Frezka TOS FA3U

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2210
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Frezka TOS FA3U

#4381 Nový příspěvek od winch »

Môže byť aj tá stabilka, nemala by byť nejak ex tvrdá po kalení- ak by nebola dosadacia plocha osadenia vo zveráku rovná, mohla by pri väčšom tlaku prasknúť. Príp nejakú cementačku, tá by mala jadro húževnaté, no teraz je dosť problém, kde to nacementovať.
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4382 Nový příspěvek od ota »

Když jsem dělal v nástrojárně, čelisti se dělaly z 2002 ( 19 436 ) Kalení tuším v oleji a poté popouštění na nižší hodnotu Hrc. Není tam třeba 62 Hrc. Bývalo to někde kolem 50-54Hrc tuším. Pak je jádro houževnatější a při nerovnostech to nepraskne. Je to dobrej materiál třeba na nože do střižných nástrojů, ale tam se kalilo na těch 60 a fousek víc Hrc. No byl tam dědek kterej uměl. Jen jsem se ho optal a on řekl staré značení. Tole si sežeň. Tak za skladníkem se skleněným razítkem a odpoledne jsem vyráběl. 8)
Občas teď děláme tyhle věci z 12 050 nebo max z nějaké pérovky 15 ... a indukční klení. Ale když pak upneš do čelistí něco neforemného špičatého, hranatého mohlo by to tu vrstvu poničit. Je lepší když je to prokalené i v jádru.

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4383 Nový příspěvek od Janci »

Skúsim sa teda opýtať či majú 19312, vraj aj 14220 by sa dala použiť. Potrebujem upínať plasty a hliník tak aby sa nedeformovali, čiže žiadne doťahovanie na fest.

Ďakujem hoši :)
Zetor 4011

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4384 Nový příspěvek od ota »

Na ten hliník, plasty by to v pohodě stačilo z 42CrMo-QT. Je to již zušlechtěná 15 ocel. A je vcelku houževnatá. Prodávají to ve Frýdlantu nad Ostravicí za velmi příjemnou cenu, bereme ji odtud. Problém by ale nastal, při upnutí ocelového výpalku např. Ten by v těhle čelistech vymáčkl těma okujema hrby.
14 220 cementačka, vhodný materiál. Ale bude trochu dražší na pořízení. Nedávno jsem nesl do kalírny nějaké věci a oni lamentovali, proč to nemám z 12 050. S tou prej teď dělají furt. A než tu 14 nastaví tak tu 12 má 4x hotovou. :vysmech:

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20221
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Frezka TOS FA3U

#4385 Nový příspěvek od vitex »

No dyť jo,12050 stačí a na ten materiál,který chce obrábět nemusí být ani tepelně zpracovaná.

olouš
Příspěvky: 158
Registrován: pon zář 05, 2011 5:38 pm
Bydliště: Benešov

Re: Frezka TOS FA3U

#4386 Nový příspěvek od olouš »

nevíte někdo o obrážecí hlavě na fa 3

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4387 Nový příspěvek od ota »

Frézaři, vrtaři, atd. Nejlíp asi v okolí spěchejte! Svěrák Vihorlat 200mm čelisti za pusinku 2000 Kč! Dlouho jsem nepotkal tak levnej. Jedny z nejlepších svěráků za tu cenu zadarmo. A čelisti jsou kupodivu i párové. To bývá málokdy. 8) Má i kličku. Taky málokdy. Je to sice macek, ale dá se v něm dělat pak už i velké železo!
https://stroje.bazos.cz/inzerat/1530347 ... sverak.php

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4388 Nový příspěvek od ota »

Tak dneska mi přišel balíček a v něm velmi obťížně sehnatelnej atip trn. Kápnul jsem na něj uplnou náhodou na bazoši. Ihned jsem reagoval a vyšlo to! Trn je doma. Je kvalitně vyrobený, asi nástrojárna. Kameny v něm sedí s min vůlí. Ty jsem vyndal a pro upnutí hlavy jsem musel z každé strany o 0,15 mm zfrézovat tu kalenou plošku. Ta větší 250 mm plátkovka má menší drážky pro ty kameny. Pochodil jsem po všech kvelbech, než jsem sehnal 4 imbusáky M16 v délce dříku 60 mm. Nakonec se zadařilo a hlavy mají nový trn! Konečně dojdou dalšího využití. Obě jsou přinešenci ze šrotu. Ta 250 mm má ještě šťítek. Obě min používané. Akorát ta větší je levořezná. Ale to nic neznamená.
No tak se zadařilo, tento trn je nesehnatelný. Pán překupník z Uničova mi kdysi volal a nedokázal se vymáčknout, jakou ,,ránu" by si představoval. Když jsem řekl že 1000 Kč za něj dám, začal se chechtat a prej ,,pané za 1000 Kč je jen ten jeden unášecí kámen". No a já že ten kámen je ze zlata? :D No že je tak drahej.
Tenhle stál 800 Kč. Myslím že kauf dobrej. 8)
Tak mám ke konci dne docela radost.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2210
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Frezka TOS FA3U

#4389 Nový příspěvek od winch »

Oto, to už sú hlavy dosť na hrane na trojku frézku, no pri rozumnom používaní sa s nimi dá robiť. Ja som mal z velkých 160 a 200-ku. Ta 160-ka je pozitívna, s tou sa dá, no 200-ka bola negatív, a mala snahu vybrovať, tak som ju myslím poslal do sveta, alebo ju ešte niekde mám, neviem.
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

JardaCNC
Příspěvky: 2349
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Frezka TOS FA3U

#4390 Nový příspěvek od JardaCNC »

No nevím na co je ten trn dobrý.
Normálně se tyto větší nozovky šroubovali přímo na čelo vřetene. Nebyl pak problém s tuhosti.
No bylo to u strmých kuželu.

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2210
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Frezka TOS FA3U

#4391 Nový příspěvek od winch »

Oni sa dajú našrobovať priamo na vreteno s kuželom ISO50. FA3 má kužel ISO 40, tam je tá rozteč menšia, tam napriamo pasuje max.TK hlava priemer 160mm
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4392 Nový příspěvek od ota »

Tak jak píse Winch. Tohle jsou hlavy na FA4 a 5. Ale stejně na to musíš mít zastředovací trn, aby to šlo rovnou na vřeteno. A jako na hrubovačku na velké mašině ppužiješ stejně trn. Bylo to maximálně na provozu, kde frézka jela roky stejnou práci.
Je jasný, že hrubovat s tímhle nikdy nebudu. Je to hlava na velkou mašinu. U mě je te třeba, ldyž kámošovi přefrézovávám hlavy motorů. Nebo chci přejet něco širšího na jednou víc než mám 160 mm hlavu.
No kluci obě hlavy jsou ze šrotu. Vyšly maximálně na 250 Kč obě dvě. Nevem si od každé jednu, když tam byly zčerstva a ani nezmokly. A ta 200 mm byla i osazená fungláčema destičkama.
Jinak na uběry ppužívám 80mm Garanta. Teď mám už dvě. Obě jsem dostal. Je to na destičky SEKT. Na šroubek. Ale to je jiná muzika! Dám 3 mm šponu a 160 mm posuv a jen to na té 3 šustí. Akorát destiček moc lo neru neplave. Ale sem tam se objeví.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
filip
Příspěvky: 1866
Registrován: úte říj 21, 2008 10:51 pm
Bydliště: UO

Re: Frezka TOS FA3U

#4393 Nový příspěvek od filip »

Vím že jsem trochu vedle ale zeptám se.
Byl jsem okouknout malou frezku, F1j a nevím jestli jo nebo ne. Frezka je komplet, i s horním trámem a ložiskem, když vezmu za frézu co v tom byla je cítit trošku vůle v ložiskách, posuv je ale prý se netočí, sundané kolečka v poháněcí skřiňce, bez čerpadla na emulzi. Dál je šest šuplíků fréz, trnů hřídelí kleštin a fréz knim,kolečka po posuvu svěrák a nevím co ještě. Moc se v tom nevyznám, něco malého do rohu v garáži by se hodilo. Cena je 15 za frezku a 15 za příslušenství.Neviděl jsem ji v chodu ale asi jde. Co vy na to?
4011, 25 A, Zebra, Prcek
Padá chlápek z mrakodrapu a v každém patře říká - Ještě je to dobrý..

dvk
Příspěvky: 1688
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Frezka TOS FA3U

#4394 Nový příspěvek od dvk »

Pěkná malá frézka, do garáže ideál. A včetně příslušenství - to je super, zapneš a můžeš frézovat. Podle mě to je dobrý kup. 8)

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20658
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4395 Nový příspěvek od ota »

No mašinka za 15 000 Kč by asi ušla. Má taky svislou hlavu? Tu sehnat je problém, když není u stroje.
Ono to ,,příslušenství" záleží co tam opravdu je. No trny to by bylo dobré. Nějaký svěrák taky. Ale zase podle toho jaký. A ty frézy taky, aby to nebylo hromada ohlodků.
Kdysi dávno když jsem scháněl frézku jsem jich pár viděl. Většinou u mašiny něco ,,drobného" chybělo. U těchto málo vyskytujících se typů je pak pakec sehnat cokoli. Když pak prodejce ukázal příslušenství byla to velká bída. Ve většině případů byl stroj po starším pánovi, buďto dědictví, nebo již nemohl pracovat. V šuplíkách herberk kterej kdysi dávno smetli po ponkách a regálech v nějaké fabryce. Prakticky nepoužitelný šrot. Když byly frézy, byly kotoučovky a pár ohlodků. No chvíli trvalo, než jsem tenkrát kápnul na tu co mám. Příslušenství v ceně stroje. Co je tu k frézce, to si snoste na hromadu a je to k tomu!
No třeba je to jinak, než píšu, ale to by musela být trefa. Jinak ve většině případů je to bída.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“