Vrták do kovu

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3419
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Vrták do kovu

#16 Nový příspěvek od jenicek »

1900ot/min ? :D Tady se chtěl zrodit novej Stachanov. Někdy méně (řádově) je více.

mirek53
Příspěvky: 123
Registrován: čtv črc 02, 2020 6:24 pm
Bydliště: Náchod

Re: Vrták do kovu

#17 Nový příspěvek od mirek53 »

Tak s tím už se dá pracovat :) . Takže, těch 1900 otáček je tak do měkké oceli a s chlazením, ty přebrus vrták, otáčky tak 500 ne víc a kapku oleje. Pokud s broušením vrtáků nejsi kámoš, tak to dej někomu nabrousit, stačí z ruky. Ani nákup nového vrtáku ti nezaručí, že by byl ok nabroušený. A hlavně pohlídat otáčky, moc otáček ten vrták nemá v tvrdém materiálu rád, ale to už víš.

Tomas6
Příspěvky: 5406
Registrován: pon dub 09, 2012 8:23 pm
Bydliště: Slušovicko

Re: Vrták do kovu

#18 Nový příspěvek od Tomas6 »

Ho zkus nabrousit.
Já onehdá vrtal nějaký nerez, plotnu tlustou 5mm, potřeboval jsem 4 díry o průměru 8mm. Tak obyč černý vrták se nechytal, tak jsem někde vyškrabal kobalťák, takový ten zlatavý. Jednu díru jsem vrtal asi na třikrát, páč stačilo aby se vrtačka trochu zachvěla a už nevrtal, tak jsem ho vždycky trochu pobrousil a vrtal dál. Jo a vrtal jsem to ručně, páč do stojanovky bych to neupnul.
Můj 7045 horal (pokladnička)viewtopic.php?f=36&t=118233

Sadra17
Příspěvky: 6132
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Vrták do kovu

#19 Nový příspěvek od Sadra17 »

1900 je moc, to se nedivim že jsi ho spálil :tyty: nebyl to spíš překlep a nemělo tam být 190ot ?
malej traktorista v malým traktoru

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Vrták do kovu

#20 Nový příspěvek od z4011be »

Omluva za nepřesnost, bral jsem to z hlavy, teď loukám na obal. Otáčky dle výrobce max. 900. Takže nastavený plus mínus tyto. Nejsem strojař, tak to beru dle návodu 😀

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3419
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Vrták do kovu

#21 Nový příspěvek od jenicek »

Sice nejseš strojař, ale pokud máš u auta max. otáčky motoru 6000ot/min, tak to taky točíš na tyhle otáčky?
To jsou maximální otáčky pro nějaký bláto a s ideálním chlazením. Dej tam otáčky okolo 100ot/min. a chladit, chladit, chladit. Nemusíš se bát utlačit, některej materiál to má rád.

z4011be
Příspěvky: 2025
Registrován: úte pro 22, 2009 12:44 pm
Bydliště: Prachatice

Re: Vrták do kovu

#22 Nový příspěvek od z4011be »

U auta je na otáčkoměru zelené pole, případně v návodu jsou vhodné otáčky uvedeny, pokud to člověk neslyší a nepozná. U vrtáku bylo max 900 a víc nic, žádný podrobnější info.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20885
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Vrták do kovu

#23 Nový příspěvek od ota »

Kluci nebudu se vám do toho motat, jsem jen laik na vrtání. Nechladím kapalinou nic. Ani kapalinu nemám naředěnou pro vrtačku. Občas mastím jen řepkovym olejem. Bo ho mám kanistr. Vrtám všechno možný. Třeba pás z pásovky Cobalťákem jde v pohodě. Nerez provrtá jakýkoli komunistický vrták uplně běžně. Nerez vrtám např 8 díru s 150 ot/min. Ale mám všechny vrtáky ostřené ,,na nerez". Vrtám s níma všechno i ten nerez. Nerez není tvrdej, ale houževnatej.
Tobě se zřejmě odřel vrták po těch pár milimetrech. Ani se nemusí ošťípat, ale odřou se řezné hrany, fazetka. Je to těma otáčkama. Tyhle věci bych vrtal u 8mm vrtáku Cobalťákem s 250 ot/min, ostřejším uhlem břitu a trochu přitlačit do kliky vrtačky. Ke konci, kdy vrták bude prolejzat ven bych ubral tlačnou sílu a nechal ho projet. Samozřejmě ve svěráku uonutém na stole vrtačky. Maximálně pomastit olejem. Dobrej olej je ten s molibdenem co mastím závity když řežu.
Nic na tom není. Jak to tu vždy u vrtání píšu, alfa omega je vrták a naostření. Stane se, že vyvrtáš 100 děr jak nic. Naostříš ten stejnej vrták a vyvrtáš dvě a je v piče. Znám to. Když mi vrták vrtá jako z praku, snažím se ho neostřit, bo vím, že ho naostřím a nepude jak předtím.
Dneska jsem kolegovi v práci přelíznul 12 vrták. Potřeboval vrtat do plechu. Vždycky mu to kvičelo a kousalo se mu to. No bruska kotouče vokousaný a šedý spíš na pájené nože. Políznul jsem mu to pro vrtání do plechu. A pak jsem si vzpoměl když vrtal asi 20 díru a koukám, že mu to chvíli trvalo. Povídám ,,na piču naostřený?" A on že ,,paráda"! Tak jo.

Vedra
Příspěvky: 1382
Registrován: pát čer 26, 2015 6:06 pm
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Vrták do kovu

#24 Nový příspěvek od Vedra »

No teď už to víš. Co nejmíń otáček a nebát se přitlačit, šolícháním na míště se taky ztupí.

mufik
Příspěvky: 1583
Registrován: pát pro 04, 2009 6:19 pm
Bydliště: Vsetín

Re: Vrták do kovu

#25 Nový příspěvek od mufik »

A nesmíš tlačit jak hluchý do vrat, potlačit, povolit, zachladit. Chce to trochu citu pro materiál. Šponky malé, tak 0,1 mm a ono to půjde.
Není problém to vymyslet složitě,ale jednoduše./Kalašnikov/

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“