Frezka TOS FA3U

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20340
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Frezka TOS FA3U

#3676 Nový příspěvek od vitex »

Neboj,nástroje seženeš na nějaké burze,popřípadě na Bazoši jak jsem je sehnal já a za pakatel.Spíš mě štve ta Tvoje plánovaná bruska.Tu jsem vždycky chtěl a dopředu jsem na ni zakoupil nové vřeteno za drahý prachy(v žádném případě je nenabízím,protože by bylo dražší jak mašina).Mezi tím jsem pořídil něco jiného. :'(

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1881
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#3677 Nový příspěvek od stanik84 »

Co jsi pořídil? Ještě to není tutovka. Odprodávají jí u kamaráda v práci (toho brusiče), jenže on to nemá kam dát. Tak se mě ptal, jestli jí nechci... Pak budu muset vyseknout cihlu a zazdít ventilek :-)

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20340
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Frezka TOS FA3U

#3678 Nový příspěvek od vitex »

Ježišmarja vezmi ji i kdyby měla být chvíli venku(přijedu s kompresorem) :smich: .Já pořídil malého Kameníčka s lehce švihlým vřetenem ale zase za ty prachy?Byl zdarma za protislužbu.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20854
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#3679 Nový příspěvek od ota »

K té frézce to už jsme tady probrali několikrát.
Nástroje:
Základ bych viděl frézovací hlavy. Od Narex třebas průměru 52 mm, 80 mm, 125 mm a u Tebe v klídku 200 mm na trnu to se ví. Ty menší průměry jsou dobré i od Iscar, Garant. Ale to je jiná cenová liga za destičky. Comet měl nedávno akci frézovací hlava za 1 Kč a k ní dokupuješ destičky. Ale bacha ve firmě vzali asi 3 velikosti a jedou na mašině na běžné věci a mají stále ty první destičky!
Pak je to stopkové frézy. Klasika HSS od malích průměrů u toho Kugira bych šel tak od 6 mm nahoru. Vícebřité, dvoubřité. Čím víc tím líp. :vysmech:
Stopkové frézy s morse upínáním HSS od 20 mm vejš. U Tebe když seženeš redukci až Mk 5. Tedy už pořádnej cvalík fréza Různé průměry, různé délky ostří. Naposledy co jsem byl na burze v Chtusicích tak měl ten chlapík z Děčína tyhle velký MK 5 stopkovky za 45 Kč/kus naostřený použitý. Ale pěkně naostřený, žádná rychlokvaška.
No a pak už nějaká nástrčná čelní válcová fréza. To když jen větší plocha nebo úběr. Sem tam nějaká kotoučová fréza. To vyleze podle potřeby.
Zatím vynechávám TK frézy. Na ty bude prozatím čas. To až se trochu ,,omáčkneš na ovládacích kolečkách" 8)
Sleduji deně bazoš, sbazar aukro. Když je dobrá koupě a telefon, ihned volám. Když je to vlažnější, píšu na odpovědní formulář. Dají se tam sehnat opravdu pěkné nové věci za pakatel. Ale musí to všechno klapnout! Nedávno jsem nakoupil nové plátky za 5 Kč/kus. Pěkné! Prodejce psal: O kolik kusů máte zájem? Odpověděl jsem: Kolik kusů máte k dispozici? Prodejce: zatím 100 ks. Já : beru vše! Prodejce: Pro jsitotu se ještě znovu ptám, berete všch 100 ks? Ano pošlete je směrem ke mě všch 100 ks! 8)
Víťo ale že je z toho Kameníčka pěknej odkládací stolek již páru roků, no ne? :vysmech:

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#3680 Nový příspěvek od kenybz »

oto v kovosteelu ve starém městě mely pěkné fnglovky nožovky i s plátkama akorát takové přerostlé průměr 400 :shock: bylo to za pár korun no říkal jsem si z toho obrat aspoň plátky byly tam ty staré nepovlakované ale nepoužité ještě od konzervantu
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20340
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Frezka TOS FA3U

#3681 Nový příspěvek od vitex »

Jj,je to nádhernej odkládací stolek ale dočkej času,jak husokačena klasu. :smich:

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15216
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#3682 Nový příspěvek od kenybz »

bépéháčko jedině nástrojářské to je uplně o něčem jiném než obyčejné s tím hrubým ovládáním hydrauliky to je jen na plochy né že by nešlo s tím brousit třeba v hraně ale ta hydraulika je nevyzpytatelná a kdyby to jen kousek příčně cuklo brrr...
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20854
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#3683 Nový příspěvek od ota »

No já koupil 200 mm Narexku za 300 Kč komplet nejetou i s plátkama a zatím jsem si nezafrézoval. Je tam 60 mm středová díra a nemám na ní trn. Mám tu připrevenej na upravení jeden. Ale není na to čas. Myslím, že ani na strmák 40 nebyl na tenhle rozměr klasickej normovanej trn. Tedy neměl jsem potřebu po něm někdy koukat. Vzal jsem tu věc a udělal ji vedle na FA 4U. Tam byl 50 strmák a hlavy na to.
Víťo ale to aby Jsi v tom důchodu vstával jak teď ve 4 ráno, aby Jsi to všechno stihnul co plánuješ! :) No a husokachnu jsem už dávno sežral! Ta už klasu nedočká!

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20340
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Frezka TOS FA3U

#3684 Nový příspěvek od vitex »

Tak ji nech staníkovi84,nebo Tě o ni 3.3.připravím.50ku trn se 60tkou čepem mám a ne jeden.Stejně Ti to mašina neutáhne.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20854
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#3685 Nový příspěvek od ota »

Ale ta hlava není u mě na hrubování. To je počítaný na rovnání. Třeba hlavy motorů, nebo plochy. Stejně nejedu plátkovkou hrubovačku klasickou. Dneska jsem zrovna jel 80 mm plátkovkou Narex negativní. Jedu 30 mm širokej plocháč odebírám z něj 50 mm. Jedu to po 1,5 mm ( jedna otočka kličkou ) a 160 mm/min posuv 500 ot/min. Ručička na ampermetru se ani nehne když zaberu do matroše. Nehrkám to po silnejch vrtstvách. Ono to takhle jde rychlejc. Mám koncák po těch 400 mm plochy a trošku si dělám věci ještě kolm u toho. :red:
Na burze je tenkrát taky měl a za 90 Kč/kus. Nechtělo se mu je nakládat znova do auta! Ale já už doma měl. On je na burze měl taky funglovky.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1881
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#3686 Nový příspěvek od stanik84 »

vitex: sice to má 1600 kg, ale venku bych to určitě stát nenechal. Kdyžtak u našich, ty mají podsklepený barák a nějak bych to tam dostrkal. Na jaře mě čeká v dílně ještě nějaká zedničina. Tak bych to tam pak nastěhoval.

ota: díky moc za rady, začnu trochu shánět. Hlavy má frézka všechny tři - klasiku, s výsuvnou pinolou a obrážecí. Frézovací hlavy snad nějaký seženu.

Sháněl jsem ještě nějaký jemný závitníky a pán z bazoše mi psal, že má doma vrtáky a nabízel mi i frézy. Měl dobrý ceny, o víkendu mi sepíše, co má.

K frézce je bedna trnů. Svěrák zatím bude ten otočně sklopnej. Do budoucna bych chtěl sehnat dva stejný. Má to 1500 mm stůl a 1100 posuv. Takže by tam na něm mohlo být něco nastálo. Třeba otočný stůl. Upínky budou asi první, co si vyfrézuju. Prizma kostky mi kamarád řízne v práci na drátu.

S Kenym jsem se o tom bavil po sz. Sice jsou tam ty elmag. spojky, ale elektro mě víceméně živí, tak kdyby byl nějaký problém, tak to nějak dohromady dám. Dopravu a kamaráda s Destou mám domluvený. Je to trochu drobek - 3400 kg. Prý to zvedne s přídavným závažím dvou chlapů vzadu na závaží :smich:

Je dobře, že jsou tady takový chlapi, jako Vy, co poradí. Děkuju.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20340
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Frezka TOS FA3U

#3687 Nový příspěvek od vitex »

Ať Ti to vyjde,držím palce.Akorát ty dva stejný svěráky bude trošku problém.Já už jich mám hromadu všech velikostí ale stejný nemám žádný.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20854
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#3688 Nový příspěvek od ota »

Ahoj, hlavně bacha na tu ještěrku. Cosi jsem se najezdil s ještěrkama na hranici převážení. Pak už jsem to měl v ruce a věděl že když by na kraj břemena sedl holub převážil by mě! :vysmech: A u stroje je to pak průšvih, většinou se cosi poláme a blbě se to schání. Proto je lepší mít ještěrku předimenzovanou. Tam pak stčí najet na hrbolek a už to letí. No já když byl pro frézku nakládal jsem 1950 kg frézku ještěrkou s mosností 1500 kg. Frézka byla na vidlích přizvednutý asi 2 cm nad zemí a vzadu taky lidský závaží. Zajeli jsme pod kopeček a hurá zvedat na vlečík. A ještěrka řekla, že zvedat nebude. A majitelka, musíte jí pořádně nadráždit a pak vzít za páku a neubírat ani píď. Vyzvednul jsem mašinu do luftu, prodávacící s překupníkem zacouvali vlečík pod mašinu ručně bo nešlo ani fousek popojet z důvodu převrácení a já to položil na špalky na vlek a myslím, že jsem tam za tu chvíli zstárnul o 3 roky! :vysmech:
Ty stejné svěráky se skoro neseženou plonkově. Musel by Jsi trefit někoho, kdo je má spárovaný a prodával by je. I když si seženeš tvarově, výrobcem stejný, nikdy k sobě napasují přesně. Kdysi jsem na fabryce měl spárovaný svěráky a to mi je na brusce sbrousil k sobě. Jak na výšku, tak sedla pro čelisti a pak i čelisti. A měl je založený za tu drážku pro kameny na lajsně aby to sedělo. Pak jsem je posadil na mašinu na kameny a byly stejný. Ale jinak hned bez spárování ani ťuk. Mám tu tři stejný svěráky a je tam i 1,5 mm rozdíl. Ale dělám to tak ( zrovna minulá týden jsem měl dva na stole že první mám na kameny, a druhý k němu dorovnám na hodinky. Podkládám to rovnou na stůl na kostky. To až budeš mít brusku, nabrousíš si pár stejných kostek a můžeš podkládat taky mimo svěrák od stolu. Na obrázku je to vidět kostky bokem svěráku.
Běžně na Kugiru byla dělička na kraji, v prostřed klasickej rovnej svěrák a na druhé straně stolu sklopně otočnej svěrák. To bývalo tak nějak na stálo. Když bylo třeba cosi se sundalo a pak zase nahodilo. Vše na kameny aby se to dlouze nemusel přerovnávat hodinkama.
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1881
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#3689 Nový příspěvek od stanik84 »

ota: tou ještěrkou to potřebuju jen nadzvednout. Pak odjedu s valníkem. Kdyz sundám ty hlavy, který jsou tam na boku frézky namontovaný, tak je 300 kilo dole. Složíme to u vjezdu do dílny. Mám tu nějaký silný plechy a z nich udělám pod válečky pevnou plochu a zašoupu jí po nich dovnitř. Když by to náhodou nešlo, tak do toho jemně strčím přes nějaký dřevěný hranol Zetorem nebo radlicí LKT. Ale páka zdolá všechno, myslím, že to nebude potřeba.

Nejlíp se stěhuje hopsalka. Tu když jsem zapnul na válečkách, tak po nich jezdila sama :-D

S těma svěrákama jsem tohle nevěděl.

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Frezka TOS FA3U

#3690 Nový příspěvek od mufik »

S úspěchem používám už několik let tyto svěráky http://www.machinetech.cz/sveraky/presn ... 160mm.html Samozřejmostí je ale po koupi kompletní rozborka, přebroušení a vyúhlování a spárování.Jinak jsou ale docela dobré za ty peníze /v podstatě cena litiny/, drží jak blázen a nezvedají.Používám i hydraulické z Vabexu, když přišly tak jsem je chtěl párovat a byly v 0,01mm stejné.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“