Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#12076 Nový příspěvek od Britt »

Oto, s autogenem jsem nikdy neměl problém a dobrých 30 let jsem ho držel doma. To, že občas střelí píšťala, se stane každému a je to o seřízení plamene a breptavosti rukou svářeče. Bohužel je to dnes asi nejdražší způsob svařování a díky technologii MIG/MAG, TIG a dalším je na pokraji zániku.
Včera jsem kejvnul na kšeft, kde řežu nerezové trubky na délku, na jeden konec závit 3/4 a celé vyleštit. Zatím je to 200 kusů. Pásovka, soustruh a já jedeme na 100% a postupně zvyšujeme výkon.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12077 Nový příspěvek od ota »

A hele vychází Ti ten zavit řezat rovnou na tu trubku, nebo musíš pár desetin stočit? Vždycky když dělám z nerezu ty průchody do kontejneru různých průměrů musím pár desetin stočit. Jinak mi to nevychází. Řežu to vždy nožem a jen pro můj klid si kalibruju očkem. Bo někdy by to nešlo už protáhnoit na kontejneru je to třeba v krabičce kde je málo mista. Mám svoje tabulky už na výrobu. Kolik rozjíždět a jakou přesnou hloubku aby to bylo akorát. A na to očko jen lehce projet aby tam nebyla nějaká bota. Dělám od 1/2" po 2" rozměry a trubka nesedí nikdy na velkým průměru. Občas trubka i šmatlá jak je šišatá.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#12078 Nový příspěvek od Britt »

Musím stáčet a řežu kudlou na kalibr. Je to děsnej opruz, ale už jsem kejvnul. :(
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Soustruhy

#12079 Nový příspěvek od Sadra17 »

ota píše: stř lis 23, 2022 4:25 pm Sem tam jim to bouchlo jak to autogen dělá. Sem tam nas to trefilo. Ale furt jsme se tam motali. Jeden ten dědek nějak nedával pozor a okuje se dostaly mezi suchou travu a chytlo to.
já se taky bál, až jsem potřeboval něco nahřát a na dílně nikdo jen na vedlejší kolega ten mi po žádosti jen podal zapalovař at se to naučim :smich: pak už to šlo až do doby kdy jsem vyřezával takovou konstrukci a jak odkapávali okuje tak hned vedle body kde už se mi tavila podrážka :D :D
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
Chose11
Příspěvky: 7804
Registrován: sob úno 04, 2012 8:45 pm
Bydliště: Rychnov na Moravě

Re: Soustruhy

#12080 Nový příspěvek od Chose11 »

No tak nedávno jsem říkal přítelkyni, pojď mi podržet hořák, potřebuji něco vyrazit a jak jsem zapaloval plamen, tak mi to střelilo :smich: taky vystřelila, z dílny :D Ale pak jsme to zvládli.
Na světě mám nejraději tu rozmanitost, každej den mě nasere někdo jinej.

Uživatelský avatar
honza650
Příspěvky: 221
Registrován: úte bře 23, 2010 12:30 pm
Bydliště: Železný Brod

Re: Soustruhy

#12081 Nový příspěvek od honza650 »

mám radost z každýho novýho vyrobenýho čudlíku, dostal jsem nějaký dojetý digitální šupléry, kde mi není líto je zničit, ještě domyslet fajfku až "dolů"Obrázek
Obrázek
Zetor 25A ( v neustálé rekonvalescenci ) https://mnojo.rajce.idnes.cz/Zetor_25/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12082 Nový příspěvek od ota »

Mám u nádrhu takovej zobák a tím se dostanu až dolu na desku. Mám klasickej abalogovej, a musím odpočítávat od 40 mm. To je u mě nula. Jinak to nejde, ta kostka dole překáží. Asi by to šlo upravit, ale mám to originál nádrh. Hlavní super věc je ale tvrdokov na špičce toho orýsovátka. Je stále pokně ostrý hrot.
Když by Jsi měl posuvku Kinex nechám Ti 300 mm dlouhou. Mám tu asi 3 posuvky které bohužel namají tu krabičku s displejem. Jinak jsou kompletní. Měl by Jsi větší rozsah.

Uživatelský avatar
honza650
Příspěvky: 221
Registrován: úte bře 23, 2010 12:30 pm
Bydliště: Železný Brod

Re: Soustruhy

#12083 Nový příspěvek od honza650 »

moc děkuju za nabídku, ale víš jak která huba sama ráda ...,sbírám vše co by se jednou mohlo hodit, v práci mě začínají nesnášet, prý od tý doby co mám soustruh, není ve šrotě jedinej použitelnej kousek materiálu :red:
Zetor 25A ( v neustálé rekonvalescenci ) https://mnojo.rajce.idnes.cz/Zetor_25/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12084 Nový příspěvek od ota »

Tak to je správné, tak to má byt. Já vždycky chodil do skladu a tam skladník. Už jsem tu o něm mnohokrát psal. Byl vyučenej holič. Všichni jeho předci byli holiči. A když měl převzít holičství, rozhodli o jeho zrušení a jeho dali do fabryky. Tak tam zůstal. Ale i konstrukteři k němu chodili pro rady a moudra. Vždycky vymyslel min 3 řešení daného problému. Pořát něco vyráběl a po dílně roznášel materiál a náčrtky. Vždycky jsem k němu šel a on mě přemlouval ,,přijeď s vozíkem za autem a nalož si tu plnej vozík odřezků"! Tam 10 tun odřezků. Nevyhodilo se nic. A on plný regáli kousků všeho možnýho. Naco bych vozil odřezky! Všal mi uříznete na míru! To ti uříznu, ale co když to pak nepůjde? Ále půjde. Pak fabryku vytunelovali a nástrojárna se musela přestěhovat a já tam slončil. A pak jsem měl doma starou belu! Všechno co tam bylo odvezli do šrotu.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12085 Nový příspěvek od ota »

Ééé nějaká čumkartička k tomu nádrhu. :vysmech:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
honza650
Příspěvky: 221
Registrován: úte bře 23, 2010 12:30 pm
Bydliště: Železný Brod

Re: Soustruhy

#12086 Nový příspěvek od honza650 »

díky za inspiraci, udělám váleček s dvouma drážkama, jedna na nádrh s aretačním šroubkem a druhá na rýsovací zobák,jinak soudě dle obrázků to vypadá na vzornou dílnu - čisto a světlo 8)
Zetor 25A ( v neustálé rekonvalescenci ) https://mnojo.rajce.idnes.cz/Zetor_25/

Pepa6911
Příspěvky: 146
Registrován: čtv zář 01, 2022 11:34 am
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Soustruhy

#12087 Nový příspěvek od Pepa6911 »

Obrázek

Hodina upínání, minuta soustružení :nene:
Mezi hroty to nešlo, tak snad máte lepší kšefty pri sobotě :)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#12088 Nový příspěvek od ota »

Však když je to opřený, stačí jen dvě pakny. A pakšajba to je upnutý za chvilku. Taky dělám často věci, kde je příprava hodina a pak se to jen slízne. No jinak se to nedá. Naposledy to jsem tu někde dával. 110 mm tyč 900 mm dlouhá. Navrtat podle orýsování a jeřábkem do soustruhu. Trefil jsem navrtat důlek ve 2 desetinách, ani jsem tomu sám nechtěl věřit. Bez navrtání bokem jsem měl strach aby mi ta tyč neulomila univerzálku s kusem vřetena. Jak já bych potřeboval větší mašinu a nemám ji kam dát. :pistol:

Uživatelský avatar
Jaryn82
Příspěvky: 2840
Registrován: sob črc 03, 2010 3:10 pm
Bydliště: Příbram

Re: Soustruhy

#12089 Nový příspěvek od Jaryn82 »

Když se řeší nádrh. Nemá někdo navíc takovou podobnou jehlu viz foto? Potřeboval bych ke svému.
Obrázek

nonius
Příspěvky: 136
Registrován: čtv srp 05, 2010 7:56 pm
Bydliště: Snina

Re: Soustruhy

#12090 Nový příspěvek od nonius »

Dobry den prajem

Chcem sa opytat na nazor ohladom revolveroveho sustruhu R 5. Nemal som moznost pri nom stat a ani vidiet ako pracuje. Nie som vyuceny sustruznik, ale nieco malo urobit viem. Uz dlhsie uvazujem o zakupeni sustruhu ale tie ceny rastu do neba. Zvazoval som malicky novy sustruh do 1000 eur, ale bojim sa plastovych prevodov. Chcel som si nieco vyrobit ako kamarat a nejake suciastky doma mam, ale cas nie.
Jedna z veci na ktore sustruh potrebujem je kontrola jednoduchych klukovych mechanizmov jednovalcov ako napriklad z motorky ci malotraktora.
Je mozne v hlave revolveroveho sustruhu osadit kuzel ako na konika a upinat tak medzi hroty? Na suport by som si naskladal drziaky s odchylkomermi.
Je mozne vyuzit revolverovy sustruh aj na drobne sustruzenie capov, puzdier a podobne ako napriklad na SV 18?
V prilohe prikladam obrazok z bazosa.
ANo. Uprimne, zaujala ma cena sustruhu :)


Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“