Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Soustruhy

#12016 Nový příspěvek od Fizz »

To isou vodítka na destičky. Docela bláto i origo.

Navic na tom visí destička za dvě oka v plechu.

Pokud to nejak neošetři, zinek chrom nikl, bude to jak liška za týden.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

fikejz
Příspěvky: 5986
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Soustruhy

#12017 Nový příspěvek od fikejz »

Nesmíš použít obyčejný, ale pevnostní (třeba i jen 8.8 ). A on ten Číňan už je s kvalitou někde jinde. S výjimkou toho, že si někdo objedná co nejlevnější sr.čky. To ovšem umí i Polák
Co pan zamówił, to dostanie.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12018 Nový příspěvek od ota »

Co vím a pamatuju se, tak pevnostní šrouby se nekalí, ale zušlechťují. Některé se válcují a teprve pak zušlechťují. Třeba kolové šrouby. Co si vzpomínám, některé imbus šrouby jsou válcované, nebo kované taky. Dá se to poznat lehce, dřík šroubu je tenčí než távit. Pro válcování se šrouby dělají na dříku tenčí. Válcováním nabyde průměr.
Klasické staré komunistické imbusáky byly válcované, nebo kované, poté zušlechtěné. Dále se popouští na přesná ,,kila". Kdysi mi to ukaroval starej kalič. Zušlechtil ( on říkal ,,napustil" ) šrouby v kalírně a šel k měřáku a píchnul šroub. Podle toho popouštěl. Na několikrát. Od něj šrouby když bylo třeba opravdu pevné jen zvonily. Nepamatuju se, že by standartním běžným užíváním jeden jedinej prasknul. A to že nástrojárna vyráběla spojováku kvanta. Dědek uměl no. Dělal v té kalírně přez 40 let. Nezáleží ani tolik na materiálu, ale jeho dalším zpracování. Třeba válcování závitu je uplně jiná muzika, a není třsba ani žádná spešl legovaná ocel. On uměl a materiály znal. Jen řekl sežeň si tohle a já to z toho udělam a to vydrží.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruhy

#12019 Nový příspěvek od vitex »

Jak píše Ota,je to vochmatika.Šrouby rozdílných průměrů a pevností se totiž vyrábí z různých materiálů a každžý se pro dodržení předepsané pevnosti upravuje tepelně trošku jinak.Jak to dělá číňan mě absolutně nezajímá-od něj neberu.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#12020 Nový příspěvek od Britt »

Ty Imbusy mám ze starých zásob, takže věřím, že to bude kvalitní materiál. Povrchovou úpravu ať si řeší zákazník. To bych mu tam mohl jít ještě i namontovat a případně za to zaplatit,ne? :smich:
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Soustruhy

#12021 Nový příspěvek od Fizz »

Můžeš hádat jak změní třeba zinkování vlastnosti takového šroubu.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12022 Nový příspěvek od ota »

To Fizz uhodl! Vůbec nijak nezmění zinkování vlastnosti např toho šroubu co vytvořil Britt z poctivého imbusáku. Již jsem za svojí existenci navyrobil tuny spojovaku a věcí a zatim nikdy žádné reklamace. Dělám věci i pro brynýrování, zinkování, i jiné upravy. Většina je tď z 42CrMo- QT a viceméně odzkoušená v praxi.
Téže jsem se v dobach dávných zásobil poctivým spojovákem. A jak píše Víťa, neznám Čínskou kvalitu. Zatím jsem nikdy neměl v ruce takový spojovák. Myslím, že do smrti vystačím s tím nasysleným co tu mám. :red: Akorát M 8 matky ty mi nějak docházejí. Ty budu snad muset koupit či co. Já a koupit? Brrr to se asi vosypu! Skusím souseda, třeba za čokoládu že bych čenžnul pytlík. 8) On řekne ,,a kominickej peníze máš? Jó tak on chce matky a peníze nemá! :pohlavek: :pistol:

Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Soustruhy

#12023 Nový příspěvek od Sadra17 »

Záleží jestli bude zinkovat galvanicky nebo žárově :-/
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12024 Nový příspěvek od ota »

Sadro17 malej dotázeček. Už Jsi viděl žárově zinkovat tyčku s M 10x1 závitem? Nebo někoho, kdo by byl ochotnej to nazinkovat žárově? Jakože nám zinkují žárově tahokov ten slabej v rámech. Ale jak to tam vezu, napíšou mi k tomu papír: ,,zákazník byl seznámen technologem, že se výrobek který sem dovezl ( tahokov o slebé stěně ) žárovým zinkováním pravděpodobně zničí. Podpisem zákazník souhlasí s provedením práce a zinkovna nenese žádnou odpovědnost za poničení a nárok na náhradu případné způsobené škody na výrobku". A kolonka podpis zákazníka. Už vidím toho Ukrajince jak tam ty pidi tyčky váže na drátek a dává na ten namáčecí rám. Vyjede to ven z lázně a tyčky nikde! :smich: Docela nevím nebo neznám případ od nás z firmy kde dáváme ročně zinkovat tuny věcí ( letos jen jedna zakázka byla 50 tun ) že by se dávaly žárově zinkvat spojováky. Možná tak od M50 vejš by to bylo možné. Stejně by se musel závit po zinkování protáhnout a stratilo by to vlastně smysl. Veškerej spojovák co se k výrobkům dodává jede na galvanickej zinek. Jakmile je tam závit jde to na galvanickej. Ten žárovej by do sebe už nikdo nezašrouboval. Musel by to stejně protahat závitníkem. A třeba u nás by pro protažení 500 závitů v konzolích byla tak velká spotřeba závitníků, že by to nikdo nezaplatil.
Nevím, třeba jinde žárově zinkují i M 4. Zatím jsem se nesetkal s tím, že by se klasické závity žárově zinkovaly, když se pak mají sešroubovat dohromady. Třeba kor od Weigla tam jezdíme nejčastěji a tam dávají poměrně slušnou vrstvu zinku. 8)

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#12025 Nový příspěvek od Britt »

Tyhle kecy mi připomínají staré dědky v hospodě, po 5 pivu. Ota má pravdu, že žárové zinkování drobotiny je nesmysl. Co se týká materiálu, věřím, že i z Čínského šroubu by to vydrželo, vzhledem k namáhání, které tam je. Zkoušel jsem škrábnout pilníkem originál kus a je to měkota. Dokázal bych to i galvanicky pozinkovat nebo pomědit, ale požadavek zákazníka byl pouze vyrobit. Co s tím bude dělat on, to už je jeho věc.
Co se týká spojovacího materiálu, tak ten už občas musím koupit. Mám tady kousek prodejnu, kde mi prodají jeden kus nebo celou krabici a navíc tam mám přes kámoše 10% slevu. https://www.elzastav.cz/. Můžu si vybrat jestli chci černý, nebo povrchově upravený zatím se mi nikdy nestalo, že by byl s koupeným zbožím nějaký problém.
On to není žádný med, vařit pozinkovanou matku nebo šroub, tak si vezmu černý a pohoda. Akorát podložky už mají jenom zinkované a když jí potřebuju heftnout, musím jí nejdřív vykoupat v kyselině.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8508
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Soustruhy

#12026 Nový příspěvek od bourač »

taky jsem si nakradl za minulého režimu (všeci kradnů), už jsem to ale dávno spotřeboval.
Galvanicky pokovený šrouby, matice a podložky svařuju naprosto bez problémů...
Kdo potřebuje nějakou drobnost může se stavit, předvedu.
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

nabocklish
Příspěvky: 1891
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: Soustruhy

#12027 Nový příspěvek od nabocklish »

Praxe je taková, že se sem, tj. do Evropy, vozí stovky a stovky kontejnerů "polotovarů" spojovacího materiálu. A jezdí to do společností, které hrdě nesou název "šroubárna". V těchto šroubárnách ten polotovar nazinkují a je hotovo. A pak slyšíš "hmmm tohle je jiná kvalita než ty čínský šmejdy, ty já neberu".
Spojovací materiál a obecně drobotinu lze zinkovat i žárově. Říká se tomu odstředivé žárové zinkování.
Závity, třeba ve svařenci, se před žárovým zinkem chrání vrstvičkou silikonu. Pokud na to nemáte čas, dá se to většinou objednat v zinkovně jako zakázka. Galvanickej zinek je spíš jen estetická záležitost do interiéru, antikorozní ochrana je dost chabá.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12028 Nový příspěvek od ota »

Bourači já jsem natahal taky spojováku haldu. Ale nenakradl jsem! :vysmech: Výrobní ředitel firmy věděl, že když on bude v pohodě, pracanti poté když on bude potřebovat budou také v pohodě. Na jednom ponku byla bedna spojováku, všehochuť. Jakožto firma pracující v energetice jsme nesměli, nemohli používat spojovák 2x a vícekrát do výrobků. Prostě do nových věcí nový spojovák. To co bylo 1 x použito se nesmělo již montovat. Tak se to odkládalo do té bedny. Když už bedna přetejkala přišel ten ředitel a řekl ,,kurva chlapi odvezte si to někdo ať to tady nestraší"! V bedně klidně 150 kg spojováku. Tak lakýra přinesl kýble od fasádní barvy a natankovaly se. Kdo chtěl odnesl si. Tahle akce mě trefila mnohokrát! :vysmech: Jakožto vrtkoleno jsem se nezdráhal. :typek: Když bylo před auditem uklízelo se ve skkladě. Přišel opět ten šéfík a uklízejícímu personálu řekl ,,co není na kartě, nebo navíc, nebo na vyhození dejte na paletu. Poté přišel za mnou bo věděl že já odvezu každý hovno a řekl ,,ve skladě jsou palety s herberkem. Než to vyhodit do kontejneru, koukni se co se ti hodí a odvez si to jo!" A potom už bylo běžné, co se nehodilo odvezli mě do Trabanta na parkovišti. Akorát přišel šéf a řekl ,,kluci ti něco hodili do Trabika jo"! takže jsem byl takovej kontejner. :vysmech:

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12958
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#12029 Nový příspěvek od Čárls »

Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12030 Nový příspěvek od ota »

Čárlsi to prodává ten překupník. Přečti si to znění inzerátu pořádně. On to nedělá pro lidi. Jako Mk 1 za 1390 Kč a pak má otočný až Mk6 za 3900 Kč. Ostatní hroty jsou pevné. Tedy spíš do vřetena pro soustružení v hrotech, nebo pro brusku na kulato. Nezapomeňte si samozřejmě připočítat DPH. To tam většinou nepíše, nebo někde jen mezi řádky. Kámoš tam kdysi jel nadšenej z upínacích trnů na frézku. Že tyjo za pár Korun. Takže cena byla za upínače s Mk1 a bez daně. Ty co chtěl on stály s daní jako v krámě.
Ono je třeba si to pořádně přečíst u těhle prodejců. On tam hodí do kolonky cena ,,290 Kč". Ale to je cena toho pevného hrotu Mk2. Tak si z jeho 400 inzerátů koukni co má a za jaké nesmyslné ceny, když si to pořádně přečteš. On je obchodník s droboťí něco jako Svoboda stroje s mašinama. On má k těm mašinám tu droboť za Svobodovské ceny. 8)
Všechny tyhle obchodníky mám zmapovaný. Ze všech co kde plují po inzerci tak 4, možná 5 je solidních a dá se s níma jednat vcelku rozumně. Tento mezi ně dalece nepatří. Kdysi jsem poptával u něj věci a škoda času.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“