Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15666
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Soustruhy

#10606 Nový příspěvek od oco13 »

SU 50 má na motore zvlášť chladenie. Vetrák beží aj keď hlavné motory stoja.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10607 Nový příspěvek od ota »

Všechno jsem to tu popisoval v tematu. Mám tedy RDčko. Ale je elektromotor řemenice na plochej řemen a rovnou na vřeteno zase plochá řemenice. Mám 7,5 kW. Na předlohu 1:8 dám na 100 průměru na materiálu 42CrMo4 -QT ( zušlechtěná 15 xxx ) 4 mm šponu, posuv vřeteník 1:1, vzadu dám 1:1 na tom čudlu, vpředu na tom plastovým kolečku dám 5 a posuv mm, a na frekvenčáku nastavím 34Hz a najedu a valím. Padají z VBD držáku jen céčka. Jedu tyhle hřídele celý den, tedy odhadem z každé nadělám 12 kg špon. Ohrubuju, jedu na čisto. Hrubuju 2 hodiny, na čisto a závit, zápich takové prkotinky zase 2 hodiny. Dva kusy za sebou a chmátnu na motor je vlažnej. Externí ventylátor to v pohodě uchladí. Na čisto jednu na 1:1 na vřetenu a desetinky dokončovacím nožem. Na měniči 11,5Hz. Pohodě utáhne. Závity nožem řežu na 4,5 - 5 Hz uplně vpohodě. I tuhle stoupání 4mm. Bez jakéhokoli problému. Když zapomenu vyjet nožem urve to špičku ani nemrknu. Měnič mám nastavený lineárně. Krouťák má asi tolik, že do díry utáhne 36 závitník.
Kdybych si mohl ještě trochu vybrat, šel bych do vícepolovýho asybchroního motoru s 950 ot/min. A 9 kW. pak by to bylo uplně paráda. Musel jsem jít do 7,5kW a 1500ot/min. Kvůli jističi. Ale myslím, že by to ten silnější 9kW motor udrželo jako nic taky. Ale podle zhotovitele to bylo o řád vejš. Ale i tak paráda. Samozřejmě že klasika RAčko je krouťák jinde. Ale bacha ten plochej řemen stejně pak klouže u velkého krouťáku. Takže je to omezeno stejně tím řemenem.
Maximálku mám nastavenou na 50Hz, tedy max 1500 ot/min. Když si tam dáš elektromotor s 2800 ot/min půjdeš s krouťákem rapidně dolů. Protože máš 1x tolik otáček. tedy když já jedu na 750 ot využívám polovinu výkonu motoru. A při motoru s 2800 ot/min využíváš ani ne třetinu výkonu. Tedy malej krouťák.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10608 Nový příspěvek od ota »

To externí chlazení dodává přímo dodavatel elektromotoru. Není s tím vůbec problém. Mě běží taky pořát. Normálně je ten motor jen delší. Na těch obrázcích co jsem dával je to i vidět. Poptal jsem externí chlazení, otočenou svorkovnici, zesílené přední čelo ( standart hliník, zesílené litina s větším ložiskem ) a termistory v motoru. Zapojeno do měniče hlídání teploty. Ale taky jsem to tu popisoval, někteří prodejci z toho mají zlatej důl. Takže vyjde u jednoho tahle sada na 42 000 Kč a u druhého na 15 000 Kč! A ten druhej dodal soupravu během týdne. Ten první měl 6 neděl na dodání!

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12962
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10609 Nový příspěvek od Čárls »

Nechá se vyřešit pokud se sežene hajz ventilátor starý mez v kovu a mezi přírubou Ono v tom přídavným chlazení co sem koukal v práci ani nic jiného není podle velikosti dávají ventilátor
Nechají se koupit i ventilátory na 220 co jsou jak ty počítačový a namodit je za
Tenhle sme dávali na starý motor sv 18 velký kulatý motor starý ventilátor se vyhodil a tenhle místo litinový mřížky namódil
https://www.ventila-ventilatory.cz/vent ... 0XEALw_wcB
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4386
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Soustruhy

#10610 Nový příspěvek od Peter768 »

Čárls ĎAKUJEM 8)

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12962
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10611 Nový příspěvek od Čárls »

Není zač snad sem ti pomohl :)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Sadra17
Příspěvky: 6079
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Soustruhy

#10612 Nový příspěvek od Sadra17 »

Čárls píše: čtv úno 18, 2021 6:47 pm Nechá se vyřešit pokud se sežene hajz ventilátor starý mez v kovu a mezi přírubou Ono v tom přídavným chlazení co sem koukal v práci ani nic jiného není podle velikosti dávají ventilátor
ten větrák se dá koupit https://www.e1.cz/produkt/1208763--vent ... cB&t=popis jen cena není zrovna moc lidová, ale zase je nezničitelný maximálně vyměníš ložiska a to je pár korun a chvilka času 8)
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
Peter768
Příspěvky: 4386
Registrován: ned led 04, 2009 9:42 pm
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Soustruhy

#10613 Nový příspěvek od Peter768 »

Takýto ventilátor mám doma. A ešte mám aj jeden výkonnejší, ak by bolo treba. :)

Fizz
Příspěvky: 7858
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Soustruhy

#10614 Nový příspěvek od Fizz »

"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12962
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10615 Nový příspěvek od Čárls »

No hezká hračka tak na balzu na splávky 8)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2436
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Soustruhy

#10616 Nový příspěvek od StaPo3011 »

i pro modeláře asi fajn,
točit na tom kolečka k autíčkům z bukový tyčky apod,
na rozdíl od klasickejch soustruhů na dřevo tohle má aspoň křížovej posun nožový hlavy...
Já nekoupit loni ten svůj bych spíš šilhal po něčem takovýmhle
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1328523 ... -sn-20.php

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruhy

#10617 Nový příspěvek od stanik84 »

Co jsi koupil?

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2436
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Soustruhy

#10618 Nový příspěvek od StaPo3011 »

už jsem to sem kdysi dával, asi desátej příspěvek zeshora na stránce
viewtopic.php?f=94&t=19739&p=1643889
Ale nestěžuju si, za tu cenu dobrý, nebudu se ho zbavovat, stačí mi pro mé potřeby.
Jen že za dvakrát tolik peněz jsem teď mohl mít s tou SN 20 víc jak dvakrát tolik kilo a muziky :)

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2436
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Soustruhy

#10619 Nový příspěvek od StaPo3011 »

trochu z opačnýho konce hmotnostní škály, než ta modelářská plastová hračka,
opravdu dospělej soustruh za šrotovou cenu:
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1328084 ... ovanim.php
To je tak pro Otu na hrubování - akorát je to dlouhý odhadem možná skoro půl kilometru, to by Ota musel přistavět ne druhou dílnu, ale rovnou asi výrobní halu :)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10620 Nový příspěvek od ota »

Jo volal mi šéf, no vlastně posílal i obrázky. Chce koupit CNC soustruh. Ale takovýho dědulu. Prej už vyklízej bordel z dílny! No kouknu do katalogu a má to 8 tun a je to dlouhý jako vagon. Kam bych to dal? A copak já umím na tom? CNC a já nejsme kámoši! Že se na to pejedeme podívat. No a co já na tom uvidím! Akorát že vím na co to je. Ale jinak prd. Kdo na tom bude dělat? Prej se tam nastaví programy, uloží do paměťi. Pak se vyvolá nastaví a už to může valit i uklízečka! Že se na nás valí větší zakázka a mašina by se hodila. :( Že furt pindám, že je to na mě moc kusů a velkejch.
Jinak ten z odkazu tam plave potřeťí? Má to ne kopírování, ale kuželové pravítko a je to stará vykopávka. Do toho bych nešal, ani kdyby mi to dovezli na dvůr zadarmo. Neudržel by mi to jistič. Tam je velkej motor. Asi myslím kolem 15 kW. A zase to není tak velkej zgarp. Jsou ještě větší. Ono se to zdá. Bude to nějakej Volman či co. U těhle mašin je nejhorší, že to má kluzný ložiska na vřetenu a ve většině případů nefungovalo dobře mazání. V tom okýnku na vřeteníku má skapávat z trubičky kapaka za určitej časovej segment, nebo i může téct olej. Ve většině případů tam nikde nic nekápne. A tam je pak problém. Když jsem koupil frézku, Bestru, tak ona má valivý ložiska na vřetenu a taky když jsem ji zapnul, nikde v okýnku nic. Celé jsem to rozdělal a opravil, vyčistil. Leta letoucí tam olej jen stál ve skříňi a nikam ho čerpadlo netlačilo. Teď olej krásně všude teče jak má. Jak jsem ho tam nalil tak je čirej čistej. Vše jsem vypláchnul, vytřel do sucha a nalil kvalitní olej. Jo a ty ložiska vyměnil, bo to bylo jako když startuje tryskáč. Ten si jen šustí.
Když už bych šel do větší mašiny tak Rudej Proletář, nebo SUI asi 40x 1000. Třeba tuhle to https://stroje.bazos.cz/inzerat/1323459 ... sui-40.php

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“