Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Pavel
Příspěvky: 8260
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Soustruhy

#10036 Nový příspěvek od Pavel »

trubky stoceny jen jedna my vyskocila ale nic se nestalo

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10037 Nový příspěvek od ota »

Čárlsi taky máš v práci SNu v dobrém stavu? Třeba takto jak je na obrázku v inzerátu? :vysmech: Že prý:,,Prodám soustruh SN 40 B funkční v dobrém stavu." Kurva nasrat do pazour, v dobrém stavu! https://stroje.bazos.cz/inzerat/126893285/soustruh.php
Obrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12962
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10038 Nový příspěvek od Čárls »

Mám sn 50C ale 5 let starou bohužel udělala při stěhování hajám Naštěstí to dobře dopadlo a funguje jak má jen pár odřenin
Já sem spokojen ale to co má me druhou sn 40 a je k ruce NC mašinám tu bych nechtěl ani zadarmo jak je vyběhaná v sáních ta už ani na generálku nejde dát
No ten odkaz co jsi dával běs za co se snaží prodat a ještě prý v dobrém stavu :vztek: Kdysi možná byla než ji dali na déšť aby sestárla :typek:
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2210
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Soustruhy

#10039 Nový příspěvek od winch »

Ono vizuálny stav je jedna vec, a stav vedení a presnosť vec druhá. Možno boli špatne uskladnené, vypadá to ako by boli zadymené od ohňa, no hrdza na nich neni. Zase naštetkovaním, ani očistením sa mechanika nezlepší, ťažko súdiť, možno sú to vraky, možno celkom slušné mašiny. No pri dnešných cenách, a dopyte, cena asi malá nebude.
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10040 Nový příspěvek od ota »

To Winch takhle vypadají mašiny, když stojí venku pod plachtou. Pár mašin jsem prošel, stále je co okukovat. Sem tam inzerát tak když to není daleko, jedu se i třeba podívat. Většinou jsou takhle když stojí třeba v přístřešku a na nich plachta. Ono když bych to chtěl dom, tak jistě tohle ne. Raději šáhnu po mašině co je na dílně a stále se na ní dělá. Když jsem uplně z náhody koupil revolver babča na něm jela nějaký čučky. Majitel že ,,Máňo jdi si dát kafe, pán se tady na to koukne"! :vysmech: Ukázal mi co a jak a plácli jsme si. No a jak jsem kdysi psal stál 8000 Kč a já chytil práci a za dva měsíce to bylo doma i s úrokama. Mašinysta jede pořát jak jsem ho postavil do dílny. Vůbec nic jsem s ním nedělal. Jen jsem tuhle vypumpoval vodu za ty roky a dal novou. Dneska na něm zrovna vrtám. Není to žádnej krasavec, ale mechanicky pohoda.
Právě tvrdím, když mašina stojí třeba roky a nedělá se na ní, je to hrozně na škodu stroje, než když jede každý den. Vím to od soustruhu a jeho měniče. Byl jsem 2 měsíce s kýlou doma a pak nechtěl makat. Předtím asi 10 roků bez zlobení jel.
Mě jen drťí, když někdo vyfoťí vrak nebo a na vodících plochách rezatej, flekatej střep a napíše tam ,,ve velmi dobrém stavu, udržovaný". Jednou jsem psal odpověď na inzerát nějaké paní. Také prodávala soustruh, v perfektním stavu, udržovaný, hlevně cena dohodou. Čekala, že ji utrhají ruce s tím. Psal jsem ji, kolik za to a že udržovaný stroj si představuju uplně jinak. Odepsala mi, že abych ji tedy poslal fotky stroje co mám doma aby porovnala co je udržované! Vyfotil a poslal jsem ji. No a ona že mám mašinu na barvě oprejskanou. A já odepsal, vážená paní barva netočí přesné míry a kuželovitosťi. To mají na svědomí uplně jiné plochy stroje, které jsou v perfektním stavu čisté a opečovávané. O tom to je.

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2210
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Soustruhy

#10041 Nový příspěvek od winch »

Tak ja mám práve opačné skúsenosti. Keď som zbáňal osemnástku, prešiel som asi tri RÁ-čka z výroby, a nejaké R-ká. Vždy som bral indigátor na 40cm tyčke, upol na sane a prešiel po ložach. Lavor býval od 15 do 20 stoviek. Potom som objavil staré hrdzavé R-ko pod plachtou za šrotovú cenu 400€ a lože v cca desatine, vreteno 7 stoviek. Nebol tam motor, tak sa nedalo ani vyskúšať, no 18-tku poznám spredu- zozadu, tak som ju vzal. Oprava chvíľu trvala, no mašina jak lusk, napr rovnobežnosť osi vretena so suportom jedna stovka na celej dĺžke, kvapka oleja z toho nekapne. Za desaťnásobok pôvodnej ceny by som ju nedal.
Obrázek Obrázek
S frézkou podobne. Kupil som FA3U z výroby, stav nič moc, no ide aj keď by sa jej už generálka pýtala. Potom som bol pozrieť- iba kôli krížovej hlave na druhú frézku- odstavenú, ošarpanú no s novou krížovou hlavou (nová hlava vtedy stála 49 tis Kč). Keď som k nej prišiel som zistil, že frézka nikdy nerobila- 55 rokov bola odstavená pri okne, našťastie v suchu, akurát slnko na ňu pražilo. Kupil som novú frézku za 800€ aj s novou krížovou hlavou- kup storočia. Dal som na ňu odmeriavanie, a je radosť na takom stroji robiť. Potom som potreboval väčšiu frézku na hrubovanie. Prešiel som nejaké FA4, no všetko vybehané hajtry. Časom som objavil na bazoši odpojenú a zapadanú prachom FV2. Doniesol som kabel, zapojil, frézka si len ševelila, možno bola rok, max dva po generálke- šup s ňou domov.
Nedávno, keď skončil s výrobou Agzat, a s majiteľom sa dobre poznám, som s ho pýtal na nejakú trojku vertikálku. Mal jednu, tak som ju kupil, no tá má dosť za sebou, ale tam bola tiež cena viac ako dobrá.
Takže foto nie je rozhodujúce, treba prísť pozrieť, kaď s tým človek robí, vie kde má ktorí stroj slabé miesta. Trochu špiny, prachu, ani liška na ovládacích kolečkách tomu nevadia. Omnoho horšie sú špatné stieratká+ šmirgel, liatina. Mám známeho čo má kovovýrobu. Začínal na klasikách, postupne kupoval CNC-čka. 4 sústruhy dal do skladu, dve 18-ky, SN-ká 40 a 50. Mašiny jak lusk, už ich tam má viac ako 10 rokov, no zatial ich nechce predať, peňazí má dosť, nezavadzajú mu. Tú SN 50 mám sľúbenú, keď ku nemu občas zájdem, vždy si ju obzriem jak je zapadaná prachom a skúšam ho zlomiť. Zatial bez úspechu :'(
Ošarpaná, no stav nového strojaObrázekObrázek
FV2 po očistení od prachu
Obrázek
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
brigadnik
Příspěvky: 1070
Registrován: stř říj 17, 2007 10:20 am
Bydliště: Žatecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#10042 Nový příspěvek od brigadnik »

Ahoj, dnes jsem na S32 měnil matici příčného posuvu, původní byla prasklá už když jsem to vloni rozebral. Objednal jsem novou v TOS Žebrák, sesadil, samotná matka chodí vcelku dobře, ale jak nasadím saně, tak to hrozně ztuhne. Sundal, nasadil a totéž. Šroub příčného posuvu je trochu prohnutej, kdysi na to asi něco spadlo, urazil se ten zadní držák a hnul se šroub. Čím to může být, popř. co můžu vyzkoušet?

děkuji

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12962
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10043 Nový příspěvek od Čárls »

Opotřebovaný šroub tohle se mění vždy oboje a matka se musí napasovat na výšku tak aby šroub po sesazení nešel těžko je to nesouosé
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
brigadnik
Příspěvky: 1070
Registrován: stř říj 17, 2007 10:20 am
Bydliště: Žatecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#10044 Nový příspěvek od brigadnik »

A safra. Je možný, že už jsem matku poškodil, přejel jsem tak desetkrát tam a zpátky?

Napasovat na výšku znamená dát podložky mezi matku a saně tak, aby při utahování se matka nepřitáhla k saním a neprohnul se šroub?

Takže sháním šroub příčného posuvu na S32 :)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10045 Nový příspěvek od ota »

Ee špatně, scháníš tedy šroub příčného posuvu s matkou. zn. nové nepoužité. Ono stačí tím šroubem projet matici párkrát a stačí to, aby ten starej šroub, zjebal novou maťici. Většinou je šroub projetej v jednom místě, kde se dělá nejvíc. Ale jakmile dáš novou matici na starej šroub a jezdíš od kraje do konce starej šroub může mít vyběhanej grot a ten tu maťici projezdí natotata. Toje jako by Jsi dal do motoru nové šály a klikovku dal co tam byla. A protočil párkrát motor a ten šel hrozně ztuha. Tak je to se šroubem. Většinou se to sesazuje matka šroub. Pamatuju se dřív dávno tomu, chodila sestava kompletu. Ke šroubu byla matice. Bylo to spasovaný k sobě. Teď je to třeba už jinak.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12962
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10046 Nový příspěvek od Čárls »

Ota říká pravdu 8) tohle se mění oboje vždy a musí se matka napasovat buď ubrat na výšce a nebo podložit většinou se ubírá maj ji z výroby vyšší
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
brigadnik
Příspěvky: 1070
Registrován: stř říj 17, 2007 10:20 am
Bydliště: Žatecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#10047 Nový příspěvek od brigadnik »

hm, tak to ste mi neudělali radost. Litr v čoudu. Mohlo mě to trknout. Jsem holt vemeno:)

Zkazit už se to asi víc nedá, můžu to takhle provozovat, než seženu novej šroub s matkou?

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#10048 Nový příspěvek od ota »

Samozřejmě že to můžeš provozovat takhle. Chtělo by to tedy zjistit tu osu. Jestli odebrat z matky nebo podložit. To udělat a vyzkoušet. No a pak na tom dělat a dělat a měřit. No a pak s tím počítat. Dělám roky na vyběhaném šroubu s matkou. Vím co to chce. Dělám na tom všechno. I na seťiny běžně. Vím co to chce a dotahuju hlavu k sobě. Musím s tím počítat. Jak zapomenu vymezit vůly, tak to podjedu. :D

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12962
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#10049 Nový příspěvek od Čárls »

Oto jsi rychlejší 8)
Podívej mrkni do matky zda není moc vydrbnutá vem šroub a přeměř průměry po celé délce měl by být h průměr pokud leze přes nejde nic jiného než opilovat
Matka musí jít pak po celém volně když pak budeš nasazovat nesmí matka narazit na suport pokud ano musí se snížit
Chápeš co ti chci takto říci pak budeš moct provozovat dál ale musíš počítat s vůlí kolik bude mít šroub . Zaroveň mezi hroty zkontroluj zda není prohnutý šroub
Tohle co popisuji se dělá jako nouzovka
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

almac
Příspěvky: 46
Registrován: čtv úno 19, 2015 9:23 pm
Bydliště: Liberec

Re: Soustruhy

#10050 Nový příspěvek od almac »

šroub změř (na drátky) na koncích a v prostředku délky, jestli je už opotřebený a podle rozdílu měření uvidíš, třeba bude dobrý. Jestli nemáš vhodné drátky, lze si pomoct malými vrtáčky, které vložíš do mezer závitu (protilehle). Vrtáčky mají mít takový průměr, aby se dotýkaly závitu na středním průměru. Vrtáčky tam v mezerách moc nedrží, lze si ale pomoct vazelínou. Jestli není šroub nějak dodraný, rezavý atd. tak po 10 projetích a malou silou Ti v matce žádnou škodu nenadělá. A.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“