Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11191 Nový příspěvek od Britt »

Oto, trefovat stovky od oka si fakt netroufám, protože podle mého empirického výzkumu to vždycky přešvihnu. Ty hodinky zas nejsou taková zdržovačka.
Ty to máš denně v ruce a cvičení dělá mistra. Já to pustím jednou za čas a už jsem se odnaučil machrovat a pak to dělat znova. Železo je dneska drahý. :)
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11192 Nový příspěvek od Čárls »

Jardo svýho času jsme ve strojtexu ani jinak tolerance nedělali měli jsme držák přímo na rybinu soustruhu jen jsi jej nasadil a už se jelo
Tenkrát to bylo o tom že jsme se na soustruhách střídali na směny a jelo se v ukole většinou každý jiny obrobek Používali jsme hlavně u bronzových futer nestružili ale dělali povrch i díry nožem odčítáni tenkrat nebylo vubec :)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11193 Nový příspěvek od Britt »

Tak jsem holt objevil něco, co už dávno přede mnou objevili jiní. :)
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Soustruhy

#11194 Nový příspěvek od mufik »

A když máš odměřování tak můžeš hodinky odložit na bezbečné místo. Aby se jim náhodou něco nestalo.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Soustruhy

#11195 Nový příspěvek od bourač »

oto - ty máš (třeba, jen příklad) 3 nožovky, každou nastrojenou 4 noži a všechny je použiješ na jednom výrobku? :shock:
Jako že je přehazuješ - dle jednotlivé operace?
Jestli jsem to blbě pochopil tak sorry.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11196 Nový příspěvek od ota »

Ano Bourači správně. Ty hřídele ( trubky ) mají různá specifika. Pominuli běžné obrobení. První hlava: Tedy držák s CNMG oberu okuje. U 42CrMo4-QT po 5 ks obrobků výměna břitu destičky. WNMG zarovnám čelo a hrubuju povrchy. Dále dokončovací DCMG destička. A stranový s SNMG destičkou na sražení předepsaných hran, např 2,5x45°atd.
Druhá hlava: Jakože zápich pro segrovku, DGN destička. Radiusové vybroušené nože s pájeným plátkem. Jeden s R 2,5, druhý R5 a R10.
Třetí hlava vnitřní držák s destičkou CCMT hrubovací nůž. Následuje dokončovací nůž DCMT a po něm zapichovací nůž s pájeným plátkem na vnitřní zápich. A pak nakonec pájený plátkový srážeč hran. Uvnitř oni mají např 1,5x45°.
Jsem strojař a výkres hovoří jasně. Šéf vždycky že neser se s tím, nějaké radiusy, sražení od oka. Ale tyhle věci jdou do Němec a již několikrát nelenili a smontovaný stroj si rozebrali a poměřili. Mě se nevrátilo zatím nic.
Třeba hřídele po broušení nakulato byly o 0,02 mm menší, aby se to lépe skladalo, vrátili všech 12 ks předělat.
A to je jen jedna z prací kde je víc nožů. Podobně dělám více věcí tak. Jedny trubky ( 30 kg ) dělám zase 3 hlavama. Akorát jednu na povrch a dvě do díry. Jedny průměry jsou 160 mm hluboko samozřejmě pro ložiska a druhý jen třeba 65 mm hluboko. Jedna hlava má nože vystrčený 180 mm a druhá jen 75 mm. Abych si nekurvil ty hodně vystrčený destičky dalším obráběním. Ono ve 180 mm vyložení držáku to chce správnou destičku, aby nechvěla. Nová ani jetá hodně není to správné. Taková trochu jetá je akorát. 8)
Ale to už jsou ty kouzla a čáry té strojařiny, jak říkával mistr v nástrojárně.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11197 Nový příspěvek od ota »

Jo Bourači ještě jsem si vzpoměl, na noniusu a pak na vedení suportu mám udělaný fixama čárky. Víš jak to bývá v sadě fixů. Od černé do žluté. Vezmu pro každou hlavu jinou barvu. První hlava červený fix. Druhá hlava zelený. A pak poslední třetí hlava černý fix. A to si ještě dělám značky tvaru destičky. Jakože čtvereček, pička, nebo ten trigon.. :D
Samozřejmě dokončovací držák jedu u každého kusu extra na mikrometr. Ten značku nemá. 8)

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11198 Nový příspěvek od Čárls »

Přesně Oto to je prostě praxe a fabrička od fabriky má svý specifika v obrábění a ruzný ty vifikundace Někdo jezdí radiusy od sdružených posuvů jinde to musí přesně a vše dodržet do posledního detailu 8) neb to jde do vývozu nebo iné fabriky,kde je přísná kontrola U nás děláme pro vlastní fabriky a za ty roky víme co a jak a kde byla posledně bota + neopravený výkres Máme svý postupy co by jinde vubec neprošli neb mají technologa atd. Prostě je to fabrika od fabriky a soustružník od soustružníka jiný.
Ty značení teda jen čárky sem si dělal taky nyní jen přecvaknu odměřování na jiný nástroj Navíc dělám kusovku
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11199 Nový příspěvek od ota »

Jo přesně, když dělám panty pro nás tak to strouhám taky podle sebe. Sice pořát stejně, protože někoho by mohlo napadnout něco někde vyměnit a bylo by to. Psal jsem tu už, Japonci urvali dveře na pantech. Mělo se to tam jet v rámci záruky opravovat. Naštěstí nějakou chytrou hlavu napadlo, že nedodrželi navod na první použití a podle fotek se zjistilo, že nenamazali vazlinou maznicema panty. V návodu před prvním použitím je tučnejma písmenama napsáno, když kontejner cestuje lodí přez moře musí se před prvnim použitím udělat několik bezpodmínečně zásadních ukonů. Neudělali je.
Nebo v Kanadě se jim oloupal překlad nad dveřma od barvy. No to je pak docela průser. Když je to v Německu tak to ujde. Tam se dá autem zajet.
Nedávno ke mě přijel výrobní šef z minulé firmy jestli bych jim vyrobil 12 pantů. Uplně těch původních co se dělali a nikdo nemá od nich výkres. Dělaly se asi půl roku a pak se udělal fejslift. Zašátral jsem v hlavě výkres a vyrobil je. Někde v Anglii někdo napálil náklaďákem kontejner a smasakroval 3 dveře. A oni chtěli vyrobit nové. Tak aby to pasovalo jen nasadit.
Tady ten Pedax tam musí vše sedět přesně podle výkresu. V reálu je na tom třeba cívka roxoru o váze několika tun. Nebo svitek plechu. A to musejí všude ty radiusy sedět. Kdyby ta hřídel rupla, tak by byl průser. A kdyby zjistili že tam chyběl radius, jelo by to sem všechno.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Soustruhy

#11200 Nový příspěvek od bourač »

poctivci japonci, čech by to po havárii napatlal vazelínou a pak teprv fotil :smich:
Dík za to objasnění s těma třema nožovkama pane (nejen) Mistře Soustružníku :pivo:
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11201 Nový příspěvek od ota »

Ono ty kontejnery mají jakýsi návod na použití. Však to není nic levnýho! :vysmech: A většina uživatelů si přečte návod od soustrojí a nečtou návod na obsluhu skeletu.
Před cestou se to maže u nás než se nakládá. Třeba 5x pumpne maznicí na každé mazničce. Ono to zase nesmí být moc, přecijen nová věc za nesmysl cenu a dveře poteklý od vazelíny. To se nelíbí. Proto je k tomu návod, co se musí udělat při prvním použití.
Bourači už jsem tu taky kdysi někde psal, dělali jsme do Němec takový uytředny nahoru na střechy paneláků. K těm předavačům internetovýho signálu a mobilního. Kamion s 22 ks dorazil do Němec asi 700 km od našeho komína. A ještěrkář neměl nalíplí samolepky se značkou vidle. Tedy odmítl ty ustředny které byly přišroubované na europalerách složit. Nu co už koupili se samolepky a jeden čkověk sedl do auta a dojel je tam nalepit. Ještěrkář nasunul vidle do eurovky a složil. Za 14 dní zmovu průser, nejdou otevřít dveře. Znovu dva lidi do auta a tradá tam. Na místě zjistili, že si ustřednu sundali z palety na asfalt a jali se ji otevřít. Nakonec odvrtali zámek uvnitř toho zavírání co mají tyhle ustředny proti vandalům. A otevřeli dveře. Chlapi od nás tam přijeli a dali si zavolat ven na plac vedení a ty co to otvírali. Když tam byli všichni, klučina vyndal návod, otevřel na druhou stranu a tam malůvky. Vyndal vodováhu, přiložil ke stěně ustředny a neřekl ani slovo. Šéf firmy se omluvil, vzal ty techniky, vyjebal je. Ta ustředna měla v tom návodu malůvky, že jako první musí stát vyrovnaná do vodováhy a další krok je teprve otevřít dveře. Kluci ustřednu před tím nastoupeným davem vyrovnali do váhy a pak lehce otevřeli dveře. Kupodivu to ta firma pak vše zaplatila, výjezd dvou techniků k nim. 8)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11202 Nový příspěvek od ota »

Tak už je to zase tady. Tentokrát druhej Bomar. Opadlo kolo. Vůle v ložiskách jen 0,7 mm. Segrovka to vzdala. Můžeš mluvit horem dolem, neutahujte ten pás tolik. Když tam řežu, pás jak struna, pokaždé ho povoluju.
Prej jestli bych to pouzdro večer nesfouknul, takovou rychlovku. Něco jak míň povedenej obraz asi. Však se to nezblázní, zítra na tom máknu, mám už vyhaslý kamna abych to ohřál na nalisování.

Obrázek

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11203 Nový příspěvek od Britt »

To jsem si zase jednou nas.. do bot. Sousedovic kluk jezdí závodně na kole v terénu a přišel, jestli bych mu nevytočil dvě futýrka z bronzu, někam do tlumičů, místo plastových. Přinesl mi vytlučený šrouby a tlumiče vůbec ne a že prý mám udělat vnitřní rozměr pouzdra podle šroubu. Jenže šrouby jsou vymlácený a šišatý a tak dumám, co s tím. Jestli má vymlácený i ty díry v tlumičích, tak to nikdy nemůže být bez vůle.
Obrázek
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3415
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Soustruhy

#11204 Nový příspěvek od jenicek »

Tak ať koupí náhradní origo díl a podle toho to udělej, nééé?

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11205 Nový příspěvek od Britt »

Origo pouzdro mám, ale potřeboval bych nové šrouby a také ty tlumiče, abych mohl přeměřit ty díry, jestli nejsou také šišaté a případně je vystružit na nějakou míru.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“