Soustruhy

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Zbýňa
Příspěvky: 53
Registrován: úte srp 31, 2010 9:55 pm

Re: Soustruhy

#7021 Nový příspěvek od Zbýňa »

Potřeba to pořád přenastavovat a korigovat je právě největší problém těhle přípravků. Tenhle na N1 je ještě docela dobře vymyšlenej, protože upněš jakejkoli průměr v daným rozsahu a pak neotáčíš na druhej břit vrtákem, ale celým vřetýnkem. Stejně to má i novější přípravek na BNku ,ale tam je upnutí do kleštin, který je sice tužší a přesnější, ale originální kleštiny nemaj moc velkej rozsah a je potřeba vymezovat průměry vrtáku třeba duralovou planžetou. Nebo vyrobit nový vřetýnko na jinej druh kleštin. Starší forichtung do BNky je sice plnorozsahovej, ale zase se tam otáčí samotným vrtákem. Upínání za fazetu ať už do čelistí nebo kleštin je nutnost.A taky opření konce vrtáku.
Ty BNkový maj hlavní problém, že jsou navržený na broušení bokem kotouče což nese problémy s vyhřejváním, častým orovnáváním atd. Nevim jestli to někdo v originálním sestavení používá, ale podle mejch zkušeností je BNkovej přípravek v originální konfiguraci od výrobce a bez chlazení prakticky nepoužitelnej. Ještě tak si vyzkoušet jeden vrták, ale né jich dělat krabici. Já jsem ten forichtung docela předělal, takže funguje dobře, ale stejně vzhledem k rychlosti broušení, pohodlnosti práce a i přesnosti vrtáku používám broušení v děličce na rovný břity. Ale opět je zcela zásadní upnutí do kleštin a opření zadního konce vrtáku. Na to mám udělalnej přípravek na použití kleštin z SV18.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#7022 Nový příspěvek od kenybz »

ještě k těm soustruhom 95% součástí dělám na R5-ce on je to sice revolver ale dělá sa na něm uplně stejně jak na jiném soustruhu a hlavně to pohodlí revolverová hlava je furt osazená až na jednu pozici aby bylo víc místa mezi vřetenem a revolverovou hlavou je to cvrkot na 18-ce než odtlačím kůň navergluju tam kvalt tak tu mám kus hotový ještě se mě nestalo že bych zlomil navrtávák a přitom se ta mašina zdá taková humpolácká to suiko 50-ka to je bacan kůň a tahat to žádná sláva vrtání otrava kličkou točit ale jasné je že na univerzálním soustruhu uděláš všechno takže občas utřu prach na 18-ce musím dělat na ní ...třeba posledně v lunetě...
Obrázek Obrázek
Obrázek
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#7023 Nový příspěvek od kenybz »

to bych spíš upravil kleštinový držák na ER kleštiny nebo si prostě koupit šestičelisťovku ona ta 18-ková kleština je vylehčená a upiná jen za malou část její délky
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Čárls
Příspěvky: 13123
Registrován: sob kvě 28, 2016 1:22 pm
Bydliště: Dvůr Králové n/L

Re: Soustruhy

#7024 Nový příspěvek od Čárls »

Záleží na práci jakou děláš a na to je i soustruh Univerzal je 18 Pokud budeš točit mraky koleček osadíš si vrták a navrtávák nůž do díry do nožovky a si na svých kobyla na vystružení zadní nožový držák čelo povrch fixou označíš co a jak na noniusu hrany pokud umíš sdruženým posuvem a jedeš jak dráha i 100 ks serie :)
Kdo nic nedělá nic nezkazí pokusy sou cesta k úspěchu
Sem chodím rád a často http://prehrada-les-kralovstvi.cz/

Zbýňa
Příspěvky: 53
Registrován: úte srp 31, 2010 9:55 pm

Re: Soustruhy

#7025 Nový příspěvek od Zbýňa »

To klidně můžeš. Já to mám takhle a nabrousil jsem s tim vrtáků mraky. Upínací plocha ERkový kleštiny neni o nic delší než v tý osmnáctkový. Navíc při opření konce vrtáku, který jsem psal že je nutný, je ta upínací dýlka v kleštině docela bezpředmětná. Koukni se jaká je u těch čelistí k přípravku N1.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#7026 Nový příspěvek od kenybz »

u ER kleštin záleží jaký průměr některé jsou po celé delce a u menších průměrů je to vylehčené to vím
jak to podepíráš ten konec? máš tam nějaký stavitelný doraz s vnitřním kuželem aby to bylo na víc průměrů?
čárls jasně že to jde takto osadit a ještě nadělat válečky na podélný doraz...všechno jde
já série nedělám ani nechcu bo mě to nebaví jako nastavit odladit to jo ale stát u toho a valit kusy to by mě jeblo..stroje mám jen na opravy a údržbu takže málo kdy dělám víc jak 2ks a vždycky je to něco jiného a musím si poradit
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Zbýňa
Příspěvky: 53
Registrován: úte srp 31, 2010 9:55 pm

Re: Soustruhy

#7027 Nový příspěvek od Zbýňa »

Přesně tak, posuvný doraz s vnitřním kuželem. U některých "haluzovějších) vrtáků je potřeba na soustruhu opravit sražení hrany na konci vrtáku, protože to mají třeba ručně na brusce atp.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#7028 Nový příspěvek od kenybz »

no vida tak jsem měl dobrou myšlenku :)
když spomínáš ty haluzovité vrtáky..teď jsme byly na burze bal tam aj qwerr aj tumlík no a jak už jsem to měl obejíté několikrát tak v takové boční uličce mě zaujala krabice s nápisem kadmiové vrtáky...říkám pánovy to nejsou kadmiové ale cobaltové a on neni to jedno? no není vzal jsem jeden vrták do ruky a říkám tady je označení hss co ..ještě se udává číslo, které určuje kolik % kobaltu v onom nástroji je ...no pán poděkoval za upřesnění a já šel pryč..a proč to celé píšu nevzal jsem si ani jeden a ty vrtáčky byly kvalitní a za 3kč kus :-/ ...zato jsem si koupil dvě sady po 12 kusech rádlovacích koleček a miro říká a nejsou všechny levý? kurva no jsou no nekupto když je to tak levný :vztek: :D
jo ještě k těm vrtákům byly použité a průměry od cca 2mm do 10-ky krásné vybrušované fazetky neodrbané a většinou ostré ..zlomené nebo vyštíplé tam nebyly.
myslím že by se dal ukecat za 5-tikilo celou krabici no co už
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20835
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#7029 Nový příspěvek od ota »

To Kenybz já měl na ty rádlovací kolečka kliku. Jednou mi soused volá že někde rabuje a je tam takovejj herberk co mám podobnej doma a k němu takoví ty zoubkatý kolečka. Vše noví nepoužitý, v krabičkách. Hned můj dotaz: cena? Chvilku mordoval prodejce a výsledek: držák komplet osazenej 150 Kč a náhradní kolečka 5 Kč/ kus. Moje odpověď: zbal tam co má! Ale nechal mi jeden držák, prej mi do smrti stačí a asi 12 sad koleček. Prej že 120 Kč za ně budu kvičet!
Ty vrtáčky cobaltoví otupený se objevují na bazoši. Ono když má ždroj a otupí ho, nemá cenu ho dávat ostřit. Brusič řekne jak mě: mladej beru 1000 Kč na hodinu. Když budu brousit 150 vrtáčků stejného průměru, tak to půjde. Ale jestli máš od každýho jeden, dva tak jich za hodinu udělám pár, kup si novej jestli chceš ušetřit. Jak s těma frézama hned už se sychroval, to víš co za hodinu naostříš když je každá jiná. Zahoď je a kup si noví. Byly tam rok a ani na ně nešáhnul, i když jsem s cenou 100 Kč za kus souhlasil.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruhy

#7030 Nový příspěvek od kenybz »

když nastavím brusku což u té OSK36 trvá tak deset minut max tak se dá za hoďku nabrousit 40 vrtáků no
dělat to na kšeft to by nebylo nic moc to se ví, ale pro sebe kdž běží jiná mašina v automatu tak než hongat nohama tak můžu brousit...stejně uvyžuju nad úpravou té měrky ono to trvá asi nejdýl z celého broušení...to usazení vrtáku na měrku...udělat nějaku otočnou sklopnou s čelním dorazem a bočním na fazetku to by pak byl cvrkot
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

titel
Příspěvky: 39
Registrován: úte lis 04, 2014 9:25 am
Bydliště: Žilina

Re: Soustruhy

#7031 Nový příspěvek od titel »

Oto, mohol by si prosím ťa popísať nastavenie na tom prípravku? Tiež som s ním laboroval a ako tak som dokázal ten vrták nabrúsiť. Iba ale pokus-omyl. Ide mi o to, že ja napríklad vôbec neviem nastaviť podbrus povedzme 7st. Lepšie povedané neviem čo znamenajú tie dve stupnice na hlave prípravku, no stupne podbrusu to asi nie sú. Rovnako neviem ako nastaviť základnú polohu špirály vrtáku voči brúsnemu kotúču. Na niektorých pripravkoch som videl pomocné ramienko na priloženie britu. Tu sa asi počíta s tým že obsluha vie ako na to. Ako som už písal skôr na tomro fóre a dotazoval či nemá niekto vynechané strany k tomuto prípravku z dokumentácie od tumlika k N1, ale nikto sa neozval. Ak by si si našiel čas, mohol by si nafotiť a popísať ako nastavuješ všetky časti toho prípravku? Určite ti bude veľa ľudí vďačných. Ja za seba ti donesiem za to na nejaku burzu flasku domacej :-)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20835
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#7032 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, tak to je u mě taky problém. Nemám taky ten manuál. Vzal jsem co tu mám ještě nebroušenej vrták ale měl trochu už otupený kraje. A podle něj jsem to nastavil, od oka. Párkrát vyzkoušel a pak brousil. Ono s menším průměrem se to musí upravovat. Pootáčet tím vrchnějším kroužkem. Co dává vrták víc do podbrusu. V neděli jsem si brousil navrtáváčky. Mám jich tu asi 20 různě tupejch i ulomenejch. Naostřil jsem i ty ulámaný. Zrovna dneska jsem s jedním dělal. Je to jako navrtávák pro CNC teď. Ale jde to dobře.
Musím se po něčem podívat po netu. Ale už jsem kdysi hledal a nic. Byla by to náhoda.
Tu spirálu vráku jsem nastavil od oka do roviny. On ten přípravek to tak nějak má. Vložíš vrták a tu spodní stupnici jsem natočil aby byl vrták vodorovně. Musel bych kouknout co je za číslo na té stupnici. Na té druhé jak je stupnice, taky nevím co to znamená.
Takže jsem to dělal taky od oka vyzkoušením. Nejhorší je, vyndavat vrtáky ven a nasazovat. Pokaždé vypnout vřeteno a manipulovat. To kvůli rukám, aby je kotouč nekousnul. Mám zaaretovanej pojezd stolku aby mi vrták náhodou nepojížděl s přípravkem sám. Pojíždím jen tí pojezdem na přípravku co je.

titel
Příspěvky: 39
Registrován: úte lis 04, 2014 9:25 am
Bydliště: Žilina

Re: Soustruhy

#7033 Nový příspěvek od titel »

Tak do takejto fázy som sa dostal aj ja. Ja ten manuál hľadám pravidelne po všeliakých francúzskych, ruských fórach. Zatiaľ bez úspechu. Teda myslim manuál čo ten prípravok má popísaný. Ten od tumlíka mám. Na to, aby som vytvoril podbrus, musím tu spodnú stupnicu na hlave pootočiť až ku kraju aby som okom rozoznal že ten podbrus tam je.
Oto, ešte niečo nám uniká. Musí to ísť nastaviť ešte lepšie.
Ako tak sú popísané postupy brúsenia na N1 v knihe" Chýle-Ostření řezných nástrojů 2 vydání. Myslím že som sa k nej dostal tu na fóre. Je tam aj spomenuté (k brúseniu fréz) toto:
Podrobnější popis zpusobu seřízení a ostření na stroji N1 je v technických zprávách VN101 a VN118 (ZJŠ-Brno).

Keď budem mať cestu do Brna, tak chcem vybehnúť do technickej knižnice a skúsim sa spýtať či také niečo majú. To je asi posledné čo pre to spravím. Potom už len čakať či sa tu niekto neobjaví či už s návodom alebo so skúsenosťami.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20835
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Soustruhy

#7034 Nový příspěvek od ota »

Já jsem koukal na tu první stupnici ( ta co je první od vrtáku ) na ostření navrtáváčku to mám teď nastevený. Ono je to podobný. Tak tam jsem na středu na ,,0" a na té druhé stupnici na té menší mám otočeno až za stupnicí. Je tam tuším 20 a já jsem tak na 28. To už tam není. Ale mám otočeno doleva. Na těch jakože 28. Ještě tam vrazím nějakej vrták a pak to popíšu přesněji. Naposledy jsem dělal ty navrtáváčky. Dneska jsem tam mordoval 13 vrták. Protože s ním vrtám takové díry 85 mm hluboký. A docela potřebuju, aby to pěkně vrtalo. nedostal jsem ho tam. Pak jsem našel ty druhý co tam ještě mám. A tam parádně napsaný: L 2-12, koukám na ty v mašině a tam: P 2-12. No tak je to jasnačka už. :vysmech: Objevil jsem konečně rozměr a že jsou ty druhý na leví vrtáky. Nikdy jsem na to nekoukal. No tu 13 jsem musel našmatlat v ruce nevlezla tam. :vztek:
Určitě bude v tom ostření nějakej system a ty stupnice jsou tam k něčemu. No ale jak a co s tím? Laboroval jsem už jen s tím, jak tam ten přípravek vlastně nastavit ke kotouči. No snad takhle. Ten uhel co jsem natočil na základně ten sedí. Mám tam 118° a když jsem tam dal ten kloudnej vrták bylom to ono. Kotouč lízal pěkně rovnoměrně. Když točím tím druhým kolečkem nabíhá, nebo odchází podbrus čela. To jsem už zjistil. Ale pořát to musím mít víc než je na té stupnici. Prostě mimo čísla. Aby to bylo podbroušené. Jinak je to málo, když je to v rozsahu stupnice a dře to, je to vejš než břit, kterej by měl brát.

titel
Příspěvky: 39
Registrován: úte lis 04, 2014 9:25 am
Bydliště: Žilina

Re: Soustruhy

#7035 Nový příspěvek od titel »

No presne. Som na tom rovnako. Všetko čo popisuješ všetkým som si prešiel rovnako. Tiež mám tie čeluste pravé a ľavé.

Ja som ešte laboroval s tým, že ak pootočíš vrták tak, že brit nebrúsiš vodorovne ale napr. pootočený o cca 30 alebo 45st, tak ako keby ten podbrus bol vačší a tá stupnica sa dostáva do lepších čísel, nie až za. To už boli ale také pokusy zúfalstva. Nejde mi do hlavy, že by soudruzi udelali někde chybu. Pritom by stačilo možno 10 riadkov z dokumentácie.
Mám aj prípravky k BNke, ale tento k N1 mám a chcem ho sprevádzkovať. Dúfam že na to prídem.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“