Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#6946 Nový příspěvek od Atlan »

Ano ze to bude vybehana stara herka. A kup to z kokesami pre zavity.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

liba23
Příspěvky: 1215
Registrován: úte led 08, 2013 9:57 pm
Bydliště: Hluk

Re: Soustruhy

#6947 Nový příspěvek od liba23 »

Myslím, že na doma dobrá volba hlavně když bojuješ s prostorem. S tím příslušenstvím to je boj ale u sousedů SK občas něco vyběhne a pak při nejhorším Maďarsko. Kolečka se dají při nejhorším vyrobit, lunety dopasovat z něčeho jiného. Je potřeba to všechno tak nějak zvážit, holý soustruh bude třeba levný a do začátku stačí, postupně dovybavíš co potřeba, nebo připlatit a už nic neshánět a neřešit, tak před rokem borec z KM za 32 v s komplet příslušenstvím ale jen 50 točná délka.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20833
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#6948 Nový příspěvek od ota »

Jo občas vyplave příslušenství, ale je to boj. Sledoval jsem to asi 2 roky kvůli klešťinám. Oni jsou stejný v takoví malí brusce. Vyplavaly za ty dva roky asi 4 sady. Dvě na Slovenskú a dvě Čechy. Samo všude cena dohodou. Takže po zavolání prodejce ve dvou případech vyhrkl takovej nesmysl, že nemělo cenu se dál bavit. Už přesně nevím, ale cosi kolem 8000 Kč! Další Slovák že by 2500 Kč. Za dva dni chtěl 3500Kč. A za další dva dni 5000 Kč. Asi podle počtu volajících. Nakonec jsem celou sadu potkal na burze v Chotusicích. Uplně jsem se bál optat co za ní. Měl ji tam dědko co s tím šmelí. Na běžnejch vercajkách ceny jak astronom! Pak jsem se ale osmělil a co za tu sadu? A dědek 500 Kč. Vytahnul jsem pětibábu popadnul sadu a letěl s ní jak blázen, smát jsem se začal až pořádnej kus od toho dědka. Bo on si mnul ruce a já tuplem.
Takže ty věci vyplavou občas, akorát musíš trefit toho správnýho prodejce.

dvk
Příspěvky: 1689
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Soustruhy

#6949 Nový příspěvek od dvk »

No, ale pokud chci na vřetenu univerzálku, tak kleštiny nepotřebuju, ne ? Sadu kol na závity samozřejmě potřebuju. Lunetu jsem zatím nepotřeboval, snad bych si nějak v nouzi pomohl.

Není zde někdo přímo majitelem tohoto soustruhu ?

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20833
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#6950 Nový příspěvek od ota »

Samo že kleštiny na běžné soustružení na doma nepotřebuješ. Ale to jen o tom, jak se celkem špatně ty věci na tenhle typ schánějí. Občas něco vyplave ale hodně málo. A když jo, cena bývá nesmysl. Prodejce pak neví co za to, protože ví, že ty věci nejsou.
Na běžné soustružení tu lunetu taky moc nepoužiješ. Já ji vytahnu třeba 2x za rok. Někdy se to sejde a vytahnu ji 2x za měsíc. Je to nárazovka, podle toho co se dělá.
Kola by tam mohly na běžné stoupání závitů být. Většinou se to mění jen na méně časté stoupání závitů, které ty kola o tam jsou nepokrejou.

Uživatelský avatar
Dawe
Příspěvky: 33
Registrován: sob srp 01, 2015 9:04 pm
Bydliště: Odry

Re: Soustruhy

#6951 Nový příspěvek od Dawe »

Já jsem čerstvým majitelem tohoto soustruhu a jsem celkem spokojený. Ale na nějaké velké hrubováni to není, ozubené kolečka v suportové skřini jsou fakt malička. Ovládání je celkem v pohodě podobné jak S28 všechny posuvy to má . To že nemá kolečka na zavity je sice blbé ale není to nic co by nešlo vyrobit záleží co tam měl předchozi majitel naskladané. Maďaři mají vymakanou výměnu řemene bez rozebíraní vřetene. Je rozhodně lepší než nějaký čiňan v podobných parametrech. Pokud je v dobrem stavu a S28,SV18 atd jsou moc velké a Mn80 nebo Sm16 malé proč ne. Jinak alespoň muj je celkem hlučny na vyšich rychlostech. Kleštiny si myslím že na doma až tak nutné nejsou ale sou fajn ja je mám ale pouzdro ne. Víc využití má lícní deska. Luneta nemusí byt až tak velký problém vyrobit nebo nabastlit z nečeho jiného. Dá se odvést na voziku za osobákem Já jsem zatím s E2N spokojen. :)
Obrázek

Zbýňa
Příspěvky: 53
Registrován: úte srp 31, 2010 9:55 pm

Re: Soustruhy

#6952 Nový příspěvek od Zbýňa »

E2N je menší poctivej stroj svojí kategorie. Mám ho několik let a nevim co bych mu vytknul. Dělaly se v dýlkách 500 a 750, s normání a zvětšeným točným průměrem, taky s prolomením pod sklíčidlem a v přesným provedení. Starší typy s větší krytkou za sklíčidlem mají přední ložisko kluzný, sklíčidlo na vnějším kuželu podobně jako třeba sn20 a vnitřní kužel Metrickej 40. Novější pak maj klasický novější uchycení příruby sklíčidla na krátkej kužel, přední válečkový ložisko a kužel ve vřeteni Mk4. Příslušenství se dá sehnat stejně špatně jako k jakýmukoli jinýmu starýmu soustruhu krom SV18. Nějaký fotky z prací na mojí E2N najdeš v odkazu.

https://zbynaaa.rajce.idnes.cz/

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#6953 Nový příspěvek od Atlan »

Som sustruzil pochromovane tyce z autotlmicov.
Bol som milo prekvapeny co tie cinske vbd platky zvladaju bez chladenia.
Spona fialova modra, aj zlta ked som sa bal zatlacit na zaciatku.
Samozrejme ze platok dostal zabrat a uz nieje ako novy ale ulohu splnil.
Az dokoncim sustruzenie tych piestnic tak ho vymenim.
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Soustruhy

#6954 Nový příspěvek od Veteranista! »

Jaká te čínskí nože používáš?
Pořád jsi chci objednat nějakou sadu a pořád se nemůžu rozhoupat jakou.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#6955 Nový příspěvek od Atlan »

Ja malicke 12x12 z banggood.

10pcs CCMT060204 LF6018 Carbide Inserts Carbide Cutter For Turning Tool Boring Bar
https://banggood.app.link/2n1zrE2osO

SCLCR1212H06 Lathe Turning Tool Holder For CCMT0602 Inserts Cutter
https://banggood.app.link/5a47CS8osO

Maju aj 16x16
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Soustruhy

#6956 Nový příspěvek od Veteranista! »

Já mám jen malej sranda soustruh (ale určitě je předválečný)
Ja právě chci malé nožíky, jde mi jen o to jen něco líznout sem tam.
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#6957 Nový příspěvek od Atlan »

Tak maju tam 10 12 16... Myslim ze si vyberies
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

dvk
Příspěvky: 1689
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Soustruhy

#6958 Nový příspěvek od dvk »

Ahoj vespolek, stal jsem se majitelem Maďarského soustruhu EMU-250, postupně jej dávám do provozu a potřeboval bych poradit ohledně olejové náplně. Jaký olej nalít do vřeteníku, nortonky a suportové skříně ? Specielní kapitolou je pak mechanický variátor - co nalít do něj ? Díky. :friends:

Obrázek

hajney
Příspěvky: 1413
Registrován: ned pro 13, 2009 10:08 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Soustruhy

#6959 Nový příspěvek od hajney »

Zdravím pánové,
koupil jsem soustruh TOS S28, takový co býval ve vojenských pojízdných dílnách. Bohužel bez koníku, nevěděl by někdo o nějakém, případně o jiném typu podobné velikosti co by se tam dopasovat?
Ještě musím soustruh dovézt domů, už se těším. Soustružit neumím, ale v podstatě jsme byl donucen situací kdy s každou drobností musím jet někoho otravovat a pak čekat než na to bude mít čas... Věřím že naučit se dá ledacos, stačí tomu obětovat čas a trpělivost.

dvk
Příspěvky: 1689
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Soustruhy

#6960 Nový příspěvek od dvk »

Nikdo neporadí, co za olej nalít do vřeteníku a převodovek malého soustruhu ? :tise: Však to nemusí být přímo na typ EMU-250, bude to všude podobné ne ? Vřeteno má válečkové ložiska, jinak všude jsou kuličkové.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“