Frezka TOS FA3U

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Frezka TOS FA3U

#4321 Nový příspěvek od mufik »

Normální práce, jestli nestíháš tak mám na DMU 50 docela volno.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4322 Nový příspěvek od Janci »

Na fa3u mám zvislú hlavu už s pumpičkou na boku. Do tejto hlavy patrí len olej alebo kolá namazať vazelinou a primazávať olejom? V príručke som nič o tom nenašiel.
Zetor 4011

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4323 Nový příspěvek od Janci »

Má niekto kontakt na pána, čo rovná vretená? Kludne aj v ČR. Potreboval by som vyrovnať vreteno na hlave fa3u, kúpil som ju už s naburaným vretenom :( a pred prebnúsením dutiny by som ho chcel vyrovnať, nech vela nezbrusujem z kalenej vrstvy.
Zetor 4011

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Frezka TOS FA3U

#4324 Nový příspěvek od mufik »

V podstatě by to měla umět vyrovnat každá kalírna, pokud v okolí nic nemáš tak to nějak doprav ke mě a zařídím to.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4325 Nový příspěvek od ota »

V celku dobré ceny za vybavení. Dělička DU za 5000 Kč to ujde. Nebo Weldony, taky dobrá cena. Otočný stoly řekl bych na souřadnici za 2500 Kč taky dobré!
https://www.bazos.cz/hodnoceni.php?mail ... 3&jmeno=LJ

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4326 Nový příspěvek od ota »

Tak a ještě můžu přidat jeden velmi dobrý inzerát. Já jsem již nakoupil a maximální spokojenost. Prodejce na telefonu vše rychle připravil a zasla mi v balíku. Stopkové frézy fungláče všechny nové za super cenu. Já kupoval HSSCo 40x63 a ještě 32x125 a co kus to 300 Kč. 8)
https://stroje.bazos.cz/inzerat/131008801/freza-zsp.php

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2436
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Frezka TOS FA3U

#4327 Nový příspěvek od StaPo3011 »

ota píše: úte led 26, 2021 1:45 pm V celku dobré ceny za vybavení. Dělička DU za 5000 Kč to ujde. Nebo Weldony, taky dobrá cena. Otočný stoly řekl bych na souřadnici za 2500 Kč taky dobré!
https://www.bazos.cz/hodnoceni.php?mail ... 3&jmeno=LJ
ty otočný stolky (píše že "děličky") po 2500 Kč maj dvě shodná "točítka" pod sebou do kříže, skoro jak křížovej stolek. Jak to funguje? Proč jsou tam dvě? Jak funguje jedno (pohon šneku) si dokážu představit, ale proč je tam to druhý? Ptám se ze zájmu, frézku nemaje :'( , ale kdo ví, co kdy bude :)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4328 Nový příspěvek od ota »

Pán z inzerátu zřejmě nemá tucha co prodává. Já to odhaduju na otočnej stůl pro souřadnicovou vrtačku. Podle té jakože čočky tam.
Jedno kolečko otáčí stolkem. Druhé naklápí stolek. Souřadnice to mívaly. Mohl jsi si upnout věc na něj a naklopit třeba pod určitým uhlem pro vrtání. Některé to měli s přesností na setiny. Bývá tam jak klasická stupnice, dílky a pak takové kukátko na ty drobné setinky. Ještě tam jsou mikrometrické točítka. Jakože si velkým kolečkem namotáš nahrubo a pak tím šnekovým převodem tím prťavím kolečkem si jedeš napřesno.
Tyhle stolky stojí raketu když jsou v dobrém stavu. Jenže jako všechno, málo kdo a málo kde se s tím už dělá. Byl jsem nedávno koukat na nějaké věci a tam povídal pán, no víte já nemůžu sehnat chlapa kterj by na tom uměl dělat, nebo spíš chtěl dělat. Dědkové už ubejvají, nebo spíš už nejsou.

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2436
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Frezka TOS FA3U

#4329 Nový příspěvek od StaPo3011 »

díky za vysvětlení. To spodní točítko bude tedy na naklápění, už tam asi vidím i tu osu, podle které se to naklápí,
když jsi mne takhle nasměroval 8) .
Moc hezkej strojek za ty prachy, mít frézku tak vymejšlím cestu do Liberce :)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20652
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4330 Nový příspěvek od ota »

No záleží od typu frézky. On ten stolek bývá i přez svojí malou vejšku dost vysokej na postavení na frézku. I je širší a hůř se upíná na stůl a kolikrát přečuhuje přez šířku stolu a naráží do stojanu nebo svislého vedení frézky. Mám teď třeba 160 svěrák Sninu Vyhorlat upnutej v třeťí poslední drážce když stojíš před mašinou a skoro naráží taky. Je tam tak 10 mm od toho vedení. Ale frézuju kostky 130 a 150 mm široké a kvůli obsáhnuťí obrobku kolem dokola frézou to tak musím mít. Jinak by rozsah příčného pojezdu neobsáhl kostky frézou obstarat na 1 upnuťí. Něco podobného bude u toho stolku. No a když by se naklonil na uhel, bude tam málo místa třeba na dlouhou stopkovou frézu. Dolejc už nebude místo. Ta souřadnice ke které stolek je bude na něj prostorově líp stavěná, než frézka. Ta by musela být optimálně aspoň 4, líp 5. Tam by problém vůbec nebyl. 8)

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4331 Nový příspěvek od kenybz »

je to na souřadnici ten otočný naklápěcí stolek a nebo na orbitální brusku a jak píše ota je to celkem velké osově jedině horizontka a nebo jak jsem psal na začátku...no ale taky slušné polohovadlo na vepříka či navařování za ty prachy bral bych hned ale píše osobní odběr
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4332 Nový příspěvek od Janci »

Mám rozobratú hlavu na FA3U, vreteno bolo na prebruse dutiny. Akú mám nastaviť axiálnu vôlu ložísk? V akom rozmedzí by sa mala pohybovať? v manuále nič o tom nie je a na nete som sa moc nedozvedel :vztek:
Zetor 4011

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Frezka TOS FA3U

#4333 Nový příspěvek od mufik »

Vůle žádná, ložiska musí mít mírné předpětí.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4334 Nový příspěvek od Janci »

Mufik, dakujem.
Tak som vreteno zložil, nastavil som nulovú axiálnu vôlu a dutina hádže ako pred prebrusom, 0,09mm. V spodnom ložisku je ale velká radiálna vôla 0,06mm. Podla tabuliek tam má ísť ložisko s toleranciou C1, tá má predpísanú vôlu 0,02-0,035mm. Tak to ložisko vyzerá byť vydraté, aj ked na pohlad sa nezdá :-/ Ale prečo hádže tolko dutina? Pri prebruse bolo vreteno vyindikované na dosadacie plochy ložísk. Može sa pri nabúrani ohnúť vreteno? Ked upnem nástroj do klieštinového upínača, tak na konci to rozhadzuje aj 3 desatiny :(

https://www.youtube.com/watch?v=CjLgq7II7QQ

Zetor 4011

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2210
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Frezka TOS FA3U

#4335 Nový příspěvek od winch »

Spodné ložisko si menil?
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“