Frezka TOS FA3U

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4291 Nový příspěvek od Ondras83 »

Ondras83 píše:chlapi, pujde nejak v domacich podminkach upnout treba na 30° 800mm plochac, bude to brit na svahovku a mam FA3V.

rad bych ten ukos ofrezoval, bruskou to bude na te delce videt, jak je to krivy, ael nenapada me, jak to chytit...

navic veme tech 80cm ta frezka najednou?
Děda vytvořil takovej pochystator
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4292 Nový příspěvek od ota »

Ondro, už Jsi to frézoval? Jel Jsi to ,,proti srsťi"? Nebo po srsťi? Takhle z fotky mi to přijde, že proťi srsťi. To bývá pro mašinu horší varianta. Hodně to pak drnčí. Já se snažím jet po srsťi. To kvůli mašině a kvůli nástrojům a rámusu.
Jinak to vymyslel pěkně! 8)

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4293 Nový příspěvek od Ondras83 »

Včera kousek, asi 400mm, musí se to vzít na dvakrát. Jeli jsme "proti srsti", trošku to na koncích drncelo. Dneska tam pojedu, tak uvidíme. Bere nám jedna strana frézy víc cca o 2 desítky a přitom je hlava podle rysky přesně na 0

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4294 Nový příspěvek od ota »

Na rovinné plochy mám hlavu trošku nakloněnou. Povolím šrouby a třeba jen o půl rysky vykloním. Aby mi ta prdel nesmetala plochu. Ale chce to hlídat, pak když děláš stopkovou frézou z boku, tak to dělá z vinglu. Ale na plátkovku to vždy naklápím. Nesmíš zase moc, pak by to dělalo radius. Což u toho ce děláš je fuk. Ale když budeš dělat na stovky rovinu, to by Ti udělalo i dvě destiny lavor, záleží na průměru a vyklonění.
Já právě jedu raději po srsťi. Ono to jakože netluče do těch plátků tak. Ideál by bylo TK stopkovkou po srsťi pod vodou. Ale ta plátkovka vydrží taky. Je lepší co nejvíc břitů. Aby braly třeba maximálně množství břitů. Pak je to lepší, méně to chvěje. Takhle bere jen jeden břit a proto to drnčí a hlavně to drnčí do převodů a soukolí. Což není dobré.

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4295 Nový příspěvek od Ondras83 »

Dodělal jsem to. Vylepšili jsme upnutí a nedrncelo to.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#4296 Nový příspěvek od stanik84 »

Dneska tu hlavu večer vyzkouším. Našel jsem i VBD :-) : https://stanik84.rajce.idnes.cz/Nastenk ... 003648.jpg

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#4297 Nový příspěvek od stanik84 »

Tak jsem dneska vyzkoušel tu novou frézovací hlavu Walter. Úplně jiná liga. Hladký jako sklo. Oproti těm Narex hlavám vůbec nejsou slyšet převody - myslím 160mm. Jen si to šustí. Začal jsem stavět takovej krám do dílny.

https://stanik84.rajce.idnes.cz/Nastenka/1435825964

olouš
Příspěvky: 158
Registrován: pon zář 05, 2011 5:38 pm
Bydliště: Benešov

Re: Frezka TOS FA3U

#4298 Nový příspěvek od olouš »

nevíte někdo jak správně nastavit vertikální hlavu na fa3u aby bila v rovině?

Zbýňa
Příspěvky: 53
Registrován: úte srp 31, 2010 9:55 pm

Re: Frezka TOS FA3U

#4299 Nový příspěvek od Zbýňa »

Na čelo vřetene si lípneš magnetickej stojánek s hodinkama, hodinky opřeš o stůl na nějakým rozumným poloměru a vynuluješ je pak je otáčíš vždy o 180° a doklepáváš hlavu. Jsou i další metody s měřícím trnem do vřetene, s téčkovým kolmostním trnem do vřetene a tak, ale ta první metoda je rychlá a stojánek s hodinkama má při ruce každej frézař.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4300 Nový příspěvek od ota »

Dělám to tak, že si vezmu do vřetena trn. Ten trn mám třeba s dlouhým průměrem pro nástroj. Ideální je sehnat si třeba krátkej trn pro horizontální frézování. Bývají s 200 mm dlouhým průměrem pro nástroj. Víš tam co se nastrkávají ty vymezovací kroužky a mezi to třeba kotoučová fréza. To myslím. Na stůl si upneš hodinky. Najedeš si posuvama k tomu trnu. Dotkneš hrotem a pojezdíš si posuvem na nejvyžší bod a tam zůstaneš stát. Vynuluješ si na hodinkách a jezdíš nahoru a dolů. A ono Ti to ukazuje odchylku. Povolíš si tu hlavu a lehce vyrovnáš. Uplně nesnáším ty řemeslníky, co to klapají paličkou. Přijde mi to, jako kdyby klapal mě do hlavy!
Ta hlava jeko celek mívá v tělesu upínání na stroj kuželovou díru. V mašině ja taky proti díra. Teoreticky při nasazení hlavy se tam lehce naklepne kuželový kolík, který je jako příslušenství té hlavy. Já ho tam mám. Z výroby by to mělo být spasované a sedět. Mě to sedí. Samo že to není na setiny mm. Ale netřeba to tak přesně. Přesné je to třba při frézování dlouhou stopkovou frézou, když rovnáš čelo. Jinak u frézování rovinných ploch plátkovou hlavou si tu hlavu vykláním schválně. Je to většinou asi tolik, že ty čárečky na stupnici na hlavě jsou jakože vedle sebe. Tedy asi o půl čárky. A stačí to. Aby prdel frézy nesmetala obrobek znovu. Většinou to mám tak nastálo. Jeďině když opravdu dělám čelo stopkovou frézou, které je třeba 80 nebo 100 mm vysoké. Tam je to už poznat. Ale kostičky 20 mm vejška, to vyklonění ani nepostřehne. A těch dělám nejvícero.

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2210
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Frezka TOS FA3U

#4301 Nový příspěvek od winch »

Dávam do vretena tento upínač, ten brúsený povrch beží v tisícine, a ako píše Oto, hodinkami jazdím hore-dole. Hlavu vykláňam 4-5 stoviek na tej dĺžke cca 100mm aby mi nedobieral zadok TK hlavy.
Obrázek
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Zbýňa
Příspěvky: 53
Registrován: úte srp 31, 2010 9:55 pm

Re: Frezka TOS FA3U

#4302 Nový příspěvek od Zbýňa »

Rovnat podle válcovýho trnu do vřetene je vhodný např. pro vyvrtávání nebo hluboký vrtání. Srovná se tak ideálně kolmost vřetene hlavy se svislým posuvem frézky. Pro rovnání plochy s minimálním lavorem např. před škrábáním je vhodnější rovnat otáčením hodinek na vřeteni vůči stolu nebo lépe kolmostním T-trnem, ale ten každej nemá. Srovná se tak do kolmosti osa vřetene s posuvem stolu. Zvolením metody pak lze potlačit chybu vzniklou opotřebením stroje.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#4303 Nový příspěvek od stanik84 »

Neshání někdo něco na FA3U? Hlavu a trn si nechám pro sebe, je tam ještě vražená fréza. Jinak je víceméně komplet a chybí trám. Stojí to venku. Není to inzerát.

pidi
Příspěvky: 728
Registrován: ned črc 03, 2011 9:23 pm
Bydliště: Třinec

Re: Frezka TOS FA3U

#4304 Nový příspěvek od pidi »

Vackovy přepínač bych bral.

Kaspja
Příspěvky: 3
Registrován: stř lis 14, 2018 1:56 pm
Bydliště: Prostějov

Re: Frezka TOS FA3U

#4305 Nový příspěvek od Kaspja »

Vlákno je sice pro FA3U ale předpokládám, že konstrukce bude podobná. Mám frézku FN20 a všiml jsem si vůle (asi v převodu) svisle hlavy. Když je zařazeno a chytnu rukou vřeteno a pohybují s nim doprava - doleva, tak tam mám cca 4 mm vůli než dojde k záběru. Jakou vůli máte vy? Je taková vůle normální?

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“