Frezka TOS FA3U

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#3916 Nový příspěvek od kenybz »

myslím, že to pujde upnout akorát už to nebude mít ty výhody jak s origo frézou kde našrubuješ na stopku ten unašeč se závitem...osobně bych to taky nesháněl a radši si pořídil klidně i china upínač se sadou kleštin dá se to koupit v slušné kvalitě za dobrou cenu
aspoň na kleštiny ER32 navíc ty e-erkové kleštiny mají větší rozsah upnutí a může tam upínat i vrtáky tady toto je jen na upínání průměrů " celých čísel"
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Frezka TOS FA3U

#3917 Nový příspěvek od mufik »

Závit na konci frézy je k zajištění nástroje proti vytažení při extrémním úběru, aby se nestalo toto https://www.youtube.com/watch?v=zM4gPtpNhZI Nikdy jsem takový nástroj ani upínač neviděl.Jinak naprostý souhlas s Kenybzem, er kleštiny jsou bezkonkurenční a nic jiného už téměř nepoužívám, snad sem tam nějaký Weldon.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#3918 Nový příspěvek od stanik84 »

Tak nástroje se koupit nechají snadno. Kdyžtak bych nechal nabrousit na klasický frézy závity na Kovosvitu v Sezimáku. Bývalý kolega tam teď brousí. ER mám taky. Chci to využít, když už je to doma. Mám 12,16 a 25 mm kleštiny.

Winch: později vyfotím. Ale není to stavitelná hlava jako VHU, ale spíš vyvrtávací tyč. Na čele má dva otvory na nože na velký úběry - jeden hrubovací a druhý na čisto - každý v jiné vzdálenosti od středu. Třetí otvor je na boku. Nože se vysouvají zezadu imbusem - nemají nonius jako VHU, kdy je jeden dílek 0,01 na průměru.

Na stavebním dneska v pohodě. Teď už jen projekty a vyjímku na vzdálenost od hranice pozemku - 5000. Řeším i ČOVku, tak to beru najednou.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#3919 Nový příspěvek od stanik84 »

Winch: tady to je : http://stanik84.rajce.idnes.cz/Dilna/#I ... 220241.jpg

Chtěl na bazoši 2 stovky za trn. Nejsou vůbec jakkoliv poškozený. Většina má ještě nějakou tu nálepku na sobě. Jen mi řekněte, proč všechno kupuju ze Vsetína a okolí. Tady u nás nic není.

Teď musim koupit nějakou základní barvu a pustit se do těch vazníků na další fotce. O víkendu jsem to vytáhl Lakatošem z kopřiv :)

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#3920 Nový příspěvek od kenybz »

snad ty vazníky nejsou vyhnité zevnitř z fotky to poznat není jak hluboko je rez
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#3921 Nový příspěvek od stanik84 »

Koukal jsem na to a vypada to, ze nejsou. Kdyztak bych u dvou vymenil tu spodni rouru. Ta to cele nese. Dva budou na zdi. To nic neudela. Jen budou muset byt ukotvený na volno - neco jako most. Je tam moment pruznosti.
Puvodne je to na sloupech a to se muze hybat. Ted to bude na zdi, tak, aby se neprenasely sily do zdi.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#3922 Nový příspěvek od kenybz »

Konečně jsem napáchal plastové kolénka aj na frézku...
udělal jsem i držák první teda nátrubek s mosazi, který prochází skrz držák v kterém se může otáčet i naklápět... druhý konec nátrubku je zašroubovaný do prehistorického mosazného ventilu. povolením šroubu s plastovou rukojetí se uvolní sevření a dá se pěkně přesně nasměřovat proud emulze.
Ony ty kolénkové rozvody jsou dobré ale když s tím chce člověk za chodu pohnout tak to pruží a pak náhle to poskočí o kus dál a fréza pěkně sejme plastovou trysku na konci.
Povolením zajišťovací matice mezi hlavou a držákem se dá naklápět i dopředu a dozadu.
celý držák je dělaný na soustruhu i boční rovné plochy šak to znáte dá se do sklíčidla kulatina příčně.
Obrázek
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#3923 Nový příspěvek od ota »

Mám to u frézky od koupě. Tedy větší průměr. A ten konec kterej někdo přede mnou žvejknul skrz frézu jsem navlíknul kousek hadičky od Festa a do ní ještě další kousek. Ta konečná je slabonká a dělá to pěknej čůrek delšího dosahu. Tedy není třeba tolik vody kolem. No a ty konce mám třeba tři. Podle délky. Když mám klasiku velkou frézu, stačí to jet rovnou bez nástavců. A když jedu malou stopkovkou třeba do hloubky, mám tu slabou plastovou průhlednou hadičku a pěkně si to nastavím na míru. Mám tu několik koncovek přímo od výrobce. Ale tyhle dodělávky, ty jsou moc dobrý. Jen to prohodím a nastavím a jedu.
Na revolveru mám dvě tyhle vedení. Jedno silnější trysku a druhej slabší průměr. Používám stailně obě. Na vrták z obou stran.
Zatím max spokojenost. Drží to pěkně tvar. Akorát co je trochu blbí, tak ten plasovej kouhoutek co je k tomu, tak že chodí dost ztuha necitlivě se nastavuje proud. Ale zase nastavím a je to pořát stejný. Na to se dobře zvykne. Kolikrát u revolveru jebne do toho špona, nebo kličkou napasuju a drží to tvar. Pruží to v tom pěkně.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#3924 Nový příspěvek od ota »

To Kenybz, dneska jsem frézku zahřál! Od rána jsem frézoval plátkovou Narexkou čtyřhranydo 20 hodin. Z rozmeru 80 x 80 mm na 76 x 76 mm + - 0,1 mm a kolmost 0,5 mm. Tedy do svěráku upnout přez váleček Starwel a pěkně od základny dokolečka dokola. Původní čtyřhran byla víceméně pičojd asi o 1,5 mm! Podařilo se všech 20 ks ofrézovat. No ale už jsem měl bobánky, aby mi neschořel motorec posuvu. Hlavní motor na vřeteno byl celkem teplej, ale ten posuvovej, měřil jsem to tím Lídlovím teploměrem a měl 55°C. Ten hlavní byl lepší, ten jen 40°C. Mašina měla 35°C. V dílně 24°C, venku 19°C. :vysmech: Chtělo to pustit vodu na tu plátkovku, ale byl z toho 60l soudek špon a nechtělo se mi to mít od té kapaliny v soudku. Takže je změna na pondělí, nějaké hřídele a pak pokračovat v frézování. Mám tu 8 ještě větších kostek zase ofrézovat tvar a ta jedna má 22 kg. Ty menší jen 12 kg. Potom zarovnat čela a šup na soustruh do čtyřčelisťovky udělat osazení na ložisko na všech kostkách. Je to nějakej držák ložiska kterej přijde našroubovat na rám. Ale je to takové XXXL provedení.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#3925 Nový příspěvek od kenybz »

a co převodovka v hlavě nevydávala rachtavé zvuky?..kdybys nato pustil vodu tak budež mít vymalovanou dílnu jo s tou navlečenou hadičkou počítám ..ještě než jsem to tam montoval tak jsem nějaké zkoušel ale nemám vhodný průměr musím víc hledat..
víš jak sou ty staré kovové chladící hadice ty ohebné no tak většinou to protéká všude a pasuje do ní šestka hadička z puru mám to tak na vrtačce
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
winch
Příspěvky: 2210
Registrován: stř bře 11, 2009 12:08 am
Bydliště: Pov. Bystrica

Re: Frezka TOS FA3U

#3926 Nový příspěvek od winch »

Tiež mám na konci silikonovú hadičku, svetlosť asi 3,5mm, stačí v pohode.
Obrázek
Starý, dobrý je to stroj, som rád že mám traktor môj.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Frezka TOS FA3U

#3927 Nový příspěvek od vitex »

Ty kovový mě Zbyňku nějak nenadchly.Měl jsem jich hromadu a všechny jsem poslal do hutí.Chromováný a za chvilku byly rezavý a steřelá guma. :vztek:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#3928 Nový příspěvek od ota »

Právě že to jelo pohodovka. Dal jsem tam 80 mm plátkovku a ten čtyřhran byl 80x80 mm. Ale ta hlava je třeba 84 mm tak to vychází. Takže ona jela skoro celím průměrem. Tuhle jsem si srovnal ty destičky na hodinky a posunul ty dorazy co v plátkovce jsou. Právěže mi koktala ta 125 mm hlava, tak jsem vzal rovnou tu 80 a 125 a taky 150 mm a srovnal. Teď je to dobrý, berou rovnoměrně. A bral jsem cosi kolem 3 mm a jel jsem to 56 mm posuvem a 350 ot/min. Takže žádné velké výkony, ale jak je teplo tak se mašina zahřeje rychleji. Na hlavě mám dva ventylátorky z počítače, aby ji to ochlazovalo. Ona se od té plátkovky pěkně zahřeje přenosem tepla od špon. Ono s tou kapalinou to tak nestříká. Občas s ní jedu i plátkovkou. Třeba nerez bez kapaliny ani nejedu, to by destičky prd vydržely. Mám ve stole nastavený plechy, nebo plastoví desky, aby to nelítalo. Ono to zase ale pak překáží.
Jo takhle to nějak mám jako Winch. Taky tuhle hadičku průhlednou, co jsem zrovna našel to tam šlo. A mám různý délky. Podle toho co dělám.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Frezka TOS FA3U

#3929 Nový příspěvek od ota »

A jeden masakr! Z bazoše, na prodej jakože ,,bruska" No celkem chuděrka FBčko frézka. Asi si pojezdila jako žralok. Nebo co je tam za to brousící vehement. Co pak na ten brusnej prach budou říkat ty pojezdové plochy. :( Nebo převodovka s vžetenem když by to jelo na max točky v delším horizontu. No ale je to tedy ,,bruska" Plně funkční po delou dobu provozu. Zase navrtátit to do stavu frézky by asi nebyl takovej problém. Je tam vidět na jednom obrázku i křížová hlava. Ale sem není moc vhodná.
https://stroje.bazos.cz/inzerat/9091506 ... brusku.php
Obrázek

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#3930 Nový příspěvek od stanik84 »

By mě zajímalo, jak je tam ten biletr k ty hlavě uchyceny. Ale asi si najezdila dost. Chudák frézka.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“