Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12959
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#12091 Nový příspěvek od Čárls »

S příslušným futrem to jde 8) Osobně pokud rovnáš a děláš takovýhle věci a soustruh potřebuješ na malý věci tak udělat si přípravek kdysi sem to viděl kobyly ze starých soustruhu SV 18 sundaný plotny na sáně a pak na velký m U profilu ale je to mi bylo cca 18-19 roků
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12092 Nový příspěvek od ota »

Ta R5 je vcelku univerzální mašina. Kdo si zvykne vyhovuje mu na spousty prací. Když bys chtěl upínat ,,mezi hroty" na revolveru to samozřejmě jde. Jediné co je třeba, jsou ty upínací redukce do té revolverové hlavy. Ty držáky jsou specifické oproti klasice. Ty držáky mají např morse, nebo válcovový tvar, atd. Dobré je, při koupi takového stroje vybírat s maximálním příslušenstvím. Občas se objevuje v inzercích. Ale je to zase další schánění pak. Alespoň nějaký základ je velké plus. Ty R5 se vcelku objevují v inzercích. Někdy má i nějaké příslušenství. Jinak origo příslušenství k tomuhle stroji by vydalo tak min na 4 plné marsbedny. Opravdu je k němu velké množství příslušenství.
Na to měření klikovek. To myslíš přípravek s hroty na takovém tom vedení? Mám ho doma a myslím jen menší provedení, ale měl jsem v něm klikovku z Jawy 350 dvouválec. Ten přípravek plave pořát v inzercích. Každou chvíli ho tam vidím. Ale cena bude asi astronomická!

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4384
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Soustruhy

#12093 Nový příspěvek od Peter768 »

Páni, prosím o radu...
Mám ložisko jednoradové guličkové použité ZKL 6205 ešte Československé, a potreboval by som z neho len vonkajší krúžok - ten má priemer 52mm. Dal by sa ten krúžok z vnútra stočiť na 46,5mm obyčajným nožom? Otázka je, či to pôjde s občasným nožom do diery a na akých otáčkach? Nemám s tým ložiskovým materiálom žiadne skúsenosti. Potreboval by som z toho spraviť "puzdro" 46,5x52x15mm . Na vonkajšom priemere bude gufero, preto by som ho chcel použiť. Ďakujem

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Soustruhy

#12094 Nový příspěvek od jean »

Ja som z ložiska ubral normálnou žltou reznou doštičkou. Tie antracitové na kalené materiály doma nemám.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12095 Nový příspěvek od ota »

Běžným nožem do ložiskoveho kroužku ani náhodou. To ani nezkoušej zkazíš si ostření. Povlakovaná ,,běžná destička to samé. Nechytíš se akorat si tu destičku zkurvíš.
Klasicky držák na VBD do ní buďto CBN destičku, nebo keramiku a nebo destičku s označením UC 5115. Ty běžně na tyhle věci používám. Dělám s nimi i přesné tolerované rozměry. Jde to skoro jako po másle. Tyhle destičky jak CBN, keramika nebo UC 5115 se objevuji na inzercích. Ta CBN bude stát raketu s tím počítej. Na bazoši jsou teď viděl jsem je karamické bílé destičky. Ale jsou velmi náchylné na přerušovaný řez, nebo klepnutí. Ložisko je kalene tvrdé a běžné destičky co máme v šulíku ani náhodou nevezmou. To ani nezkoušej. Ještě mě napadlo, upnout do nějakeho držáku třeba zjebanou TK stopkovou frézu a dobrým břitem by to po narychtování v nožové hlavě šlo taky.
Inspirační čumkarta mejch destiček na kalené materialy.

Obrázek

Obrázek

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: Soustruhy

#12096 Nový příspěvek od nonius »

Carls a Ota
Dakujem velmi pekne za radu a skusenost. Pekne ste ma uviedli do problematiky, tak sa teraz skusim aj opytat na nejake prislusenstvo k sustruhu o ktorom zatial nepadlo ani slovo.

Co sa tyka toho stojanu z hrotmi,ktory sa pouzival na kontrolu kvality, tak nieco take chcem dosiahnut. Ale ten stojan je financne neunosny.
Zvazoval som 2 koniky na nejakej doske ako pisete, ale zatial som sa dostal len k jednemu.

Co sa tyka sustruhu, tak ten by sa na male opravy stocit kotuc spojky max fi D 130 mm, navrtavat otvor do hriadelky, spravit nejake puzdra alebo remenice na to by sa mi veru sustruh velmi pridal. Kolega, ktory mi s tymto pomahal zial uz nema cas a chodit hore dole a prosit sa je strasne. A hlavne nie kazdy je ochotny urobit presnu pracu kvalitne aj za peniaze.
Este raz Vam velmi pekne dakujem za pomoc pri orientacii spravnym smerom :)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12097 Nový příspěvek od ota »

Já tady jeden ten měřící stojan mám a tuhle jsem si povídal, že ho asi nafotím a dám na inzerát. Od doby co jsem ho přivezl mi tu jen stojí. Ale budu za něj chtít min 5000 Kč. Je to přesný asi 1000 mm měřící délka mezi hroty. Dva hroty s posuvem po desce a aretací po zaškrabávané litinové ploše. Ta je zespodu žebrovaná. Oba koníky mají vysouvací aretovanou pinolu s hroty, ktere se dají vyndat. Mám tu ten menší přípravek a vždy stačil. Ten velkej mi to stojí v koutě asi 2x jsem ho použil.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12959
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#12098 Nový příspěvek od Čárls »

Peter768 píše: úte pro 06, 2022 8:45 am Páni, prosím o radu...
Mám ložisko jednoradové guličkové použité ZKL 6205 ešte Československé, a potreboval by som z neho len vonkajší krúžok - ten má priemer 52mm. Dal by sa ten krúžok z vnútra stočiť na 46,5mm obyčajným nožom? Otázka je, či to pôjde s občasným nožom do diery a na akých otáčkach? Nemám s tým ložiskovým materiálom žiadne skúsenosti. Potreboval by som z toho spraviť "puzdro" 46,5x52x15mm . Na vonkajšom priemere bude gufero, preto by som ho chcel použiť. Ďakujem

Jsou spešl VBD jak píše Ota těma to jde bez problému Pak ještě VBD s diamantem na špičce To už jde nádherně U něj je potřeba vyvarovat se chvění a přerušovanýmu řezu Tahle by mohla vyhovovat pokud potřebuješ tak si vem dvě na to co potřebuješ v pohodě však to nebudeš dělat dnes a denně

https://www.kovonastroje.cz/vymenitelna ... n23-iscar/
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4384
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Soustruhy

#12099 Nový příspěvek od Peter768 »

Ďakujem za cenné rady. 8) Je to tu super, že ste ochotní poradiť. 8) 8) 8)

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Soustruhy

#12100 Nový příspěvek od dvk »

ota píše: úte pro 06, 2022 10:07 am Běžným nožem do ložiskoveho kroužku ani náhodou. To ani nezkoušej zkazíš si ostření. Povlakovaná ,,běžná destička to samé. Nechytíš se akorat si tu destičku zkurvíš.
Klasicky držák na VBD do ní buďto CBN destičku, nebo keramiku a nebo destičku s označením UC 5115. Ty běžně na tyhle věci používám. Dělám s nimi i přesné tolerované rozměry. Jde to skoro jako po másle. Tyhle destičky jak CBN, keramika nebo UC 5115 se objevuji na inzercích. Ta CBN bude stát raketu s tím počítej. Na bazoši jsou teď viděl jsem je karamické bílé destičky. Ale jsou velmi náchylné na přerušovaný řez, nebo klepnutí. Ložisko je kalene tvrdé a běžné destičky co máme v šulíku ani náhodou nevezmou. To ani nezkoušej. Ještě mě napadlo, upnout do nějakeho držáku třeba zjebanou TK stopkovou frézu a dobrým břitem by to po narychtování v nožové hlavě šlo taky.
Inspirační čumkarta mejch destiček na kalené materialy.

Obrázek

Obrázek
Čao, jen taková poznámka, to co máš na obrázku jsou kostky na litinu. Ale ono to nevadí, mám ověřené, že ještě 58Hrc se dá vzít jakoukoli TK kostkou, na železo, nerez. Celkem pravidelně mi donesou na opravu nějaký kalený broušený trn, kde soustružník při hrubování zapomněl udělat podpich do čela na konci průměru. Samozřejmě vždycky se na to přijde, až je to zakalené a obroušené, zbude tam v rohu rádius a trn by nedosedl do kleštiny.

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Soustruhy

#12101 Nový příspěvek od Fizz »

ota píše: úte pro 06, 2022 11:16 am Já tady jeden ten měřící stojan mám a tuhle jsem si povídal, že ho asi nafotím a dám na inzerát. Od doby co jsem ho přivezl mi tu jen stojí. Ale budu za něj chtít min 5000 Kč. Je to přesný asi 1000 mm měřící délka mezi hroty. Dva hroty s posuvem po desce a aretací po zaškrabávané litinové ploše. Ta je zespodu žebrovaná. Oba koníky mají vysouvací aretovanou pinolu s hroty, ktere se dají vyndat. Mám tu ten menší přípravek a vždy stačil. Ten velkej mi to stojí v koutě asi 2x jsem ho použil.
Oto dáš mi cumkartu do sz? Co tam jde protočit? Neco sháníme na obrobky ale nic vhodného za rozumný jsem ještě nepotkal. ...
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12102 Nový příspěvek od ota »

Pro mě za mě, ať jsou na litinu. Ale berou v suchým tryčku 62 Hrc. A o to jde. Mám je vyzkoušené, že jdou na kalené cementované, nebo zušlechtěné materiály. Proto je doporučuju ostatním. Vcelku jsou levné a dostupné. Tuhle jsem dával fotky obrobeni ventylu na opravu zdvihátka na sekací traktůrek.
Zápichy do kalenejch věcí dělám CBN destičkou Horn. Taky bere jako máslo. Označení nevím, kupuju je na burze od pana za 10 Kč/kus.
No a kde máš Dvk nějaké rady, obrázky povídaní pro nás ostatní, když máš už tu poznámku? Taky by nás to zajímalo i třeba jaké destičky používás Ty? Nějaké čumkarty můžeš taky vložit.
Fizz dám čumkartu, ale mám to kapánek zakramařený. :red: Odhaduju mňo 250 mm průměr by mohl vlért. Oměřím.

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Soustruhy

#12103 Nový příspěvek od dvk »

ota píše: úte pro 06, 2022 10:05 pm No a kde máš Dvk nějaké rady, obrázky povídaní pro nás ostatní, když máš už tu poznámku? Taky by nás to zajímalo i třeba jaké destičky používás Ty? Nějaké čumkarty můžeš taky vložit.
Hej vklidu, nemusíš se hned ježit. :friends: Nebo se v tomhle vlákně může jen chválit a souhlasit ? Nemyslím to osobně, ale tak třeba pro druhé je myslím fajn vědět, že slíznout něco ne uplně natvrdo kaleného jde normálníma kostkama.

Čumkarty bohužel vložit nemůžu ze dvou důvodů. Jednak v práci nemůžu fotit (nenechám se kvůli tomu vyhodit) a druhak nesnáším tenhle zdejší systém vkládání fotek přes jakýsi server plný reklam. Jednou za půl roku se přemůžu, nahraju pár půl roku starých fotek a zas mám na rok klid.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12104 Nový příspěvek od ota »

No jen že není od Tebe vidět skoro žádný příspěvek. Nechválím se tady nikomu. Ale třeba spousty lidí se mě ptá na různé věci, nářadí postup, nebo i kolem mašin a provozu. Třeba v SZ. No a mě nevadí to popisovat sem i s obrázkama. Já můžu myslím doma fotit. Mistra tu nemám aby mě vyjezdil. Nikdy jsem neměl problém se podělit s ostatnima. Akorát mi nevyhovuje, když dělám a kecám při tom s někým, většinou něco zkurvím. :vysmech:
Není třeba tady souhlasit nebo jen se chválit. Ale někdo pustí info, druhej ne. Každyho věc. Tady to myslím není politika, ale třeba někdo vezme inspiraci.

Uživatelský avatar
honza650
Příspěvky: 221
Registrován: úte bře 23, 2010 12:30 pm
Bydliště: Železný Brod

Re: Soustruhy

#12105 Nový příspěvek od honza650 »

když je nejhůř, tak jdou s trochou opatrnosti i do cementovaný 14220 tyhle, jen to chce malinkou špónu a trochu otáčky
Obrázek
Obrázek
Zetor 25A ( v neustálé rekonvalescenci ) https://mnojo.rajce.idnes.cz/Zetor_25/

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“