Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20305
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruhy

#11146 Nový příspěvek od vitex »

Ale stejně,za ty prachy a trochu péče by to stálo za to.Jenže dnes jsou všichni zhnilí jak vši a jak vidí něco orezlého na fotce,tak to zatracují.Kdybych měl prostory,tak už jsou obě doma.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20784
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11147 Nový příspěvek od ota »

No ta vrtačka to je tedy mazec. Ta by dala vcelku práci. I držení stolu ulomené. Ale hloubková rez. Nechtěl bych ji ani kdyby mi ji zadarmo dovezli.
Jinak trochu mimo, koupil jsem minibagr a taky byl z Irska. A prodejce mi povídal to samé s tou rzí. Oni tam mají přímořské podnebí a boudička rezavá jak liška.
Když firma koupila ohraňovák ze Švédska Ursviken byl napatlanej červenou vazelínou. Jak kdyby tam postavili chlapa s kýblem a štětkou a řekli maluj. Všechno napatlaný červenou vazelínou. Vůbec nešla dolů. Bylo to jak vazelína z gumou. Nejdřív se to muselo plastovou stěrkou z věršího a pak litry techničáku. Hromada hadrů. Po letech se ještě najde místo napatlané i po letech to drží.

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2437
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Soustruhy

#11148 Nový příspěvek od StaPo3011 »

jj, přímořská sůl je sviňa - vrátilo se nám kdysi éro po třech letech služby na francouzském pobřeží Atlantiku, a hlavy krytovacích kadmiovanejch šroubů, které nebyly nastříkané (přechodové kryty se montovaly až po nastříkání) byly úplně rezaté, jak jsem to ještě neviděl - u nás kadmiované venkovní šrouby běžně vydržely 15+ let provozu bez větších známek koroze. No, nakonec se po delších diskusích nahradily tyhle šrouby ve výrobě nerezovejma, ale nebylo to bez problémů, ono sehnat pěkné nerez krytovací čočkové šrouby je kupodivu trochu problém. Nakonec se tam daly ty s "límcem" - nejsou tak pěkné ani aerodynamické jako ty původní, ale daly se sehnat, dokonce myslímže i s odolností A4, tj. snesou i slanou mlhu a vodu (což klasická nerez třídy A2, např. obvyklá potravinářská 1.4301 dlouho bohužel nesnese).

nabocklish
Příspěvky: 1892
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Soustruhy

#11149 Nový příspěvek od nabocklish »

Třeba heinz, vitana atd musí každé dva roky měnit nádoby, ve kterých dělají jejich barbecue omáčky. Ony totiž obsahují 60% soli (mňam mňam za 100Kč/kg :D ) a to žádná nerez ocel déle prostě nevydrží :-/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20784
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11150 Nový příspěvek od ota »

Ale jo vydrží. Jenže stojí jiné peníze. Dělali jsme ve firmě linky kde jsou různé zpracovávané materiály. Pamatuju se třeba na prášky na prádlo, dřív ty věci prášek vydře. Nebo se dělala linka do Madety na sýry. A ještě se dělala linka někam do Švýcarska na balení a fermentování sýrů. Takové ty veliké bochníky sýra. Nejdřív je to uplácalo, pak vyválelo, pak omáčelo v jakémsi roztoku a nakonec vakuově zabalilo. A zakladač ukládal do regálů zrát. Všechny tyhle linky se dělali ze spešl nerezu. Tam stojí kilo i přez 350 Kč. Ale když přivezl montážník po 5 letech upravvit jakési plechy, byly jak kdyby je tam včera dal. Vše je o penězích. Hledám v hlavě, jak se tomu materiálu přesně říkalo. Ale už tam asi 7 roků nedělám a vypadlo mi to z hlavy. Když se to vyrábělo, všechno se muselo sledovat a dávat pozor na každý detail. Uplně nejhorší u těhle nerezú je, podřít, zašpinit ho ocelovým plechem, nebo karbikem nabrousit na něj ocelové pilinky. To když by zblejsknul majitel, vyjebal by každýho jako syrotu. Nesmělo to být ani položené jen na paletě. Stačilo, aby se do toho obtiskly hřebíky, nebo se to po nich šouplo. Bylo vymalováno. Kdysi jsem jeden ten 5 mm tlustej asi 40 kg vážící dekl zkurvil a mistr mi hned strhnul 1000 Kč z výplaty, abych si to prej pamatoval. To potřísnění ocelí to naruší a na tom místě to zacne reznout i když je to nerez. Nějak to spolu reaguje v agresivnim prostředí.
Zkuste řezat karbikem ocelový plech, aby jiskry a piliny létaly na nerez plech. Pak ho nechejte venku na dešti. Třeba rok. Po setření toho bordelu po roce, bude nerez zrezlej pod tím.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20305
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruhy

#11151 Nový příspěvek od vitex »

ota píše: pon lis 22, 2021 8:52 pm No ta vrtačka to je tedy mazec. Ta by dala vcelku práci. I držení stolu ulomené. Ale hloubková rez. Nechtěl bych ji ani kdyby mi ji zadarmo dovezli.
Jinak trochu mimo, koupil jsem minibagr a taky byl z Irska. A prodejce mi povídal to samé s tou rzí. Oni tam mají přímořské podnebí a boudička rezavá jak liška.
Když firma koupila ohraňovák ze Švédska Ursviken byl napatlanej červenou vazelínou. Jak kdyby tam postavili chlapa s kýblem a štětkou a řekli maluj. Všechno napatlaný červenou vazelínou. Vůbec nešla dolů. Bylo to jak vazelína z gumou. Nejdřív se to muselo plastovou stěrkou z věršího a pak litry techničáku. Hromada hadrů. Po letech se ještě najde místo napatlané i po letech to drží.
Od stejného prodejce Tvého bagříka mám dempra,kterého chci letos generálkovat.Rezavej je pouze jeden,nejpoužívanější nášlap,jinak je v naprosté pohodě.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20784
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11152 Nový příspěvek od ota »

No však mě ho nastříkal, než jsem pro něj jel. Manželka by to asi nepřežila, kdybych dovezl dom tak jak byl předtím. Můžu si dotahnout dom cokoli, ale musí to jezdit a nesmí to bejt rezatý hnusný na pohled. Sice hon taky není žádnej krasavec, ale prošel v přijmacím řízení u manželky. Sice se v něm trochu hrabeme, ale ta cena byla tomu uměrná. Už jsme jezdili, no ale raději to dáváme do cajku, než jezdit s bandaskou s vodou v kabině.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20784
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11153 Nový příspěvek od ota »

No jeden trochu jinej soustruh. Na větší věci. Tuhle jsem o tom Albatrosovi četl. Je to velmi smutné a vcelku tyhle mašinky sleduju a je to poslední provozní jedničkovej Albatros kterej je Slovenskej. Tady u nás v bývalé světové velmoci ve výrobě parních lokomotyv a země inovací v tomto oboru vlastně nemáme žádnou provozní mašinu, této řady, která drží rychlostní rekord. Ta co ten rekord odjela je v depozitu jako neprovozní. :( A pak ještě prej jedna a ta je v takzvaném ,,hospicu" jako nekompletní.

Uživatelský avatar
DanculSK
Příspěvky: 14629
Registrován: čtv pro 29, 2011 4:10 pm
Bydliště: ješková Ves

Re: Soustruhy

#11154 Nový příspěvek od DanculSK »

No a tu máš najväčší a najmenší parný rušeň,,,,

https://www.cas.sk/fotogaleria/888134/s ... i-fesak/1/

Mal som kdesi aj vlastné fotky....
.....AJ MUŽI MAJÚ SVOJE DNI....

Kratky navod ako sem nahrať fotky
https://youtu.be/I5ymR1-wi70

Mílap
Příspěvky: 149
Registrován: čtv zář 12, 2013 2:26 pm
Bydliště: Praha-západ

Re: Soustruhy

#11155 Nový příspěvek od Mílap »

Pěkný den,
k tomu Albatrosu, před pár lety byla v rozhlasu, tehdy ještě stanice Praha (dnes Dvojka), reportáž z poslední jízdy. Jeli z Bratislavy do Prahy a krásně popisovali jak se ta mašina chová, jak doslova žije. Pak šel do muzea, myslím, že mu propadla kotelní zkouška a na nápravu nejsou prachy. Škoda, že jsem to neslyšel celé.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11156 Nový příspěvek od Britt »

Dnes se už nedá věřit ničemu. Kámoš potřebuje něco vytočit a mimo jiné vyříznout G závit na coulovou trubku. Začnu řezat na soustruhu a najednou se mi závit zbortí a já jsem skoro skrz. Čumím na to jako tele, hledám problém a když jsem vzal posuvku, zjistil jsem, že síla stěny je o 2 mm tenčí, než udávají normy. Vnitřní rozměr se všude udává 25mm a tady je 27,2. Zajel jsem do hutního materiálu a tam to samé, samé tenkostěnné a jinou prý neseženu. Našel jsem doma kus staré trubky a no problemo.
Obrázek
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2437
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Soustruhy

#11157 Nový příspěvek od StaPo3011 »

pro otu: tady nabízejí za dobrou cenu (asi) dva soustruhy "drobečky" plus frézku
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1448702 ... -dilny.php

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20784
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11158 Nový příspěvek od ota »

Myslím, že už tam chvillku plavou. Tu frézku jsem už viděl v inzerci párkrát.
Je tam ještě jeden inzerát ,,než to odvezu do šrotu, nabízím" a to je někde kousek ode mě, Chrudim možná.
No tu frézku bych stejně nechtěl. Když bych šel do větší frézky tak FA4AU. A stejně nemám místo. SU 50 by se šiklo. Ale taky není na něj místo. Mě stačí přinést krabici do dílny a mám ,,krabičkovej problém".

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruhy

#11159 Nový příspěvek od stanik84 »

S tím místem jsme na tom úplně stejně. Teď dělám generální úklid. Všechny bedny třídím. Co hodně používám, tak dávám do stojanů. K mašinám. Ale teď je to fakt s místem masakr.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20784
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11160 Nový příspěvek od ota »

Satníku tuhle jsem jen nadhodil, že bych ještě kousínek přistavěl. Pro tu SU 50, nebo Rudého proletáře a na druhou stranu souřadnicovou vrtačku. A manželka neměla pochopení. Takhle to prej stačí. Potom bych se s toho prej posral, až by mi to začali na soustruh z firmy vozit všechno. :vysmech: Nadruhou stranu má docela pravdu. Vždycky volají a uděláš to tam? Jak je to velký, dlouhý? Hm tak to se mi sem nevejde! :D
Tady je ten inzerát z Chrudimi. https://stroje.bazos.cz/inzerat/145063897/prodej.php
Sice vím jak to je, prodejce napíše že než to hodí do šrotu. Pak tam zavoláš a on vypotí nesmyslnou sumu! A že kolik tedy dostanete za kilo? A už je tu pohádka o kámošovi co povídal,že ....... :typek:

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“