podstatně zrychlilo práci, jak na kusovkách tak na menších sériích.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11184 Nový příspěvek od ota »

Čárlsi palec mám v pohodě. Ale stejně je to nepřesné. Je tam vůle v příčném šroubu, vůle v tom odjíždění ze závitu a ještě krapet vůle v pomocném suportu. Vše dohromady nasčítá nepřesnost. Stačí když otáčením nožovky utahuješ kličkou nožovku a tahem za tu kličku si rozházím nepřesnosti. O tom palci to u mě není. To je přesné. Ale musím při přesných věcech pořát pamatovat a po utažení nožovky zatáhnout vůle třeba k sobě. Stačí abych nezatáhl a podjedu kus. Mám to v desetinách. Proto u mě na mojí mašině nemá cenu odměřování na příčném suportu. Mám takovou lištu a tu jsem si tam dával. Je to jako digitální posuvka. Ale je to tak na běžné soustružení. Nelpužívám to na přesné věci. Displei ukazuje 0 a přejedu nožem kus a každej jinej. Stačí se opřít do kličky nožové hlavy a lítá to a na displei stále nula. Maximálně to přečte vůly ve šroubu, ale ty ostatní vůle ne.
Nedokážu si u mě představit multifix když dělám třeba hřídele ty co tu dávám fotky. Používám 2 nožovky tedy 8 nožů. Musel bych mít 8 kostek multifixu někde na stolku. Takhle mám 2 nožovky..vlastně jen vždy jednu na stolku. Jednou jsem dělal asi 30 ks obrobku s 12 nožema osazenejma ve 3 hlavách. 12 multifixů to bych si musel dávat na prkno někam. A hlavně kolik by vyšlo 12ks multifixu. Nožovek mám 7 a všechny osazený kudlama. Vždycky když koupím další tak ji mám jako mimo, když bych potřeboval nějaký spešl nůž upnout. No a pak ji osadím nožema na určitou opakující se práci a když držím ten slešl nůž nechce se mi ta nožovka rozjebávat kvůli jednomu noži. :vysmech:

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13118
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11185 Nový příspěvek od Čárls »

Jasný Oto Ja furt srovnávám vše se svojí mašinou co mám v práci a to je prakticky nová mašina a sv 18 sem měl po generálce sice když šla pryč to bylo15 let měla projetý podélný sáně asi o 0,1 desetina ale ostatní bylo cajk taky už nedržela na otočení nožovkou No pokud musíš měnit nožovky tak to už je hodně nožů co musíš použít ja jedu spíš jen kusařinu. A to mě už nebaví Já měl dycky raději serie seřídit a jet celou šichtu To už nyní není spíš koukáme v práci na prázdný regály a píšou se nesmyslný hodiny na pitomý malý kolečko nebo se cpou na režii Ještě že na vánoce končím :friends: To si raději pujdu stoupnout ke kamošovi za NC a dělat měniče kusů na tejden v měsíci abych nepřešvihl 10litrů hrubého a na smlouvu o dílo Bude mi tak líp 8)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11186 Nový příspěvek od Britt »

Na soustruhu používám na přesné věci hodinky na příčném suportu a bezva věc, protože mám na noniusu dělení po 0,05. Jediné, na co musím dávat majzla, je správné odečítání hodnot, protože když podle hodinek zaberu 0,02, ve skutečnosti je to na průměru 0,04. Někdo to odsuzuje, že je to jen taková berlička, ale já nemám problém s dosažením přesného rozměru. Neumím si představit, jak jenom noniusem nastavuji 0,12.
Všiml jsem si, že kdo má digitální odečítání na soustruhu, stejně musí přeměřovat obrobek a nemůže spoléhat pouze na to odečítání. Na té frézce mohu digitálu naprosto věřit a když zaberu stovku, tak ji tam mám.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

zelenac
Příspěvky: 2112
Registrován: sob srp 29, 2009 9:11 am
Bydliště: LM a castejsie kamio

Re: Soustruhy

#11187 Nový příspěvek od zelenac »

ja som prave z dovodu prepocitavania musel to digi odmeriavanie z priecneho suportu vyhodit.Semtam som sa pozabudol,a robota v prdeli.Lenze ja som len hobik,na sustruhu nerobim casto a tak som nemal cas zvyknut si.Mne by sa to odmeriavanie viac pacilo na koniku.Len je celkom dlhe a odrezat z neho mi je luto.
Inak,tito majstri nemaju chybu 8) !
https://www.youtube.com/watch?v=njn3BJ8tJxM
...je nejaky dovod,preco vecsinou pouzivaju pozdlzny posuv smerom od hlavy ku koniku?

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Soustruhy

#11188 Nový příspěvek od mufik »

Opačný posuv proto že obrábí litinu, špony při práci nepadají před suport a nedostávají se mezi suport a lože.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2438
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Soustruhy

#11189 Nový příspěvek od StaPo3011 »

tvl, horizontální odstředivé lití litiny v polních podmínkách, to jsem tedy fakt ještě neviděl :)
Moc hezký video 8) , ale dělat bych tam fakt nechtěl :'(

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11190 Nový příspěvek od ota »

Jardo mám dělení na soustruhu po 0,5 mm a trefuju stovky nastavit. Jsem už zvyklej na svůj stroj. Ale popisoval jsem tu několikrát, nehledám stovky, ale zbytek třeba na poslední šponu 0,17 mm. Jedu to s přídavkem nahrubo třeba 0,4 mm. Otočím dokončovací nůž, změřím a dám 0,2 mm a přejedu. Změřím a to co tam zbývá nastavím na noniusu. V pohodě trefím těch např 0,17 mm. Měřím a většinou to tam je. Max + - stovka. To ale vždy jsem v toleranci. Dělám dost často tolerované rozměry a tak jsem si už zvyknul to trefit. Hodinky by mě akorát asi zdržovaly a nebo mátly. Kdysi jsem to taky zkoušel. Ale nějak se mi to neujalo. Protože když jedu třeba 10 ks přesnejch věcí, musel bych je sundavat a nandavat před každým jetím načisto. Překážely by mi pro ostatní nože. Většinou dokončovací nůž je kratší vysunutej a když bych jel hrubovacím, hodinky bych vyjetím suportu odsouval stranou.
No a frézka to je takovej u mě + - kedlub. :vysmech: Většinou sem tam jedu něco přesného. Jinak tam je to jinde než můj soustruh. Nastavím tam 0,05 mm a je to tam. Ale jak píšu to je jen třeba pro mě když si dělám, nebo občas dělám takové trny říkáme tomu prasečí rypáky a ty mají zezadu zakládací drážku někde myslím 22 mm a tam je asi 0 a max 0,03 do -. Tak to je v pohodě. Akorát je tam chujovina, že je tam soustřednost s tím čepem za kterej to mám upnutý třeba 0,02 mm. No zatím jsem to vždycky trefil. Nevrátili mi ani jeden a to už jsem jich vyrobil mnoho, tak kolečko by bylo plný.
StaPo3011 vedle naší haly firemní je slévárna šedé litiny. Vždycky si říkám, až budu mít trochu času, zavolám kámošovi, on tam dělá jakéhosi mistra. A domluvím si s ním exkurzi. Zatím vždycky lítám jako motorka a není na to čas. :vysmech: Hrozně mě sere, že vedle z elektrárny tam před pár rokama byl nějakej šéfík a něco narychlo potřeboval. No a prej tak chlapi už jste viděli tu naší elektrárnu na vlastní oči? A šéfík ne to jsme neviděli. A on máte chvilku? No jasně máme, tak jedem. A jeli na exkurzi do elektrárny. Kurva to bych chtěl taky. Povodil je tam kam se běžná exkurze nedostane. A můj šéf prej ty by jsi šel taky? No jasně že šel, bo by mě to dost zajímalo.
Čárlsi včera jsem točil kolečkem. Dodávkou a plaťákem v Práglu. Dneska snad budu doma. Pojistil jsem to hned po ránu! Kdyby náhodou volali, že pojeď sem musíš dojet... Už nemůžu řídit a je to. :vysmech: A na frézku nastavím takové kostičky. Mám jich dva kýble. Asi 180 ks. Za den jich dělám kolem 30 ks. Většinou jich je 330 ks. Zítra by jich potřeboval svářeč 60 ks aby mohl vařit tu věc. No bohužel jsem přijel včera domů v 21 hodin. Slušná 13,5 h šichta včera. Chtěl jsem si dneska přispat o hodinu. No ale stejně jsem se vzbudil, tak jsem tu ve fabryce. Jdu to nastavit a dám si židly vedle a budu asi datlovat z mobilu sem chytrý keci. Nebo možná nechám ten hrneček ještě stát na kraji plotny. Asi raději. Abych to zase neslíznul, že bych se měl vrátit do 3 třídy základní školy. 8)

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“