Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10576 Nový příspěvek od ota »

Fizz no víš jak to říkal majitel té předposlední firmy, kde jsem 18 let pracoval. Když byla schůze a on oznámil koho propusťí já pak za ním jakožto vedoucí přípravy materiálu šel orodovat za dva kolegy které chtěl propustit. Povídal: ,,vy jste pro mě všichni nuly. Takovejch nul tady naseru tisíc"! Jo školák, inženýr to jsou pro mě jedničky. No a pak nakonec měl mrtě jedniček a nuly tak nějak žádný. Protože tak s níma zacházel, až se mu nuly všechny rozkoulely a zbyly tam možná čtyři. A teď pořát mají inzeráty a ty podle něj ,,nuly" vehementně schánějí. Ono už jich asi tolik nenasere jako tenkrát. A já si tady pak mnu ruce, dobře ťi tak. Nevážil jsi si nul, tak teď to máš! :D
Ja si tady doma u sebe jsem nula i jednička. Nikdo nademnou nestojí, nekouká na mě kamerou a nejebe mě, když si třeba na 10 min sednu a vypiju čaj. A nedostanu za to 2000 Kč pokutu, protože to nebylo v čase oběda. 8)

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12963
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10577 Nový příspěvek od Čárls »

Jo Oto máš pravdu si za vodou a máš vybavení dílny Já tot v 90sátkách neudělal a to sem měl možnost vedle byla dilna k pronajmutí ale narodila se mi dcerka a tak nějak sem vsadil na fabriku Co bude nyní nevím je to u nás nějaký divný ale zatím platí a ex moc nebuzerují No Já to chci na podzim zabalit uplně a odchod do duchodu Kamarád z vesnice co soukromničí že si pokud bude mít práci mohu jít přivydělat, tak uvidím co bude a nebude Vše záleží na tom jak mi to spočítají a kolik dají Pokud to bude rozumné a vyjdu i kdybych zustal sám beru kramle Jinak bych musel další rok dělat a to se mi opravdu nechce . Mám tak trochu jiné plány co s volným časem :friends:
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Fizz
Příspěvky: 7858
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Soustruhy

#10578 Nový příspěvek od Fizz »

Jo, mam to stejně, nekdy hodinu makám v sedě a čumím do internetu, v hlavě se to samo kdesi klube.

Ty nuly jak říkáš ale umí makat, a pikud bez zbytečných režií, mají vyděláno, nejebes se BOZP, s odborama, s normočasem atd....

To je prostě budoucnost, protože systém debilku co leda posouvají papír po stole, a vymýšlí kupu kravin akorát zatezuje ty nuly dole zhoršením praceschopnosti a ještě musí ty blby živit. A už je to na hranici kde to není únosný. No nekdo ny řekl že mas čekají změny, ale už se to děje, spousta mladejch cca jolem 30ti, chce dělat svoje podle sebe pro sebe a na sebe.... Uvidíme kam to dojde. Věřím tomu že to je progrese, blbý je že tech co umí leda házet klacky pod nohy je hodně (od různých úředníků, ci celých úřadů, nebo treba překupníků a ruznych nepotřebných certifikací ale nechci paušalizovat) ... Je to takový výhled ze šikovní lidi co chtějí pracovat by se mohli mít líp a učit i svý děti že bez řádné práce nejsou koláče, a že zodpovědnost za svou řádně odvedenou práci je otazka cti. Uvidíme.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Soustruhy

#10579 Nový příspěvek od jojo7011 »

Dobry puzivany sustruh sa uz dnes neda zohnat. Vsetko su to 30 a viac rocne, zhumplovane sunky urcene do vysokej pece. Tie stroje dru bez najzakladnejsej udrzby resp. ani ich poriadne nepoupratuju. Robia kym sa to nepokazi. A ked sa to pokazi tak amen. U nas vo fabike je na obrobni asi 30 chlapov ( 20 klasika a 10 cnc). Dovolim si tvrdit, ze traja z nich su taky co je vidiet ze ich to fakt bavi ( maju masiny aj doma ). To je hned vidiet ten pristup k praci a spravanie sa ku stroju. Ti si masinu pekne vycistia, premazu, doleju olej, vymenia emulziu a pod. ked zmeni zvuk, tak sa snazia zistit, ze co sa asi stalo. Ked na nic nepridu sami, hned nahlasia veducemu vyroby, nech zavola servis, lebo masina nejak cudne huci. Pred prichodom servisu perfektne vycistia masinu. A ostatny skoda reci. Dranciri dokud to nepusti krev. Servisak najprv pol dna upratuje horu spon aby sa k niecomu vobec dostal. A prave po takych sa potom stroje predavaju. A oprava takehoto stroje sa moze vysplhat riadne vysoko. To si musi uvedomit kazdy kto chce kupit pouzivany stroj. A ani nove neznackove stroje tiez niesu ziadna vyhra. Kupili nam do fabriky velku CNC 5 osku Doosan. Totalna sracka, viac stoji pokazene ako robi. Konvencna horizontka Knuth nemam slov. Na stitku pise made in Germany a praktacky je to prebalena mrdka z Ciny. A servisak povie ze co by sme chceli, ved aj lietedla padaju. Zaciatkom roka si nedali povedat a namiesto TOS FNGJ40 kupili akesi Taiwanske napodobeniny Tyntech. Odzaciatku su s nimy len problemy a predpokladam ze po skonceni 24mesacnej zaruky skonci aj ich zivotnost. Za kvalitu sa plati, ale ked majitelom chlapi povedia nech kupia masiny TOS, alebo cnc stroje Mori Seiki, Hermle, Traub a pod. tak im vynadaju a poslu ich kade lahsie. No a potom placu, ze kupili nove stroje ktore stoja pokazene.

FSDN
Příspěvky: 196
Registrován: sob led 18, 2014 8:37 pm
Bydliště: Kolín

Re: Soustruhy

#10580 Nový příspěvek od FSDN »

Nuly a jedničky - Otto to je výborný příklad hlouposti 8)
Já bych to trochu doplnil vlastní zkušeností. Když jsem v roce 2000 nastoupil do práce v bývalém národním podniku co měl před revolucí 5000 tisíc zaměstnanců a 16 závodů které vyhrál v privatizaci předrevoluční generální ředitel tak náš tehdejší závodní ředitel dostal od generálního instrukci zbavit se zbytečných režijních THP. Tenkrát byl každý v kanceláři považován za zbytečného, v obchodním oddělení a zásobování byl každý důležitý ale výroba jsou přeci pouze dělníci a technická příprava výroby je prý bolševismus .Byl jsem jeden z pěti mistrů výroby + jeden Ing. byl vedoucí výroby. Ano , každý z mistrů měl organizační prací naplněný den na 40% času a zbytek záleželo na tom jaký ten konkrétní člověk byl zodpovědný jak využíval zbytek pracovní doby ale já jsem se snažil a ještě jsem měl neplacených přesčasů 20 - 40 hodin za měsíc ale výsledek byl úspěšný provoz a rád jsem tam pracoval . Díky soustavné kritice výsledků práce mistrů ze strany vedení závodu vůči méně úspěšným kolegům jsem zůstal do roka sám a měl jsem přechodně (2 roky než jsem odešel ) na starost všechny střediska. Ano , každý z mistrů měl pracovní náplň vlastní přímou organizaci práce dne na 40% času a zbytek záleželo na tom jaký ten konkrétní člověk byl zodpovědný jak využíval zbytek pracovní doby . A já to samozřejmě všechno nestíhal protože se to stihnout v jednom nedalo. Tím jsem chtěl říct že ne vždy jsou důležité pouze v uvozovkách pouze nuly . Mistr výroby by ale samozřejmě měl znát technologii včetně toho že dokáže seřídit a nastavit veškeré stroje v provozu , rozumět výrobkům i materiálům a zvládnout připravit technologický projekt nového výrobku .
Další vlnu kterou jsem poznal byl příchod automobilky TPCA do Kolína. Den ze dne nám odešlo hodně slušných lidí protože nástupní plat dělníka v TPCA byl dvojnásobek našeho běžného platu. Každý říkal že se vrátí protože to je těžká práce , směny a kdesi cosi ale opak byl pravdou. Nevrátil se nikdo a v podstatě všichni jsou tam dodnes a původní zaměstnání popisují jako špatně placenou otrockou práci v nelidských podmínkách a hodně odpracovaných hodin ( pracovalo se na jednu směnu ) . A největší úspěch se dostavil u těch co jsem v osobních listech měl označené NSP ( Neschopen Samostatné Práce ) tj. pouze pomocný dělník což u nás bylo odebírání dílců ze strojů. Bohužel v dnešní době je takových zahraničních firem u nás obrovské množství a nedělám si iluze jaké know-how mají dělníci v těchto firmách když už není vůbec důležité vzdělání v oboru a naopak se trvalá fluktuace zaměstnance napříč obory bere jako důkaz flexibility . A dnes flexibilita = ideální zaměstnanec . Kdokoliv může dělat cokoliv protože obrázkový manuál a zaučení je pro opice jak tvrdí moderní jedničky .

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10581 Nový příspěvek od ota »

Jo jo všude to je nějak. Ale tady v určité době bylo 11 jedniček a 20 nul. Tedy nuly se musely velmi otáčet, aby ty jedničky utáhly. Např tři ředitelé. Každej měl nesmyslnej plat. Pak všelijací vedoucí, manažeři. Když odešel pak i konstrukter kterej to mrskal pro celou firmu sám uplně v pohodě za čas plus 100 hodin přezčasů museli na jeho místo nabrat tři liďi. Tak to byla tenkrát bezvýznamná nula a pak zjistili, že to byla možná jednička. Tuhle si tam známej dal zavařit hliníkové sání k autu s destičkou hliníku na kterej se šroubuje karburátor tuningovýho auta. Přivezl mi to na obrobení plošky. No když jsem viděl co mu s tím dokázali udělat! Prej mu to předával ne česky mluvící asi svářeč. Možná Bulhar podle mluvy. Teď tam nejsou ani nuly, i ty už utekly. :vysmech:
Byl jsem v první firmě tu vytunelovali. Náhodně přišel bývalej mistr a stáhnul mě do jiné firmy. Po začátku paráda komunikace vše šlapalo jako hodinky. Zisky firmy rostly. Pak firmu koupil jinej majitel. Dost věcí se změnilo, ale tak nějak to fungovalo. Po letech se rozhodl, že začne předávat firmu synovi. A jak ho pak udělal ředitelem byl konec. Do dvou let všechny schopný nuly utekly. Šel jsem do jiné firmy. Pohoda, komunikace dobrá. Po půl roce ve firmě majitel ( 72 roků suprovej chlap, šikovnej uznalej Němec mluvící česky, vždy když se u mě zastavil přesně věděl co dělám a kam ten profil co jsem ohýbal bude pasovat. Měl přehled jak nikdo. Kolikrát vzal uhloměr, šupleru a jen tak přeměřil a pochválil. On tu firmu vybudoval od piky ) prodal 51% podilu firmy mladému manažerovi. Od té doby co tam nastoupnul do kanclu to šlo z kopce. Psichycké deptání kvůli zbytečnostem a prkotinám. Restrikce, postihy. Stejné jak v předchzí firmě. Přesně na den po roce jsem to tam zabalil. Nešlo to.
Asi 6 rok dělám doma. Jsem zaměstnanec bráchovi firmy. Teď jsme spolu zrovna komunikovali ohledně práce. Že mi cosi přivezou a odvezou hotové. Tady mi to vyhovuje i když kolikrát taky nadávám. Nebo musím do firmy k mašinám, montáž, nebo jezdit dodávkou s materiálem. Ale je to zase uplně jiné. Původní kluci ve firmě ( a to i Ukrajinci ) co jsme spolu začínali jsou jak moje rodina. Známe se leta už předťím jsme spolu dělali jako nuly v té firmě. Když bych teď zavolal potřebuju pomoct není problém a za chvíli jsou tady. To samé plaťí i pro mě. Stane se, že zavolá někdo a sednu jedu a o tom to je. Neplaťí to samozřejmě u všech. Ale taková nějaká parta a tam to plaťí.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Soustruhy

#10582 Nový příspěvek od chobotek »

Oto, ono se to zas kousek posunulo. Teď už je nula i konstruktér. Zadavatel zadá úkol, včetně času a finančního ohodnocení. Věc, o které nic neví. Pak se dá leda krčit rameny. A nejlíp na to ještě nasadí svého manažera, který má reportovat, jak to jde. Máme na to tarif, který se každý rok zvedá. Pro rok 2021 už jsme na 50%. Chceš nasadit svého manažera, který do toho bude kafrat? Není problém, 50% navrch.
Tak zas kousek k věci. Kdybyste vyhazovali ty původní skříně k SV 18 RB a podobně, tak ke mě. Mě se to líbí.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10583 Nový příspěvek od ota »

No skříň na RBčko nemám. Mám tu na RDčko. Ale není to k vyhození. Dá se za to dostat i peníze. Jednu jsem už pustil do světa. Taky mi psal nějakej zájemce, ať si ty věci narvu do zadku. Že je to starej střepák a ve sběrným dvoře zaplatím za likvidaci a bude. No ale já mám k tomu doma asi 18? LUNek. Ještě fungláčů. No a oni se moc nevyskytujou v nabídce. Jen ty lunky mají nějakou cenu. Jsou kosáci co to umí opravit. Ale buďto jsou lán světa a nebo stojí nesmyslný peníze. A u tohodle je to bez záruky. Což se vůbec nedivím.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Soustruhy

#10584 Nový příspěvek od chobotek »

Já jsem nemyslel zadarmo! Plno lidí říká, že je kravina to opravovat, že as. motor, měnič a tak... Jenže ten řízený usměrňovač je jaksi vrcholem tehdejšího stavu výkonové elektroniky. Prostě kdyby to mělo jít pryč, tak to chci vědět :-)
Já teda zatím RB nemám, stojí tu jen klasika a pak S50. Ale jednou se nějaké RB objeví a pak bude dobré k němu mít zálohu.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10585 Nový příspěvek od ota »

Tuhle bylo na bazoši. Prodám SV 18 RD špatná elktronika. Jinak kompletní. Cena 20 000 Kč. Vcelku k tomu napsovat to co jsem pasoval já, tak by to byl soutruh za běžnou cenu a plně funkční. Jdu se podívat, jestli inzerát ještě není, ale hodně bych se divil že by tam byl.

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Soustruhy

#10586 Nový příspěvek od chobotek »

No to jsem myslel tím, že soustruh se sežene :-) Teď není kam dát, skříň může být na půdě, ale soustruh musí být někde, kde se příliš nemění teploty, jinak orezne.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#10587 Nový příspěvek od Britt »

Proto jsem dával pryč tu SU50. Měl jsem jí v nevytápěné garáži, takže na podzim zazimovat a až do jara jsem na něj nešáhnul. Tenhle je pěkně v teplíčku a kdykoliv připravený.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruhy

#10588 Nový příspěvek od vitex »

Ty jsi dal pryč SU50 kvůli nevytápěné dílně.Proč ?

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#10589 Nový příspěvek od Britt »

Protože do vytápěné bych jí nedostal. :(
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruhy

#10590 Nový příspěvek od stanik84 »

Jen tak náhodou, nevíte někdo, jaké typové označení měla stáčečka bubnů nebo kotoučů? Dneska jsem o to zakopnul. Bych to i přitáhl. Našel jsem na netu jen takový malý obrázek - není tam toho moc vidět.
Ale pro představu. Tipuju tak 300 kg. Nahoře vřeteník, z něho cca 700 mm hřídel - jako na vyvažovačce na kola. Má to malý suportík s odčítání noniem.

https://www.rajce.idnes.cz/f1478592666

Ještě jsem potkal celkem slušnou 18ku RA. Možná to dotáhnu. Mám k ní všechno ve skříni a to jsem se zařekl, že jí nechci :smich: . Je to jen 750 mm točná, což mi vyhovuje.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“