Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10561 Nový příspěvek od Čárls »

Tak mě už přestala většinou to jsou špatně seštelovaný páky na zapnutí a vypnutí a zustavají vyset spojky a ty hlavně hřejí Jinak do vřetene a převodovky sem nalil J3 a je po topení
Spojky teda vymezil vule na pakach a převodech na zapínání a vypínání a seřidil brzdu na co nejkměkčeji Zatím pohoda
Ta su 50A stabilní mašina co snese hrubší zacházení chvíli sem na ni taky dělal než ji znarodnil kolega jako druhý soustruh k 18 ja mám su 63 a sn 50c

Pokud by jsi padnul na SN 500 SA tak nevahej Je to pokračovatel SU50A
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Soustruhy

#10562 Nový příspěvek od jojo7011 »

100kova rada SN od Trens ( TOS Trencin ) je urcena pre plynarensko tranzitny priemysel ( ma naviac specficke zavitove posuvy ). Ma zvacseny prechod vretenom na zelanie tusim ze az do 135mm. V ziadnom pripade to nieje pokracovatel SU50. To je celkom iny sustruh. SU = sustruh univerzalny a SN = sustruh nastrojarsky. To je zasadny rozdiel. Nastrojarska masina je presnejsia lenze nieje tak tuha ( ani nemoze ked ma mozno 1500kg ). Je to mrsna masina na take kadejake picovinky a finalne prace. Preto sa cudujem, ze sa niekto stazuje, ze napr. pri upichovani chveje. Na nu nemozes tlacit, musis na nu jemne. To je normalne, kedze nema na sebe taku masu liatiny. Je to dobra masina. Sice mi na nej nesedi ergonomia ( naspakruky paka posuvov a tlacitko rychloposuvu ). Neda sa porovnavat s SU50. To je univerzalna masina. Vazi 3x tolko co SN. Do toho das 5mm upichovak s prstom v nose a nezachveje. To je masina skor na hrubovanie.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10563 Nový příspěvek od ota »

No zapoměli jsme u toho určování co si pořídit na hlavní věc a tou je, kolik do toho chce kupec vrazit. Od toho se odvijí i stroj. Novější modernější mašina bude výrazně dražší. SU 50 se dá slušně za slušné peníze sehnat kdekoli v každém koutě republiky.
Koukám tu do katalogu obráběcích strojů a to SU 50A tu mám jako ,,stroj pro maloseriovou, kusovou výrobu, s maximálním využitím výkonu elektromotoru". Pak dále ,,soustruh se vyznačuje vysokou přesností obrábění běžných dílců provozní spolehlivostí, dlouhodobou životnmostí, snadnou obsluhou a velmi rozšířenou servisní sítí a dostupností dílů"
O tom SN tady tak není rozepsáno. Je tady ,,že je to všeštraně využitelný univerzální stroj pro maloseriovou a kusovou výrobu, s možností dodání různého příslušenství, jako kuž. pravítka, kopírky a lze slušně použít na opakovanou výrobu přesných dílců v střední seriové výrobě".
Vím o jednom SU 50 kulatým a ten je jak z fabryky. Nenaběhal skoro nic. Jen sem tam nějaká drobnost oprava věcí. Dělal jsem na něm, ještě než jsem měl svůj věci na traktůrky a tak. Co tam nastavím, to tam je. Ten bych odkoupil v tu ránu bez rozmyslu. Jenže není na prodej. A nebude. Musel bych mu pak přistavět cimru! Ale kvůli tomuhle bych tu cimru přistavěl, i kdyby manželka nadávala! :vysmech:

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#10564 Nový příspěvek od Britt »

Jak jsem už psal. Nebejt to taková kráva, která navíc žere proud, tak jsem si ho nechal. I tu elektriku bych skousnul, ale tohle se mi do garáže fak nevejde.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

*123
Příspěvky: 561
Registrován: pon pro 28, 2020 7:28 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: Soustruhy

#10565 Nový příspěvek od *123 »

Cena, no to rozhodující až tak být nemusí. Když je pro mašinu práce, tak se vrátí, dřív nebo pozdějc.
Jako kdo má už nějaký čas soustruh a komu se časem nezaplatil? Mě tedy ano

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Soustruhy

#10566 Nový příspěvek od Fizz »

Co takhle SU60/100?
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10567 Nový příspěvek od ota »

No tak když by nešlo o cenu, beru to podle mě, šel bych tedy do Masturnu MT 550.
Ale z mého pohledu SVčkáře na větší práci bych šel do SUI tak možná 40. Mě by stačila. Je to už modernější mašina. A přemýšlel bych, aby měla frekvenční měnič. Uplně nejlíp už ten moderní. Proto píšu alternativu toho Rusa. Má 3 tuny, prostorově je celkem malý. Cenově dostupný a předělání na měnič by nebyl takový problém. Je to 400 točnej průměr. Co jsme měli ve firmě, byl i přesnej. Akorát trochu zlobila spojka. Ale to by se dalo asi vyštelovat.

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Soustruhy

#10568 Nový příspěvek od jojo7011 »

SU 50 nieje najstastnejsia volba zvlast na doma. Ma 2x 5,5kW hlavne motori a tie nieco spotrebuju. Jasne vacsinou bezi na jeden, ale je to celkovo tank. To je skor do fabriky kde bude hrubovat na 3 smeny. K tomu SUI ( sustruh univerzalny industrialny ) asi tolko, ze je to moderny sustruh. Tiez som zastanca verzie RP ( regulacny pohon ). Je to neskutocne luxuxsna masina. Len modernizacia na novu DC regulaciu nieje najlacnejsia zalezitost. A prerabka na asynhronny motor frekvencny menic, nieje ono. Iste sa najdu taky co mi budu oponovat, ale ja si stojim za svojim. Ten 14 prip. 16kW DC motor tam nieje na paradu. Po mojich skusenostiach by som teraz uz radsej bral RP ako pevodovkovu. Netreba sa zohynat ku pake spojky. Len smachnut pazurami po takej malej packe celkom hore na suportovej skrini. Za jazdy si menit otacky, nastavit si konstantnu reznu rychlost. Proste parada.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10569 Nový příspěvek od ota »

No oponovat Ti budu. Jistě to tady sleduješ a vlastním SV 18 RD přestavěnou na moderní frekvenční měnič. Stejnosměrný původní 14kW motor a nyní 7,5kW asynchronní motor. Chtěl jsem 9kW. Ale musel bych dávat o řád větší jistič pro dílnu. A to jsem nechtěl k poměru hlavního jističe. Občas to tu píšu. Původní měnič fungoval mnoho let. Tenhle novej mám přez rok a půl. Nedá se to vůbec rovnat. Tenhle moderní je uplně jiná generace, jiná liga. Chválím to kudy chodím. Proto píšu že bych třeba Proletáře předělal na měnič. Na to se zvykne po pár pracech. Uplně paráda je výroby závitů. To nemá konkurenci. Někde jsem tu popisoval. Na druhou stranu bavíme se o konvenční mašině, u CNC je to uplně někde jinde.
No a jakože myslíš, že SU 50 bere na jeden motor 5,5kW když soustružíš? Je to jako s tou triodynkou svářečkou. Každej když ji zapnu, ježiši to musí žrát! To se krotěji dráty na sloupu! Soused elektrikář přišel a kouká na štítek a tam 14kW! Ježiši čím to krmíš! Poslal jsem ho do hodin koukat na elektroměr. Přišel a povídá, to není možný, když to běží točí to tím kolečkem pomaleji než když zapne bojler! Jen když klepneš elektrodou, trošičku to přidá, ale jak vaříš v kuse zase se to zpomalí. Ten soustruh taky bude mít špičku v rozběhu a pak když bude soustružit bude to brát jak už minimum. Nejede to nikdy na 100%. Aby to bralo 5,5kW při soustružení hřídelky.
Jinak popisoval jsem to tady. Mentor 2, k stejknosměrnýmu motoru vyjde na 62 000 Kč bez DPH. Musel jsem kupovat všechno. Mimo řemenice, tu jsem použil původní. Cena plus minus kedlub bez daně 40 000 Kč, se zárukou od firmy co to osadila a oživila. Ale u mě se nadalo nic jinýho dělat. Soustruh stál a práce se valila. I tak to trvalo docela dlouho, než jsem sehnal vůbec někoho, kdo by se na to přijel aspoň podívat. Poptal jsem 20 firem a jedna jediná to udělala za velmi slušného jednání a cenu. 8)

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Soustruhy

#10570 Nový příspěvek od nabocklish »

Stroj by byl určený do údržbářské dílny. Nejsme profíci, nemáme na to čas. Ale jsme tady dva které práce s kovem baví a čas od času je to potřeba k naší sbírce vojenské techniky.
Co se týká rozpočtu, tak těch 50-60 by bylo úplně v pohodě. Za opravdu pěkný kus pustím i víc. Přece při našem využití to není stroj na jednu generaci a tak nechci za každou cenu šetřit.

Pro úplnost je třeba říct, že už jsem jednou šetřil... koupil jsem německý soustruh VDF21ROK. Je to takový normální soustruh - cca 1,8 tuny, 430 točný průměr, 1500 točná délka. Hezký kus nábytku, ale v čr zcela ojedinělý a neznámý. No a jak jsem říkal, že jsem šetřil, byl kousek odemě a jak stojí a leží stál 15000Kč (cena šrotu). Že se bude muset udělat elektrika jsem tušil. Ale až následně jsem zjistil, že je problém v převodovce, jdou řadit jen dvě skupiny otáček. Pro zjištění závady je nutné vyndat hlavní hřídel a na to nemám zkušenosti ani čas. A protože jsem šetřil a koupil levný ale neznámý soustruh nemůžu to zadat nějaké firmě. Protože firma zjistí, že je vidlička vypadlá, pak OK, nebo zjistí že je ohlá nebo že tam vůbec není a jsem tam kde jsem byl...

Takže takhle ve stručnosti... Soustruh chci, ale chci pouze plně funkční, ozkoušený a ozkoušitelný stroj.
Na počátku jsem se trochu víc přikláněl k rusákovi. Ale po vašich vcelku jednoznačných doporučeních (a po zkušenostech s tím němcem) to bude český stroj.

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Soustruhy

#10571 Nový příspěvek od nabocklish »

ještě bych se rád zeptal na soustruhy SUI XX díky

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Soustruhy

#10572 Nový příspěvek od jojo7011 »

Pytaj sa, co budem vediet na to odpoviem.

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Soustruhy

#10573 Nový příspěvek od jojo7011 »

Vseobecne plati, ze sustruhy sa predavaju len nove, alebo dojebane. Dobre niesu. Obcas sa stane zazrak, ale v tomto pripade predavajuci nevie co predava a kupujuci nevie co kupuje.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12961
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10574 Nový příspěvek od Čárls »

Novej soustruh co seženeš jen čínu a tosku a pokud Tosku tak aby si měl 1 mega v základu stála před 5 lety SN 50C 1,5 točná 500 000 a pravítko 4 univerzály 4rka 250a200 3rojka 250 200 Licní deska Lunety malá a velká dorazy + odčítání dalších 500 litru
Pak sme v práci dodělávali Měnič jelikož ten nemají a vybavu nože atd .
Takže nový jen ten kdo má práci na soustruh a bude ho to živit
Generálka sv 18 v tosce v trenčíně stála 350 tisíc
Doba kdy se rušili fabriky a koupili je překupníci a nahodou se sehnala velice slušná mašina jsou už prakticky pryč
Takže pokud seženeš slušný soustruh a bude za cca 50 litrů tak neváhej
Chce to někoho sebou kdo změří jak sou na tom sáně a vule ve vřeteni
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Soustruhy

#10575 Nový příspěvek od Fizz »

Jo, přesně.

Dostabame se do doby kdy jsou větší krámy za větší peníze. Pořád je to relativně v pohodě protože můžeš alespoň něco koupit resp muzes si dovolit koupit neco.

Bude hůř, navíc se bude zvedat poptávka po lidech jako je třeba ota vč jejich schopností a vybavení. Co šlo do šrotu, nenávratně zvětšuje hodnoty toho co nešlo.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“