Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12959
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11026 Nový příspěvek od Čárls »

Tak to jsme dva a mám dá se říci novou mašinu Jo NC má co dosebe pokud na něm člověk umí programovat aj přes Pc a sloožitý díly vyfičurky s radiusy atd je paráda Včera sem točil 250 řemenici na 20 klíňáky a zas sem chválil odčítání jezdil sem uhle malým suportkem a zapichovákem s odčítáním byla jedna drážka jak druhá Na johansonky se nechala měřit šířka drážek Kdysi sem jel podobnou na su63 a tvarovou kudlou to byl běs i s předhrubováním Takle to šlo paráádně a bez velkýho přepočítávání na noniusech 8)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11027 Nový příspěvek od ota »

Tyjo na tohle byl v nástrojárně soustružník. Od vyučení dělal na S28. On si s tím jen hrál. A právě odečítal v paměťi. Vůbec žádnej papírek, nebo nulování noniusu po zapíchnutí drážky. Všechno uměl ihned přepočítat, dopočítat. A to S 28 má blbě dělený noniusy. Jemu to nedělalo vůbec problém. Hlavně příčnej to když jsem dělal tak jsem si musel dělat fixem čárky, abych věděl kde jsem. A pořát počítat a dávat si na 0. U SVčka mám taky nadělaný čárky fixem. Mám třeba tři barvy fixu. Od světlé po tmavou. Světlá je pro první nože a tmavá dokončovací. Ale to mám když jedu třeba 100 ks. Na příčným vedení zase barevně čárky a u toho napsaný čísla. Pak jednu jen na to. A mrskám to.

Uživatelský avatar
saano
Příspěvky: 1130
Registrován: pon led 05, 2009 1:23 am
Bydliště: *

Re: Soustruhy

#11028 Nový příspěvek od saano »

Tak a je doma :) teda zatiaľ nie tak úplne pretože vonku leje ako z krhly takže čaká pod plachtu pred domom.
Musím najskôr vysťahovať starý sústruh. Lenže vonku blato a s traktorom sa ku mne nedostanem. :'( . No akonáhle vykukne slnko idem na to.
To zase bude zaúčania kým sa do toho dostanem , ktorá páka je na čo a tých prevodov čo tam je :shock:
Akurát sa obávam toho 6kw motora neviem či to dajú moje ističe. Rozmýšľam tam hodiť 3kw čo vy na to?? Na to moje ,,sústruženie" hodinu týždenne úplne stačí. A veľké veci tak často nerobím.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Domtra 4x4 ... viewtopic.php?f=13&t=6467 ...
e-mail : zlatomis@gmail.com

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruhy

#11029 Nový příspěvek od stanik84 »

Gratuluju, ať slouží. Já byl teď kvůli brusce na kulato 2UC/750 vedle ve vsi. Příští týden přifrčí. Pohledali jsme i nějaké příslušenství - chlazení, radiusový a boční orovnávač, univerzálu, nějaký kotouče, jeden i s přírubou a nějaký kraviny. Je to po pánovi, který brousil ve Zbrojovce. Má to Morse 3, takže kleštiny mám doma. Kotoučů mám taky pár - komplet s přírubama. A fakt jsem se pokochal motorkama - komplet stavba od nuly. Spadla mi čelist.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11030 Nový příspěvek od ota »

Elektrice nerozumím. Ale asi jsem to tu už psal, na ten elektromotor když budeš reverzovat třeba při závitování bude potřebovat 32A jistič. Známej to tak musel předělat aby mohl řezat závity. Nevím, jak by se to dalo obejít. Jistě někdo má zkušenost s tím. Třeba nějaká kouzla v elektrice.
Já mám 7,5 kW elektromotor a frekvenční měnič a drží to 25A v suchým tryčku. Ten měnič kdybys si koupil vyjde asi na 12 000 Kč. Ale pak si to zapojit. Já jsem si to dával dělat. Abych ten měnič nepodpálil. A vlastně mi ho i nastavil ten servisák. Už jsem tu taky mnohokrát psal, f. měnič u soustruhu je bájo věc, na to se zvykne hned! 8)

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Soustruhy

#11031 Nový příspěvek od JardaCNC »

U sv 18 je i páka přepnutí směru zavitovani. Nemusí se měnit směr otáčení vřetene. Jen to vždy dost krupne při zařazení.
Je to ta nejvýš na pravo suportu.
Na 2 fotce je pěkně vidět.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12959
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11032 Nový příspěvek od Čárls »

Podívej pokud nebudeš reverzovat a nechaš doběhnout pujde to bez problému ta páka na závity mi na SN50 furt chybí Byl sem na ni zvyklý a pokud dobře funguje je to paráda jen si na to zvyknout :)
Jinak 3 Kw motor na domácí soustružení stačí vše má svý ale ty motory v 18 byly jinak dělaný jak klasika motory byly stavěny na reverzy aby vydržely :)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11033 Nový příspěvek od ota »

Já jsem se to nikdy s tou pákou nenaučil. Vlastně jsem neměl potřebu. Měnič zastavuje do vteřiny při závitování. Mě tam sejří to rachání v převodovce když s ní kvedlám. Ono když dělám třeba 100 závitů M20 tak mám trochu otáčky. A tam to dost rachalo. Nemám to rád. Závit je třeba 180 mm dlouhej a výhoda měniče je tam znát. Závit jedu pomaleji a vyjíždím rychleji. Otočím potenciometrem a je to. Na konci zlomek vteřiny na reverz. Nemám problém s výpadkem a měnič to v pohodě pobírá. Zajedu si ritmus a už to mrskám. Kolikrát nesmím v hlavě myslet na jiné věci. Jinak jsem dělal závity bez zápichu s výběhem a jak nad něčím přemejšlím, přejedu konec a rup. Zase ta páčka vyjíždění pomocného suportíku je k nezaplacení u SV. 8) Ta páčka Ti tam chybí.
No ještě dotaz. Kličku upnuťí nožové hlavy máš na obrázcích dotaženou? Při dotažení kličky co utahuje hlavu by měla být ta klička mimo pracovní prostor obrobku. Třeba směrem ke kličce příčného posuvu. Pod tou kličkou by měla být podložka, která určuje, kam bude klička směřovat. Mám u mejch hlav třeba 5 mm silnou podložku a klička směřuje mě k pupku. Aby byla mimo pracovní prostor.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12959
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11034 Nový příspěvek od Čárls »

Nožová hlava má na SN50 kličku a šroub jedna klička na všechny šrouby nožovky a zajištění podélného posuvu má vicehran a nemusí být na nožovce při obrábění
Ty páčky mi chybí obě Samo pokud máš měnič tak ta na suportu na přehazování směru pozbývá smysl Navíc se s ní muselo jen do určitých otáček a na velký stoupání trapézaky už se nesměla používat
No ono všechno má svoje Já za nedám dopustit na SN 50 na spojky nahrazují mi měnič takže jdu uplně skoro do nuly sice sem jim to asi nelíbí ale občas je to nutnost
No Jinak ta sv 18 na obr vypadá skoro jak po generálce ta moc naběháno nemá 8) Tu mít kam dát to by bylo melouchů to abych se rozpulil :smich:
No na jednu stránku dobře třeba si ta záda ještě srovnám a přestanou bolet V sobotu v neděli při jiné činnosti mám klidek a vydržím bez prášků :)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11035 Nový příspěvek od Britt »

Jednu kličku na všechny šrouby mám i na S28 a dokonce pasuje i na štelování koníka.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11036 Nový příspěvek od ota »

Kluci tak to já mám tři kličky na šrouby v hlavách! :vysmech: No ale já mám doma 7 nožovejch hlav. :co?: 5 hlav má 14 čryřhran na šroubech jedna má 16 čtyřhran šrouby SU 50. A jedna má 12 čtyřhran. No co už kličky jsou. Ale ta cena za ktrou byly :co?: Ta poslední kompletní i se šroubama to byl kauf! Stála kila x 10Kč. 8) Jen jsem ji vyčistil nasadil a osadil nožema.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11037 Nový příspěvek od Britt »

Já vůl musel kvůli jedné, co potřebuji koupit 4 a každou jinou, za nekřesťanské peníze.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11038 Nový příspěvek od ota »

Já nevím proč, ale na S 28 jsou ty hlavy jak by byly ze zlata, drahý. To je pravda. Ani nejsou tak často v nabídce. Samozřejmě že na SV 18 plavou hlavy na bazoši. Kdysi jsem si dal inzerát. Pán z Jihlavy nabízel za 3000 Kč. Pak další za 2500 Kč. A třeba jeden ji měl za 500 Kč, tu jsem koupil. To je ještě ucházející cena, když je hlava v pořádku. No já s tím dělám, tak se to oplaťí. Kolikrát si říkám, stejně jich mám málo. Kdyby vyplavala další za slušnou cenu a já ji trefil beru ji. 8)

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11039 Nový příspěvek od Britt »

Je jich málo a sehnat dobrou hlavu je skoro zázrak. Co mě dalo starostí sehnat originál šrouby, za rozumný peníz. Nakonec se mi to povedlo přes Čárlse, od jeho kolegy z práce.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12959
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11040 Nový příspěvek od Čárls »

Bude te se smát ja furt přežívám na SN 50 s jednou nožovkou :smich: sice mi ji slibovali přes 5 let druhou ale už na to dlabu ať se stará budoucí nástupce Ono je to dáno i tím že převážně jedem kusovky :)

Jardo bác železa a frezku máš taky tak proč si ji nevyrobit V bejvalým strojtexu když sem tam dělával se v nástrojárně běžně vyráběli a když šla mašina do generálky očesala se co se dalo zpátky přišla zas v plný výbavě ale to už je dávno hrozně dávno :(
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“