Frezka TOS FA3U

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Frezka TOS FA3U

#4261 Nový příspěvek od mufik »

Na hardox asi použít plátkovou frézu 45%, upneš přímo na stůl na placato a úhel vyřádkuješ třeba po 2mm, t.j že vezmeš první šponu, příčný 0, svislý -2mm, další špona příčný +2, svislý -4 atd až bude celý úhel.Jednoduché, rychlé a v podstatě nic zvláštního k tomu není potřeba.Doufám že jsem to napsal srozumitelně, svislý posuv /Z/ do mínusu nahoru, příčný posuv /Y/ do plusu k sobě.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4262 Nový příspěvek od ota »

No ještě by to šlo když potřebuješ 45° jet plátkovkou co má destičky na 45°. Samo, že ji namá v regále každej. Já ji mám zrovna v mašině nasazenou. Dělal jsem s ní na takovejch destičkách sražení. No jak píše Mufik, vyhrubovat tím způsobem a nakonec to líznout tou hlavkou s uhlíkem 45°. Ono když by se to rovnou jelo s ní, tak je to větší záběr tím uhlem a drkalo by to moc.
Nebo ještě mě napadá, co dělají kluci ve firmě. Vzít si kousek želízka a odspodu si ho nahefrovat pod ten plocháč břitu. Tak od oka si vyzkoušet na ploše kdy už to bude tak nějak ten uhel co třeba. Pak to položit na stůl, využil bych jednu drážku jako doraz. Zadní stranu pásoviny opřel do té T drážky. Klidně bych si na ten plocháč kápnul i kusy želízka, na které bych pak na konci, v prostřed a začátku položil upínku a dotáhnul ke stolu. A klasicky plátkovkou lízal ten břit. Teoreticky by Jsi měl na té frézce přejet i těch 800 mm. Tu plátkovku s menším průměrem. Mám třeba doma 32 mm průměr Iscara s APKT destičkama. Ta by to brala celkem slušně. Chápeš tok mých myšlenek Ondro jo? Radím Ti taky jako laik. Nejsem profík, jen kutil, tak jen co mě napadá takhle od ,,stolu". 8)

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4263 Nový příspěvek od Ondras83 »

jojo, rozumim tomu vsemu, mam i ty platkovy frezy na 45°, ale tu jsem koupil nekde na burze nebo ji pritahnul deda, ted nevim, stala par korun, ale je tam zalomenej jeden sroubek, tak to musim nejak tigem nastavit, neco na to privarit a vathnout ven...

to co pise ted ota jako posledni se mi zda docela dobrej napad :) upinky mam, tak bych si tma naheftoval cockem ty zeleza, ofrezoval platkovou narex hlavou co mam a to by se mi to asi delalo nejlepe, no a zeleza pak odbrousit a jeto :)

jeste sundat delicku ze stolu :hm: :prace: :prace: :prace:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4264 Nový příspěvek od ota »

Ondro u té plátkovky se zlomeným šroubkem. Jsou možnosti proč se zlomil. První uplně triviální, někdo to zarval na krev a proto při povolování, utahování rupnul.
Druhá možnost je, někdo kdo tyhle plátkovky nezná, navalil na ní šponu třeba 5mm. Což se nesmí. Beru těmahle hlavama třeba jen 0,5 mm a 710 ot/min ale posuv 160 mm/ min. Ta hlava nesmí brát moc tlustou šponu. Jinak se ten šroubek urve taky.
Poslední moznost je, že ji někdo nakopnul. To se občas stane a šroubek je pryč hned. To je ale nejhorší varianta, většinou to odsere to lůžko pro desticku a hlava je k hovnu.
Pokus se šroubek ,,vykuťit" dej jinej, samozřejmě ten co tam ma být dají se sehnat na bazoši za treba 10 Kc/ kus. No a kdyz uletí znova, nema cenu se s ni jebat. Takhle tu mam 20 plátkovku stopkovou. Než jsem si to odzkoušel, třikrát jsem kuťil šroubek urvanej ven. Celkově tyhle platkovky nemají rády přetusovaný řez, nebo frézovaní treba 10 mm tlustyho matroše. Tam ty šroubky trpí. Zato Narexka snese jiné zacházení. Ale taky ne všechno.

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4265 Nový příspěvek od Janci »

Tiež som to tak robil že som do drážky dal 30mm, 50 cm dlhú gulatinu a jak písal ota, do druhej drážky som oprel zadnú časť noža a frézoval klasickou hlavou na Fa3u. Bol to uhol len 12 stupnov a nože z SKPU220, tak 45 stupnov by si už žiadalo navariť nejaké vyrovnávatká pod úpinky. Mám aj krížovú hlavu ale nechcelo sa mi ju prehadzovať. Možno bych našiel aj fotku
Zetor 4011

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4266 Nový příspěvek od Ondras83 »

Ty narexky mam dvě, menší s větší...

Ten šroubek je tam celej, ale nějakej zdeformovanej. Někdo ho tahal, ale nechtělo se mu, tak si ho vytáhnu sám. Z učňáku jsem zvyklej to po někom pořád tahat a tak si s tím docela vyhraju.

Ale až bude argon.

Mílap
Příspěvky: 147
Registrován: čtv zář 12, 2013 2:26 pm
Bydliště: Praha-západ

Re: Frezka TOS FA3U

#4267 Nový příspěvek od Mílap »

Pěkný večer,
těch 800mm se přefrézuje, kdysi jsem naměřil na své Fa3u maximální podélmý posuv 894 mm.
Ale pozor na umístění plocháče na stole, musí se vyndat narážky (strojní posuv je menší), a tak pozor v úvratích na nabourání (vyzkoušet ručně) a nezapomenout včas posuv zastavit (vlastní zkušenost, naštěstí bez následků).

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20657
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#4268 Nový příspěvek od ota »

Tak trocha frézování a mimo to jedna rychlá vložka. Trochu soudruzi z NDR udělali chybu a tak jsem to musel napravit. Z každé strany pár desetinek slíznout. Ale po založení do svěráku jsem to přejel hodinkama ve dvou osách a světe div se, bylo to v pár stovkách na první dobrou. Jen jsem to dotáhnul a přelíznul. Už to tahá vlečku. Povedlo se.
ObrázekObrázekObrázek Obrázek Obrázek Obrázek
No a něco taky z práce. Teď dost na frézce. Sice na soustruhu pár excentrů a nějaký silon. Takové rolny s přesnou dírou na ložisko.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Uživatelský avatar
Ondras83
Příspěvky: 10022
Registrován: stř zář 12, 2007 10:28 pm
Bydliště: Stračov
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4269 Nový příspěvek od Ondras83 »

Tohle bych chtěl taky umět :)

jojo164
Příspěvky: 350
Registrován: ned zář 27, 2009 9:52 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Frezka TOS FA3U

#4270 Nový příspěvek od jojo164 »

Ahojte, prosím Vás ako má vyzerať šrôb M16 čo drži kužel ISO4 vo vretene frézy FA2V. Kupil som frézu a ten šrôb t mi chýba. Pomohol by výkres. Ďakujem

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2210
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Frezka TOS FA3U

#4271 Nový příspěvek od winch »

Na trojku vyzerajú takto (neviem, aké dlhé vreteno má dvojka). Ten závit M12 je dlhý asi 18 mm, nemal by byť dlhší, niektoré vložky nemajú hlboký závit. Tie kratšie sú origo, ten dlhší som vyrábal, aby som mohol upínať nástroje s kuželom SK 40, ktorý síce pasuje, no je kratší o ten krk so závitom.
Obrázek
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4272 Nový příspěvek od kenybz »

taky mám pár origo a někde jen závitovku matici podložku a na konci přivařenou matku...
no nejhorší je když má hlava morse a nebo metriku ten trn tam prostrě drží a při vyrážení dostávají ložiska zabrat dá se to řešit třeba takto:
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Frezka TOS FA3U

#4273 Nový příspěvek od Britt »

Takovouhle frézku bych bral všema deseti a na to moje šmoulení by byla zlatá. Co mě vadí, když těma špinavejma pačmákama sahal na soustruh. Já mám po ruce kus hadru a pořád šůruju, protože nesnáším špinavé ruce a vercajk.

Kdyby jste někdo věděl o takové malé frézce, dejte vědět. Varco, Proma, Ferm nebo Holzmann nebrat!
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#4274 Nový příspěvek od kenybz »

a nad dílnou máš jakou místnost když řešíš výšku? že by sis vyboural díru do stropu a tvoja može z obyváku utahovat trn :smich: a pak to zakryješ taburetkou :D
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
Britt
Příspěvky: 19329
Registrován: čtv lis 06, 2008 9:04 pm
Bydliště: Poděbrady

Re: Frezka TOS FA3U

#4275 Nový příspěvek od Britt »

Obývák a kuchyni :'(
Když máte v ruce kladivo, všechno ostatní vypadá jako hřebík.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“