Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Soustruhy

#10711 Nový příspěvek od nabocklish »

Hezký :) dokonce má i délku 1500 což je super. Čím to lože mám změřit?

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10712 Nový příspěvek od Čárls »

Popíši vezmeš hodinky dáš na podélný suport jelikož sáně pod koníkem bývyjí nejmíň proježděný dáš na rovnou plochu dotyk hodinek a přejedeš podélným suportem tam a z5
Pokud je odchylka do 0,05 mělo by to být cajk
Další měření spočívá Mikrometr a zadní strana lože ta co je rovná se změří na více bodech o proti spodní straně kde jsou příložky a je taktéž broušená , neměla by být zas víc jak 0,05 do jedný desetiny to ještě ujde na domácí kutění
Pochopil si jak je to myšleno To měření ?
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Soustruhy

#10713 Nový příspěvek od Pavel »

carls mas skusenosti se soustruhem ze 40 nebo 45 kamos zejtra cse jede na jednu k brnu podivat mas stat 55 klacku ma peknou 18a tu chce za 40 klacku pak strelit ma myt ukradenou nozovku

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10714 Nový příspěvek od Čárls »

Na těhlech sem nedělal jen SU 63 a su80 SN 50 SN 40 a SU 32 šikovná mašinka
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruhy

#10715 Nový příspěvek od stanik84 »

Tak bude nová hračka... Kámoš poslal nějaký fotky a tak nějak mi to revolverák připomínalo podle toho kormidla. Jen ten suport je takový neobvyklý. Tak už je to domluvený a půjde domů... je to ruský revolverový soustruh 1G325... myslím, že na pár kusů hydro šroubení taky dobrý :-) . Má to otočnou svislou revolverovou hlavu...

http://stanki-katalog.ru/sprav_1g325.htm

Zná to někdo?

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#10716 Nový příspěvek od Ondras83 »

kluci, nevim, jestli je to normalni nebo ne, ale uz jsem to s dedou nekolikrat resil a chci vedet, jestli vam to dela taky...

kdyz kudlou na vnitrni diru soustruzim diru, tak VZDY! kdyz vyjizdim kudlou ven z obrobku, zanechava drazku a bere material, tzn, kdyz treba delam diru pro lozisko, musim vzdy jen jednim smerem - dovnitr, kdybych kudlou vyjizdel ven, zvetsim si diru na to lozisko...

jsem amater a samouk, takze nevim, jestli to delaji vsechyn soustruhy nebo jen ten nas...je to normalni?

Uživatelský avatar
Jaro25
Příspěvky: 3746
Registrován: stř čer 24, 2009 10:45 am
Bydliště: Cífer

Re: Soustruhy

#10717 Nový příspěvek od Jaro25 »

Z mojej skúsenosti to znamená, že pri sústružení ti to nôž odtláča smerom od materiálu k osi obrobku. Teda buď je malá tuhosť noža (držiaka), alebo nôž nie je dobre naostrený, alebo berieš príliš veľkú triesku.
Mám rád traktory, ale môj najobľúbenejší je ZLÍN 37 ČMELÁK

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20655
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10718 Nový příspěvek od ota »

Co jsem potkal konvenční soustruhy, tak to dělá samozřejmě každý. A ne jen v díře, tak i na povrchu. Vždy když dělám rozměr na mikrometr dávám si záležet, aby tam ta ,,šnekovice" výjezdu nebyla. Z mého pohledu je to ,,neřemeslnické". Z mého pohledu když dostanu takovej obrobek a je tam ta šnekovice je to vyrobeno diletantem. Nemluvím tu o obrobku ala náboj kola k pluhu. Ale o součástce která má vypadat.
Odstraňuji to velmi jednoduše, s citem zatlačím opačným směrem do nožovky a pak z díry, povrchu ,,vycouvám". S citem proto, abych si nerozhodil moc míru. U mě to funguje když lehce zatlačím míra se nikdy nerozhodí. Popisoval jsem tu postup výroby přesné ložiskové díry. Takže po vyjeťí oměření mám teoreticky ještě prostor pro poslední šponu. Změřím dám to tam projedu, odtlačím vycouvám měřím je to tam.
Nazkoušej si to odtlačení na pár kusech. Lehce se to naučíš. Jak vnitřní tak vnější. Sranda je, když jedu více kusů na přesno jak venek, tak vnitřek a zamyslím se nad něčím a v hlavě se přehodí směry odtláčení. Sem tam se mi to stane. Takže v díře zatlačím na druhou stranu a šnekovice jak když vyšije.
CNC soustruh má funkci odjeťí, odskok. Napíšeš si odskok. Tedy nůž projede povrch díry, příčným suportem o navolenou hodnotu nůž poodjede, vycouvá a opět se sám vráťí na správné místo. Na konvenci to jde taky, ale když je to ,,používaná mašina" nikdy se nepotkáš s původním najeťím.

mirek53
Příspěvky: 117
Registrován: čtv črc 02, 2020 6:24 pm
Bydliště: Náchod

Re: Soustruhy

#10719 Nový příspěvek od mirek53 »

ota píše: stř dub 07, 2021 11:14 am Na konvenci to jde taky, ale když je to ,,používaná mašina" nikdy se nepotkáš s původním najeťím.
Proto předposlední desetinu jedu i posuvem zpět, nůž zůstává v pozici, doměřím, doťukám rozměr a zase posuvem dovnitř i ven. Samozřejmě jen na kusovce :) .

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20655
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10720 Nový příspěvek od ota »

No já převážně jedu maloseriově. Od 6 po 400 ks. Je to rychlejší a na zpátečku mi to dělá hrubej povrch. Mám na přesnou díru Tungaloy nůž s tlumičem chvění a kdybych couval z díry je destička negativní.
Na tenhle nůž mi vychází optimálné 0,2 mm poslední špona. Snažím se nechat si nakonec ty 0,2 mm. U tohodle nože je pohoda, co tam dám, to tam je. Když vyjedu a hned pojedu znova, bude odebírat tak max 0,02 mm. Je to daný mojím soustruhem. Už má něco za sebou. U toho vycouvání bez odtlačení občas hrozí, že se nůž bude chvět tím obráceným ostřím i když by bral jen desetinku a oskáká to povrch. No vyzkoumal jsem to odtlačení. Šlo by i to odjeťí příčně a pak najeťí znovu na požadovanej dílek noniusu. Ale u SV 18 je moc věcí, které způsobí vůle a rozměr je v pánu hned.
Třeba když dělám ty 45 kg hřídele i když většina rozměru jde na brusku, odtahuju nůž pokaždé na posledním přejeťí. I když se to brousí jedu to na stovky. Aby brusič nemusel u každé hřídele najíždět, nebo měřit. Když je tam 6 průměrů na broušení a má 16 ks, usnadní mu to hodně práce. A kdybych tam udělal tu šnekovici couvajícím nožem, byla by mi hamba za to. Brusič by se mi pak smál. :smich: Zě ,,ty pičo, čím jsi to žvejkal"? :D

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#10721 Nový příspěvek od Britt »

Ta kudla je určitě super, já jsem neměl možnost s ní dělat, ale mám zkušenost, že když chci dělat přesnou míru, sundám karbidovou VBD a nasadím keramiku a poslední 3-4 stovky jedu s ní. Slyšel jsem od dýlera z Prametu i od toho maníka z BON, že karbidová destička taky trochu "uhne", keramická ne. Proti tobě jsem břídil a skutečně přesnou díru nebo průměr jsem potřeboval asi 4x, ale s tou keramikou mi to vždycky klaplo na fous. Nesmí to být přerušovaný řez, jinak je okamžitě v řiti.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#10722 Nový příspěvek od Ondras83 »

Jaro25 píše: stř dub 07, 2021 11:07 am Z mojej skúsenosti to znamená, že pri sústružení ti to nôž odtláča smerom od materiálu k osi obrobku. Teda buď je malá tuhosť noža (držiaka), alebo nôž nie je dobre naostrený, alebo berieš príliš veľkú triesku.
Nene, tim to není... stačí mi odpověď od Oty, děkuji

Soustruh máme škoda R180S

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20655
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10723 Nový příspěvek od ota »

Mám zrovna tenhle nožík v nožovce. Protože je v sadé s hrubovacím a seřízený k sobě na ,,0". Když jsem tyhle výpalky začal, chtěl jsem přehodit dokončovák. Mám tu uplně stejný držák na stejnou destičku, akorát bez tlumení. Používám ho na ,,horší" práce. A pak jsem tam tenhle nechal. Destičce nesvědčí přerušovanej řez. To bylo i u těch domečků co občas dělám velkou serii na ložiska. Takové ty brejličky. V levém domečku je díra se závitem a vychází do ložiskového průměru. V pravém díra není. Pravých udělám na jedno ostří 200 ks. Levých třeba 20. Najednou se v dírce vspříčí šponka a lehce lízne destičku a už to nedrží míru. A to nechávám od hrubovacího nože 0,4 mm přídavek, aby to bylo na dvě šponky dokončováku. Takže destička dokončováku jede 0,2 mm. Někde jsem k tomuhle nožíku četl povídání, že může jet max 0,3 mm, aby vše bylo dobře. Trvanlivost destičky, tlak na šroubek, odtláčení tělesa.
Tady u těch kotoučů jedu přet 12 vypálenejch děr z čela jen 0,1 mm a z průměru po 0,2 mm až na přesno. Třeba 2x a pak jen o,1 načisto na kalibr. Už jsem asi po 20 kuse musel destičku otočit.
Keramiku mám jen na kalený věci od Mitsubishi koncové značení UC 5115. Škoda s níma dělat ,,běžné" bláta. Za chvíli mi doveze 8 trubek na obou koncích G" závity. Všeho nechej a se závitama spěchej. Ráno aby bylo k vyzvednuťí. :D Takže přerušit ,,písmenka" a rychle lej kule! Mám tu 4 přerušený práce. Myslel jsem, že těch 56 kotoučů zejtra domrsknu. A nedomrsknu.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#10724 Nový příspěvek od Britt »

Tak zase si nemůžeš stěžovat na stereotyp. :)
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10725 Nový příspěvek od Čárls »

Jo tahle přerušení práce znám mám to na dením pořádku je to jak přerušovaná soulož taky to stojí za.......
Ty máš oto aspoň serie ale na kusařině když to máš naštelovaný a dej to dolu tohle musí být hned teď včera bylo pozdě na....
Vubec je nezajímá že to pak mužeš třeba vyhodit protože nedodržíš souosost tolerancí a musíš začít nanovo navíc pokud se spěchá a stojí ti tzv za prdelí
jeto největší šance to zkazit a zahodit Kde sou ty časy když mistr přišel a řekl tuhle zakázku si vem a aaž se sdělá přiˇjď byla to sice taková kusařina ale bral sem si aby to navazovalo na práci cos dělal předtím a nemusel moc běhat do nástrojárny Hoši začíná mi to v práci poslední dobou pěkně s... 1 je málo práce a navíc furt přerušujou zakázky a dělej tohle Pak se mrkneš do regálu a ono tvý kusy co tak hrozně spěchaly se tam válej třeba i 3 měsíce Hlavně to hrozně pospíchalo :-/
Nic du se projít se psem přestalo na chvíli foukat 8)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“