Svěrák co jsem ještě neviděl

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Svěrák co jsem ještě neviděl

#16 Nový příspěvek od ota »

Jako Tobě se kýve ta přední vysouvací část svěráku do boku? Rozumím tomu tak?
Mě to dělá taky. Vyšroubuješ to celé ven. Otočíš čelistí položíš na ponk. Po celé té rouře po které se to posouvá je vyfrézovaná drážka. Ta jezdí v pevném kuse po peru. To je přišroubované v pevné části. Svérák který byl třeba v kovárně, dílně u zemědělců má vyčvachtané to pero a vymačkané hrany té drážky. Tak to mám já. Místama je to vymačkané v té drážce vič a míň. To podle toho, kdo tam měl co upnuté a mlátil zepředu.
Teď nevím, jestli radit jak to budu dělat já. Aby mě zase Chobotek nenapsal, že se to dá koupit za pár korun plastové. Ale no zkusím napsat pár mejch hovadin.
Mám v plánu: upnu tu trubkoidní část do svěráku na frézce, vyrovnám. Frézou projedu opravím, rozšířím tu ožvejkanou drážku. Pak vyndám to pero a udělám ho na míru nové drážce. Plus trochu vůle. Vrátím pero naspátek sesadím a mělo by to být cajk.

Joe66
Příspěvky: 1532
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Svěrák co jsem ještě neviděl

#17 Nový příspěvek od Joe66 »

Oto drazka nie je vycvachtana ani tie dva koliky co su naspodu . Jednoducho je cela ta vysuvna cast pootocena do boku a celuste nedosadaju na celuste . Akokeby niekto zboku po tom mlatil a vykryvil ho do boku .Ze som zvedavy ci je ta cast co sa vysuva nalisovana v tej casti co v nej su prisrubovane celuste ? :typek: Ze alebo to nahrejem a dam velky hasak a budem celou vahou tahat a vyrovna sa to .Alebo budem po tom buchat do boku -ale to by tie koliky dole co sa po nich pohybuje drazka dole mohli prasknut. Alebo to rozrezem ked to nepojde a mozno ta vysuvna cast kde je drazka nie je liatina ? :-/ P.i.c.i najdem niekolko zverakov v opustenej dielni a akurat 150 je dogabrana :jazyk:

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20887
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Svěrák co jsem ještě neviděl

#18 Nový příspěvek od ota »

Já to mám starší svěrák taky 150. Na bývalé fabryce opuštěná kotelna. Kámoš z udržby že jdeme šmejdit a měl klíče. Šmejdíme a hele ponk se svěrákem. A kámoš já potřebuju ponk. A já že svěrák. Kámoš že svěrák má doma novej. Tak ty si vezmeš svěrák a já ponk. Hodili jsme ponk na vozík a vyšroubovali šrouby u svěráku. Dovezli jsme to na parkoviště ponk jemu na vozík za auto a mě svěrák do kufru mého auta.
Ten svěrák je litina. Nesvařitelná. Jako jde to vařit, ale pak to praská. Doma měl pantatík malej svěrák a měl prasklou tu trubku. Vařili jsme to elektrodou na litinu E- bimetal. Drželo to. Ale pak tam švára upnul trubku a zatáhl do boku a ulítlo to. Tak jsem to vzal do fabryky. Sundal čelist a se svářečem dali předehřát do pece. Pak to autogenem zavařil pístním kroužkem. A dali jsme to do žíhací pece vystydnout. Drželo to taky. Ale zase se tam něco upnulo a vzalo pákou a upadlo to znova. Tak už jsme to neléčili.
Donesl jsem už ze šrotu asi 4 svěráky. Sice žádnej York. Všechno ty hranatý. Ale funkční. Tuhle tam byl Kasper pořádnej kusan, sotva jsem s ním hýbal. A povídám si hovno mám doma dost. Ale pak tam byl menší kovářskej se šroubem někam postavit a utáhnout. Něco jako mašinka na maso. Ale fortelné. Ten jsem si vzal. Nic mu nebylo, jen zatuhlé otvírání té kyvné čelisti. Už jsem ho měl tuhle sebou na zahradě. Stačí kus hranolu, nebo traverzy, našroubuju ho a můžu řezat karbikem. To byl dobrej kup!

Joe66
Příspěvky: 1532
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Svěrák co jsem ještě neviděl

#19 Nový příspěvek od Joe66 »

Kasper tu tiez jeden vacsi kusok mam a drzi zatial .Ale 150 nikdy nie je dost :smich: Ked je ta trubka liatina tak potom bude v tej liatine co drzi celuste asi zalisovana. Inak nechapem ako by sa to pootocilo do boka :jazyk:

fikejz
Příspěvky: 6179
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Svěrák co jsem ještě neviděl

#20 Nový příspěvek od fikejz »

Dej sem fotku, bez toho je nějaké radění jen věštění z koule.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3419
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Svěrák co jsem ještě neviděl

#21 Nový příspěvek od jenicek »

Tyhle svěráky co máte vyosený do boku nejsou domlácený, jen někdo složil ze dvou jeden, když mu prasknul. Měl jsem to u několika Yorků taky tak, evidentně to byly hrubý odlitky a dopasovávali ty dva kusy na sebe. Takže z fabriky vyšel co kus, to originál. Dá se to vyřešit korekcí v čelistech udělanejch na míru. Rozhodně bych do toho nemlátil, litinu neohneš a když, tak směrem ke šrotu.

pavel sk
Příspěvky: 12847
Registrován: sob lis 15, 2014 10:58 pm
Bydliště: Laz

Re: Svěrák co jsem ještě neviděl

#22 Nový příspěvek od pavel sk »

Ja som sa prave pozeral na zverak co mam na ponku doma. Tiez velky gulaty YORK 8) Ta cast co chodi dnu a von mi pride ako jeden celok s tou brusenou (opracovanou) castou :-/ Tiez si myslim ako kolega Jenicek vyssie, ze to bude párené s dvoch a preto to nesedi.

Sadra17
Příspěvky: 6133
Registrován: ned led 01, 2012 11:59 pm
Bydliště: Netolice

Re: Svěrák co jsem ještě neviděl

#23 Nový příspěvek od Sadra17 »

Joe66 píše: pát pro 08, 2023 11:04 pm Ze alebo to nahrejem a dam velky hasak a budem celou vahou tahat a vyrovna sa to .Alebo budem po tom buchat do boku -ale to by tie koliky dole co sa po nich pohybuje drazka dole mohli prasknut. Alebo to rozrezem ked to nepojde a mozno ta vysuvna cast kde je drazka nie je liatina ? :-/
svěrák je litina to nesrovnáš nahřátím a už vůbec bych po něm nějak nešetrně nemlátil :pistol:
malej traktorista v malým traktoru

Uživatelský avatar
Navarson
Příspěvky: 828
Registrován: úte kvě 28, 2019 9:45 pm
Bydliště: u Nepomuku

Re: Svěrák co jsem ještě neviděl

#24 Nový příspěvek od Navarson »

No tak v tý válcový části vyfrézuj vedle tý původní jinou drážku, tak aby čelisti byly proti sobě rovně. Nebo obruš kolík v tý pevný části a vytvoř ho kde potřebuješ.
Sekací traktůrek Hayter H1842.....V podstatě Countax z roku 1995
Babetta 207 chopper....................Prostě brutální mašina
UNC 045 Detvan.........................Nakladač malý, ale šikovný

Joe66
Příspěvky: 1532
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Svěrák co jsem ještě neviděl

#25 Nový příspěvek od Joe66 »

To je dobry napad urobit este jednu drazku paralelne s tou povodnou aby tie celuste sedeli na seba :)

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 3419
Registrován: ned lis 01, 2009 1:11 pm
Bydliště: Krakonošovo

Re: Svěrák co jsem ještě neviděl

#26 Nový příspěvek od jenicek »

Druhou drážku si nějak nedokážu představit, pokud by ty čelisti nebyly vyousený aspoň třeba o 5cm :zapomel:
Spíš by šlo drážku rozšířit k jedný straně a udělat nový pero. O mnoho jednoduší mi ale přijde udělat nový čelisti na míru.

fikejz
Příspěvky: 6179
Registrován: čtv dub 28, 2011 10:33 am
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Svěrák co jsem ještě neviděl

#27 Nový příspěvek od fikejz »

Proto jsem psal ať sem hodí fotku. Jestli jdou čelisti proti sobě třeba o půlku jejich výšky řešil bych to nově umístěným kolíkem. Zabrousit starý, oměřit kde má být nový a udělat nový. Fertig.
Za pravdu je různá sazba – jednou pomník, jindy vazba. Kdo ji řekne dřív než včas, tomu pravda zlomí vaz. (KHB)
Je naivní očekávat dnes od médií pravdu a relevantní informace. Kdo má potřebu věřit, má jít do kostela, a ne poslouchat televizi.

Joe66
Příspěvky: 1532
Registrován: ned pro 14, 2014 12:45 am
Bydliště: Slovensko

Re: Svěrák co jsem ještě neviděl

#28 Nový příspěvek od Joe66 »

Vcera som to odfotil a celust je asi jeden cm vedla od druhej celuste do boka. A ked som teraz skusal dat tu fotku tak oproti inym foram si nehodlam otvarat neaky dalsi ucet aby som tam daval fotky a potom ich tu capol. Ze kuva to sa tu nedaju priamo nahrat fotky bez toho aby som ich niekde predtym poslal na ucet typu ako rajce a podobne ? :typek: Inak ked nie drazku tak spodne koliky ako ich chce nanovo upevnit ? To by som musel stare odrezat a vyrobit nove + do nich vyvrtat diery+ zavity urobit a potom prevrtat zospodu cast nevysuvnu zveraka a cez to srubami ich upevnit :pistol: To viac roboty ako s drazkou. Kuva hosi ja mam doma dost zverakov a tento som nasiel ked vypratavam neake baraky . Ze bude do rezervy . Ale neplanujem na nim stravit hodiny roboty :smich: :typek:

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“