Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kajjik
Příspěvky: 631
Registrován: stř čer 24, 2009 6:15 pm
Bydliště: Zlín

Soustruhy

#1 Nový příspěvek od kajjik »

zdravím přemýšlíme o nějaké vrtačce nebo soustruhu a tak se ptám jaký je rozdíl mezi: V20 VS32 V16 VS20B
SV 18 RA SV 18 RD
možná něco neexistuje ale našel sem to na netu
a pokud jsou další typy napište prosím rozdíly díky moc
Zetor crystal 12011 http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 42&t=82270
štepkovač: http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 48&t=61022

Co si člověk neudělá, to nemá!!!

Uživatelský avatar
Pepino
Příspěvky: 1404
Registrován: čtv črc 05, 2007 12:08 pm
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: vrtačky/soustruhy

#2 Nový příspěvek od Pepino »

SV 18 RA je hranaty a novejsi, ma zvysenou presnost
SV 18 RD je taky hranaty ale nema prevody, otacky se nastavuji frelvencnim mnenicem
V20 nevim presne
VS16 je do 16 vrtaku do zeleza
VS20 je do 20 vrtaku
VS32 do 32 vrtaku
ty cisla u tech vrtacek nevim co znamenaji, ale co jsem vypozoroval tak A je starsi nez B a B je starsi nez C, ale nemusi to bejt pravidlo a treba kecam hovadiny.. jinak ty vrtacky se taky budou lizit i s kuzelama ve vrteni ale to je dany i tim maximalnim vrtakem, samozrejmne i ty soustruhy maji dalsi odlisnosti ale taak nejak zhruba at vis.. taky co mi rikal tady ota s fora ze to RD neni tak nachylny na hlavni jistic jako RA.. 8) samozrejmne mne nekdo doplni a upresni to co jsem pochytil blbe ale myslym ze to sedi. 8)
Koupím Jawa 350 typ 354 mezityp s pulbubny, nebo prvni typ s velkymy bubny. Případně stejnou 250 mozno i vrak..
Koupím VELOREX 350 na stavu nezáleží, pokud možno s doklady, nebo zvlášť.
Predem dik..

Uživatelský avatar
Landsverk
Příspěvky: 273
Registrován: stř říj 22, 2008 7:15 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: vrtačky/soustruhy

#3 Nový příspěvek od Landsverk »

Podle mě má VS 16 morse kužel 2ku,max.vrtaný průměr 23mm.VS 20 má morse kužel 3= Max.vrtaný průměr 30mm.VS 32 má 4 kužel= max.vrtáný průměr 5O.Známý mi na ní vrtal díru o průměru 45mm.

Uživatelský avatar
Pepino
Příspěvky: 1404
Registrován: čtv črc 05, 2007 12:08 pm
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: vrtačky/soustruhy

#4 Nový příspěvek od Pepino »

je to mozny ale nekdy tady dokonce i koloval scan dokumentace k temhle vrtackam a tam to bylo napsany takhle.. ale vis jak to je co i clovek nenapise to rychle zapomene..
Koupím Jawa 350 typ 354 mezityp s pulbubny, nebo prvni typ s velkymy bubny. Případně stejnou 250 mozno i vrak..
Koupím VELOREX 350 na stavu nezáleží, pokud možno s doklady, nebo zvlášť.
Predem dik..

Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 854
Registrován: čtv srp 27, 2009 2:01 pm
Bydliště: Dětmarovice

Re: vrtačky/soustruhy

#5 Nový příspěvek od Japa »

Tady je moje vysvětlení:
SV 18 R - kulatý vřeteník
SV 18 RA - hranatý vřeteník, novější typ i s kaleným ložem
SV 18 RD - bez převodovky s regulací otáček stejnosměrným motorem
V 20 - stolní vrtačka, vrtaný průměr 20mm, Morse 3
VS 20B, VS 32B - sloupová vrtačka, vrtaný průměr 20, resp. 32, Morse 3, resp. 4
B - znamená novější provedení el. rozváděče (okamžité zastavení vřetene st. proudem)
V 16 (spíše např. SVA 16) malá stolní vrtačka se sklíčidlem do 16 mm, změna otáček přehozením řemene.
Jinak ty motory u "18"
- RD se stejnosměrným motorem se nahrazuje asynchronním s frekvenčním měničem
- R, RA má motor 6 kW, 2 800 ot., což na "domácí" síť vlastě není možno zapnout, natož dát kontra
- já ho nahradil 2,2 kW, 1 400 ot. s pomocným ventilátorem a naprosto bezproblémů.

Uživatelský avatar
kajjik
Příspěvky: 631
Registrován: stř čer 24, 2009 6:15 pm
Bydliště: Zlín

Re: vrtačky/soustruhy

#6 Nový příspěvek od kajjik »

díky moc za rady ale co to že to nejde na domácí síť??? :shock: :vztek:
Zetor crystal 12011 http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 42&t=82270
štepkovač: http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 48&t=61022

Co si člověk neudělá, to nemá!!!

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: vrtačky/soustruhy

#7 Nový příspěvek od ota »

Já mám doma právě ten SV 18RD. To je soustruh s tím ohromnym měničem. Mám ten původní měnič. Tam mám jistič 25 A s motorovou charakteristikou. Nespadnul mi snad ani jednou. Mám na suportu takové to kolečko a tím si přidávám a ubírám otáčky vřetena. Pustím a jistič vpohodě drží. Ale známej měl klasickej SV 18 RA. musel si dát předělat jistič na 32 A stávalo se mu stejně, když dělal závity a hodil reverz, tak mu to padalo. Ale už silnější nechtěl, musel dokupovat ampéry na tu 32 A. Tak musel dávat pozor a tolik nereverzovat. To je asi hlavní důvod.
Přílohy
Soustruh.jpg

petr j
Příspěvky: 537
Registrován: úte říj 21, 2008 4:39 pm
Bydliště: Budějce

Re: vrtačky/soustruhy

#8 Nový příspěvek od petr j »

zvyšováním ampéráže jističe nahráváte do kapsi jen EON a ČEZ a ostatním zlodějům. je třeba dát obvoďákovi flašku a nechat původní třeba 25A ale s jinou charakteristikou, než B. například C nebo D

Uživatelský avatar
Japa
Příspěvky: 854
Registrován: čtv srp 27, 2009 2:01 pm
Bydliště: Dětmarovice

Re: vrtačky/soustruhy

#9 Nový příspěvek od Japa »

Pánové, přeji Vám všechno nejlepší do nového roku a hlavně aby nám bez poruchy ty všechny
traktory, soustruhy, .... fungovaly. :)

A teď ještě něco ohledně "osmnáctek" :)
Roztáčení vřetene u SV 18 se dějě přímým sepnutím elektromotoru, což je doprovázeno
velkým rozběhovým proudem na který musí být dimenzován jistič. Běžně motory nad 4 kW mívají rozběhový přepínač hvězda-trojúhelník právě pro snížení rozběhového proudu, no a u SV 18 "natvrdo" spínáte 6kW - to je nějvětší nevýhoda "18".
Např. u soustruhů SU, SUI motor běží nepřetržitě a otáčky vřetene se spínají vícelamelovou ocelovou spojkou v olejové lázni - tzn. žádné rázy do sítě a snadná reverzace.
Ale jak jsem již uvedl výše, já mám na na SV 18 motor 2,2 kW/ 1 400 ot. a bez problémů "to drží" jistič 20 A/B. A co se týče otáček na vřetenu, mám tím pádem k dispozici pouze poloviční, tedy 1 400 ot. - ale popravdě nikdy jsem nepotřeboval vyšší.

Josef7011
Příspěvky: 190
Registrován: ned dub 12, 2009 10:04 pm

Re: vrtačky/soustruhy

#10 Nový příspěvek od Josef7011 »

Mám taky SV 18RD s origo regulací a o frekvenčáku ani nepřemejšlim.Jakymkoliv zásahem do pohonu stratíte točivej moment v malejch otáčkách.Někomu to nemusí vadit ale takovej soustruch bych já poslal ze skály.Pak když jdeš řezat krátkej závit s velkym stoupánim tak je to nechci říct na co.Ten origo motor má 14kW a s origo regulací ho spustíš líp jak třeba 5,5kW natvrdo.Soustruh jsem si doplnil o digitální odměřování a je to mašinka k nezaplacení.
Mám i vrtačku VS 32A s předělanou elektrikou na tlačítka a s elektrickym posuvem stolu.Vrtačka je z roku 1957 a slouží skvěle.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: vrtačky/soustruhy

#11 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, tak jsem měl cukání k soustruhu dát frekvenční měnič. Dělá to nějaká firma přímo k tomuhle soustruhu. Píšou tam, že neztrácí sílu. Musí se tam dát i jinej motor a celkem to stálo asi 85 000 Kč. No tak jsem si sehnal pána co tomu rozumí a on mi ho dal dohromady a zatím funguje dobře. Taky když řežu závit třeba do čela, tak vypnu dřív a dotočím rukou až na čelo. Jde to lehce. Jsem se soustruhem max. spokojenej.

Josef7011
Příspěvky: 190
Registrován: ned dub 12, 2009 10:04 pm

Re: vrtačky/soustruhy

#12 Nový příspěvek od Josef7011 »

Jojo dávaj tam frekvenčák MentorII ale nevim už jak silnej motor.Samo že pro běžný soustružení to stačí ale když jde do tuhýho tak síla neni.Za 85000 si radši koupim další SV18 8)

Josef7011
Příspěvky: 190
Registrován: ned dub 12, 2009 10:04 pm

Re: vrtačky/soustruhy

#13 Nový příspěvek od Josef7011 »

Oto, jak si to myslel že to dotočíš rukou?To když řežeš očkem?

Uživatelský avatar
zde
Příspěvky: 2714
Registrován: ned dub 19, 2009 6:45 pm
Bydliště: H.Srnie

Re: vrtačky/soustruhy

#14 Nový příspěvek od zde »

inak na SV18RA je na pravej strane nad spojkov packa je na rezanie zavitov ,tam prepinas otacky zavitovej tyce a nemusis pouzivat reverz vretena .Je to ale o zvyku robil som na viacerych sustruhoch a inak tiez som pouzival povacsine reverz vretena .Inak mate niekto aj kuzelove pravitko ? ,aby ste mohli rezat kuzelove zavity ,tie som rezaval najradsej .Pouzivali sme ich na vrtnych tyciach .
Přílohy
sv18RA.jpg

Josef7011
Příspěvky: 190
Registrován: ned dub 12, 2009 10:04 pm

Re: vrtačky/soustruhy

#15 Nový příspěvek od Josef7011 »

Páčka tam je ale při reverzu vyjde z převodovky taková tvrdá rána tak to nepoužívám.Pravítko mám ale k jinemu soustruhu.No zadarmo,neberte to :)

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“