Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Fizz
Příspěvky: 7858
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Soustruhy

#11761 Nový příspěvek od Fizz »

Vůle, na sparovy měrky.

Problém muzou být pokroucený lamely. Cjxe to alespoň prvních pár godin sledovat zda se treba moc nehřeje když není sepnutá. Pokud máš hydraulickou brzdu vřetene tak nepoznáš že by víc unášela a můžeš ji upéct.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12964
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11762 Nový příspěvek od Čárls »

Musíš do manualu a najít kolik má mít vuli vrozepnutým stavu štelovalo se to na SU63 myslím na 0,6 Ono větší vule nebude táhnout a bude prokluzovat což poznáš při větší šponě Malá vule spálí se spojka při rozepnutém stavu Tohle chce manual a dočíst se kolik tam má být ta vule a jak se měří :friends:
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
honza650
Příspěvky: 221
Registrován: úte bře 23, 2010 12:30 pm
Bydliště: Železný Brod

Re: Soustruhy

#11763 Nový příspěvek od honza650 »

tak z manuálu vůbec moudrej nejsem, žádný vůle jsem tam nevypátral, jen to že se to má neustále kontrolovat a případně utáhnout tak, aby vřeteno udělalo z 0 na 2000 ot za 2 vteřiny, jinak teda spojka je mechanická jen pákou, soustruh ZMM CU(SU)502
Zetor 25A ( v neustálé rekonvalescenci ) https://mnojo.rajce.idnes.cz/Zetor_25/

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12964
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11764 Nový příspěvek od Čárls »

Podívej Pokud vypneš spojku musí jít otáčet vřetenem Otazka je zda tam není brzda Pokud by byla moc přitažená bude se otáčet vřeteno při vypnutí otáček . to samý při obrácených otáčkách další je dostatečný množství oleje . Pokud bude hustý nefungují spojky a nemaže vřeteno zas nevím zda má společnou nádrž a mazání ale myslím že bude mít
To štelování Musíš nalít a vyzkoušet + kontrolovat teplotu pak případně povolit nebo přitáhnout spojku dělá se to maticí na boku spojky Bacha je tam zajišťovací červík a osobně větší vule je někdy lepší ale jen tak aby neprokluzovala při soustružení To musíš vyzkoušet až vyměníš olej a necháš mašinu proběhnout aby se vyčistila od starýho oleje a zahřála
asi tak bych to řešil já pokud nevyluštím nebo nemám manuál :-/
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
honza650
Příspěvky: 221
Registrován: úte bře 23, 2010 12:30 pm
Bydliště: Železný Brod

Re: Soustruhy

#11765 Nový příspěvek od honza650 »

abych pravdu řekl, tak to zlobí jen na 1000ot a výše, vím, že to použiju minimálně, taky kapacitu 800 kg určitě neužiju, ale když už to má makat, tak pořádně, olej jsem dával novej Mobil Hydraulic HLDP46, má to společnou náplň s čerpadlem pro celou převodovku
e: a opět velký dík za rady :friends:
Zetor 25A ( v neustálé rekonvalescenci ) https://mnojo.rajce.idnes.cz/Zetor_25/

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12964
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11766 Nový příspěvek od Čárls »

Zkusil bych obě strany nepatrně o jeden dílek povolit tak abych si to pamatoval vrátit mužeš vždy Pokud víc utáhneš hrozí spálení spojek v neutrálu Pokud povolíš moc budou prokluzovat při soustružení asi takle bych postupoval a musí být mašina zahřátá takle blbnou všechny mašiny se spojkama pokud jsou studený Mě takto vždy zlobila cca hoďku ráno SN 50 C Proto jsem se naučil a doporučuji než sáhneš na univerzálu vždy Jak se řadí předloha a a 1:1 na vřeteno dát neutrál 8) Ono kvuli týhle chybě už pár urazů bylo aj je to třeba v manualu na obsluhu Sn50 napsáno
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
honza650
Příspěvky: 221
Registrován: úte bře 23, 2010 12:30 pm
Bydliště: Železný Brod

Re: Soustruhy

#11767 Nový příspěvek od honza650 »

no vidíš, další věc co by mě v životě nenapadla a vzhledem k tomu, že na tom chce dělat i můj šestnáctiletej junior... radši nemyslet, díky
Zetor 25A ( v neustálé rekonvalescenci ) https://mnojo.rajce.idnes.cz/Zetor_25/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11768 Nový příspěvek od ota »

Čárlsi to se musí člověk naučit. Když mi někdo přijde do dílny, nebo přijde Axis ke mě jsem naučenej na SVčku vyřadit předlohu. Asi 4x se mi už za svou pouť kolem mašin stalo, že mi to někdo co se motal kolem pustil. Vždy to dopadlo dobře. Nejlíp pantatík, to byl soustruh ještě ve staré dílně. Kapsou kalhot mi to pustil a pak ještě nadával, že on to nemohl pustit, že ta páka musela spadnout sama! :vysmech: Hádal by se do mrtě. No co už asi spadla sama. :zapomel:
Mám na měniči nastaveno 3vteřiny rozběh a 3 vteřiny doběh. Vcelku to ten měnič umí. Ale 2 vteřiny z 0 na 2000 ot to musí bejt masakr. Já mám maximálku 1500 ot a ještě jsem je tam nikdy neměl. Jen jednou to když servisák nastavoval měnič. Já jedu tak na momentálně 16Hz na měniči. Musel bych to spočítat. Na 50Hz je 1500ot. Takže jedu tak na 1/3. Na předlohu jedu při hrubovačce na 32Hz. Vzhledem k destičce a výdrži je to vyzkoušené a sedí to.
No ale to jsou jiné počty a jiný režim. Už bych neměnil na frekvenčák jsem si zvyknul asi za týden práce a neměnil bych. Pak když se dostanu na klasiku, tak pořát šátrám rukama a ono to tam není! :D

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Soustruhy

#11769 Nový příspěvek od jean »

Ota, to sa mas, ja mam na 900 kilovom Rumunovi univerzalu 250 a nemozem ist nad 500 otacok, lebo zacne vibrovat. Este 710 by sa dalo pouzit, ale nechcem odrovnat loziska skor, ako bude nutne. Na male priemery by sa mi to moc hodilo. Da sa vyvazit sklucidlo? Mensie tam davat nechcem, lebo toto ma priechodziu diru jak do prdele

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11770 Nový příspěvek od Britt »

Oto, tohle plynulé měnění otáček se mi líbí na frézce a nemá to chybu. Na řemenicích mám dvě rychlosti, do pomala a do rychla. Nejmenší jsou 92 a při 190Hz tam mám 5,5 tisíc, což asi nikdy nepoužuju.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12964
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11771 Nový příspěvek od Čárls »

Kamaráda to vyškolilo na su 50 byla tam v bordellu řazení padalo dolu a spustila se mašina No klička a přeražený z prsty stačila :friends: tenkrát s tím marodil dost dlouho abyl to hroznej pruser On na to upozorňoval mistra i ředitele ale pod pohružkou premie dolu a další šel makat Nechci to rozvádět ale prostě Ota dal zapravdu Ono to v lepším případě končí jen ránou kličky někam do prostoru 8)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11772 Nový příspěvek od ota »

Ty vybrace nebudou asi univerzálkou. Mám tu asi 2 univerzálky a třeba uvnitř chybí ořech. Což je vcelku potom nevyvážené. Ale vubec to na vybracích nepocejtím. Nemá to vůbec vliv. To by muselo kus té univerzálky opravdu chybět, aby to dokázalo rozvybrovat mašinu. I když mám tu 250mm nasazenou na desce a zapnu otáčky je od oka vidět, že hlava na desce šmajdá. Není to svět, ale od oka poznám desetinu že to hází. Ta univerzálka bude tak kolem 2 desetin házet. Mám čelisti v ní které běží na stovky. Asi je to nějaký potvor z výroby. Ale vůbec nepocitím vybrace toho excentricky nasazeného těla té univerzálky. Při 500 ot mi rozvybruje mašinu fakt kus něčeho dost excentricky upnutého. Brzo budu dělat domečky na spešl desce a tam je to trochu poznat. Dám pak fotku, co mi trochu vybruje. Poznám to podle takového plechu co mám našroubovaný na vřeteník jako držák výkresu. Ten se třepe nejdřív ze všeho. A u těch domečků se trošku třepe, ale v pohodě.
Myslím, že bude jinde problém s tím co rozkmitává mašinu. Ta univerzálka by musel být při 500 ot dost mimostředně, aby to dokázala.
Ta klička většinou mlaskne do vany u soustruhu.
Čárlsi už jsem to tu taky párkrát psal jak jsme na učňáku na SS 50 dělali leteckej den paknám z 300 univerzálky. Kolega nu vcelku na tohle pošuk povolil kličkou čelisti a pak nařadil max otáčky. SS 50 myslím umí 2400 ot/min bo má jiný motory než SU 50. Odjel suportem až nakonec a pak pákou dával levé, pravé, až se šnekovice rozmotala a čelisti vyletěly.
Jinak na těch SU, SS 50 ta páka fakt zlobila. Kor ta první co bývala u vřeteníku. Ta padala jak hruška sama. Tam se muselo fakt dávat pozor. 8)

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Soustruhy

#11773 Nový příspěvek od jean »

OTA, ešte pri 710 nevibruje (alebo nie nejak citeľne), len sa to bojím používať, aby sa to nepotento. Ja mám na tom sústruhu väčšiu hádzavosť, ak potrebujem robiť presne, tak to robím z jedneho upnutia, lebo potom už je problém to vycentrovať aj s hodinkami. Ide to možno aj desatinu. Repas sústruhu spraviť nedokážem, tak to bude musieť vydržať. Viem tak vymeniť olej a namazať lože :) Rozobrať prevody a opraviť klzné ložiská neviem. Na malom Číňanovi hádzala univerzála 0,3 mm od novoty :smich: Trochu som lizol lícnu dosku a dostal som to cca na 0,03 mm. Ale už to stúplo na cca 0,06mm. Mne to našťastie stačí. Koník som ešte vycentrovať neskúšal, tiež je mimo nejaké desatinky.

Ha, tak som bol teraz premerať toho Rumuna, hlava fakt hádže 0,1 mm, ale lícna doska 0,02mm. Dá sa to nejak zoštelovať? Tá univerzála tam povodne nebola, dal to tam bývalý majiteľ. Nikdy som to nemal dolu, len na tom čínskom sústruhu.
Naposledy upravil(a) jean dne stř čer 29, 2022 1:41 pm, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11774 Nový příspěvek od ota »

Už to tuby několikrát. No tedy navadí.
Jak to dělám já. Vezmu desku upnu na vřeteno. Předpoklad perfektní čistota. Desek mám asi 10ks. :vysmech: Vezmu univerzálku pěknou ne nějakej střepák. To doma nemám. :vysmech: Změřím si z druhé strany univerzálky to osazení. Plácnu jen pro info aby jsme od něčeho vycházeli. Tam je ten zastředovací průměr třeba 150 mm. Nožem si na desce udělám osazení pro tuhle tu středící plochu např 4 desetiny menší na průměru. Tedy 149,6 mm. Je to vcelku jedno. Ale dělám vždy menší. Nikdy ne naklepnout, nebo zase 1 mm by bylo taky moc. Tak kolem těch 4 desetin volnější. Pak univerzálku našroubuju na desku. Do čelistí upnu broušenej váleček. Kde je předpoklad přesného průměru, nebo aby nebyl šišatej. Jsou různé trny, stopky a tak. Já tu mám vyrovnávací trn s SK 40 na konci a ten používám na tohle rovnání. Lehce s citem upnu do čelistí. Nasadím hodinky a lehce stahnu šrouby co drží univerzálku na desce. Vezmu plastovou paličku a rovnám. Co to jde nejlíp. Pak povolím trn, pootočím, posunu v univerzálce. Znovu lehce stáhnu a provedu přeměření házivosti zase hodinkama. Bude to znovu šmajdat. To je jisté. Znovu vyrovnám co to půjde. Pak dotáhnu šrouby co drží univerzálku na desce. Vcelku na fest. Znovu zkontroluju hodinkama házivost. Většinou to sedí.
Další je nasadím univerzálku na vřeteno. Na upný konec čouhající čelisti uvnitř univerzálky, dozadu čelistma si stáhnu podložku. Nebo třeba z plechu kolečko. Stahnu ho čelistěma. Vezmu vnitřní nůž do kterého si dám destičku na kalený materiál. Ty tu mám koupený. A lehce projedu čelisti. Třeba po 0,2 mm lehce stáčím čelisti a jejich dosedací plochu. Může bejt že to třeba 3x po těch 0,2 mm projedu. Až je to pěkné čisté a hlavně na všech čelistech co jsou nasazený vidět, že to pěkně odebralo. Potom projedu naprázdno třeba 2x ještě bez přidání špony. Ono to jen tak opráší ty plošky. Potom vyšroubuju čelisti ven a to kam jsem se nedostal tím nožem, na samotný konec lehce s citem obrousnu na jemném kotouči na brusce. Aby to nepřekáželo to co tam zbylo, kam jsem nezajel špičkou nože kvůli té upnuté podložce. To mám asi u 3 univerzálek, v kterých dělám přesné věci. Nasadím do nich pěkný kus a běží to samo.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11775 Nový příspěvek od Britt »

Pánové, polská 160 by mi dokázala vystěhovat soudruha před barák, jakmile bych tam dal víc jak 600 ot. Koupil jsem funglovaku TOS, Karel ví od koho (a za moc dobrou cenu) a šepot květin. Teď mě sejřila 4 paknovka od Jeníčka, protože to nešlo vyštelovat, tak jsem koupil funglovku, ale za dvojnásobek a Ota se mi chechtal, že jsem jako mula, když jí tahám na hrbu. Přelíznul jsem bruskou čelisti a holka sedí jako prdel na hrnci.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“