Frézka FPX - 25E

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 308
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Frézka FPX - 25E

#1 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Zdravím všechny,
tak jsem tento týden přivezl stolní frézku PROMA FPX - 25E. Není to asi úplně to pravé, ale je to frézka. Hned jsem zkoušel co to umí (nebo spíš co umím já).
Je to starší stroj, byl na Bazoši. Pán jí moc nepoužíval, je jako nová. Než jsem jí kupoval, tak jsem si o ní něco našel na internetu. No moc jí nikdo nechválí, hlavně převody ze silonu. Snad mi vydrží. Rád bych slyšel Vaše názory a hlavně zkušenosti s těmito stroji.

jean
Příspěvky: 3046
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Frézka FPX - 25E

#2 Nový příspěvek od jean »

Ked na tom nie je velmi co chvalit, ja mam malinku rusku frezku s rovnakymi pracovnymi rozmermi a vazi 240 kilo. A je to len tak tak. Ta proma bude ledva na hlinik. Na podobnej vrtackofrezke som sem tam robil, ale ocel to nedavalo vobec. Hlinik na jemne posuvy celkom dobre, ale na ten to zas nema otacky

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 308
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: Frézka FPX - 25E

#3 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Určitě nečekám, že tu frézku bude někdo chválit. Je mi jasné, jak píšeš, že není co. Ale třeba nejsem sám, kdo má něco podobného a tak bych rád slyšel nějaké zkušenosti.
Ze začátku jsem zkoušel frézovat hliník. Dneska jsem zkoušel železo a ono to jde. Aspoň si to myslím. Samozřejmě malé věci, záběr do 1mm. Bohužel přesnost špatná.
Přesnost zhoršuje křížový svěrák, má v obou směrech vůli.

jean
Příspěvky: 3046
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Frézka FPX - 25E

#4 Nový příspěvek od jean »

Zetor, šak to som tým myslel, že to nejde, presnosť neni preto, že sa to kruti. Aj tá malá rusáčka sa kruti, ale dá sa s nou robiť cca na 0,2 mm presne. To mi doma stačí. Tá pri hrubovaní znesie tak 2 mm záber pri 14mm fréze. Na tých vrtačkofrezkach sa dobre vrta, ten stôl je pohodlíčko, potočiť klučkou a máš presunutý diel o presnú vzdialenosť.

Vôla stola sa dá nastaviť, zvyčajne sú po bokoch červíky, čo pritláčajú klzné lišty. Inak na hliník môžeš ušetriť - ja hliník frézujem frézami na drevo z hobbymarketu a ide to pekne. Pekný čistý povrch.

Uživatelský avatar
Veteranista!
Příspěvky: 2416
Registrován: stř led 16, 2008 7:26 pm
Bydliště: Kroměříž

Re: Frézka FPX - 25E

#5 Nový příspěvek od Veteranista! »

Tak piš zkušenosti, něco takového by se mi taky hodilo, i s nezjistíme co tam jsou, proste nemám využití takové, abych jsi mohl dovolit zabrat prostor dospělou masinou.

Jean: tak nápis co to máš prosím, schválně bych jsi to dal do sledování na bazoši
Nemám doma bordel, to je neuspořádané muzeum!

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 308
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: Frézka FPX - 25E

#6 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Prosím majitele těchto malých stolních frézek, aby se podělili o své zkušenosti. Malých frézek je celá řada a určitě jsou mezi nimi lepší a horší. Obecně jsou pouze na malé a méně přesné práce. Mají ale své výhody. Je možné je postavit prakticky kamkoliv, je možné je jednoduše stěhovat, atd. Vím, že se provádí na těchto frézkách řada úprav, která zvyšují jejich použitelnost.
Určitě Váš názor a zkušenost pomůžou nám, kteří tyto stroje mají, ale i těm, kteří o jejich zakoupení uvažují.

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 308
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: Frézka FPX - 25E

#7 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Začal jsem s úpravami. Tedy ne úplně, ale zatím dodělávám stojan pod frézku. Od majitele jsem dostal svařenec z lešenářských trubek. Při frézování se to celé třese. Nový stojan je svařený z jeklů 80x80x3. Měl jsem doma nějaké zbytky, tak jsem je použil. Boky jsou zakryté plechy a zpředu zásuvky na frézky a nářadí. Rozměry stojanu 400x400x850mm. Zítra budu mít desku, rozměr 500x500x20. Počítám celková váha tak 100kg.
Jako další chci zpevnit sloup frézky. Má obdélníkový profil a je na této frézce naklápěcí. Naklápění myslím, že nebudu potřebovat a tak chci udělat svařenec, který nasadím a přišroubuju na sloup a na desku stojanu.
Poraďte nějaký malý, ale pevný svěrák. Ten současný je asi originál od Promy a je to špatný.

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 308
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: Frézka FPX - 25E

#8 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Tak nakonec je vše jinak. Frézka od Promy už má nového majitele. Neočekával jsem od ní žádné zázraky, ale její využití pro mou potřebu bylo dost malé.
Takže bude změna. Dnes jsem se byl podívat na ruskou nástrojovou frézku 675P. Proma se s ní samozřejmě vůbec nedá srovnat. Frézka se mi líbí, svoji velikostí, a vůbec... Bohužel jsem na internetu našel pouze několik odkazů, prostě nic moc.
Rád bych se o ní dozvěděl něco víc, hlavně na co bych si měl při koupi dát pozor. Třeba je na fóru nějaký majitel, nebo někdo, kdo má s touto frézkou nějaké zkušenosti. Budu rád za jakoukoliv informaci.

aladin
Příspěvky: 1492
Registrován: pon črc 09, 2007 10:55 am
Bydliště: Pečky

Re: Frézka FPX - 25E

#9 Nový příspěvek od aladin »

kamarád ji má včetně návodu. Dám ti do sz emila na něj.

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 308
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: Frézka FPX - 25E

#10 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Díky za kontakt.

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 308
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: Frézka FPX - 25E

#11 Nový příspěvek od Zetor2011 »

U frézky je ve vřeteno MK4. Nemáte někdo frézku s MK4, kterou by jste mohli postrádat. Frézka je totiž bez příslušenství a tak začínám od nuly.

JardaCNC
Příspěvky: 2356
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Frézka FPX - 25E

#12 Nový příspěvek od JardaCNC »

"U frézky je ve vřeteno MK4. Nemáte někdo frézku s MK4, kterou by jste mohli postrádat."
Tak tomu úplně nerozumím ?
Máš frézku s morze kuželem 4 a chceš ještě jednu frézku s morze kuželem 4?
Zvláště když nemáš žádné příslušenství :tyty:
Nechceš naopak frézu? Fréza je nástroj - příslušenství.
Frézka je stroj.
Pokud máš zájem o frézy, vrtáky, trny apod. mám můžeš si dojet vybrat.

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 308
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: Frézka FPX - 25E

#13 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Jasně, díky za upozornění. Byl to překlep. Napiš odkud jsi, když to bude možné, tak přijedu.

JardaCNC
Příspěvky: 2356
Registrován: pát čer 14, 2013 11:24 pm
Bydliště: Kyjov

Re: Frézka FPX - 25E

#14 Nový příspěvek od JardaCNC »

Bydliště mám u niku.
Jinak jižní Morava.

Uživatelský avatar
Zetor2011
Příspěvky: 308
Registrován: pát úno 08, 2008 10:33 am
Bydliště: Beroun

Re: Frézka FPX - 25E

#15 Nový příspěvek od Zetor2011 »

Tak to je problém, jsem od Prahy.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“