Rázový utahovák hobby kategorie

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Rázový utahovák hobby kategorie

#31 Nový příspěvek od Atlan »

vitex píše: ned led 02, 2022 7:30 pm Lídlovej a podobné utahováky nikdy nedocílí uváděné předpsané hodnoty.Vyzkoušete si to někde na nečisto na podobném šroubu třeba ve svěráku a ověřte pomocí momentového klíče.Budete překvapeni-při plném výkonu o 100 Nm níže.
Na presne utahovanie je momentovy kluc ;)
Ta vec sluzi hlavne na povolenie, a potom na zakladne dotiahnutie, final robis momentakom ako sa ma. Nie ako to robia v pneuservise na 1 stupen pneumatickym a vybavene. +-150Nm
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 826
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Rázový utahovák hobby kategorie

#32 Nový příspěvek od Navarson »

J.A.Y. píše: ned led 02, 2022 7:11 pm Kdyby nekdo nasel jakejkoli vrak x20v...
I ty kujóne...taky už sem si zbastlil redukci z aku Parksajd na zahradnickej vercajk od Ryobi One+. Chodí to i s ochranou odpojení proti podbití. Njn...cena 4Ah Parksajdu, vs, cena 4Ah Ryobi... :-/
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

PA
Příspěvky: 651
Registrován: čtv zář 06, 2007 10:53 am
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: Rázový utahovák hobby kategorie

#33 Nový příspěvek od PA »

Nazývají to sice rázový utahovák, v praxi je to ale výhodnější hlavně na povolování, vyšroubování a zašroubování. Mám zelenej, elektro. Vše co psal ota je pravda. U nás v jednom levném pneuservisu jsem viděl, že to dělali správně. A naopak se mi stalo - po výměně kotoučů ve značkovém servisu se rázový utahovák při povolování kol nechytal. Akorát (proti otovi) bych právě viděl velkou výhodu v tom, že není třeba žádná síla, žádný pořádný klíč na povolení. Za klíč se musí vzít silou, je to namáhavější a pomalejší. Rázovým to povolím lehce, i když ho volně držím v jedné ruce. Na moment s ním samozřejmě utahovat nejde, jak psal Atlan. Moment se zde "reguluje" otáčkami a na nich závisejícím rázu od kladiva a tam není žádná přesnost, ani opakovatelnost.
suzuki swift 100Nm, většina OA - kolem 120Nm, bachratá OA - 130-140Nm. Utahuji (momenťákem) na 120, tento zelený povolil plech, hliník vždy a bez problémů.
Na přezutí auta stačí bohatě jedna baterka(4Ah kvůli proudu). Vybití nepozorovatelné, žádná čárka neubyde, pokud je bat. v kondici.
Černá řada se se zelenou výkonově protíná v oblasti použití autokol OA. Zelená - vhodná pro autokola OA a díky menší váze a více stupni regulace i pro drobnější šrouby (třeba od M6 nahoru). ˇ
Černá řada - vhodná od autokol OA směrem nahoru.
Na mě se nemusí řvát , mě to stačí říct 16x.

J.A.Y.
Příspěvky: 1963
Registrován: čtv pro 25, 2008 10:24 pm
Bydliště: Okr. Náchod
Kontaktovat uživatele:

Re: Rázový utahovák hobby kategorie

#34 Nový příspěvek od J.A.Y. »

Navarson: Mam tady vic situaci, napr. ocasku Parkside starou 18V ktera ale ma jinou patici, pak par baterek Bosch, ktery bych zkusil do PS, pak bych si udelal montazni svetlo na PS baterku atd. Yt je plnej tipu ;)

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Rázový utahovák hobby kategorie

#35 Nový příspěvek od vitex »

[/quote]
Na presne utahovanie je momentovy kluc ;)
Ta vec sluzi hlavne na povolenie, a potom na zakladne dotiahnutie, final robis momentakom ako sa ma. Nie ako to robia v pneuservise na 1 stupen pneumatickym a vybavene. +-150Nm
[/quote]

Tak se na hodinu zastav za mnou,dám Ti cca tisíc šroubů M16 a momentový klíč.To dáš levou zadní. :smich:

ceratio1
Příspěvky: 800
Registrován: ned říj 14, 2012 12:58 pm
Bydliště: bílovec

Re: Rázový utahovák hobby kategorie

#36 Nový příspěvek od ceratio1 »

Takže když se dělá velkovýroba tak se na kvalitu nehledí?

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Rázový utahovák hobby kategorie

#37 Nový příspěvek od oco13 »

Sice je to na kilometre od rázového uťahováku hobby kategorie, ale napíšem niečo z velkovýroby. (ak teda môžem) :typek:
V linke na výrobu určitej skupiny automobilu je 14 robotov , z toho dva majú skrutkovaciu hlavu. Každý z nich dáva cca 2500 skrutiek za smenu v režime 24/7.Každá skrutka má priradený program ktorý vyhodnocuje všetky etapy skrutkovania , teda okrem uťahovacieho momentu je tam aj čas zaskrutkovania. Ak jeden z parametrov je mimo toleranciu robot postojí a pýta sa zoraďovača čo má ďalej robiť. Ak mu poviem pokračuj, tak je to zaznamenané pod mojim prístupovým kodom do linky, aby bol pri prípadnej reklamácii známy páchatel. Rovnako aj keď mu poviem daj ten kus nabok, že pojde do šrotu.
Rovnaké je to pri nitovaní, lepení aj zváraní.
Takže pri velkovýrobe ide kvalita len do úrovne osobnej zodpovednosti daného človeka. :-/
Edit na 10 takýchto liniek sú na smene 2ja ludia, čo môžu povedať ano/nie. + majú priatelov na telefone, ktorí ale nemajú radi budíčky o tretej v noci.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Rázový utahovák hobby kategorie

#38 Nový příspěvek od vitex »

Na kvalitu se hledí,ale je to tak vymakaný,že další fází je už lehké dotažení momentovým klíčem.Když to už máš v ruce je i ten momenťák zbytečný.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9506
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: Rázový utahovák hobby kategorie

#39 Nový příspěvek od Atlan »

No hej a ten vercajk stoji 30E ze?
Keb budem potrebovat srubovat 1000skrutie M16 na moment, tak si nekupim vercajk z obchodu zelenina ovocie za 30E.....
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
bourač
Příspěvky: 8508
Registrován: úte úno 28, 2012 2:00 am
Bydliště: Mácháč.

Re: Rázový utahovák hobby kategorie

#40 Nový příspěvek od bourač »

Roman 8) já se tu a tam vyskytnu ve Škodauto v Mladé Boleslavi, znám pár kluků co mají stejnou pozici jako ty.
Je to přesně jak píšeš, velkovýroba se nedělá ručním momentovým klíčem.
A ve svařovnách jsou poněkud jiné svařovací aparáty než ty co má každý v dílně.
Byla tady řeč o šroubech M6. Na ty beru místo utahováku akučku - s příslušně nastavenou zubovou spojkou.
Jak mám utáhnout / povolit víc jak 2 šrouby, (velikost nerozhoduje) beru utahovák nebo akučku. 8)
Něco nejde? Je třeba tvrdit: "mě to nejde"
Vždy se najde někdo kdo to dokáže.

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20217
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: Rázový utahovák hobby kategorie

#41 Nový příspěvek od vitex »

Stál mě cca 600 euro,ale tohle a ani použití momentového klíče nebylo předmětem diskuze.

Uživatelský avatar
oco13
Příspěvky: 15665
Registrován: ned říj 20, 2013 5:56 pm
Bydliště: Nové Zámky

Re: Rázový utahovák hobby kategorie

#42 Nový příspěvek od oco13 »

Atlan nmaj obavu kvalitatívne je to rovnaké. :typek: :typek:
Rovnako ako ja kupujem vercajch v Lídli tak aj fauvé alebo tata(jaguar) kupuje v Lídli svojej kategorie. :smich:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20653
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Rázový utahovák hobby kategorie

#43 Nový příspěvek od ota »

Ano je to tak. Když jsem přišel na montáž košů diferenciálů Avia šel jsem k panu Červeňákovi. Ukázal mi co a jak. Do stojanů naházel 10 ks vík diferáků. Pak vzal kladivo a zastřeďovací trubičky. Ty natloukl kladivem do vystružené díry, 4 ks na víku. Pak si rozdal na ty pouzdra třmeny. Byly levé a pravé. Nepopléct! Opět vzal kladivo a třmeny poflákal kladivem, aby se chytly a zastředily. Potom rozdal šrouby do třmenů. Na balanceru nad stojanem na rolnách byl vzduchovej utahovák. Stejnej mám doma. Takovej ten slušnej hliníkovej válec z kterého kouká 1" čtyřhran a na něm ořech. Nasadil na hlavu šroubu. Když utahovák začal rachat napočítej do pěti a je to utažený akorát. Na každý šroub se měl nasadit momenťák a zkusit přetáhnout. Z každé desítky se zkusila jedna hlava. Tedy na 40 šroubů jeden. Vždy momenťák cvaknul. Tedy vše bylo přetaženo pro jistotu. Možná by stačilo počítat do tří? Kdo ví, bylo to ale odzkoušené. Zaučující mě také ukázal, co se zlobivým šroubem. Stalo se, že šroub ne a ne chytit závit. Tedy kladivo, natlouct šroub do díry a potom utahovákem utáhnout. Ale to se počítalo do 5 až když se přestala točit podložka pod hlavou šroubu. Nejčastěji se to stávalo, když ten na vrtačce měl už víc vypito a zapoměl závity projíždět 3 stupněm závitníku. Ale to nic neznamenalo, kladivo nezradilo. Nakonec každý šroub byl dotažen. 8)

jean
Příspěvky: 2969
Registrován: stř zář 22, 2021 8:15 pm
Bydliště: Europa

Re: Rázový utahovák hobby kategorie

#44 Nový příspěvek od jean »

To ma ani neprekvapuje, sak tie stroje mali aj taku spolahlivost. Oco13, pri montazi stresnych okien v automotive sa okrem casu bezne meria aj pocet otacok. Tie srobovaky vedia strasne haluze... S hobby strojmi neporovnatelne. A parametre sedia aj po milione srobov. Sak to aj stoji tisice euro.

Uživatelský avatar
Shaolin
Příspěvky: 92
Registrován: úte kvě 08, 2018 8:21 pm
Bydliště: Poprad

Re: Rázový utahovák hobby kategorie

#45 Nový příspěvek od Shaolin »

Každopádne je zlé doťahovať šruby rázovým uťahovákom, pokial je predpísaný presný moment. Mne sa to vypomstilo keď mi ustrihlo šrubu na tehlici prednej nápravy čo drží tlmič. Na youtube bolo video ako vymenit tlmič na sharane(od auto doc), tak som to urobil podľa neho a.dotiahol šrubu rázovým uťahovákom ... veľká chyba.
Našťastie tehlicu neroztrhlo ale zaklepalo tlmič dole a rozmlátilo homokinetický klb. Šruba asi M14x1.5 10.9

Taktiež sa niektoré šruby nesmú zakrúcať 2x, to znamená že sa musí dať vždy nový!!!! ...ale to som sa dozvedel až po tom probléme.

Takže šruba dotiahnutá silnejšie pre istotu je ako ďalší klinec do rakvy.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“