Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Soustruhy

#11086 Nový příspěvek od Fizz »

"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11087 Nový příspěvek od Britt »

Když to strašně žere a věci na to jsou šíleně drahé.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11088 Nový příspěvek od ota »

Nevím proč tam prodejce uvádí ,,po GO". Ten soustruh mohl být v GO někdy v 80 letech. To s GO jsou jen keci kvůli prodeji. Pravděpodobně asi nikdy nepotkal SU 50 po generálce. Cena je vyžší průměr. Stroj v tomhle stavu se občas objeví za méně peněz.
Neslyšel jsem, nebo nezažil jsem že by věci na SU 50 byly nějak dražší než třeba na SV 18 co mám doma. Nožové držáky na destičky v inzercích jsou ve větším kvadrátu i levnější než obecná klasika. Maximálně Morse pouzdra 5 jsou dražší než 4, nebo 3. Ale to je daný množstvim materiálu a nároků na výrobu. Někdy jsou ty věci okrajový prodej překupníka. Nejvíc se prodává klasika. Třeba tak jako trny SK 30 a SK 40, nebo SK 50. Které jsou nejlevnější? Když jsem kupoval frézku nabízel mi věci od SU 50. Soustruh prodali a kupec naložil mašinu a veskeré příslušenství tam zůstalo. Vše bylo na kila. Upínací desky s univerzálkama, bedna velkých nožů, morse pouzdra, atd. Bral jsem jen větší vrtáky za 30 Kč/kg. Kdyby tam měl ,,běžnou klasiku" neměl by tam ani kus. To jde na dračku.
Příklad, mám tu použitý otočný hrot Mk6. Když ho půjdu koupit novej bude stát 8000 Kč minimálně. Když ho já dám za 1000 Kč na bazoš bude tam 2 měsíce a pak to smáznou. Nikdo ho nekoupí. Dám tam Mk 4 novej bude za 5000 Kč. Dám ho tam použitej ve stavu toho Mk6, třeba poměrově za 600 Kč a je reálné že se prodá.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Soustruhy

#11089 Nový příspěvek od oco13 »

Fizz píše: sob říj 23, 2021 5:42 pm Pěkná 50tka za pěkný prachy.

https://stroje.bazos.cz/inzerat/1433722 ... -su-50.php
Ty vole ja som svoju dával za 100ojro :pohlavek: :pohlavek: a ani pes po nej neštekol. Ešte dobre že ma to prešlo.
Niektoré mašiny ani GO nepotrebujú, lebo tak nejako klučkovali životom, že vlastne nerobili. Moja bola od novoti prerobená na jednoúčelák, po roku prevádzky ju vymenili za automat a potom trčala 15 rokov v investičnom sklade. No a u mňa robí tak pol hodinku do mesiaca. :-/ Tak akú GO :hm: čoho?
Aj vrtačka - už ju mám pekne dlho a keby neprišiel sused tak by sa nedočkala 20tej diery. :typek:

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11090 Nový příspěvek od Britt »

Oto, SU 50 má držáky o kvadátu 25x25, S28 16x16 a rozdíl v ceně je víc než dvojnásobek. Totéž platí o unvezálce a nedej bože, když chceš koupit lícní desku nebo lunetu. To mají pouze překupníci a pod 10K nejdou.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11091 Nový příspěvek od ota »

Kvadrát 25x25 používám i já. Na SU 50 bych volil 30x30 i větší. Když pominu nákup u smečky, nebo lichvářů, bude cena srovnatelná s 25x25. Nekoupil bych předraženej držák. Kupoval jsem Iscary za 600 Kč. Fungláče v krabičkách. Chce si jen počkat.
Univerzálku bych samozřejmě nekoupil v obchodě. Klasika na SU 50 je 315mm univerzálka. Vcelku i u překupníka se sežene v ceně žádaných 200mm. To je nekčastěji prodávaný rozměr spolu s 160mm.
Lícní desku jsem potkal za 2000 Kč ještě ve vazelíně. A lunety jsou kolem 3000 Kč. O jedné posuvné vím, druhou pevnou jsem prodával. Měl jsem v inzerci i mezipříruby a neprodala se ani jedna. Cena mezipříruby byla 500 Kč/kus.
Není to pravda že jsou nad 10 000 Kč. Dá se potkat luneta i za 2500 Kč. Já tu pevnou nabízel za 3000 Kč a chvíli mi tu zacláněla. Ta posuvná, nikdo ji za 2500 Kč nechtěl. Vrátil jsem ji bráchovi.
Na překupníky se stálou nabídkou nekoukám. Ale třeba Praha 5 tuším Hertl v pohodě domluva fungovala. Drobné věci po dohodě. Chtěl jsem od něj brusku na očka a cena byla 6000 Kč s almarou příslušenství.
Neboj, sleduju inzerci min 20 let. Bazoš i 15x za den. Teď ještě častěji co jsem doma. Ale když jsem v práci mám bazoš otevřenej celej den. A každou chvíli koukám. Plavou věci i za hubičku. Jen je potřeba je včas trefit. Teď naposledy jsem.kupoval nožové jednotky na VBD běžně cena 1000 Kč. Bral jsem 2 ks na destičky DNMG a 250 Kč/kus. Nevé nikdy nepoužité.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11092 Nový příspěvek od Britt »

30x30 tam nedostaneš a psal jsem ceny z doby před 20 lety, kdy jsem tu mašinu měl a sháněl jsem vybavení. Na S28 se dá sehnat prakticky cokoliv a jak sleduju ceny, tak jsou věci mnohem levnější než na SU. Ty SUčka navíc běhaly ve fabrikách na směny a jsou pořádně vylágrovaný, převodovky jim řvou jako svině a lože mají vylítaný. Díky příkonu to může málokdo doma pustit, protože mu to shodí hlavní jistič. Je to dělník, o tom žádná, ale pro garážistu je předimenzovaný.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11093 Nový příspěvek od ota »

Jardo asi Jsi měl nějakou špatnou hlavu na nože. Jinak mi to není jasné. Dělal jsem na SU 50 A, chodím když mám něco velkýho na Koreu SU 50. Mám tu na ní stranou v bedničce nože. Jsou to bacany 30x30 a davam pod ně jestě podložky na vystředění do osy. Nevýhoda te Korejky je že má v koníkovi jen Mk5.
Na druhou stranu kdyby byla ta Korea na prodej beru ji ihned. I kdybych si na ní měl půjčit. Ta je v dílně v družstvu. Ta je jak z fabryky. Nikdy nepotkala žádnou serii, ani tlustou šponu. Tyhle mašiny snesou moc. Dá se potkat i nevylágrovaná.
Jestli si vzpomenu, kouknu se v katalogu na SU 50 jaký je tam kvadrát nože. Kdyby mě syn vzal na dílnu, oměřil bych schválně šmvíru v té hlavě.

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11094 Nový příspěvek od Britt »

Nožovka byla origo a na TOSácké SU50 byl kvadrát 25x25.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Sadra17
Příspěvky: 6077
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Soustruhy

#11095 Nový příspěvek od Sadra17 »

to jsi měl nějakou specialitu, i v návodu píšou nože 32x32 8) http://stachura.cz/novy/data/soustruhTOS_SU50.pdf
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12959
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#11096 Nový příspěvek od Čárls »

Unás máme už hranatou verzi SU50 a větší nože jak 25x25 tam do středu nedostaneš vyjímka jsou nože do díry tím je myšleno plátkové aj s VBD
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

jojo7011
Příspěvky: 1065
Registrován: sob srp 19, 2017 10:36 am
Bydliště: Michalovce

Re: Soustruhy

#11097 Nový příspěvek od jojo7011 »

to ota: Tu masinu potkala este horsia vec ako je seriova vyroba. Ta potkala celednika z JZD. To je horsie ako keby po nej presiel vlak. Mam sustruh SUI 50 z JRD a horsie zniceny stroj asi na svete neexistoval ako bol moj sustruh pred tym ako som sa pustil do GO. Nebol v nom olej, tym padom nebol tlak oleja a neodbrzdilo ho. Sustruzili na zabrzdenom sustruhu. Vysledok uplne zavarena brzda ( lamely doslova privarilo nedali sa rozobrat ) zniceny kosik brzdy, spalena spojka. V lyre bola vyskladana taka divoka kombinacia ozubenych kolies, ze sa nedal narezat ziadny zavit. Ani v navode na obsluhu v tabulke nebola uvedena taka kombinacia kolies. Takze som este dokupoval kolesa aby som vyskladal kombinaciu 1:4 ( pre moje ucely najvhodnejsia ). Hlavne ze isiel strojny posuv, to im bohate stacilo. Na konci loze kladivom rovnali klince. Proste sustruh z JRD.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#11098 Nový příspěvek od ota »

Tak tady je to trochu jinak. Ta SU 50 má víceméně jednoho pána, od doby, když soustruh přišel jako funvlovka, uplně novej. Sice špony ve vaně pamatovaly nájezdy Avarů, když jsem je tenkrát kydal. Ale mazání, oleje, všechno v cajku. To si opravdu hlídá. Jinak lože se leskne jak nové. Nikde žádné vůle nic. Nastavil jsem míru a sedělo to jako prdel na hrnec. Mašina tichá oproti jinejm. Akorát by chtěla trochu poumývat a byla by jak z fabryky. Proto jsem to tu psal, kdyby se ji chtěli zbavit ihned bych měl zájem. Dělal jsem si na ní kdysi všechny věci na traktůrek, to když jsem neměl soustruh já. A občas když je něco většího jsem tam zašel. Chlápek co na tom dělá, vždycky když jsem tam byl z pozarohu někde vykouknul, abych to asi nerasoval. :D Vždycky jsem tam byl třeba o víkendu. Mašina má na rozvaděči zámeček a půjčil mi klíček. Aby na tom právě nedělal kde kdo. Prvně když jsem tam byl nenašel jsem vůbec podložky pod nože. Tak jsem v práci nastřihal krabici podložek všech možnejch tlouštěk a nechal tam potom. Aby měli. Pak už byl přístup o poznání vlažnější. Vždy si všude beru svoje věci. Promyslím co budu potřebovat a naložím si do basy a kufru a jedu. Nespoléhám že tam něco bude. Jak třeba do naší firmy, na montáž, nebo i na mašinu, radiálku, připravim si specifický vercajk pro daný stroj a jedu. Na montáže mám basu plnou běžného vercajku. V kufrech pak bateriovou vrtačku, karbika, kompletní kufr s golou a všema možnejma nástavcema. Vždycky dostanu pod stromeček něco na rozšíření možností. Beru si to sebou než bych tam pak čuměl. Teď jsem od souseda vymordoval za 150 Kč rám rudlíku, přidělal jsem k němu bantamky. A udělám si na to držáky, abych mohl naložit ty kufry, basu a to co je třeba a jet na zahradu šťourat se třeba do Hona. Abych nemusel ppřát chodit sem tam pro vercajk. Mám vercajku doma stovky kusů. Stačí jen udělat ,,výjezdní vercajk" a tradá.

Fizz
Příspěvky: 7849
Registrován: stř pro 28, 2016 10:13 pm
Bydliště: Cca Brno

Re: Soustruhy

#11099 Nový příspěvek od Fizz »

Mě bývá skoro dodávka malá.... Pár bas, parcajku na uklid, nějaký zvedani.... A seš jak kolotočáři, a nejhorší na tom je že nekam dojedeš a typická reakce: "zeptej se jary, určitě má neco na povolení/utažení/rozříznutí/nasazení/atd..." Nebo " když máš to a to nemohl bys nám toto a toto,..." Musel jsem se naučit říkat ne. Kolikrát jsem se ke svému skorem nedostal....

Už jsem byl nalomený tu oprsenou su50 poslat do huti a když jsem tuhle videl co chtějí za masinu očištěnou karbikem s ocelakem, poblitou barvou, která stravila asi pul života snad v žumpě....
Moji jsem nastetkoval olejem prostrikal maznicky, je podplachtou, jak bude moct pod střechu udělá se rozborka s verdiktem. Nicméně pidle stavu nozovky, šroubů a podobně to bude přinejmenším hodne v pohodě na díly.
"... to že máš internet neznamená, že sr@čky co máš v hlavě a považuješ je za myšlenky musíš ventilovat veřejně..."
Other-Side II. '23

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#11100 Nový příspěvek od Britt »

Páni kovohryzci, setkal jste se někdo s takovouto přírubou na soustruh? Je to na S28 nebo S32, ale netuším k čemu je dobrá.

Obrázek
Obrázek
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“