Frezka TOS FA3U

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10023
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4126 Nový příspěvek od Ondras83 »

chlapi, jakou delicku na FA3V? vubec se v tom nevyznam, jen je moznost se podivat do nejakyho skladu nastroju nebo co (kamos dohodil kontakt) tak bych delicku asi vyuzil, jsem naprostej amater, frezku jsem sehnal vicemene nahodou, peyrak dal do kupy elektriku, jeden ochotny pan z dobrusky dal do kupy prevodovku a ted mam frezku, tak bych rad i delicku, abych mohl delat vic veci :)

nejakou tu DU200? a co vsechno k tomu? (konik predpokladam, je, aby se dala vystredit a "podeprit" dejme tomu hridel jako na soustruhu? takze nejspis brat i s konikem ne?)

jak rikam, mam moznost koupe, mam nejaky finance na to, jen jsem s tim jeste nikdy nedelal :smich:

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15215
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4127 Nový příspěvek od kenybz »

určitě s koníkem ten se jinak prodává samostatně za cca 1500,- ale málo kdy jsou na bazoši prostě nejsou
děličku dáš do rovnoběžnosti pomocí kontrolního trnu a nebo nahrubo podle stupnice na děličce koník samotný ti nic nevystředí a navíc je stavitelný což je potřeba při frézování v děličce pod úhlem
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20807
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4128 Nový příspěvek od ota »

Já mám DU 250. Koupil jsem ji náhodou v aukci za super cenu. Neměla koníka. Toho jsem sehnal když jsem jel pro frézku. Stál tam v regále samotnej opuštěnej. Je to sice od jiný děličky, ale stavitelnej a pasuje mi k té mojí. Koník je někdy potřeba, jak píšeš u delších věcí podepřít. Třeba hřídel která neprojde dírou ve vřetenu děličky.
Nejdřív jsem si upnul trn do děličky, vyrovnal osu děličky na hodinky. Podle stupnice co je na ní je to + - kedlub. Potom jsem tam nasadil koníka podepřel ten kontrolní trn a došteloval koníka na hodinky do osy děličky.
K té děličce by měla být plechová bedna. Jsou k té DU děličce dva druhy beden. Malá a velká. V té bedně je příslušenství. Ozubená kola, lira, čepy a pouzdra a pár takových trnů na ty kola. Ta bedna se taky objevuje na bazoši, nejčastěji u překupníků. Mám doma obě dvě bedny. V té větší je toho víc. Jsou to takové bedny z pelchu z kulatejma hranama. Většinou to bývá ve skladu někde koplí pod regálem. Většinou ještě naplemcaný vazelínou.
Dělička může mít k sobě ještě jeden dělící talíř. Ten by měl mít jiné počty dírek na sobě. Když tam budeš někde poletovat koukej po něm. Kvič, že je to příslušenství k ní. Jak koník, talíř, tak ta škatule s kolečkama. V té škatuly také je unášení na vřeteno děličky. Když by Jsi sundal přírubu s univerzálkou, v bedně je takovej držák kterej se našroubuje na vřeteno děličky místo univerzálky a při používání unášecího srďíčka se tam aretuje pak to srdíčko. Mám to v té kysně taky. Jo měl by tam být i pevný hrot do děličky. To kdyby Jsi potřeboval frézovat něco v hrotech. Když jsem dělal v nástrojárně, tak jsem ten hrot i srdíčka na unášení v děličce používal. Doma jsem to zatím neměl venku z bedny.
Když by Jsi tam potkal jinou děličku a tu DU neměli, koukej na které straně má pohon pro případné nastavení šroubovic. Aby měla pohon dělička na správné straně co je pohon u Tvého stolu. Třeba Ruský děličky jsou opačný. Já mám tu DU 250 v levo na stole. Tam mám i pohon. Postavím ji nalevo na stůl a tu kličku mám vpředu abych mohl dobře točit s ní. Už jsem viděl taky děličku Ruskou na frézce a byla daná zadkem dopředu. Tedy kličku měla směrem do mašiny. Že obsluha musel točit kličkou zazadu. :vysmech:

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#4129 Nový příspěvek od stanik84 »

Ty ruský delicky mají jen jeden dělící kotouč - je oboustranný...

Jinak jak píše Ota, jsou ty ruský na druhou stranu.
Občas tam bývá ještě stelovací podpěra - má malou prizmu. Když děláš slabé věci, tak aby se pod frezou neodtlačovali...

Jak psal na CNC fóru Tumlik, bez kufru je to poloviční delička.

Návod na delicky DU jsem dával na CNC fórum. Tabulky dělení jsou u Tumlíka... Převod je většinou 1:40. To znamená, ze na 40 otoceni klickou to udělá jednu otocku vretena univerzaly. Pak mas několik typu dělení. Pod univerzalou je ještě jeden delici kotouč pro přímé dělení. Je tam aretacni kolik, ale není to tak přesné. Polohu aretuješ brzdou.

Mílap
Příspěvky: 149
Registrován: čtv zář 12, 2013 2:26 pm
Bydliště: Praha-západ

Re: Frezka TOS FA3U

#4130 Nový příspěvek od Mílap »

Pěkný večer,
jenom poznámku. Mám mimo DU250 taky jednu ruskou děličku s kuželem Morse3, teprve nedáno jsem zjistil, že má Mo 3 i na opačném konci vřetena. Moc ji nepoužívám, ale hodí se když je potřeba na frézování dobře vidět (třeba vybrání pro VBD na pravém vyvrtávacím noži, nebo fréze).
K DU patří ještě výškové stavitelný koník (na úhelníku je šroubem posuvný kámen s pootočitelnou objímkou pro hrot) a křížová deska pro upnutí s osou kolmo k podélnému posuvu.
Naposledy upravil(a) Mílap dne pát srp 02, 2019 12:00 am, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#4131 Nový příspěvek od stanik84 »

Ahoj Mílo, ta moje UDG-200 to ma taky. Mám dva rozpínací trny. Zkoušel jsem ten mensi a tak si říkám, to je nějaký divný. Pak jsem vzal vrták MK3 a bylo jasno. Jen je mi divný, ze to nemá žádnou atetaci, aby se ten trn neprotocil v dutině. Zy mas ten trn origo? Nebo celý kufr?

Mílap
Příspěvky: 149
Registrován: čtv zář 12, 2013 2:26 pm
Bydliště: Praha-západ

Re: Frezka TOS FA3U

#4132 Nový příspěvek od Mílap »

Ahoj, ne k té ruské nemám žádné příslušenství, tedy kromě příruby se 125-kou universálkou, ke které nemám vnější čelisti. Buď spoléhat na samosvornost, nebo upravit na stáhnutí šroubem (kužely mezi sebou).

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15215
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4133 Nový příspěvek od kenybz »

ještě jsou nástrojářské děličky a ty mají 4 malé dělící kotouče dál je k nim rameno a na to rameno se nasune koník montují se na nástrojářskou frézku po sundání stolu. na obyčejnou frézku se moc nehodí...
mám jednu korejskou kurvu je to kopie tos-ky a taky má oboustranný dělící kotouč ale je odfláklá z výroby po utažení aretace vřetene se vřeteno vždycky pohne a klička v jednom místě lehce drhne a to byla nepoužitá zavoskovaná kunda já ty kola ani nemám a asi bych je neužil no ale je lepší mít děličku s komplet příslušenstvím kdyby náhodou. Bohužel často to dopadá tak že budeš rád že nějako děličku vůbec seženeš a bude třeba bez příruby pro univerzálku bez koně a kufříku s lirou a koly...tak to prostě je sehnat to někde komplet je rovno zázraku a když tak to bude stát víc jak frézka uvidíš no pátrej hledej sháněj
tady máš jednu pěknou tosku sice je bez koně ale má univerzálu což máš cca 2000 takže dělička samotná za 3 a toto jsou dobré děličky taky ju mám krásně chodí je tam i přímé dělení betelným kolíkem který když zasuneš nemá to vůli a je to přesné
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1076262 ... elicka.php
jo z těch děliček se dají dělat parádní rotační polohovadla navařovali jsme tak trubky v poloautomatu dá se tam frekvenčák lineární vedení držák hořáku cvičená opice upne kus zmáčkne tlačítko a už to frčí
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15215
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4134 Nový příspěvek od kenybz »

tady je ještě jedna menší krasavice cena je vyšší no ale furt lepší jek korejská kurva za kterou jsem dal trojku celou jsem ji musel rozebrat vačistit udělat přírubu, doplnit chybějící univerzálku a stejně stojí zahovno tož tak
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1064637 ... DU-200.php
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#4135 Nový příspěvek od stanik84 »

Jak píše Keny. Na nastrojarskych bývají svislé a naklápěcí.

Ještě jedna taková věc mě napadla. Změř si drážky ve stole. Aby Ti seděly kameny a nemusel jsi to upravovat... Odsazené kameny atd.

Mílap: ty dva kužely by asi šly. Jen by na jednom musel být závit na vytáhnutí z dutiny jako to mají některé hroty.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15215
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4136 Nový příspěvek od kenybz »

šak máš kužel s dírou nebo vem stopku ze starého výstružníku teda jen ten kužel odřízni vraž do koně a a do univerzály vrták a provrtáš a máš no ni? a klidně by tam stačila jen osazená podložka abys nevytloukal dva kužele
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#4137 Nový příspěvek od stanik84 »

Jen ten kužel je MK3 zepředu i zezadu. Abych pak mohl dělat v hrotech a současně dělit ...Když tam vrazím oboje, tak to nevyndám. Trojkovych morse trnů na frézku tu mám asi 20. Udělám to asi tak, že zezadu udělám závit do hrotu a budu stahovat přes ten zadní trn - ten bude dutý. Stačí závit M6. Mám takhle továrně udělaný redukce ze zavitu M12 na M6 do redukcí ISO40/MK.

Uživatelský avatar
drtikol
Příspěvky: 1408
Registrován: úte zář 25, 2007 1:25 pm
Bydliště: Františkovy Lázně

Re: Frezka TOS FA3U

#4138 Nový příspěvek od drtikol »

Ahoj, mám MAS FA2H, prý je velikostně jako TOS FA3H a má náhon na příslušenství vpravo, k ní mám ruskou děličku a otočák, obojí bylo nové, zabalené a s veškerým příslušenstvím, kdybych tady nečetl upozornění od oty, že se dělají i opačně, asi bych si toho nikdy nevšiml a to sem toho prošmejdil kolem různých strojů dost, takže mám štěstí, že pasuje ruský na český .

Mílap
Příspěvky: 149
Registrován: čtv zář 12, 2013 2:26 pm
Bydliště: Praha-západ

Re: Frezka TOS FA3U

#4139 Nový příspěvek od Mílap »

Pěkný den,
Staníku ta moje je taky UDG-D-200, mimo frézování ji používám na šepingu, když je potřeba vyhoblovat víc drážek, jako při opravě náboje kotouče spojky sekačky.
https://postimg.cc/XrWqCMYz
nebo výrobě klíče na nějaké čidlo
https://i.postimg.cc/L5vmyY6v/P3300136-JAS-red.jpg

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#4140 Nový příspěvek od stanik84 »

Ahoj, mám úplně tu samou. Tady jsou fotky rozborky :

https://stanik84.rajce.idnes.cz/Dilna#I ... 202615.jpg

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“