Hydraulické tabulové nuzky Neria 2000/4

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
radim.strnad
Příspěvky: 1088
Registrován: úte čer 15, 2010 7:46 pm
Bydliště: Letohrad

Hydraulické tabulové nuzky Neria 2000/4

#1 Nový příspěvek od radim.strnad »

Ahoj,
Nezná náhodou někdo tyto hydraulické tabulové nůžky? Nemám manuál a chtěl bych vědět, jak se vymezuje střižná vůle. Vyráběla to firma Neria Hustopeče/Pohořelice. Tato firma ještě existuje, ale změnil se majitel a bohužel žádnou dokumentaci už nemají. Nůžky nemají kluzné vedení, střižný beran vedou valivá ložiska, na každé straně 3ks. Jedno vepředu a dvě vzadu.

Možná by mi stačil i manuál od podobných nůžek kdyby někdo měl.

Díky za případné rady.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
To se musí kalit co to dá....

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20885
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Hydraulické tabulové nuzky Neria 2000/4

#2 Nový příspěvek od ota »

Trochu jsem se motal kolem strojních nůžek. Jen pár informací k nastavení.
Máš u nůžek možnost nastavování střižné vůle podle síly plechu? Třeba nějakým pákovým mechanizmem? Standartně se u nůžek ta vůle na různé síly plechu přestavuje.
Další věc je nastavení střižne vůle třeba po vyjmutí nožů a jejich ostření. Po každém naostření se musí střižná vůle nastavit znovu. Co jsem potkal nůžky měly seřizovací šrouby jak na pevném noži, tak i na pohyblivém noži. U nůžek co jsem potkal se nože vždy ostřily na ploše. Po nasazení byly nože ,,slabší" a muselo se seřídit. Pevný nůž se vsadil bez štelovacích šroubů napevno. Na doraz a utáhl. Seřizoval se pohyblivej nůž.
Beran nůžek je většinou pevný pohyblivý na čepech, nebo ložiskách. Ty ložiska byly na excentrických čepech. Tedy se odaretoval čep třeba velkým červem a poté se lehce otáčelo čepem který byl excentrycký.
A teď si už nemůžu vzpomenout, kolik je základní nastavení střižné vůle při nejslabším plechu. Ale myslím, že kdybych se optal kolegy vzpoměl by si.
Ta vůle se seřizuje tak, že se sjede nožem aby hrany byly u sebe a vkládá se měrka a dotahují seřizovací šrouby. Pěkně po celé délce nože. Zkušebně pak musejí střihnout A4 běžný papír do tiskázny. Nesmějí žvejkat. Tak jsme to zkoušeli. Ale stříhali jsme i 0,5 mm plechy. Kvůli tomu tak přesné seřízení. Nože nesmí dělat grot na střihu.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Hydraulické tabulové nuzky Neria 2000/4

#3 Nový příspěvek od vitex »

Jen pro Vaši informaci:Neria umí vyrobit tak maximálně drahé komínové dvířka,ale ne nůžky.Tyto vyrábějí tuším v Šumperku:
http://www.jesankovo.cz/?i=408/hnh-1000 ... hnh-2000-6

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulické tabulové nuzky Neria 2000/4

#4 Nový příspěvek od ITS »

Tyto nůžky vznikly v akčních devadesátých letech, kdy Neria hledala nějakou zajímavou výrobu. Sehnali konstruktéra - důchodce pana Formánka, který asi měl již dříve nakresleny velmi jednoduché nůžky. Jednoduché konstrukčně i výrobně. Jednoduchý svařenec z plechů, kde mezi několika ložisky jezdí střižná traverza. Tedy nejsou to ložiska, ale "vodící kladky". Musejí být v dobrém stavu. Dají se u ložiskářů koupit. Oproti ložiskům mají vnější kroužek silnější a není to válec, ale je mírně bombírován. Střih je pomocí dvou běžných Sehradických hydraulických válců, kde olej z prvního tlačí válec druhý. Protože jiná vazba tam není, tak střih po střihu se mezi válci, po kapičkách průsaku, mění množství oleje, tak tam je tlačítko pro korekci úhlu střihu.
Jednodušší nůžky nikdo asi nevyrobil. Po roce 2000 si Neria troufla na ohraňovák na stejném principu a ten pak způsobil konec tehdejšího vedení firmy. Šli s ním na veletrh a netrefili cenu. Byli o skoro 2 miliony pod konkurencí. Takový obchodní průšvih majitel nerozdýchal. Všechny vyhodil a tím také skončila výroba tohoto výrobku.
Pro naši firmu jsem tam nechal udělat dvoje metrové nůžky v úpravě na kaučukovou směs. Tedy horní nůž je ostrý. Stroje jedou již čtvrt století a denně dělají mnoho stovek střihů. Jednou jsme dali přetěsnit písty a jednou jsme měnili ty kladky.
Seřizování je adrenalin, zvláště, když má nůž ostří a hrozí vylomení. Natláčení čtyř kladek šrouby je intuitivní proces. Nemění se tím jen mezera mezi noži, ale i odklon od svislice. Dnes nahlédnu do návodů, zdali tam nenechali něco z plechové varianty nůžek.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20350
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Hydraulické tabulové nuzky Neria 2000/4

#5 Nový příspěvek od vitex »

Tak jsem zase napsal koninu?Když jsme tam stavěli Frka,tak nic takového nevyráběli.

radim.strnad
Příspěvky: 1088
Registrován: úte čer 15, 2010 7:46 pm
Bydliště: Letohrad

Re: Hydraulické tabulové nuzky Neria 2000/4

#6 Nový příspěvek od radim.strnad »

děkuji všem moc za reakce. ITS to popsal krásně, ta historie je zajímavá.
Já trochu více specifikuji můj problém. Na pravé straně je páka kterou se nastavuje střižná vůle pro určitý druh stříhaného materiálu. Problém byl v tom, že po nastavení páky střižné vůly na hodnotu 0,15 byla tato střižná vůle pouze na levé straně nůžek (měřeno spároměrkama) na pravé straně jsem nebyl schopný vložit měrku 0,05. Když to řeknu lidově tak střižná traverza se křížila s pevným nožem (nebyla paralelně). Bylo zapotřebí seřídit vodící kladky tak, aby mezera na levé straně a pravé straně byla stejná. Toho bylo možné docílit pouze seřízením kladek. To se mi podařilo.
Spodní nože jsou přišroubované na tvrdo ke stolu a horní k traverze. OSobně si myslím, že rovnoběžnost mezi horními a spodními noži v mém případě koriguji kladkami. Pokud je rovnoběžnost ok, tak případný úbytek nože broušením řeším podložením nože planžetou.
Jak správně zniňnuje ITS štelováním kladek se nemění pouze mezera mezi noži ale i svislost horního nože. Na jakou honotu by měla být nastavena svislo horní traverzy nevím.
Mám to aktuálně odkloněné do záporu, potkává se jen ostří (což je logicky správně). Stav ostří nožů není úplně špatný, ale ani super. Mám myšlenku začít přebroušním nožů a poté seřídit. Moc by mi pomohl manual, kde by mohl být popsán postup seřízení svislé polohy traverzy, ale aktuální firma NERIA tuto dokumentaci již nemá.
ITS také zmiňujě nastavení střižného úhle, to tam také mám. Na netu jsem našel několik výstřižků z manuálu:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

tady mám fotku štítku výrobce co jsem ofotil a páku nastavení střižné vůle:


Obrázek

Obrázek
To se musí kalit co to dá....

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulické tabulové nuzky Neria 2000/4

#7 Nový příspěvek od ITS »

Seřízení střižné vůle nemáme. Návod jsem hledal a zatím nenašel.
Asi moc nepomůžu, naše stroje jsou hodně zjednodušené.

radim.strnad
Příspěvky: 1088
Registrován: úte čer 15, 2010 7:46 pm
Bydliště: Letohrad

Re: Hydraulické tabulové nuzky Neria 2000/4

#8 Nový příspěvek od radim.strnad »

Tak jsem se úspěšně dobral výsledku - nůžky seřízené.
Nože na nůžkách jsou 4ks. Horní i spodní lišta má dělené nože. Nože jsem otočil na druhou střižnou hranu, zbývají ještě dvě nové nepoužité hrany. Nože nemají nabroušený žádný úhel, všechny plochy nožů jsou k sobě kolmé.
Foto v rozebraném stavu:
Obrázek
Nože namontované:
Obrázek
No a video.....papír střihne:
https://youtu.be/gBMzTk4OU2Y
To se musí kalit co to dá....

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulické tabulové nuzky Neria 2000/4

#9 Nový příspěvek od ITS »

Blahopřeji k vítězství !
Nože pro ně vyráběli v KNZ Záhorovice. Fungují doposud http://www.knznastroje.cz/

radim.strnad
Příspěvky: 1088
Registrován: úte čer 15, 2010 7:46 pm
Bydliště: Letohrad

Re: Hydraulické tabulové nuzky Neria 2000/4

#10 Nový příspěvek od radim.strnad »

Díky za info.
To se musí kalit co to dá....

ITS
Příspěvky: 6230
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: Hydraulické tabulové nuzky Neria 2000/4

#11 Nový příspěvek od ITS »

vitex píše: čtv led 05, 2023 9:03 pm Tak jsem zase napsal koninu?Když jsme tam stavěli Frka,tak nic takového nevyráběli.
Foto pro Vitexe


Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“