Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Soustruhy

#12061 Nový příspěvek od nabocklish »

Před pár lety jsem dělal první dvě etapy haly (teď to je třetí až pátá etapa) a nechal si nacenit vypálení laserem a vyšlo to trojnásobně dráž než když to nakrájím z plocháče 300x20 a pak vyvrtám. Je to pár let, přesná čísla si nepamatuji a ani to kolik jsem na to tenkrát počítal mých hodin práce a kolik za hodinu. Ale takhle dramatický rozdíl vyšel. Teď už jsem to ani nenechával nacenit.
Přípravek je fajn, ale nevíte jestli neexistuje nějaká rychloúpinka do T drážky která by to udržela v tom přípravku? Našel jsem jen toto a to se asi bude klepat jak ratlík https://www.jcmetal.cz/eshop/cs/svisle- ... BUEALw_wcB Přípravek na dulčíkování, vypálený plech s naznačenými dírami, mám už minule.

ty magnetky... Před nějakým časem jsem koupil tohohle číňánka https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 1802EqotVe A musím je pochválit, vcelku dobrý. Síly to má na rozdávání, vedení přesné (ale z hliníku takže na věky nevydrží). Akorát tomu trochu chybí regulace rychlosti. Hodně jsem uvažoval jestli s MK kuželem nebo s weldon upínáním a nakonec jsem zvolil ten MK. Ale na vrtání ploten to není, nemá to strojní posuv a vystál bych tam důlek :smich: Jo a ještě, ta magnetka u nás nejčastěji vrtá s těmito pilkami a ty jsou taky fajn - za málo peněz hodně muziky. Ale opět na vrtání tolika patek to není, je to pomalé. Dělám s tím třeba prostupy traverzou nebo díry do silnostěnné nádrže. Největší jsem používal zatím 100mm.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruhy

#12062 Nový příspěvek od stanik84 »

Bourač: kluci mi to taky pálili CNC švajcem z 15mm plechu. 20 kusů za trojku. To propálení každý díry stojí nejvíc. Samotnej řez už skoro nic. Taky 22 mm. 20 kusů plechů po čtyřech dírách. Nový plech jsem dodal (17 za kilo) :D . Mají i plazmu, ale místo ní je švajc. K tomu laser. Ten je tak nějak do dvacítky, i když díry a radiusy už to dělá napikaču. Oni často pálí nad 50 mm a to už plazma dá horko težko. Nebavilo je to přehazovat a mnohdy je ten řez ze švajcu čistčí jak po plazmě...

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#12063 Nový příspěvek od Britt »

Pánové, jedna technická. Stále ještě hovoříte o soustružení?
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12064 Nový příspěvek od ota »

To Nabocklish nepotřebuješ to na to 22mm vrtak ani nijak upínat, aretovat. Jak píšu předvrtal bych si to nějakou 5 mm vrtakem skrz a pak už rovnou 22mm vrtákem. Jen si třeba do stolu vrtačky dáš šroub s upínkou a opřeš si desku bokem o to. Aby to vrták ,,nerafnul". Vrtám takhle spoustu věcí bez upnutí. Ale tak max do 25 mm vrtáku. Pak už to třepe. Ale opět a znovu vše je o vrtáku. Můžeš ho trefit naostrit že se to ani nehne a může to rozhazovat jak obracák na seno. Budu brzo vrtat 20 mm diry v učkách a jedu je tak. Jen opřu o šroub s upínkou a hurá na ně! Ale mám vrták naostrený jako na nerez. Jinak by to s tím hodně kvedlalo.
Ty upinky z odkazu používají občas svářeči u nás ve firmě. Ale jsou spíš jen na lehčí upnutí. Nějaké větší kvedláni to nesnese. Mají raději šroub s kamenem do stolu a upinku. Tam je to fertyk. Tohle je tak přidržet si něco lehčího.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Soustruhy

#12065 Nový příspěvek od bourač »

vrtám stejně jako Ota, nic neupínám - jen o něco opřít, protože udržet vrták 10 a víc rukou nelze.
Omlouvám se všem vrtařům i soustružníkům - připomenu nezbytnost dřevěné podložky (nebo i kovové) tak aby vrták nevyjížděl do prázdného prostoru.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Soustruhy

#12066 Nový příspěvek od *123 »

nabocklish píše: úte lis 22, 2022 11:44 am Pěkná práce s tím zdvihátkem, jen mě překvapuje, že je to z hlíny, vždyť se to musí kroutit :shock:
O magnetu jsem uvažoval pod vrtačku. Budu teď dělat patky pro sloupy, 300x300mm, síla 20mm a do každé přijde 9 děr 22mm. Ale křížový stůl to na těch velkých rozjezdech neudrží a třepe se. Je fakt, že tam není nějaký nárok na přesnost, ale stejně. No a je to série 63 kusů, to je 567 upnutí přes úpniky :pistol: Tak kdyby Vás něco napadlo (kromě "kup si radiálku" :D ), dejte vědět
Nepíšeš, jak jsou ty otvory na plotně rozmístěné, takže předpokládám, že 8 nějak rovnoměrně po obvodu a 1 uprostřed, když jich má být 9.
Dále neznám Tvoje vybavení.
Kdybych to měl dělat já, tak na stůl frézky si upnu otočný stolek ( děličku) a na něj 4 čelisťovou universálku, nebo i 3 čelisťovou s posunutýma paknama. Nebo křížový stůl na vrtačku a na něj otočný stolek s univerzálou, je to to samé.
Upnul do univerzály plotnu, vyvrtal bych středovou díru, popojel stolem na prostřední obvodovou, vyvrtal, ( 3x pootočit otočným stolem ( děličkou) a vyvrtat zbylé 3 prostřední obvodové díry), popojel stolem na rohové, vyvrtal, pootočil, vyvrtal ... Následující plotnu bych vrtal od rohových děr do středu.
Takhle bych měl na křížovém stole rozjezd mnohem menší, jezdil bych s ním jen v jedné ose ( druhou utáhnout natvrdo), otočný stolek přetáčet rukou, na stupnici.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Soustruhy

#12067 Nový příspěvek od bourač »

9 děr na plotně 300x300 je stejně divný, čtyři závitový tyče v rozích (lepené i zalitý koš) udrží nesmysl.
Buď se ohne sloup nebo se vyvrátí i s patkou.
Se 4 svorníky je také snadné dostat sloup do přesný vertikály.
Nejsem statik ale pokud jde o pevnost sloupu haly - pořádné zavětrování celé konstrukce.
Bourám podobný věci, když uříznu dva ze čtyř svorníků nad plotnou a svalím sloup (přes ty dva zbylé) neprasknou, nevytáhnou se z betonu, jen se ohnou.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Soustruhy

#12068 Nový příspěvek od nabocklish »

4 díry na kotvení opisují jednu kružnici. Druhou kružnici opisují 4 díry pro odtok zinku v místě sloupu. Ve středu je devátá díra... a ta je tam na hov** :smich:
Myslím, že nejlepší řešení bude navrtat středovou díru, do ní dát čep do T drážky na stole vrtačky. A kolem čepu pak otáčet pro čtyři díry a čtyři díry. A do drážky nějaký doraz proti otáčení a určení polohy díry. Takhle by to mohlo fungovat a i relativně přesně.
Oto, Bourači s tím neupínám, bavíme se všichni o strojním posuvu? Já si myslím, že by vrtáky jen lítaly. Ale zkusím a uvidíme
A všem díky za rady, já už radši zase jdu, ať nebudím pohoršení že to není o soustruhu.

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Soustruhy

#12069 Nový příspěvek od mufik »

Nebylo by lepší pro odtok zinku vypálit jednu díru většího průměru? Hned by bylo o nějakých 320 děr k vrtání míň. Jinak bych to ručně nevrtal, cnc frézka to vyvrtá v pohodě. To v okolí není nějaká malá dílna s cnc frézkou?
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#12070 Nový příspěvek od Britt »

Děkuji všem, kteří dodržují pravidla i LEOvi, který tak striktně trvá na dodržování pravidel. Může mi kdokoliv z vás objasnit, proč je několik stránek o věcech, které se soustružením a soustruhy nijak nesouvisí? Předem děkuji LEOvi, za vysvětlení. Jebe tady členy za příspěvky, které nesouvisí naprosto přesně s názvem rubriky, maže komentáře, které podle mého souvisí s tématem a na jedné straně maže rubriky, které jsou půl roku staré, ale sám oživuje rubriky, několik let mrtvé. Takový moderátor je podle mého akorát na dvě věci.

Tohle fórum funguje už desítky let, k plné spokojenosti, těch skalních uživatelů, ke kterým si dovolím se počítat. Posledních pár let zde však narůstá agresivita. Teď mi volá Vladimír, tak nemám čas to dopsat.
Naposledy upravil(a) Britt dne stř lis 23, 2022 8:50 am, celkem upraveno 1 x.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12071 Nový příspěvek od ota »

Máme na firmě CNC mašinu, kde by nastavil program a poté k tomu stoupne kluk a přendavá ty placky. V součtu když by to pak platil, tak se to vyplatí dát si vypálit rovnou jak jsem psal v uvodu. Spočtu li provoz stroje, odsluhu atd. Nevím kolik kdo učtuje, učtujete za hodinu provozu CNC frézky. Když jsem dělal v jiné firmě bylo to odhadem asi 2000 Kč/h. K tomu připočítávali 1000 Kč za nastavení programu. Dál bylo za manipulaci s materiálem. Bo manipulant musel složit, dovézt ke stroji, poté očistit hotové výrobky srovnat třeba na peletu odvézt na rampu a naložit zákazníkovi na vozík. Nakonec vyšel nesmyl cena. Kdyby bylo kusů 5000 bylo ny to o něčem jiném. Ale musel by na tom CNCčku mít známého. Jinak při počtu kusů o kterých je řeč, bude každej ,,cizí" obráběč dělat ksichty. Jé to je velké, široké, rezavé, okuje, atd. Zbám to z firmy. Tohle není pro CNCčkaře lukrativní práce. A když bude lukrativní bude za ní kvičet zaplatit. Sám bych to tak měl taky.
Jak píšu, nikdy mi na podobné práci neprasknul vrták. V ruce vrtám hafo těhle placek. Stavíme haly, kluci vrtají tyhle kotvící placky taky v ruce. Akorát když je to už třeba 33 mm díra, tak to vrtá na velké mašině upnutý. Takové placky se taky dělají. Ale jsou třeba ze 40 mm plotny.
A dělej jak chceš, za mě je zdržovačka to nějak upínat do děličky, otočného stolu. Jen tu 4 čelišťovku univerzálku na placku 300x300 mm by jsi musel mít s průměrem 500 mm aby to obsáhla, nebo navařený čelisti. Znám to u sebe. Než bych to připravil, nastavil porychtoval na mašinu mám v ruce vyvrtanejch 7 desek hotovejch.

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Soustruhy

#12072 Nový příspěvek od nabocklish »

děličky, otočný stoly, univerzály atd je asi nesmysl. Buď udělám jednoduchý přípravek (jak psal Jenicek - dík) jekl svařený do L který určí obě osy nebo "kolotoč" s čepem ve středové díře jak jsem psal v předchozím příspěvku.
A ještě jednou se hluboce omlouvám, že jsem něčím tak přízemním jako je zámečničina zaneřádil vlákno o výsostné nástrojařině (sranda, vše v dobrém). Chtěl jsem spíš poradit s tím upínáním, ani ne tak s tím jak to položit na vrtačku... no a nejlepší rada "jak to upnout" je "nijak" 8) :D Hezké odpoledne všem :)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12073 Nový příspěvek od ota »

Třaba já s tím že to plemtáme v jiném vláknu problém nemám. Spíš je problém, že tu dříve bylo v tuhle dobu 20 příspěvků a než jsem do jednoho nasypal ty moje ,,hovna" jak těm románům tady jeden přispěvovatel říká, tak už v druhém, třetím, pátém přibyla stránka reakcí. To mi tu teď už chybí. To že tady v soustruhách rozebereme záhon na kytky mi je šumák. Bo třeba kytky nedělám tak do toho nekafrám. A co už pár tisícovek děr jsem už vyvrtal, tak jsem se do toho taky navezl. A vůbec mi nevadí, když tu o těch kytkách bude řeč. Za pár dnů ta stránka zapadne dozadu a bude se řešit něco o těch rotačních věcech zase.
Za mě Nabocklish je to uplně v pohodě a jsem rád že Jsi se tu optal. Nemám s tim osobně zádnej problém. 8) A kdyby bylo o tě h kytkách tak to neporadím. Kytky nedělám, ale semena stromů to sbírám, do toho bych se navezl v plné parádě i v soustruhách! :smich:

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8513
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Soustruhy

#12074 Nový příspěvek od bourač »

vrtat díry do plotny jen kvůlivá odtoku zinku není optimální
pokud sloupy (které budou přivařeny na plotny) jsou z jeklu, řeší se to odříznutím rohů toho jeklu
svár potom není po celém obvodu.
22 díra pro svorník 20 je stejně málo - v případě sloupů haly. Ty díry můžou být klidně 30, bude se to mnohem lépe montovat.
Pokud je to ještě ve formě pásoviny (6000?)x300x20 na rozměr 300x300 bych to řezal švajcem rovnou s vypalováním děr.
Díry přes nějakej nehořlavej mustr.
1 velká flaška kyslíku + 10kg PB. Řezák mohu zapůjčit - pokud teda stavíš soustružnu. :vysmech:
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12075 Nový příspěvek od ota »

Bourači mám od dětství bobíčky z autogenu. Něco jakomenší fobie ze zubaře, taky z dětství! :smich: Proti našemu baraku byly sklady obilí. Kdysi tam předělávali takové ventylátory na profukovani obilí. Měli tam autogen a ti panové hodně holdovali alkoholu. Jako děti nás pořát vyháněli, aby jsme nekoukali do toho plamenu že budeme slepí! :smich: Sem tam jim to bouchlo jak to autogen dělá. Sem tam nas to trefilo. Ale furt jsme se tam motali. Jeden ten dědek nějak nedával pozor a okuje se dostaly mezi suchou travu a chytlo to. A hořelo to kolem té jedné haly. Tam bordel a zahořelo to slusně. Přijeli hasiči a vyjbali nas že se tam motame a jistě jsme to podpalili mi. Ten dědek nas do toho namočil že on dával pozor a ti parchanti tady blbnou se sirkama. Dostali jsme jebáka tam, doma i pak ve škole. No nikdy jsem autogen neměl pracovně v ruce. Jo sem tam jsem kolegovi podržel hořák když něco kutime ve firmě. Ale kdysi nám ve fabryce chytly hadice a tři hasičáky vyplácali než to přestalo horet. Venku v domečku 4 flašky a na nich 50m hadic namotanejch. Ve vnitř jen kousek. Chytlo mu to a ty hadice hořely v tom domečku venku na těch hadicích. Fagule jako prase, všichni se bály že to bouchne. Svářeč natahnul kaličský rukavice, zavřel flašky a pak to hasičákama udolal. On byl vcelku v pohodě jinak všichni měli záchvaty že to bouchne. Domeček dřevenej skoro celej schořel. A svářeč, aspoň mi konečné ty hadice dají nové!
No a teď jsme češi tak něco k tematu. Trochu želízek ze soustruhu. ;-)

Obrázek
No a ať mám nadděláno i do jiného vlákna, trochu frézování těch želízek ze soustruhu. Vrtání bude tak za tři dny. :vysmech:
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“