kleště na nýtovací matice

soustruhy, frézky a další stroje

Moderátoři: rezis, Leo

Zpráva
Autor
nabocklish
Příspěvky: 1892
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

kleště na nýtovací matice

#1 Nový příspěvek od nabocklish »

Ahoj, nýtovací matice neznám, respektive nikdy jsem s nimi nedělal. Ale teď bych potřeboval aktuálně cca 40 ks
Doporučte mi nějaké dobré a né moc drahé kleště nebo adaptér na vrtačku, nebo pneumatické nářadí. Díky

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: kleště na nýtovací matice

#2 Nový příspěvek od ota »

Ahoj dělali jsme s těma nýtovacíma maticem v bývalé firmě hodně. Měli jsme tam jak malé, velké ruční tak vzduchové i bateriové nýtovačky.
Na to Tvoje množství by stačily obyčejné ruční. Ale jestli plánuješ s tím pracovat dále, vyplatí se ty velké ruční. Ty vzduchové a nebo bateriové jsou už v jiné cenové relaci. A ty malé ruční to se nadřeš.
Jen ilustračně, něco podobnýho jsme měli akorát v modré barvě. Ilustrační odkaz: https://www.narex-makita.cz/rucni-narad ... um-4770634
Ty jsem vozil na montáže sebou. Byly v plechovém kufříku a u sebe měly sadu nástavců. Podle závitu.
Pak ty bateriové když koupili tuším Gesipa tady je odkaz tyhle, sice staršího modelu. Ale červené. https://www.topnaradi.eu/nytovacka-na-m ... gKp4vD_BwE
Lisovací matice je jich mnoho druhů. Mají rozdíly v nákružku který je silnější, slabší, větší průměr menší průměr. No a uplně jinej level jsou šestihranné. To je zase o level vejš. Protože se ty klasické matice po dlouhém nepovolování špatně povolovaly většinou se protočily v materiálu, tak se přešlo na šestihranné. Do plechu se vystřihne díra se šestihranem a do toho pak matice, zalisuješ a je to nafurt. Ta díra se dělala na CNC lisu, ale taky byla hydraulická lisovačka na to. Klasická jako je na lochování, tak byla i na tohle. Jen se tam měnily ty matrice a lochovalo se to tím, třeba na montáži. Ale ty věci na to jsou hrozně drahý. Zase ilustrační odkaz na tu lochovačku, něco podobnýho jako tady: https://www.eibabo.cz/klauke/derovaci-s ... gLIpvD_BwE
Běžně se ty kulaté matice po zanýtování zezadu kde to nebylo vidět kápli cočkem. Pak to šlo povolovat, aniž by se protáčely.
Celkově je potřeba si to vyzkoušet s citem. Někdy se stane, že se zjebe závit na trnu. Nebo dokonce ty menší růměry trnů třeba M4 prasknou. Musí se seřídit ta lisovací síla. Jak za to vezmeš moc, prdne trn. Ale to je nejčastěji u pneumatický a baterioví nýtovačky. Ale i tu ruční jsem viděl urvanou. Jo ještě nekupuj uplně ty obyčejný. Už jsem tu měl od kluků ty obyčejný asi 3x na opravu. Omačkají se ty tahací součástky. Jsou z měkýho matroše. A nebo tam něco praskne.

Uživatelský avatar
Laslou
Příspěvky: 389
Registrován: sob říj 23, 2010 11:40 pm
Bydliště: jsem lenivý své bydliště vypsat

Re: kleště na nýtovací matice

#3 Nový příspěvek od Laslou »

Těch pár matic co jsem potřeboval při domácí činnosti jsem nalisoval obyčejným šroubem s maticí a podložkou. Jedním klíčem jsem s držel hlavu šroubu a druhým jsem dotahoval matici než se ta nýtovací zatáhla. Ještě máznu ten šroub wédéčkem. Jde to pak líp.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: kleště na nýtovací matice

#4 Nový příspěvek od ota »

Jo taky to tak doma dělám. Když není zbytí. Ale jestli má v plánu jich potahat víc, tak se vyplatí ty pákové. Jdnou byly na bazoši ty velké modré právě v té plechové škatuly jako je Tona sada. Za hodně dobrou cenu a byly tam všechny nástavce. Hned jsem volal a bohužel byly zamluvený. Byl jsem druhej. A pak přišla SMS první zájemce si je vyzvedl. :(

Uživatelský avatar
vitex
Příspěvky: 20331
Registrován: ned srp 28, 2011 8:01 pm
Bydliště: Kuřim

Re: kleště na nýtovací matice

#5 Nový příspěvek od vitex »

Mám zhruba dvacetiletou zkušenost s touto technologií.Upřesni kolik toho budeš měsíčně lisovat,jakou velikost matic budeš používat a hlavně jaký typ hlavy matice.Tyto informace potřebuji,abych Ti mohl dobře poradit.

nabocklish
Příspěvky: 1892
Registrován: ned úno 28, 2010 8:10 pm

Re: kleště na nýtovací matice

#6 Nový příspěvek od nabocklish »

Děkuji za rady 8) .
Kolik toho budu dělat? Co ti mám říct, je to do hobby dílny. Doposud jsem neudělal ani jednu, teď jich chci 40. Tak průměr bych viděl nějakých 0,02 matice za měsíc :smich: Zatím jsem to často řešil použitím silnějšího materiálu a říznutím závitu do něj nebo navařením matky. Když budu mít vercajk, asi to budu používat častěji. Přesto se bude jednat o jednotky kusů. Ale mám rád kvalitní nářadí. Velikost M5-10.

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: kleště na nýtovací matice

#7 Nový příspěvek od ITS »

M 10 jsou už ty dvojruční kleště - například https://www.kovonastroje.cz/Rucni-narad ... 70632.html

Některé typy mají páky s čepem, aby mohly být složené v malém kufříku. To je při práci docela opruz.
Dost velký vliv na výsledek práce má typ matice. Ne každá dobře drží. To by měl poradit Vitex. Některé matice jsou hladké a některé rýhované.
Rád tento systém používám. Hlavní výhodu, oproti zhotovení závitu vyřezáním, vidím v tom, že závit je v matici hlouběji a před ním je ještě dost hluboká díra. Je to fajn, když se nasazují nějaké kryty, kde nevidím začátek šroubu. Nařezaný závit poslepu nejde najít, kdežto do matice šroub spadne.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 9523
Registrován: úte kvě 25, 2010 5:32 pm
Bydliště: Košice-okolie
Kontaktovat uživatele:

Re: kleště na nýtovací matice

#8 Nový příspěvek od Atlan »

Predpokladam ze to bude len na sttaticke spoje, tj montaz pantov asi nebude dobry napad? Sa to casom vyhrka?
Ludi co nemaju dost rozumu som zablokoval. Ked raz nato niekto nema, tak skoda sa snim bavit.

Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 1881
Registrován: čtv kvě 15, 2014 10:31 am
Bydliště: doma

Re: kleště na nýtovací matice

#9 Nový příspěvek od stanik84 »

Dávali jsme to s kámošem normálně na panty u agro Tatry, když jsem mu pomáhal dělat kabinu... Jezdí to už tři roky a pohoda. A i kdyby se to náhodou uvolnilo, tak to bodneš svářečkou.

Uživatelský avatar
Jaryn82
Příspěvky: 2840
Registrován: sob črc 03, 2010 3:10 pm
Bydliště: Příbram

Re: kleště na nýtovací matice

#10 Nový příspěvek od Jaryn82 »

Tak u nás v práci je používají zrovna na panty,když potřebuju , tak si půjčuju pneumatickou nýtovačka a když nějaká rychlovka,tak jsem si udělal tohle a jde to s tím krásně.
Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: kleště na nýtovací matice

#11 Nový příspěvek od ota »

Používali jsme ve firmě tisíce těhle matic ročně. Na trafostanicích jsou všude. Používaly se proto, protože trafačka je vyrobena z plechu a když do 1,5 mm plechu řízneš závit není tam toho stoupání moc, zabereš šroubem a závit v piče. Ta matice má různé délky i závitů. Ale když nanýtuješ maťici, máš stoupání dost i v slabém plechu. Matice se dávaly všude. Třeba držely jen záslepky, krytování. Ale držela dveře, bloky nebo celé rozvaděče. I tunové věci. Je jasné že adekvátní velikost a počet. Dávaly se i do eloxovaného hliníkového 2mm silného plechu z kterého jsou u betonových skeletů trafostanic osazeny všechny dveře a rámy. Nepamatuju se, že by se matice někdy vyvyklala ven. Když je kvalitně zalisovaná, drží jak štolverk. A to i v hliníku. Samo, že ta s šestihranným provedením.
Další kapitola jsou ty namačkávací matice v té klícce co se nasazují do čtvercových děr. Těch se do hliníku dávaly taky tisíc za 3 měsíce. Nevím přesné označení, řikali jsme tomu ,,mačkací matky" nějaké tyhle i lisovací mám doma můžu pro zajímavost bliknout obrázek.

Uživatelský avatar
Jaryn82
Příspěvky: 2840
Registrován: sob črc 03, 2010 3:10 pm
Bydliště: Příbram

Re: kleště na nýtovací matice

#12 Nový příspěvek od Jaryn82 »

Ještě také používáme do jeklu vypalovací hroty nebo jak se to jmenuje. Velké otáčky pritlači se k jeklu třením se ohřeje a materiál se protlačí a udělá límeca a materiál se natáhne dovnitř jeklu a pak se do tohoto vyřízene závit.

Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 20827
Registrován: úte říj 21, 2008 10:21 pm
Bydliště: Nepoměřice

Re: kleště na nýtovací matice

#13 Nový příspěvek od ota »

Jo to bude něco podobnýho, jako do plechu tzv ,,krčky" Měli jsme na Trumaticu nástroje na lisování krčků do plechu. Do krčku pak říznout závit. Bylo to vlastně tváření za studena. Např 2 mm razníkem dírka a pak do té dírky najel krček a vytvořil tam tvar s dírou rovnou na M5. Takže to nahrnulo matros ven třeba u 2 mm síly plechu na 4 mm. Pak se řízl závit při montáži. Taky dobrá vychytávka, jak zesílit matroš pro závit. Ale bohužel strojně na mašině. Tedy v domácích podmínkách nelze.

123
Příspěvky: 1123
Registrován: pon led 07, 2013 3:51 pm
Bydliště: čm vysočina

Re: kleště na nýtovací matice

#14 Nový příspěvek od 123 »

Thermdrill ale ty hroty jsou dost drahý a moc záleží na materiálu co je zač. Pár děr pro M4 jsem si s tím dělal i ruční el. vrtačkou a taky to šlo, přiznávám ale že hrot byl půjčený

ITS
Příspěvky: 6229
Registrován: úte kvě 08, 2012 9:13 pm
Bydliště: zlín

Re: kleště na nýtovací matice

#15 Nový příspěvek od ITS »

Kdysi v letech 90+ něco takového zámečníci sháněli - Thermdrill. Já jsem to už viděl, tak jsem jim to poradil. Po nějaké dlouhé době jsem se ptal, jak to dopadlo. A prý špatně. Bylo to drahé a hrot se zlomil. A to i přes to, že měli malé otáčky a dobře chladili. :smich: :smich:

Odpovědět

Zpět na „Stroje a zařízení“