Frezka TOS FA3U

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1883
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#4426 Nový příspěvek od stanik84 »

Co jsi s ní všechno dělal?

Teď průběžně ladím brusku na kulato (dnešek teda ne), teď už spíš kituju a brousím. Zaškrabaná už je - kdyby někdo třeba věděl o metrovým tušírovacím pravítku, tak bych měl zájem. 500 mm je krátký. 1500 a 2000 zase dlouhý (kravský na tak malou mašinku) :-)
Všechno rozhozený, motor jeden vyměněný - byl tam ještě origo Škoda. Je trochu KO. Není uzavřenej - nasálo to prach = shořel :vysmech: . Všechny ložiska atd.

Chci to na čudlíky a spíš pro radost :-) . Vyrobeno 15.3.1940, dědové byli machři. Suport na kalených lištách a na koso válečky, mosazný klece. Fakt smekám před jejich umem.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4427 Nový příspěvek od ota »

Staníku84 ono třeba u těch starejch mašin mě udivuje třeba přesnost a provedení odlitku liťiny! Jak to tenkrát dělali! Však měli jen hromadu písku, model, pěchovačku a taveninu. A třeba u toho mého revolverového soustruhu vždycky když na něm dělám, říkám si, jak to takhle dokázali ti formovači a slévači odlít!
No a potom ty detaily. Vše funguje v pohodě i po sto letech normálně.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Frezka TOS FA3U

#4428 Nový příspěvek od vitex »

Jen jsem přereguloval průměry hřídelů,vydrátkoval kola,vypláchl v Agelonu a vyměnil ložiska.Za celou dobu provozu nikdo nezkontroloval hladinu oleje.Von tam taky žádný nebyl-alespoň jsem nemusel vypouštět.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“