Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Soustruhy

#11881 Nový příspěvek od jean »

Mam rusku frezku, ta nema ziadne krytie. Kurvy ruske, vsetko dojebu. Na vodorovne posuvy davam aspon handru, aby na trapez nepadal bordel. A maznice su bez tych guliciek, tak tam padaju sponky. Bronzove futra sa z toho musia tesit. Aspon to preloevam olejom a vazelinou, ale neviem, ci to k niecomu je

chobotek
Příspěvky: 10466
Registrován: ned lis 07, 2010 3:50 pm
Bydliště: Hohenelbe

Re: Soustruhy

#11882 Nový příspěvek od chobotek »

Tak já se teda přiznám... Vzduchem vyfoukám i ty staré mašiny. Předtím se podívám, jestli nehrozí, že by se špony někam utáhly nebo nalítaly do slepých děr. Ale po ometení mašinu ještě vyfouknu. Vždycky pak hnu suportem po proudu vzduchu a otřu ze suportu případný zbytek bordela. Už dvacet let a zatím se tomu nic nestalo.
Všechno, co se může pokazit... nás poučí.
Copak si myslíte, že pánem výroby je ředitel? I toto, pánem výroby je poptávka.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11883 Nový příspěvek od ota »

Mě třeba u SV18 sere ten vodící šroub. Kdysi jsem viděl když na provoze rozebrali u SV18 suport. Dole v prostoru suportové skříně kýbl špon. To stejné budu mít i já. Vysledoval jsem, že když dělám delší hřídele napadaji špony do závitu šroubu. Suport projede sem tam a ty špony tam pak tolik nejsou. Tedy popadají uvnitř suportu. Tam bude asi matroš! Pak jestě špony se mi pěchují mezi lože a těleso suportu. Je tam hrozně málo škvíra. Jen tak 2 až 3 mm. Vždycky to čistím. Vezmu vázací drát, prostrčím ho a zase naspátek a zatáhnu a vždycky min pár spon vytahnu. Kolikrát vidím jak je znát jak je od špony znát cestička jak tam se suportem jezdí sem a tam. No a příčnej suport to je taky kapitola sama pro sebe. Tam taky není nic. :(

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12962
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11884 Nový příspěvek od Čárls »

Oto není Já vždy foukal vzduchem ale omíst a pak ofouknout od vody nikdy sem nikde šponu zadřenou neměl Basu tu jsem vyfoukával ze strany koníka Dovnitř se ty špony nemaj jak dostat duležitý před řezáním zavitů vyčistit šroub a namazat Příčnej suport oddělat šroubek se zarážkovou podložkou a vyšroubovat nadoraz vyfoukat a namzat matku příčnýho Tohle sem na sv 18 dělal každý pátek
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11885 Nový příspěvek od Britt »

Já mám po ruce kus pucvole a neustále si otírám ruce. Když skončím, tak šťětcem smetu špony do vany, mašinu otřu a finito. Když to nestíhám, snažím se uklidit mašinu co nejdříve. Dělám na tom příležitostně, ale nejméně 2x do měsíce promažu mazací body a zatím bez jediné závady.
Když použivám chlazení, tak je to celkem opruz, vypudit emulzi a pak se hadr nezastaví. Protočit všechny posuvy z dorazu na doraz a opakovaně otírat a mazat, sundat nožovku, otřít a namazat... Je to pakec a nejvíc mě sejří, pucovat zacákanou barvu, když tam emulze zaschne.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12962
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11886 Nový příspěvek od Čárls »

Na emulzi a zaschlou platí zas emulze ale s teplou vodou a trocha sody omejt otřít To jsem dělal jednou za rok na vánoce uklidovej den to se vysmejčila celá dílna
Jinak pruběžně podle toho jak byla zasviněná mašina
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#11887 Nový příspěvek od Jakub »

Ahoj, soustružník mi udělal trochu volnější řemenici, naplácám ji na hřídel elektromotoru dlaní.
Zajištění je perem š. 10 mm a z čela hřídele závit pro šroubek a podložku. Je to ke katru, 7,5 kW motor AP...., prům hřídele 38 mm.
Bojím se, že se takto časem řemenice i hřídel omačká.
Co doporučujete?
1) Klínek s nosem - drážka v řemenici ale nemá sklon
2) Nějaký Loctite - ale aby to taky šlo někdy sundat. Mám doma jen 243 na zajištění závitu
3) Něco jiného
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12962
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11888 Nový příspěvek od Čárls »

Kdysi jsme měli na su 60 volnější díru na řemenici co jde na převodovku tenkrát jsme ji zalepili Loktaidem No a než sem šel do penze odešli ložiska na tý hřídeli dolu jsme to dostali jen ohřátím a stahovákem Za mne zalepit a občas zkontrolovat. Mužeš zkusit ohřát a nechat vychladnout asi na 200-250 stupňů většinou pokud není díra moc volná se stáhne o pár tisicinek
Hřídel je v cajku nová ?
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11889 Nový příspěvek od Britt »

Kup si LOCTITE 603, ten vymezí 0,1 a když jí budeš chtít sundat, stačí lehce ohřát plamenem.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

fikejz
Příspěvky: 5992
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Soustruhy

#11890 Nový příspěvek od fikejz »

Jestli je vůle jen že jde nasadit rukou, ale jinak se na hřídeli nehýbe dal bych buď jen kónický klínek, nebo vůbec nic. Při běhu se stejně opře do klínku a viklat se to nebude. Pokud je znát že se viklá tak ten Loctite.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#11891 Nový příspěvek od Jakub »

Ano, jde nasadit rukou (bez pera), s perem už tak snadno ne a neviklá se, ale zatím to neběželo.
Loctite jsem hledal, vyšlo mi 641 (pro následnou demontáž) nebo 648 (náboje, malé vůle) nebo ten 603 by měl následné využití možná na ty ložiska.
Ve srovnání s klínkem je to ale cenovka skoro jak za novou řemenici, klínek bude asi nejekonomičtější řešení a mám rád opakovaně rozebiratelné věci.

Motor nový není, ale evidentně běžel ve fabrice s jedním nábojem na hřídeli celý život. Měřil jsem mikrometrem na několika místech a byl na nule někde ještě necelou setinku do plusu. 38,00 až 38,01 mm.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12962
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11892 Nový příspěvek od Čárls »

Normálně ji naraž s klínkem a nech běhat Po čase zkontroluj Pokud udělal H7 díru a motor byl použitý bude to v pohodě Hlavně aby byla stažený přes podložku na osazení a neměla možnost cestovat pokud tam nejsou rázy nic to neudělá navíc je na motoru a počítám že katr máš s kotoučovou pilou ne klasiku tam už by to bylo o šajs tam to musí sedět za tepla sesadit jsou tam rázy
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Soustruhy

#11893 Nový příspěvek od jean »

Jak píše Čárls a ešte by som do toho nakvapkal polyuretánovú farbu, alebo stačí aj lak na nechty, ak žena obetuje. Tak to zalepí jak loctite.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12962
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11894 Nový příspěvek od Čárls »

A až to budeš po pár letech stahovat kvůli výměně ložisek budeš nadávat jak pohan nic nelep naraz ji a dotáhni pojišťovacím šroubem
Lepidla se dávají tam kde je vůle a ne to jde suvně Duležitější je aby pero nemělo vule do boku Pokud to sedí nevymlátí se
Sice to je jen jak popisuješ ale pokud nemá na hřídeli vakl a jde suvně neměl jsem to v rukách ale bude to dobrý 8)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

fikejz
Příspěvky: 5992
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Soustruhy

#11895 Nový příspěvek od fikejz »

8) Maximálně lehce kónický klínek a ten šroub s podložkou to dotáhne, aby byla jistota.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“