Frezka TOS FA3U

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4336 Nový příspěvek od Janci »

Nemenil zatial :pohlavek: na spodné ložisko v tejto dobe nevyšli dukáty aspoň na ZVL, na SKF ani nehovorím.. po výplate príde aj to na rad. Že by bolo vydraté v jednom mieste alebo nesedelo na kuželi? Predomnou to niekto skladal a je olúpaná hrana na vonkajšom priemere vretena, alebo narazil priamo vretenom do obrobku.. Len zas si spomínam, že ked sme dali vreteno pred brúsením medzi hroty, tak hádzalo na ložiskových priemeroch zhruba 8 stoviek, už som z toho na nervy
Zetor 4011

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Frezka TOS FA3U

#4337 Nový příspěvek od mufik »

A po přebroušení kuželu jsi to už neměřil? To bych teda ještě překontroloval, radiál ložisko určitě vyměň, je to jistota.Klidně i tuzemské výroby, však to netočí 8 000 ot. Nedávej tam potom moc vazelíny, ať se vřeteno ve vyšších točkách nehřeje, radši menší množství ale něco kvalitnějšího. Třeba METABOND, mám ho vyzkoušený a je fakt super. Je teda dost drahý.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4338 Nový příspěvek od Janci »

Nemeral, nemám pevny hrot do koníka. Ložisko vymením, tá vôla je mimo toleranciu no..
mufik, tá vazelina sa môže použiť aj na pravouhlý ozubený prevod a prevod s čelným šikmým ozubením? Totiž na pohon tej hlavy u FA3U od horizontálneho vretena sú použité tieto dva prevody a mazané sú olejom cez mechanickú pumpičku na pravej strane. Šlo by namazať tieto prevody s tou vazelínou? Lebo neviem potom aký olej by som použil pri tej vazelíne
Zetor 4011

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Frezka TOS FA3U

#4339 Nový příspěvek od mufik »

Abych pravdu řekl tak nevím jak je u F3U řešeno mazání převodů ve vertikálním vřetenu, tento stroj jsem jenom viděl, nikdy jsem na něm nepracoval.Pokud je tam mazání olejem, asi bych neexperimentoval.Na mojí Strojtos FVT3 je paloidní ozubení v pravoúhlém převodu mazáno pouze stálou náplní vazelíny a při otáčkách nad 3000 se to po určité době začíná docela hřát.Ta vazelína má tu špatnou vlastnost že kola při provozu vyhážou odstředivou silou vazelínu pryč z ozubení.Tak jsem udělal takovou vychytávku: z boku jsem vyvrtal díru se závitem a dal holendr na vzduch.A jednou za čas při puštěném vřetenu do holendru fouknu trochu vzduchu z ofukovací pistole, vzduch natlačí vazelínu znovu do ozubení, potom díru samozřejmě zaslepím aby se tam nedostal nějaký bordel. Okamžitě je slyšet jak se převod ztiší.To mazání převodu se ve Strojtosu fakt nepovedlo.Mám od nich dva stroje a popravdě řečeno se jim toho nepovedlo víc.Ale to už mám v zásadě vyřešeno.Takže nevím, zkus se ještě zeptat Vitexe.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

mirek53
Příspěvky: 117
Registrován: čtv črc 02, 2020 6:24 pm
Bydliště: Náchod

Re: Frezka TOS FA3U

#4340 Nový příspěvek od mirek53 »

Janci píše: sob led 30, 2021 7:08 pm tá vazelina sa môže použiť aj na pravouhlý ozubený prevod a prevod s čelným šikmým ozubením?
Na většině svislých hlav (FA3U) je mazaní vazelínou pomocí maznic. Tu pumpičkovou jsem zahlédl snad jen jednou. Takže klidně namazat vše kvalitním tukem. Předpokládám, že stroj nebude v produkčním zápřahu na dvě směny a v domácím vytížení stačí domazat jednou ročně. Hlavně to nepřehánět s otáčkami při práci, tenhle stroj konstruovali v době, kdy se jim ani nesnilo o masovém rozšíření karbidových nástrojů a s trvale vysokými otáčkami nepočítali. Sice mašina umí 2000 ot/min, ale pro tu hlavu je to už zvěrstvo, já krátkodobě používám max 1400, právě kvůli tomu nedokonalému mazání hlavy.

Jeff Scylla
Příspěvky: 3
Registrován: pát črc 24, 2015 10:12 am
Bydliště: Křemže

Re: Frezka TOS FA3U

#4341 Nový příspěvek od Jeff Scylla »

Zdravím všechny přispěvatele tohoto vlákna a chci všem poděkovat za rady a poznatky zvláště otovi za jeho založení a taky tumlíkovi za jeho stránky které mi hodně pomohly již před lety když jsem si pořídil Arad SN400/1500. :)
Koncem loňského roku jsem se konečně dostal k další investici do dílny a "rozkaz zněl jasně" frézka, TIG a kontejnerka na MANa. :)
Nojo, ale jaká frézka toť otázka. Než jsem stačil celé vlákno přečíst, již jsem věděl jakou frézku potřebuji, na co si dát pozor co mne čeká a nemine atd. A tak když jsem byl v polovině už jsem měl doma FA 3AU se svěrákem za 45k. :) Je to sic generálkované štětkou, ale stav není zas nijak katastrofální takže doufám že se nic strašlivého neobjeví. Každopádně mne čeká pořádně vyčistit, udělat stírátka, krycí plechy šroubu příčného posuvu, vyčištění a výměna olejů, a taky přepínač posuvů neb to někdy jde někdy ne a strojní posuvy nedojíždí do konce. Trny ISO 40 co jsem pořídil zatím mi moc platné nebudou a jeden se sadou úpínek jsem vydražil na Aukru abych pak zjistil že je to ISO 50 :D tak kdyby chtěl někdo vyměnit...
Děličku mám SU250 s koníkem ale ruskou takže na druhou stranu a chybí mi k tomu ještě sada ozub kol s lirou a jmenovec Svoboda za to chce docela raketu.
Zatím se babrám se stojanovkou PK203 všechno již přeložiskované vyčištěné, i olejoznak jsem si vyrobil nový, jen motor zlobí ale našel jsem nový siemens stejných parametrů ale toptrans to není schopný rozumně dopravit. :(

Radorn
Příspěvky: 5
Registrován: úte kvě 18, 2021 10:13 pm
Bydliště: Žitenice

Re: Frezka TOS FA3U

#4342 Nový příspěvek od Radorn »

zdravím možná to tu již je ale tohle vlákno je tak rozsáhlé že jsem podobný dotaz nikde nenašel tak doufám že nebudu kopírovat dotazy ale věc se má tak, zakoupil jsem frézku F1-250 (korejka) což má být stejný stroj jako naše FA3U zakoupil jsem jí rozebranou po složení jsem zjistil že mi chybí pravítko stolu což mě opravdu velice netěší tudíž pasují pravítka z FA3U i na korejku a dají se někde sehnat (v nejhorším si ho na prase vyfrézuji v práci ale bude to nic moc nemám k dispozici magnetku)

dotazů tu mám víc :D pasují k F1-250 i příslušenství jako hřebenová frézovací hlava nebo obrážecí hlava? (popřípadě jsou i další kompatibilní přídavné příslušenství ? třeba z jiných strojů ?)

děkuji a doufám že se tu něco dozvím.

mirek53
Příspěvky: 117
Registrován: čtv črc 02, 2020 6:24 pm
Bydliště: Náchod

Re: Frezka TOS FA3U

#4343 Nový příspěvek od mirek53 »

Měl jsem frézku korejku, byla stejná jako vedle stojící F3U, ale jestli měla označení F1, to už si nevzpomenu. Připojení svislých frézovacích hlav bylo stejné, takže hřebenovka nebo obrážečka by měly pasovat.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4344 Nový příspěvek od ota »

Co si matně vzpomínám, tak ty šťouchací hlavy, bylo víc druhů upnuťí na stroj. Myslím že ta Korejka mívala v tom vedení tři závity, na zašroubování třech šroubů co držely tu hlavu. Ta hlava pak měla takové tři nálitky s dírama.
Pak bylo klasické upnuťí na rybinu. Se zakládacíma kamenama.
No a ještě co vím, tak tři druhy pohonu mechanizmu té hlavy.
A nic bych za to nedal, že ta Korejka měla trošičku jinak dělané ukončení, uložení ložisek vodícího šroubu. Standartní FAčko mívalo na jedné straně čumějící konec šroubu s kolečkem. Některé FAčka mívaly čumějící šroub na obě strany, potažmo kolečka na obou koncích. A ta Korejka co si pamatuju, měla taky čumející šroub na obouch stranách a dvě kolečka. Jinak asi stůl byl stejný. Těžko říct, jestli byl klín také stejný. Každopádně když ho zvládneš vyrobit a poté zaškrabat, spasovat se stávajícím vedením, není co řešit. Kdysi dávno jsem měl v merku Korejku a té chyběl šroub podélného posuvu. Nebo nebyl tam bo se dva dědkové co na tom dělali pohádali a ten jeden se nasral, vyšrouboval šroub z mašiny a rozešli se. A prodejce že skočte si támhle za Pepikem a ten šroub z něj musíte vymámit, jinak to je bez něj. Poptával jsem jinej v Olomouci tenkrát v nějaké firmě a byl to problém. A výroba nového by vyšla jak cena celé frézky. Pak jsem koupil jinou mašinu.

Radorn
Příspěvky: 5
Registrován: úte kvě 18, 2021 10:13 pm
Bydliště: Žitenice

Re: Frezka TOS FA3U

#4345 Nový příspěvek od Radorn »

dík za rady (co se týče šroubu tak ten jsem čirou náhodou našel ještě zabalený v papíru úplně nový i s maticí ale určitě si ho nechám člověk nikdy neví kdy se bude hodit)

jinak naštěstí jsem nakonec našel i původní klín je v trochu žalostném stavu ale kouknu jak sedí a v nejhorším zkusím zaškrabat pokud to bude ještě možné jinak jsem opravdu překvapen stroj je z mého pohledu ve velice nadprůměrném stavu jen pomalu 20let stál ve stodole ale byl dobře zakonzervován jen mi bylo sděleno že ve vertikální hlavě hučí ložiska což mě přivádí k dalšímu dotazu jak složitá je výměna ložisek popřípadě jaké ložiska se tam dávají (z původních toho nejde moc vyčíst jsou sice značeny ale korejsky) nebo odkaz kde bych to mohl vyčíst v běžném manuálu jsem nic nedohledal minimálně nic k příslušenství natož k jeho seznamu náhradních dílů díky.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4346 Nový příspěvek od ota »

Tu hlavu jsem si přeložiskoval sám doma. Vyndal jsem původní ložiska a vzal je k paní do speciálky s ložiskama. Nakonec něco měla starou zásobu ZKL a pár těch kuželíkovejch mám ZVL. Chtěl jsem kompromis cena/ kvalita. Abych dával 2000 Kč za SKF na kterém bylo Indonesie se mi nechtělo.
Jo to spodní ložisko na vřetenu hlavy zůstalo. Již podle pohledu bylo v pořádku a myslím že by byl problém ho sehnat a pak zaplaťit. Je to u mě fakt nějaký speciál. Já když jsem frézku kupoval nebyla možnost ji zapnout. Takže doma po zapnutí jsem zjistil, ze v hlavě strašně chrastí. Rozebral jsem ji od sebe a bylo tam vysypané kuželíkové ložisko v tom prvním dílu co je na mašině a skoro vypadlí to kuželový kolo pohonu. Tam to bylo zjebaný, kvůli tomu jsem to dělal.
Jestliže si troufneš na přeškrábnuťí klinu stolu, výměna a seřízení ložisek hlavy by pro Tebe měla být procházka růžovým sadem. 8)

Radorn
Příspěvky: 5
Registrován: úte kvě 18, 2021 10:13 pm
Bydliště: Žitenice

Re: Frezka TOS FA3U

#4347 Nový příspěvek od Radorn »

Tak jsem se na to včera večer podíval a po nasazení jsem zjistil že se vřeteno vůbec netočí už jsem se lék že se mi tak něco příčí nebo že jsem někde něco skřípnul, naštěstí jsem hlavu nasadil správně ale jako větší problém jsem zjistil když jsem hlavu sundal tak se vřeteno vůbec netočí 🤣🤣🤣 nemám tušení jak jsem si toho nemohl všimnout při nasazování ani necuklo takže jsem sundal hlavu s vřetene a kouknul na ní a vřeteno jako takové se točí pěkně a vypadá že do něj se nebudu muset vrtat ale ta část s pravoúhlým převodem se neotočí takže tam bude buď zarezlé ložisko nebo se vysypalo a zadřelo nejspíš bude zarezlé skoro dvacet let stála vedle pod strojem na zemi.takže doufám že to nebude moc složité co se tam musí povolit nebo na co si dát pozor (tam je jen kuželovíkové ložisko? Doufám že tam není kluzné ono zaškrabat rovinu je něco jiného než kuželové pouzdro to jsem v životě nedělal jen jsem to párkrát viděl. No mám si dát na něco extra pozor nějaká segrovka matička co jde přehlédnout?

Jinak mockrát děkuji nečekal jsem že tu najdu někoho takto aktivního až budu rozebírat nafotím a něco o tom napíšu pro případ že by někdo řešil podobný problém.

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2210
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Frezka TOS FA3U

#4348 Nový příspěvek od winch »

Rozoberieš to v mieste kde sa hlava naklápa do strán. Nič zložité tam neni, na predlohe sú dve kuželíkové ložiská 30307
Obrázek
Akurát, jak píšeš, že sa ti vreteno točí, a náhon nie, tak tam asi bude chýbať nejaké kolo. Musí sa to točiť spolu, žiadna spojka tam neni
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4349 Nový příspěvek od ota »

Dneska v kovošrotě křížová hlava. Uvnitř Mk3. Zdála se mi malá na mojí FA 3AU. Měla vyjetý kluzný pouzdra na hřídely. Pak dost vůly na pohonu. No zkusil jsem ji zvednout a odhad víc jak 60 kg. No nakonec jsem ji tam nechal. Zatím jsem to bez ní vydržel. Vydržím dál. Protože 2x za rok se nevyplaťí tu hlavu nasadit a sundat třeba na jednu práci.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4350 Nový příspěvek od kenybz »

to si bude kdosi drbat škécu :)
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“