Frezka TOS FA3U

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#3796 Nový příspěvek od Janci »

použil by som ten jeho program a dorobil by som tam aj program na výrobu ozubených kolies, len neviem kedy sa k tomu dostanem.. objednal som komunikačný modul k displeju lebo ten čo mám doma ho nemá a musel by som prepísať celý program
s tým senzorom je to dobrý nápad
Zetor 4011

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#3797 Nový příspěvek od kenybz »

tak sa dívu a igor natočil další video odpovědi na otázky říkal že na 400 otázek za den nemá čas odepisovat tak natočil toto video
https://www.youtube.com/watch?v=yjA3gwbSOnU
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
HonzaHorka
Příspěvky: 689
Registrován: úte úno 05, 2008 9:17 pm
Bydliště: Uhelná Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#3798 Nový příspěvek od HonzaHorka »

Proč tam strkat krokovy motor? Nebylo by lepší dát tam servo? Za tu nema 23 stačí 200w servo.
není žádné velké umění něco rozebrat ale zase to dát dohromady

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#3799 Nový příspěvek od stanik84 »

Tak jsem zase trochu čistil : http://stanik84.rajce.idnes.cz/Frezka/

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Frezka TOS FA3U

#3800 Nový příspěvek od vitex »

Pěkně ses rozjel,já na to nastupuji dneska navečer a přes víkend.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#3801 Nový příspěvek od kenybz »

hlavně opatrně zabíhat když je to nové 8)
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Jiřin
Příspěvky: 1281
Registrován: úte zář 11, 2007 9:29 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Frezka TOS FA3U

#3802 Nový příspěvek od Jiřin »

Vyvoj podobne delicky jsem zacal nekdy na podzim lonskeho roku. Rotacni osu mam hotovou, kolega v praci me pro to napsal kod. Zadani mam ale malinko jine. Krome klasickeho deleni potrebuji i rezim spiraly - tj. pootaceni univerzalky vuci pohybu stolu. Bude to slouzit jako pomucka pri brouseni britu frez, nebo pri frezovani axialnich vacek. Mam to vymyslene tak, ze se upne nastroj (stopkova freza) a rucnim enkoderem se otaci tak dlouho, az se brit frezy dotkne cidla. Pak se se stolem popojede o maly kousek a znovu se zacne otacet vretenem ,az se cidlo znovu dotkne britu frezy. Arduino pak propocita uhel natoceni v zavislosti na draze stolu. Nasledne se zadava pocet britu frezy, ustavi se poloha britu vuci brusnemu kotouci a uz jen staci vydat povel a zacit pohybovat stolem. Pro odmerovani podelne polohy arduino pracuje s optickym pravitkem. Na displeji se zobrazuje odmerovani polohy jak rotacni, tak i podelne. Klasicke deleni je pak uz jednoduche, zada se pocet bodu, mezi kterymi se pak pohybuje. Cele se to ridi jednim Arduino Nano. Asi mam stesti, ze je kolega silenec, ktery tyto procesory programuje primo v asembleru a pise si vlastni ovladace :) :) Cele je to samozrejme jeste slozitejsi v tom, ze je potreba hlidat rychlosti, aby nedoslo k chybe (preskoceni kroku v rotaci, ani v podelnem pohybu). Pri indikaci mozneho nebezpeci to ma pry zacit vydavat nejake varovne signaly.
Aby to bylo cele dostatecne kompaktni (kvuli brusce), udelal jsem pohon vretene pouze pres ozubeny remen. Jestli to bude vyuzitelne i pro frezovani ukaze praxe (motor ma kroutak 12.5 Nm). Kdyby to nebylo dostatedne tuhe, mam v zaloze malinkou delicku, kterou bych osadil krokovym motorem. Vsechny udaje jsou parametrizovany, takze se softwarove nemusi nic upravovat.
V soucasnosti je projekt pred dokoncenim. V podstate se ceka na me, az vyrobim nejakou krabicku, do ktere se ulozi elektronika. Jenze jak uz to chodi, vzdy se najde neco, co ma vyssi prioritu, takze cas leti a krabicka neni :(

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#3803 Nový příspěvek od kenybz »

paráda 8) a program bys dal k dispozici? krabičku ti klidně koupím
https://www.soselectronic.cz/krabicky-kovove
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Jiřin
Příspěvky: 1281
Registrován: úte zář 11, 2007 9:29 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Frezka TOS FA3U

#3804 Nový příspěvek od Jiřin »

Zdrojovy kod programu slibeny mam. Ale jak jsem uz psal, kolega to nepise v prostredi Arduino, ale ma jakysi profi vyvojove prestredi pro atmegu. Takze vubec zatim nemam predstavu jak vyrobit klon. Ale uvidime po dokonceni.
Nektere krabicky jsou stejne, jako ty, co se daji koupit v Brne v GM. Vic se me ale libi ty "natur" AL, co maji odlitou vanicku a dekl. Musim to promerit, aby tam bylo dost mista. Dalsi moznost by byla ji vytisknout. Byl jsem ted tyden nemocny, chtel jsem se pustit do modelu, nicmene clovek mini, panbu meni :(

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#3805 Nový příspěvek od stanik84 »

Vitex: skoro všechen volný čas to dávám dohromady. Chytil jsem nějaký moribundus, ale už jsem se z toho dostal. Dva dny po sobě do jedné v noci :) . Držím se toho, co mi řekl kamarád. Buď ji můžeš zkurvit za rok nebo ji budeš mít na celý život. Teď mi sehnal od kolegy otočný stůl, má tu výhodu, že se nechá dát kolmo ke stolu frézky. Ty máš FA3V?

Kenybz: Než jsem hrábnul do těch hlav, tak jsem přečetl asi všechno o vřetenech na CNC fóru. O zabíhání ložisek je pěkný článek přímo od SKF. Měl bych otázku. V tom návodu jsou tři typy olejů. OL-J2 (J-22), OL-J4 (OL J-46) a KV (koupil jsem ve Znojmě u Veselého Mogul Glison 46 na kluzné plochy - levný zrovna není. Ale není nikde napsáno, který a kam. Ta šťouchací hlava je bez oleje - ložiska jsou mazána tukem. Ty frézovací jsou s olejovou náplní. A všuda maznice na tuk. Jaký dát olej do toho vřetene? Asi tu 22ku? Na té hlavě s tou výsuvnou pinolou chyběl olejoznak, nějaký intelegent ho odmontoval a uvnitř byla voda, proto jsem ji čistil. Pak jsem nakonec rozebral všechny. V té "pevné" byl olej, spíš teda mazut. Řešil jsem to s Vitexem po SZ, ale nebyl jsem si jistý, zda tam vůbec olej má být. Teď už si jistý jsem. Když jsem z té druhé ten olej vypustil. Vřetenová ložiska jsou v pinole uzavřená guferem a mažou se napichovací maznici v těle pinoly. Olej by se tam neměl dostat.

Jiřin: pěkná práce. Taky bych měl zájem. Jsi šikula.V assembleru jsem dělal naposled ve škole 8051ku :)

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Frezka TOS FA3U

#3806 Nový příspěvek od vitex »

Mám olomouckou FA25V.

Janci
Příspěvky: 2734
Registrován: pon led 21, 2008 2:59 pm
Bydliště: TN
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#3807 Nový příspěvek od Janci »

Jirin, aký bude driver pre motor?
Programuje to zrejme v AVR studiu
Zetor 4011

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#3808 Nový příspěvek od kenybz »

kávéčko půjde jen do nádržky pro mazání kluzných ploch
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1880
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: Frezka TOS FA3U

#3809 Nový příspěvek od stanik84 »

To já vím, včera jsem tu nádržku proplachoval. Vyndal jsem pumpičku a olejoznak ven a proplachoval jsem ji techničákem. Byl tam pěknej bordel a i 6 imbus jsem tam našel :shock: . Tam dám ten Glison. Ale nevím co do vřetene a převodovek (stůl a převodovka řazení rychlostí). Teď jsem sundal kličky a čistím nonia. Jsou tam ještě nějaký o-kroužky a gufera, tak je teď pojedu koupit. Mám tam ještě nějaký objednaný, tak to vezmu najednou.

Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 15213
Registrován: úte lis 11, 2008 11:16 am
Bydliště: kůsek od Uh. Brodu
Kontaktovat uživatele:

Re: Frezka TOS FA3U

#3810 Nový příspěvek od kenybz »

já jsem dával do převodovek olj46
když sa chce, tak ide fšecko :-)
Můj kanál na YOUTUBE
https://www.youtube.com/@nasetraktoryteckacez/videos

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“