Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#8731 Nový příspěvek od Janci »

Tak došla cenová ponuka na novú maticu posuvu na SU50..
Zetor 4011

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#8732 Nový příspěvek od Britt »

Nejdřív to rozeber a zjisti co je v háji.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 12958
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#8733 Nový příspěvek od Čárls »

Sundat basu a jak vypadá matka někdy se stane že se tam kousne špóna ale to by jsi poznal nešla by zamáčknou matka posuvu nadoraz a pokud by jsi ji zamačkával uprostřed šroubu šrob by se odmačkával směrem ložeti -hejbal by se
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Soustruhy

#8734 Nový příspěvek od vitex »

Kenybz teda nevyhrál,nejmenšího mám já.Zítra ještě změřím úhelník.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruhy

#8735 Nový příspěvek od stanik84 »

Ota: tak už jsi zkoušel trigoňáka? Já si taky dneska udělal radost. Kolem dvaceti plátkových vrtáků a nějaký vnitřní TK nože, něco klasika. Teď jsem dělal nějaký další redukce do těch mých držáku. Osoustružit a pak pilkou na frézce naříznout, aby to šlo stáhnout. Ty TK jsou tak na průměr od 12 mm a délky cca 150 mm. Tak je musím taky prubnout. Jsou na ty malý trojúhelníky a p.ičky. Takže na šlicht. Přemýšlím, že do nich udělám chlazení, mají vnitřní kanálek.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#8736 Nový příspěvek od kenybz »

no jestli chceš dodělávat chlazení pro nože s dírkou pro emulzi tak normální čerpadlo má moc malý tlak. to je jedna věc a druhá musí to být filtrované jinak se ti ty pididírky ucpou mikrošpónkama.
čerpadlo na cnc soustruhu dává 10 barů i víc tak abys nedělal zbytečnou práci.
U větších nožů by to snad i protlačilo a stačil by alespoň relativně hrubý filtr
https://www.kamody.cz/novaservis-filtr- ... &utm_term=
do té zátky dej malý kuláč kvůli proplachu je to dobré i na jiné konvenční mašiny dát ten filtr před uzavírací ventil.
Jak máš ventil přiškrcený tak se ti v něm hromadí drobné špóny a po čase emulze přestane téct a jak na sviňu když mašina jede a ty děláš třeba u druhého stroje...
vyzkoušej to předem zda to čerpalo co máš dokáže protlačit emulzi skrz držák
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruhy

#8737 Nový příspěvek od stanik84 »

Dík. Čerpadla tu mám čtyři. Jedno je ze soustruhu Gildemaister CTX 400. Mám k tomu i spínáni přes el. ventil a kuchnul jsem tehdy i celou hydrauliku. Byl ve srotaku. Pěkný hovádko. Mazání z toho soustruhu už maže brusku.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#8738 Nový příspěvek od kenybz »

třeba na mcfv je čerpadel několik myslím 4 a to vysokotlaké je zubové a je na něm redukčák vyzkoušej uvidíš zase to nemůžeš valit jak na cnc bo bude emulze všude
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruhy

#8739 Nový příspěvek od stanik84 »

Tady u toho bylo jedno. Redukčák tam mám taky...

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#8740 Nový příspěvek od kenybz »

jestli je to zubové čerpadlo, tak musí to sát čistou emulzi, takže kaskáda sací filtr magnety atd. a tlak si můžeš snížit kdyby to moc stříkalo
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Soustruhy

#8741 Nový příspěvek od stanik84 »

Tak jsem to zkusil u vrtáků s normálním čerpadlem a taky to funguje. Jen jsem na trubku, která jde od čerpadla dal prodloužení s dvěma kohoutama. Jeden je klasika na chlazení a na druhý kohout rychlospojka na 6 mm vzduchovou hadičku. Pak jsem vzal frézovací trn MK4 (mám a nepoužívám je) a udělal redukci na 26ku chlazený vrták. V redukci jsou dva zapichy na o-krouzky. Dovnitř je udělaná redukce jako na kohoutu na 3/8 závit. Funguje to úplně normálně... Ve vrtáků jsou cca dvě milimetrový díry na emulzi. Ale chci tam dát alespoň nějaký filtr. Ve vaně je pár přepážek origo.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#8742 Nový příspěvek od kenybz »

tak dobrý..u cnc to má samozřejmě další význam ten vysoký tlak jak jsem psal ono totiž vyhazuje špóny myšleno u vrtáků s chlazením u nožů to má taky celkem vliv ale u konvenční nezakrytované mašiny by to bylo na obtíž a stačí když to teče čůrkem
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#8743 Nový příspěvek od ota »

Kenybz že Ty máš ,,vakace" či co? Není tu nějak moc vidět. Koukám, koukám a málo, málo příspěvků. Si říkám, estli nemáš doma pani a jestli tedy nepižláte dřevo či co. Nebo s motykou po plantáži neběháš. :vysmech:
Zakoupil jsem destičky na kalené věci. Trefil jsem prodejce a on měl v nabídce tak jsem vzal po krabce od C piček a W trigonů. Cena byla 50 Kč/ plátek. Jsou to Mitsubishi UC 5115. Ty mám doma odzkoušený a jdou parádnicky i do 60 Hrc. Ještě tam nějaké tyhle má a jinak má stovky krabiček jiných destiček. Od všech možnejch výrobců a rozměrů.
S tím tlakovím vyplachováním jsem si taky říkal, u revolveru, že bych si napojil to jedno vedení a valil vodu vnitřkem. Zatím jsem se k tomu nedostal to vykutit. Jinak pamatuju se, na Masturnu jednou nevsadil do vřetena silonovej špunt a vrtal vrtákem díry. Masturn valil pěkně atmosfer vodu. A vrtá a nejednou kurva to byla sprcha za soustruhem. Stál jsem u nůžek a jen taktak jsem utekl. Jinak bych byl zlitej jako cip. Ono se to nezdá, ale těma dírkama u plátkovího vrtáku proteče kurva vody. A jak to provrtal tak to vyjelo a sprcha byla slušná!

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Soustruhy

#8744 Nový příspěvek od Britt »

Chtěl jsem něco napsat, ale Kenybz byl rychlejší. Viděl jsem zkoušet vrták a nůž s vnitřním chlazením na konvenčním soustruhu a měl jsem kliku, že jsem stál dost daleko. Z hlediska délky životnosti a výkonu nástroje to má určitě velký vliv, ale jak řekl sám prodejce, za ten bordel po dílně to nestojí.
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20651
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#8745 Nový příspěvek od ota »

Viděl jsem i plátkový vrták kterým šel tlakový vzduch. Samo že z klasického 6 Atm rozvodu. Bylo to tak před 30 lety, dorazil do fabryky Němec Sandvik diler a předváděl vrtání objímek na spojovačku přední nápravy Avia. Tam to vyvrtalo a naspátek udělalo díru v nějakým slušným Háčku. Ale když to nabastlili na SU 50 a podle tabulek Němec nechal nastavit řezné podmínky, ani obsluha tam nechtěl být při spuštění soustruhu. Lámanou Němčinou mu starej dědula co zažil nucené práce v Rajchu vysvětlil, že to tahle mašina asi nedá. Po pár pokusech, seřizování, trefování středu u držaku v nožové hlavě to Němec nakonec mastil podle jeho tabulky. Ten vzduch byl jen kvůli šponám, aby vylítly ven. No a to by bylo podobné jak s tou kapalinou. Kam se podíváš špony. Asi tak, jako to mám teď já tady. Všude špony kolem soustruhu. Nějakej blbej matroš, tuším že to mám 15 xxx a to jsou šponoví housenky všude.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“