Historická sloupová vrtačka

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Historická sloupová vrtačka

#1 Nový příspěvek od Jakub »

Ahoj, dovezl jsem si starou sloupovku. Je bez štítku, pravděpodobně jsem ji zachránil před šrotem. Nenašel jsem žádnou známou z fotku nebo prospektu, která by typově odpovídala.
Myslel jsem, že je to Volman, Arno Plauert, Kocián Neděla, nebo něco podnobného, ale vždy jsem našel odlišnosti.
Rozdílné je hlavně dělené pouzdro ložiska horní hřídele a výstuha uložení horní hřídele.
Obrázek
Obrázky:

https://postimg.cc/gallery/mPxf34s
Má strojní posuv, Morse 4, Otočný stolek, ale bez T drážek, 4 stupně na ploché řemenici, Kuželový převod přímé zuby. Horní hřídel má předělané uložení z původního pouzdra a kapací maznice nebo Štauflerovky na normální kuličkové ložisko. Spodní základová deska má drážky a vypadá trochu moderněj, možná není původní
Momentálně řešíme, aby šlo líp utahovat držák stolku na sloupu proti otočení, musí se utáhnout velkou silou, aby se přestal točit. Taky jak se maže vřeteno v pinole a na co je malá páčka u strojního posuvu, která hýbe ruční kladkou v její ose. (Ne ta zapínací páčka posuvu s háčkem, tam je to celkem jasné).
Pokud by o tom někdo cokoliv věděl, budu rád za zprávu.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Historická sloupová vrtačka

#2 Nový příspěvek od Jakub »

Tenhle šroub

https://www.rajce.idnes.cz/f1484255423
by mohl zapadat do díry v "setrvačníku" řemenice, ale na co, jako aretace?
https://www.rajce.idnes.cz/f1484255406
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Pavel
Příspěvky: 8278
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Historická sloupová vrtačka

#3 Nový příspěvek od Pavel »

podle ty paky posuvu a prevodu, stulua spodku to vypada na volmanku melsem kdysy taky takovou a ta to mela na stitku

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Historická sloupová vrtačka

#4 Nový příspěvek od Jakub »

Může být, jen jsem neviděl, žádnou Volmanku, která má ty dělené pouzdra ložisek horní hřídele. Ale ani žádnou jinou značku s tímto řešením. Ony ty ostatní tvary a uspořádání vrtaček různých značek jsou si celkem podobné. U Volmana bývá vidět znak V , tady nemám nic, tak nevím.

Zkusíme rozebrat šrouby a proškrábnout tu rozřízlou drážku na utahování stolku na sloupu, teď to jde blbě utahovat. Možná je v drážce špína, v horším případě je futro stolku už moc opotřebené, uvidíme.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Pavel
Příspěvky: 8278
Registrován: sob črc 07, 2007 12:56 pm
Bydliště: dobrovice u mb

Re: Historická sloupová vrtačka

#5 Nový příspěvek od Pavel »

stim prevodem ti neporadim ja sem misto nej dal 4 stupnovite remenicea dvou rychlostni motor

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Historická sloupová vrtačka

#6 Nový příspěvek od Jakub »

Pokračujem po troškách. Motor, dodaný později, místo transmise má 2,2 kW a otáčky 910 min^-1 . Při převodu 21/35 z. kuželem dopomala a s 4° řemenicemi to dá rozsah otáček 234 až 1260 min^-1. Mohlo by to být lepší, na řezání závitů by asi bylo vhodnější míň, ale tak mám vrtačku a ne závitořez, že :)
Pod šedou barvou to vypadá asi na černou matnou kovářskou, ale odškrábl jsem jen kousek, snad to tak bude originál černá.
Rozsahu otáček by pomohl i dvouotáčkový motor Dahlander s pořádným přepínačem, jak už v tehdejší době existoval. Anebo bez mechanických úprav zapojit současný přes měnič, to ale moc historické není :)
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Historická sloupová vrtačka

#7 Nový příspěvek od Jakub »

Překvapuje mně, jak málo je na stroji maznic. Čekal jsem samou Staufferovku, ale ta je jen jedna na futro kuželového kola. Vrchní futra jsou bohužel předělány na valivá ložiska a jedna litinová půl-objímka prasklá... Aspoň to bude víc "bezúdržbové".
Ostatní hřídelky mají jen vývrt na mazání olejem přímo z olejničky.
Obrázek
Třeba posuv stolku jde teď celkem těžko a to hřebenové kolo uvnitř půjde namazat až po rozebrání sloupu a vyvlečení bokem.
Obrázek
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Historická sloupová vrtačka

#8 Nový příspěvek od Jakub »

Uprostřed toho dutého litinového sloupu bylo závaží, padené důle.
Má jít klasicky po uvolnění páky nebo kladky pinola samovolně nahoru, jako je tomu u nových vrtaček, anebo má zůstat viset v dané poloze a nahoru vracet opět ručně?
To závaží na lanku je přes dvě kladky navedené až na hřebenovou tyč výsuvu a vyvažuje (nebo vrací) vřeteno do horní polohy. U novějších vrtaček už není závaží, ale pružina, jak do budíku, tam to vrací vždycky.
Tady je ale jedna páka se západkou a ne čtyřramenná páka, jak u nových vrtaček.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Historická sloupová vrtačka

#9 Nový příspěvek od Jakub »

Pokračujem po troškách.
Po dodání původního závaží je vřeteník vyvážený tak, že nezajíždí ani nevyjíždí sám, ale jde ovládat lehce.
Obrázek

Obrázek
Teď mi zbývá poshánět svěrák, hlavičku, morse redukce a vrtáky.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Historická sloupová vrtačka

#10 Nový příspěvek od exot »

Teda to je krasavice!!
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

dvk
Příspěvky: 1689
Registrován: pon bře 01, 2010 3:59 pm
Bydliště: CZ

Re: Historická sloupová vrtačka

#11 Nový příspěvek od dvk »

Krásný starý stroj. 8)

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Historická sloupová vrtačka

#12 Nový příspěvek od Jakub »

Pokračujem pomaličku dál, už s ní i vrtáme. Kuželový převod dlouho běhal s větší vůlí, tak jsem ho axiálně trochu vymezil na barvu. No je to hlučné celkem dost.



Tohle je s motorem 910 / min na nejpomalejší převod ze čtyř. No, bude to chtít měnič v "dobovém" provedení. Už proto, že na rychlejší stupně to nejde spustit, jak zabere motor, vrchní řemenice má velký moment setrvačnosti (je dost těžká), klouzne to a řemen spadne, i když je napnutý a navoskovaný.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
Killer Koly
Příspěvky: 2751
Registrován: pát dub 10, 2009 1:24 pm
Bydliště: Strakonice

Re: Historická sloupová vrtačka

#13 Nový příspěvek od Killer Koly »

presne tuhle vrtacku ma deda. znacku si nepamatuju, ale muzu zjistit, az tam prijedu. jen vim, ze to bylo vyrobene v roce 1911 a beha dodnes. vsade by mely byt stauferky, je jich tam celkem dost. ta dedova nema ten strojni posuv, nekdo ho kdysi odmontoval. pohon byl puvodne na transmisi, nemelo to vlastni pohon. deda to vyresil dvojim prevodem a mensimi remenicemi, takze to jde spustit i na nejrychlejsi pohon
je videt, ze si te vrtacky vazis a dobre delas. prezije i tvoje vnoucata. je to vynikajici stroj, tak at ti dlouho vydrzi 8)
Ferda Mravenec, práce všeho druhu

Uživatelský avatar
Jakub
Příspěvky: 881
Registrován: čtv črc 05, 2007 11:18 pm
Bydliště: Vel. Opatovice - BK
Kontaktovat uživatele:

Re: Historická sloupová vrtačka

#14 Nový příspěvek od Jakub »

Koly: Jo, to by mě zajímalo, není tam nikde ani znak, ani štítek. Je jich spousta podobných, ale s takto děleným uložením horní hřídele jsem žádnou neviděl.
Rozbíhat se s takhle těžkou řemenicí u mě nepůjde, bude to chtít softstart z výkonových NTC anebo rovnou měnič, protože i na nejpomalejší převod je to celkem rychlé. Asi vyberu nový Vybo nebo něco z inzerce. Taky doběh při výměně nástrojů je nadlouho, měnič s brzdícím odpůrkem by to řešil vše.
Kdo maže, ten jede!

Zetor 25 A

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20834
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: Historická sloupová vrtačka

#15 Nový příspěvek od ota »

Kámoš má podobnou vrtačku doma. Jak se tu píše, výrpbců bylo tenkrát víc. Okoukli a vyráběli po svém.
Kámoš má ale dole co máš elektromotor ještě jeden převod plochým řemenem. Jsou tam 3 řemenice myslím. Je to takový kompaktní kus. Na desce motor a hřídel. On nařadí na vrták potom třeba 40 ot/min. Myslím si, že to u Tebe chybí. Jestliže je ve vřetenu Mk 4 musejí jít nařadit i otáčky k tomu 50 mm vrtáku. Oni to tenkrát tak vyráběli aby to mělo rozsah od malého po velký vrták. Myslím že Ti tam ten díl chybí.
On potom měnič hodně ubere ze síly v nízkých otáčkách. Ten měnič líp funguje když ten motor spíš přetáčíš, ženeš ho do otáček, tak má větší krouťák, ale opačně hodně ztrácí na výkonu.

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“