Soustruh Arno Plauert

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
fox159
Příspěvky: 1658
Registrován: ned pro 06, 2009 11:41 pm
Bydliště: Hejnice okr Liberec

Soustruh Arno Plauert

#1 Nový příspěvek od fox159 »

Ahoj stal jsem se majitelem starého soustruhu zn. Arno Plauert a vzhledem k tomu že jsem úplný laik tak se chci zeptat , zda tu někdo nemáte podobný či stejný a byly by jste ochotný mi poradit co a jak má chodit. Myšleno strojni posuvy, řazení otáček atd. Budu rád za každou odpověď
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Kladivo je dobrá věc, ale palice je palice!!

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruh Arno Plauert

#2 Nový příspěvek od exot »

Mozna by pomohlo foto treba by ho nekdo poznal. Pak by se asi radilo lépe.Predpokladam ze by mohlo jít o transmisák.Otacky jsou obecne reseny nekolika zpusoby a to dvouotackovym motorem (u nekterych strojů) dale prevodovkou na nakonec na vretenu jeste predlohou ktera deli ty puvodni otacky treba 1: 4-7-8 a pod(jeste se pouziva variator ale ten maji jen male stroje).
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruh Arno Plauert

#3 Nový příspěvek od exot »

Byl jsi rychlejsi;).
Vyhoda ze tenhle soustruh uz ma nortonku(ten hreben s dirkama pod vretenikem).
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
fox159
Příspěvky: 1658
Registrován: ned pro 06, 2009 11:41 pm
Bydliště: Hejnice okr Liberec

Re: Soustruh Arno Plauert

#4 Nový příspěvek od fox159 »

Ahoj to ty jsi byl rychlejší ty fotky se tam načítají asi tejden :co?: Tak a teď k čemu je nortonka? A asi nej by bylo si o tom někde přečíst , chtěl jsem si stáhnout příručku pro začínající soustružníky ale jediný co jsem našel byl manual na Stachanovy nože :) Což asi fakt ještě není pro mě. A manual k soustruhum Arno taky nee,buď blbě hledam nebo nejsou
Kladivo je dobrá věc, ale palice je palice!!

Uživatelský avatar
exot
Příspěvky: 3795
Registrován: pon čer 15, 2009 10:44 am
Bydliště: Český ráj 294 11
Kontaktovat uživatele:

Re: Soustruh Arno Plauert

#5 Nový příspěvek od exot »

Ony soustruhy jsou principielne velmi podobny v zasade jde o pohon vretene prez nejake prevody ktere mas v noze pod vretenem a pak dal kozenym remenem na vreteno (ty tam mas jeste predlohu pokud se nepletu za vretenem kde z vreteniku vysunes kolik a priklopis k nemu predlohu na excentru ktery ovladas tou oakou z leve stravy vzadu za vretenem.
BACHA pokud je priklopena predloha musi byt odjisteny kolik v remenici

a z vretene se berou otacky na posuvy(posuv je logicky svazany s otackou) jsou v zasade dva druhy pisuvu jeden je dany posuvovym sroubem(na zavity) a druhy tyci ktera prenasi otacky do suportu a dale pres prevody na hreben co byvy zepredu pod lozem(na bezne soustruzeni).
Vše co potřebujeme k běžnému životu nás učili v základní škole!
Nejvetší problém je mezi sedačkou pedálama a volantem!
Svareni to je moje:)

Uživatelský avatar
StaPo3011
Příspěvky: 2436
Registrován: úte črc 22, 2014 8:54 am
Bydliště: Táborsko a Praha

Re: Soustruh Arno Plauert

#6 Nový příspěvek od StaPo3011 »

tož vitaj mezi majitele historickejch soustruhů :)
Mám od letoška podobnej, ale ještě trochu starší (bez Nortonky), viz
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... &p=1643889
v devátém příspěvku odshora- nějak mi fórum už nebere ruční přelinkování na ten správnej příspěvek.
Ani ale nevím, co je ten můj za výrobce a typ, tak jsem mu ani nezakládal vlákno.
Koukám, že máš taky v levé noze nějakou převodovku - já v ní mám jen reverzační převod.
A podle foto se mi zdá, že máš na ovladači ručního příčného posuvu ulomenou rukojeť - ta je třeba dost často, to bych asi opravoval mezi prvními.

Uživatelský avatar
fox159
Příspěvky: 1658
Registrován: ned pro 06, 2009 11:41 pm
Bydliště: Hejnice okr Liberec

Re: Soustruh Arno Plauert

#7 Nový příspěvek od fox159 »

Klička opravena
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Kladivo je dobrá věc, ale palice je palice!!

zelenac
Příspěvky: 2112
Registrován: sob srp 29, 2009 9:11 am
Bydliště: LM a castejsie kamio

Re: Soustruh Arno Plauert

#8 Nový příspěvek od zelenac »

Nazdar,ja mam taky isty.Akurat pohon som prerobil na klinovy remen.Ak si ho este nepozeral,tak na tvojom mieste by som vybral vreteno a pozrel,ci su v klznych loziskach tie filcove vankusiky a ci niesu stvrdnute,alebo zodrate.Vycistit a namazat axialne lozisko,plus vycistit a mazaciu dierku v remenici,ak budes castejsie pouzivat predlohu.Ked tie filce niesu dobre nasiaknute olejom,ci nedoliehaju na vreteno,tak sa vo vyssich otackach dost hreje.Mas tam este ulomenu packu s aretaciou na volici posunov.Pozeram,ze tabulky tam mas,su prehladne spracovane.Len skontroluj,ci ti sedi pocet zubov prveho a tretieho kolieska podla tabulky.Ja mam tych koliesok viac a tak narezem aj nenormalizovany zavit.Je to celkom fajna masinka,ako stvorena pre nas hobikov.

Uživatelský avatar
fox159
Příspěvky: 1658
Registrován: ned pro 06, 2009 11:41 pm
Bydliště: Hejnice okr Liberec

Re: Soustruh Arno Plauert

#9 Nový příspěvek od fox159 »

Tak soustruh je zatím mimo provoz. Vysypala se dvě kola v převodovce a nejak se mi je nedaří sehnat :roll:
Kladivo je dobrá věc, ale palice je palice!!

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“