Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
brigadnik
Příspěvky: 1070
Registrován: stř říj 17, 2007 10:20 am
Bydliště: Žatecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#10546 Nový příspěvek od brigadnik »

Ahoj, dneska jsem šel zase potrápit soustruh a něco se naučit/vyzkoušet.Dnešní cíl byl zkusit vnější závit, aby to byla větší výzva tak 1" géčkovej. Popíšu postup a poprosím místní fachmany, aby mi okomentovali, co jsem všechno dělal blbě. Soustruh je TOS S32. Pro palcový závity jsem musel nejdřív přeházet ozubený kola, už to pravděpodobně víc než deset let nikdo nedělal, takže stahovák, jemnej smirek atd. Nakonec jsem to tam s citem dostal, vyzkoušel zařadit a běhy na palec sedí. Nůž mám letovanej a kovanej, dneska jsem vzal ten kovanej, protože podle tabulky se 11 běhů dělá s předlouhou 1:8, takže malá řezná rychlost. Průměr před řezáním závitu jsem uvažoval Dmax-1/10stoupání, tedy 33.249-0.2309, tedy cca 33mm. Stočil jsem kulatinu 35mm na cca 33mm (33.03) a na konci udělal okometricky zápich. Pak jsem závitovým nožem čichnul k povrchu a vynuloval příčnej nonius. Pak jsem postupně po dvou desetinkách řezal závit. Dmax-Dmin je dle tabulek cca 2,8mm. Když jsem byl na 2,6mm, tak jsem zkusil měrky a celkem to sedělo, pak jsem jenom maliko přidal na šponu, namazal a projel dvakrát. Někde jsem četl, že při řezání závitů se má závit rozjet do šířky malým posuvem. Jaký to má pravidlo a proč se to dělá?
Původně jsem si tam chtěl palcový kola nechat, protože, když potřebuju dělat metrickej závit, tak mám většinou očko nebo závitník, ale palcových moc nemám. Bohužel jsem zjistil, že s touhle sadou kol nejdou strojní posuvy.
Nůž byl broušenej na metriku, tedy 60st., je to problém? Máte na palcový závity jinej nůž?
díky za připomínky a kritiku:)
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#10547 Nový příspěvek od Britt »

S tím rozjížděním závitu, já to nedělám a zatím mi to vždycky klaplo, ale používám VBD držáky a měním destičky podle typu závitu. To přehazování kol je docela opruz, ale co se dá dělat, už jsem se s tím naučil žít, akorát jsem si sehnal náhradní sestavu kol na palcové závity a přehazuji je jako celek, takže je to o něco rychlejší výměna ale bez stahováku se dodnes neobejdu.

K tomu rozjíždění se ti lépe vyjádří Karel nebo Ota, který jak se zdá už to zase fláká s docházkou na fórum a já mu budu muset zase zvednout mandle. :)
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13109
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10548 Nový příspěvek od Čárls »

Palcový má jiný uhel 55°
rozjíždí se aby kudla netrpěla a tak vždy o 0,05 až 0,1 na každou stranu a pak na střed a zajedeš do hloubky poslední šponky po stovkách aby byl zavit jak má být a mazat řezným olejem
Tohle se těžko vysvětluje co a jak to se prostě musí vidět a vyzkoušet co a jak
Zas třeba pokud jsou zavitový VBD a plný profil tak zas do cca 2 závitu nerozjíždím ale poslední šponky cca 5 beru po 0,05 na hloubku ,zas ale záleží na materiálu do nerezu pokud je to mrcha neobrobitelná to nejde
závitu druhů je mraky metrický, UNC, UNF, Whitworth ,pancéřový, trapézový plochý lichoběžníkový atd. Nejlíp vždy pohledat na netu co a jak má uhel :-/
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Fizz
Příspěvky: 7933
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Soustruhy

#10549 Nový příspěvek od Fizz »

"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10550 Nový příspěvek od ota »

Když budeš na elektriku laik jako já, tak si zjednáš firmu a oni přivezou a nainstalují frekvenční měnič moderního typu. K tomu si napasuješ asynchroní elektromotor. Silovou elektriku zvládneš sám. Vyjde to plus minus kedlub pro laika na 40 000 Kč jako kompletní nová předělávka se zárukou. Pak koupit koníka. Tuhle byl na bazoši, cena dohodou. Toho pak spasovat na mašinu a můžeš soustružit. U toho koníka nedokážu trefit cenu. Ale bude to od 7000 Kč nahoru to je jasný. Na druhou stranu na doma je ten frekvenčák bájo práce. Je to o pár generací jinde, než to co tam bylo. Vlastní zkušenost s obouma měničema.
Kdyby jste ten soustruh někdo chtěl koupit a dávat to dohromady, mám tu celou jednu tu původní kysnu elektroniky. Chybí tam pár součástek, jako diody a tyristor. Byla to rezervní bedna.
Jsou šikulové co to zvládnou opravit. Je to jen mít o tom přehled a vědět jak tyhle věci fungují. No a pár zkušenosťí kolem podobnejch věcí.

Fizz
Příspěvky: 7933
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Soustruhy

#10551 Nový příspěvek od Fizz »

Pro mě daleko, ale pro někoho kdo ví o co jde nebo by uvazoval jako píšeš tak super.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10552 Nový příspěvek od ota »

V té kysně to může být klidně prkoťina a soustruh nepůjde ani kdyby se na hlavu postavil. Stačí jedna prasklá trubičková pojistka a nic. Netočí a netočí. Nebo nespínací LUNka. Těch prkoťin je tam víc. U mě jednou začal koktat jako prase. Přijel mechanik a byla prasklá trubičkovka dole v silovém modulu. Jsou tam tři trafa a na nich tři trubičkovky třeba plácnu 240mA hodnota. No a jedna nepřeváděla. Vyměnili jsme ji a valil jak zamlada.
Tady obzvlášť plaťí, čím víc ta mašina dělá, ťím míň se sere. Všechny problémy vyplavaly, když jsem na mašině chvíli nedělal. Po nemoci dva měsíce stál a druhý den co jsem přišel z neschopenky jebla LUNka.

nabocklish
Příspěvky: 1892
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Soustruhy

#10553 Nový příspěvek od nabocklish »

ahoj pánové,
koukám po novém soustruhu, tak se chci zeptat na rady na konkrétní typ...
V zásadě vybírám mezi třemi různými typy: SV18R, SU50A nebo stanko 16k20. Hmotnost 2-3 tuny je v pohodě. Příkon do 10kW taky. Točná délka ideálně 1500 ať je rezerva - což v případě rusa nejde, tam je vždy jen metr.

Který typ byste volili vy, kdybyste byli na mém místě? Samozřejmě stav konkrétního kusu je věc jiná, teď mi jde o tu značku... Případně klidně doporučte i jiný

Jiřin
Příspěvky: 1281
Registrován: úte zář 11, 2007 9:29 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Soustruhy

#10554 Nový příspěvek od Jiřin »

SN

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10555 Nový příspěvek od ota »

Za mě z těch co Jsi napsal SU 50 A.
Taky pořát koukám po větším soustruhu, ale u mě je problém s místem. Šel bych do toho Rudýho Proletáře. Ale u mě kvůli místu a velké věci dělám jen do 1000 délky. Tam by to stačilo. Bo to SU 50 bych do dílny nevešel. Je i objemnější pro moje prostory. No zatím jen koukám, přistavovat manželka nechce. :( A ten proletář bych si k němu dal frekvenční měnič. Protože jsem si z SV 18 co tu mám na to zvyknul. 8)

Uživatelský avatar
Hranostaj
Příspěvky: 1293
Registrován: ned říj 30, 2016 11:49 pm
Bydliště: Plzen jih

Re: Soustruhy

#10556 Nový příspěvek od Hranostaj »

Chci se zeptat jestli někdo používáte plátky TPGN 220412.
Případně jestli se ještě dají někde na ČR eshopu koupit nebo jestli používáte nějakou jejich obdobu do těch jejich držáků.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13109
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10557 Nový příspěvek od Čárls »

Pokud neseženeš slušnou SV18 tak SN50C nebo SN40 Tak dlouhý mašiny většinou bývají vyběhaný sáně u vřeteníku Pokud to není odněkud z fabriky kde jeli jen produkci dlouhých hřídelí válců
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#10558 Nový příspěvek od Britt »

Z výběru bych volil SU50. Měl jsem ho a kdyby to nebyla taková kráva, tak ho mám dodnes.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

dvk
Příspěvky: 1689
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Soustruhy

#10559 Nový příspěvek od dvk »

No jo, a co by se na tom mělo převážně dělat za práci ? Od toho se to taky odvíjí ...

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10560 Nový příspěvek od ota »

Destičky TPGN přímo nepoužívám. Přešel jsem na TPGR. Mám je do vnitřního hrubovacího nože. Ale 16. Ty ,,R" mají utvařeč třísky. Pěkně loupou špony. Ty ,,N" jsou rovné a z těch mi lezly struny. Někde tu mám pár škatulek ale jsou to ty menší 16. Jinde tyhle destičky nepoužívám. Na vnější pruměry jedu CNMG, nebo hodně dobrý jsou DNMG a pak sem tam VNMG. Právě koukám po vnitřním noži ( hrubovacím ) s destičkou nebo na destičku DNMG 15xxxx Abych využil ty destičky z toho vnějšího držáku.
Destičky kupuju z bazoše. U prodejce je to sebavražda! Kor takhle velká destička bude stát ránu. Naposledy jsem kupoval destičky na závity. Za 25 Kč/kus. Vzal jsem po krabičce od každého stoupání. Za tuhle cenu? Nebylo co řešit. Běžně jsou na bazoši destičky kolem 100 - nesmysl. Víc než 500 Kč za krabičku bych nedal a to by mohly bejt třeba diamantový! :vysmech: Sem tam se povede kauf. Jako s těma CNMM co jsem koupil dvě krabičky s označením UC 5115. To je dstička na kelené materiály. Vezme 62 Hrc. Dělal jsem s níma ty kalený pouzdra stáčel je o 2 mm z průměru. Jedna špička dala v pohodě všechny pouzdra. Asi 16 ks. Jinak stojí ránu ale fakt ránu. Třeba i 2000 Kč jedna destička když ji půjdeš koupit do obchodu. Sleduju bazoš a hned volám. Dá se koupit dobře. 8)
Kluci to SN mi nikdy nijak nepřirostlo k pazourám. Měli jsme v nástrojárně SN 50 a nevím proč, strašně topila. Chlap co na ní dělal dělal jen s kuželovým pravítkem kuželové věci. Vyhrubníky, výstružníky, záhlubníky. V létě musel dělat v tílku. Mašina byla u té velké páky nahoře tak rozpálená, že by mohl smažit vajíčka na ní. Skoro neudržel ruku když to balil iodpoledne dom. Byl tam tenkrát i servis od výrobce a stejně na nic nepřišli. Zkoušeli i jiný oleje a pořát to topilo. Mašina přišla nová žádnej verk. No a ještě když jsem se dávno dostal na SN 40 byla v prodloužené 2m verzi. No něco upíchnout, to byl masakr. To se třepalo jako sulc. Přinesl jsem si nože co jsem používal všude a třeba na SU 50 nasadil a jel. Tady? To byl sulc to nešlo. Mohlo bejt třeba volnější vřeteno, to je možný. Ale hroznej harapák! Nikdo na tom nechtěl dělat.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“