Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
jojo7011
Příspěvky: 1074
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Soustruhy

#11791 Nový příspěvek od jojo7011 »

!!! Len nijake fazy neprehadzuj !!! Lebo ked sa bude hlavny motor krutit opacne tak ti nebude mazat cerpadlo na olej. Bulhary maju vsetko naopak standartne. Paka spojky funguje opacne, noniusi sa tocia opacne, cim vacsie cislo, tym mensi sustruh atd. Moj dobry kamarat si kedysi na C11MT prerabal cely ten ovladaci mechanizmus spojky aby paka fungovala normalne jak na vsetkych sustruhoch.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13198
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11792 Nový příspěvek od Čárls »

Tak tohle jsem nevěděl jen že u žebráka jsme měli tenhle problém po povodni když se předělávala elektrika :-/
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11793 Nový příspěvek od Britt »

Motor má svůj sled fází a spínání spojky také, takže nestačí prohodit fáze na vidlici.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Pavel
Příspěvky: 8280
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Soustruhy

#11794 Nový příspěvek od Pavel »

nevim co sme mely za bulhara ve statku ale ovladani a noniusy byly stejne zapinani na vreteno spojky nonius se tocil taky stejne

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13198
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11795 Nový příspěvek od Čárls »

Jardo byly přehozený fáze na motoru a tak se točil obráceně než měl
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20876
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11796 Nový příspěvek od ota »

Kluci co si pamatuju, vycházelo se podle mazacího čerpadla, nebo kde byla jakási uvnitř převodovky pumpička tak od toho, aby to mazalo. A nebo ještě podle čerpadla emulze. Když přivezli stěhováci mašinu elektrikář ji po ustavení připojil a vyzkoušel správné zapojení. Většinou vše sedělo společně dohromady. Maximálně prohodil fáze a už to jelo.
Musel by se v tom jedině někdo vrtat a proházet to přímo u každého motoru.
U mě když se dával měnič tak nejprve zapojil hlavní motor. A pak podle každého sfázovával motory ostatní. Všechno se tenkrát předělávalo a přepojovalo.

jojo7011
Příspěvky: 1074
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Soustruhy

#11797 Nový příspěvek od jojo7011 »

Bulhari maju funkciu paky spojky opacne. Koly mazaniu sa neda prehodit smer tocenia hlavneho motora, pretoze olejove cerpadlo ma nahon odvodeny od prevodovky a ked by sa tocilo opacne tak by nemazalo. Kamarat si to prepakovanie od paky ovladania spojky prerabal, ale mal s tym hrozne vela roboty. Musel vyrezavat dieru do podstavca aby sa dalo otocit prepakovanie ak sa pamatam dobre. Potom to prepakovanie asi preskladal naopak a paka mu fungovala normalne jak na nasich sustruhoch. Ale niesom si isty. Tak ked kecam tak sa vopred ospravedlnujem. Bolo to uz davno.

Uživatelský avatar
honza650
Příspěvky: 221
Registrován: úte bře 23, 2010 12:30 pm
Bydliště: Železný Brod

Re: Soustruhy

#11798 Nový příspěvek od honza650 »

asi to bude tak, že spojka spíná opravdu obráceně, prolezl, jsem přepákování, jestli to někde někdo neotočil a asi opravdu to tak je , jinak tahle mašina má extra motor na čerpadlo, takže fáze na motoru otočit lze, už jsem se s tím naučil docela žít a začínám tu mašinu mít opravdu rád, tak a ještě se naučit soustružit a budu vcelku šťastnej člověk 8)
Zetor 25A ( v neustálé rekonvalescenci ) https://mnojo.rajce.idnes.cz/Zetor_25/

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13198
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11799 Nový příspěvek od Čárls »

No pokud je extra motor na olejový čerpadlo a extra na emulzi tak bych se tu fázi vubec nebál přehodit Jak sem psal mohl se v tom někdo šťourat , ale pokud to nevadí není žádný problem nechat to tak jak to je
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20876
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11800 Nový příspěvek od ota »

Čárlsi mám u té malé frézky na podélném šroubu opačný závit. Než je to běžně na jinych mašinách. Musel jsem si na kličku nakreslit šipky a na stůl taky. Občas se mi stalo, že jsem otočil kličkou a najel do matroše. Uplně na pytel je, když jsem na jedné mašině a pak jdu na druhou. Kolikrát se zaseknu a přemýšlím kam točit.
Myslím to stejné je i se spojkou. Jistě se pak stane, že se zasekneš a budeš dumat na kterou stranu kývnput páku.
Kluci byl jsem na traktoriádě a tam měl kluk traktůrek a musel točit volantem opačně než to je. On jezdil jako dráha v terénu. Ludi si toho všimli a pak k traktůrku. A chlápek, že to vyrobil a pak když prvně vyjel, zjistil že je to opačně. Zvyknul si na to. Půjčoval pak svézt lidem co chtěli. Nikdo nedovedl po trase projet dráhu! Každej po chvilce vyjel z dráhy. :smich:

jean
Příspěvky: 3049
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Soustruhy

#11801 Nový příspěvek od jean »

Ota, to mal special na cuvanie s privesom :wink:

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13198
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11802 Nový příspěvek od Čárls »

Oto já to nikomu neberu jen říkám pokud je to možné a jde jen o to přehodit fázi tak bych to udělal Pak se stane to co popisuješ a je prušvich Pokud to nejde je na tom pověšený olejový čerpadlo budiž Pokud jsou šipky jak kam se má co točit a je to obráceně přehodil bych K tý tvý frézce ono by nebylo od věci sehnat jiný šroub a matku aby se to točilo jak má a jak je člověk navyklý neb jak říkám jsou z toho v lepším případě jen plný gaťata kdyš si cvrnkněš do matroše a on vyletí Nic každýho věc pokud má mašinu doma :-/ V práci bych asi nadával jak pohan a na takovou mašinu ani nešel dělat
Co jen je za problémy na SN 50 c a třeba tý 18 přehozený kolečko podélnýho posuvu na pravou ruku chvíli sem si taky zvykal a že čudlem se zapíná rychloposuv a ne vypíná posuv jak na su 63 Jenža tam je to opravdu z výroby a popsaný v manuálu ale obráceně otáčky na vřetenu To je jako na 18 bys měl páku nahoru a otáčky k sobě a obráceně to by jsi nadával jak špaček
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Fizz
Příspěvky: 7979
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Soustruhy

#11803 Nový příspěvek od Fizz »

Tvl, dát za to vlek s točnou to by mi kurevsky zamotalo ruky.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20876
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11804 Nový příspěvek od ota »

Kdo má v plánu nákup S28 zkuste tam zavolat. Třeba by mohl být za dobrou cenu. Vypadá sice zanedbaně. No ale třeba po očistě by mohl být slušnej.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1558654 ... zebrak.php

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11805 Nový příspěvek od Britt »

Tady je MN80 s bohatým příslušenstvím a za dobrou cenu.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1565343 ... tos-80.php
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“