Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8512
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Soustruhy

#12046 Nový příspěvek od bourač »

ááááá vánoce se blíží, tradiční pohádku asi letos neuvidíme :tyty:
" Marfuška bude mít dvě truhlice, nééé tři!" :D :vysmech: :friends:
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruhy

#12047 Nový příspěvek od stanik84 »

Neboj, samotná nezůstane. Tahle kulato je třetí :-). :smich:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12048 Nový příspěvek od ota »

No Staníku84 hlavně aby ty brusky byly cajk! Ne jak ta naše Kikinda. :D Tuhle mi volá druhej šéf, že mi za chvíli přivezou hřídelku a je pptřeba rychle ji udělat. Jasně v pohodě pojeďte s tím, řídil jsem se heslem ,,teď to slib a pak se to ňák udělá"! :D Prej brusič brousil průměr, odjel si vřeteníkem změřil si hřídelku a opět si přijel ( hydraulicky ) vřeteníkem naspátek a kotouč mu vjel 0,1 mm do matroše. Nějaká vůle tam vyplavala. A v hřídelce je 30 mm širokej zápich od kotouče 0,1 mm. Z toho 5 stovek už pod míru. Dovezli titěrnou hřídelečku průměr 9 mm a skoro z půlky ještě vyrobit průměr 5 mm. Z čela radius a ofrézované plošky na obou průměrech. No když už to tam budeš mít, tak to sfoukni celé! No opět nerozvážnost že jsem kývl. No co už jal jsem se to vyrobit. Materiál 42CrMo4- QT. :D tak nějak jsem to zvládnul nakonec. Volám šéfovi je to hotové k odebrání. A co to vlastně je za výrobek? No na ten průměr 5 mm přijde pružinka a tím průměrem 9e7 to jde nastrčit do kostky a vzduchovej pístek to tahá nahoru a dolů. A jakési čidlo když mu to vleze do cesty pouští a vypíná dopravník. No chtějí to tak, tak se to musí tak udělat.
No tak ta naše bruska občas zazlobí! :vysmech:

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruhy

#12049 Nový příspěvek od stanik84 »

Tahle byla spíš pro radost.Mám 2UC/750 a u kámoše ve stodole BU-28. Jiný kámoš má ještě BK-3, ale to je dezolát. Je to fakt mrně. Včera jsem rozebral unášecí a brusný vřeteník. Absolutně bez vůlí. Ještě to leží v mycím stole. Prisuv to má na válečkách. Je v tom pružina, aby to táhlo vřeteník pořád dozadu. Přes ozubený hřeben na nonius. Fakt moc pěkně udělaný. Je to asi jediný kus... Půjde do pucu. Mám k tomu čelní a boční orovnávač. Lunetku si udělám. Hodím pak nějaký fotky. Koukni jak vypadá Studer OB... Něco podobného...

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12050 Nový příspěvek od ota »

No tak Studer typ OB to je fakt pidi bruska. To by bylo takové do ruky akorát. Třeba výstružníky, nebo krátkou droboť na tom šolíchat. Citovkou, jestli to není vylítaný, jak píšeš, bude radost na tom dělat! 8)

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Soustruhy

#12051 Nový příspěvek od nabocklish »

Pěkná práce s tím zdvihátkem, jen mě překvapuje, že je to z hlíny, vždyť se to musí kroutit :shock:
O magnetu jsem uvažoval pod vrtačku. Budu teď dělat patky pro sloupy, 300x300mm, síla 20mm a do každé přijde 9 děr 22mm. Ale křížový stůl to na těch velkých rozjezdech neudrží a třepe se. Je fakt, že tam není nějaký nárok na přesnost, ale stejně. No a je to série 63 kusů, to je 567 upnutí přes úpniky :pistol: Tak kdyby Vás něco napadlo (kromě "kup si radiálku" :D ), dejte vědět

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#12052 Nový příspěvek od Čárls »

Kup si radialku :smich:
Co takle ta pořádná vrtačka s magnetickým stojanem takovou měli chlapi v práci na velký a dlouhý nosníky co nevyšli pod radialku ani horizonku dýlkově byla tak že 6 metrový se už kvůli stěně nevešli měli něco takovýho v menším https://www.forsteel.eu/magneticka-vrt ... 87EALw_wcB
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3415
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Soustruhy

#12053 Nový příspěvek od jenicek »

Záleží jak to máš rozměrově ty díry rozvržený. Na takovej počet děr by se už vyplatil udělat jednoduchej přípravek, kterej Ti bude centrovat aspoň jednu osu a pak udělat výměnný dorazy. Asi by to stačilo i ze dřeva, pokud není třeba velká přesnost (třeba +- na hmoždinku). Magnetická vrtačka je super, na 22mm ideální s kvalitní korunkou, pak to jede do běžnejch konstrukčních ocelí jak do másla (vrtal jsem si takhle travery, stojky i naviják za traktor). Jen je oser s tím ustavením do polohy, takže na tolik děr bys z toho nebyl nadšenej.

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Soustruhy

#12054 Nový příspěvek od jean »

Dal by som si vypáliť z 5-10mm plechu formu s dierami v príslušných polohách. Pripnúť k vrtanému povrchu a do milimetra sa musíš trafiť. Nemyslím, že na patky treba vyššiu presnosť.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruhy

#12055 Nový příspěvek od stanik84 »

Takovéhle kovozemělelské věci jsou super :). Jednoduše ji polož na stůl. Vystřeď, pak po obvodu upínky přímo ke stolu, aby ti to fixovalo pozici a jen otáčej. Nebo jich bodni svářečkou deset k sobě... Jen to chce dobře nabroušený vrták, aby ti to nikam neuhybalo.

Ota: nejlepší na ni je, že to má otočný stůl, otočný unášecí i brusný vřeteník.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12056 Nový příspěvek od ota »

Dal bych si ty plotny vypálit komplet i s dírama. Slušná palírna levou zadní. A myslím že časově a finančně to vyjde. Bo s vrtáním se budeš jebat.
Jinak zozrýsovat nadulčikovat vyvrtat a udělat šablonu z ,,prvního" vyvrtaného kusu. Mám ze zlomeného dlouhého závitniku 8mm důlčík. Na soustruhu bych si udělal vložku 22/8 mm nasadil do šablony otvoru stahnul dvě desky na sebe, tu šablonu a další kus natloukl skrz tu vložku důlky. Tak na všech deskách. Pak na sloupovce 5 mm vrtákem díry a pak už rovnou tou 22 mm vrtákem. U mě bateriovka s hvězdičkou a posrážel hrany děr.
Magnetka je super ale tak na 10 děr. Při tomhle množství by to byl vopruz s ní. A ppčítej, že by to jedna korunka nedala.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8512
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Soustruhy

#12057 Nový příspěvek od bourač »

když "jen" patky 20mm autogen, vyzkoušeno.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12058 Nový příspěvek od ota »

Hned jak jsem zahlédl nový příspěvek od Bourač bylo mi to jasné! Uplně slyším jednoho obrovitého pána stojicího a v ruce metrovej hořák autogenu jak říká: ,,slušnej zručnej palič odřízne i M4 matičku, aby nezkurvil tu věc na které ta maťička je našroubovaná" a otevře hořák naplno jen jiskry všude létají! :vysmech: :red: :jazyk:

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8512
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Soustruhy

#12059 Nový příspěvek od bourač »

Kamil? :ano: nejen on dokáže se švajcem zajímavé věci.
Na ty plotny sem původně chtěl napsat plasmu, ale 20mm je už opruz seriozně propálit, né řezat, ale propálit.
U pár kusů je nejlíp vyvrtat díru (třeba 5mm).
U tohoto množství :tyty: když tedy máš autogen.
rozložit plotny někde na place, za 2hoďky hotovo.
Pouze velkou flexou strhnout okuje co budou vespod.
Ty díry v plotnách stejně musí mít vůli nějakej mm, takže tvar nevadí.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12060 Nový příspěvek od ota »

Na plazmu si vrtám díru už od 5 mm síly. Je to rychlejsí a nekurví se mi spotřebák. Tuhle jsem sousedovi palil mezikruží na vozík. Chtěl dát místo koleček ze skutra 13" škodovkovy. A chtěl vypálit střed disku a do toho novej střed jen placku. V kovošrotě jsme našli asi 6 mm výpalky. A já mu je pálil. Dal jsem novej spotřebák a v pohodě to celé fiknul a ještě i na bagr sobě takovej vergl. Kiukám na ten klobouček a furt cajk! Spotřebák z lidlu. Mám Tusona a pasuje to. Docela nějak dobrej kus. 8) Kéž by byly všechny v té krabičce tak! :smich:

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“